Nejlepší a nejbezpečnější letecké společnosti na světě (aerolinky). Náš vlastní žebříček

Chystáte se letecky vycestovat do vzdálených (nebo i blízkých) končin? Pokud vám není lhostejné, jaká společnost vám bude na cestě partnerem a dopravcem, jistě vám přijde vhod náš dnešní žebříček. Podíváme se v něm na deset nejlepších leteckých společností na světě. A nebojte, zařadili jsme do něj nejen „tradiční“ aerolinie poskytující plný komfort, ale i nízkonákladové společnosti, které osloví ty, kdo nemají na cestování neomezené zdroje. Pojďme se na to podívat.

* Jedná se o náš žebříček, který nekoresponduje žádné oficiální žebříčky, ikdyž i do nich jsme při sestavování TOP 10 nahlíželi.

Nejlepší aerolinky na světě

1. Qatar Airways

Nejlepší letecká společnost na světě dle AirlineRatings.com

Qatar Airways logo

Qatar Airways jsou státní aerolinie Kataru, malého, ale bohatého a významného emirátu ležícího při západním pobřeží Perského zálivu. Sídlo společnosti a hlavní základna se nachází na letišti Dauhá-Hamad v hlavním městě Dauhá. Aerolinie vznikly v roce 1993, v současnosti mají k dispozici flotilu více než 230 vlastních letadel, ty vysílají do 173 světových destinací. Firma zaměstnává na 50 000 lidí a roční příjem v roce 2020 činil přes 51 miliard katarských rijálů tedy přes 330 miliard korun.

Ještě zajímavější však je, že jde o jednu z nejoceňovanějších leteckých společností na světě. V minulém roce se dokonce dostala na první místo renomovaného žebříčku podle AirlineRatings.com. Za co vděčí takovému úspěchu? Firmě se velmi zasloužila o udržení leteckého provozu i během pandemie nemoci Covid19. Spousta lidí se díky ní dostala domů i v krizových situacích a dobách.

Ale to není jediná zásluha těchto aerolinií. Zmíněný server ji vysoce hodnotí i díky špičkové úrovni služeb i technologické vybavenosti, inovativnímu přístupu a výhod by se našlo ještě mnohem víc. Cestování s Qatar Airways je zárukou bezpečí, spolehlivosti a komfortu.

Společnost v současnosti používá letadla Airbus (řady A320, A321, A330, A350 a A380) i Boeing (řady 777 a 787). V první třídě si cestující dopřávají opravdu maximální komfort, nechybí ani masážní sedadla s multimediálními systémy. Hlavní je však víc než dostatek prostoru. Ale i ekonomická třída vyniká nadprůměrnou úrovní a několikrát byla v minulosti vyhlášena jako nejlepší ve své kategorii.


2. Singapore Airlines

Singapore Airlines

Singapore Airlines patří mezi nejlepší a nejlépe hodnocené aerolinie na světě. Na prestižních žebříčcích serveru AirlineRatings.com se pravidelně umísťuje na čelních pozicích. Má zde taky plný počet bodů (7 ze 7) v rámci kategorie bezpečnosti, stejně tak v kategorii služeb nebo i „chování během pandemie“.

Singapore Airlines jsou nejvýznamnější leteckou společností městského státu Singapur v jihovýchodní Asii. Pro tento stát představují významnou chloubu, ba takřka jeden ze symbolů. Trochu podobně jako Škoda v ČR (tedy kdyby ji nevlastnil německý Volkswagen). Jde taky o firmu s poměrně dlouhou tradicí sahající až do roku 1947 – tehdy však působila ještě pod názvem Malayan Airways.

V současnosti má flotila Singapore Airlines sílu 152 letadel, které přepravují lidi do více než 110 destinací. Loňské příjmy společnosti činily 3,8 miliardy singapurských dolarů – tedy cca 66 miliard korun. Aerolinie využívají letadla Airbus i Boeing 777. Společnost za desítky let své existence zažila jen jedinou leteckou havárii se ztrátami na životech. Došlo k ní v roce 2000.


3. Emirates

Jedna z nejoblíbenějších aerolinek na světě

Emirates logo

Emirates patří mezi nejvýznamnější a nejvytíženější aerolinie na světě. Vlastní je emirát Dubaj, který pro západní svět představuje jakousi ikonu bohatých emirátů a zároveň mimořádně populární a atraktivní turistickou destinaci. Základnu má společnost přímo na mezinárodním dubajském letišti.

Emirates jsou jednou z největších aerolinek na světě, pokud jde o počet přepravovaných pasažérů. Ročně přepraví kolem 60 milionů cestujících. I z hlediska velikosti flotily patří Emirates mezi nejsilnější hráče. V současnosti se mohou pochlubit vzdušnou kavalerií čítající na 253 letadel. Využívají přitom především stroje Boeing 777 anebo Airbus A380. Společnost létá do 157 destinací a roční příjem činil v roce 2020 16,7 miliard amerických dolarů – čili přes 400 miliard korun. To aerolinky staví zřejmě i do pozice „nejbohatších“.

Emirates fungují už od roku 1985, dnes jsou považovány za jedny z nejbezpečnějších, ale i nejkomfortnějších a nejvíce spolehlivých. Na AirlineRatings.com mají plné hodnocení 7/7 bodů a v žebříčcích se umísťují na čelních pozicích.


4. Qantas

Qantas logo

V dnes již legendárním snímku Rain Man z roku 1988 si Dustin Hoffman, představitel autistického hlavního hrdiny, vybral aerolinie Qantas coby jediné vyhovující jeho vysokým nárokům a taky jediné, které nikdy neprodělaly žádnou havárii. Od té doby se aeroliniím pár rizikových situací přihodilo, ale dosud při žádné nedošlo k úmrtím.

V tomto směru má tedy Qantas čistý štít stejně jako před víc než 30 lety a patří mezi nejbezpečnější aerolinie na světě. Na serveru AirlineRatings.com drží plné hodnocení v kategorii bezpečnosti, ale i služeb anebo zásluh během pandemie v minulých letech.

Qantas jsou australské aerolinie, které fungují již od roku 1920! Patří tedy k nejdéle působícím. Základny mají na letištích v Sydney, Brisbane, Melbourne a menší na letištích v Adelaide či Perthu. Název Qantas je akronymem Queensland and Northern Territory Aerial Services. Aerolinie dnes létají do 85 destinací a mají flotilu 126 letadel. Jde o stroje Airbus A380, A330 a Boeing 737 či 787.

Qantas jsou špičkové aerolinky pravidelně řazené mezi nejlepší na světě. Rozhodně se tedy nemusíte bát jich využít coby přepravní společnosti – a to ani na daleké cesty. Komfort a služby jsou na vynikající úrovni.


5. Lufthansa

Nejlepší první třída

Lufthansa logo

Lufthansa je německý gigant, jednoznačně patří mezi největší letecké společnosti světa a to hned v řadě ohledů. V současnosti aerolinka létá do 220 destinací a využívá flotilu o síle 270 letadel (celá obchodní skupina Lufthansa pak vlastní přes 700 letadel). Již těmito hodnotami společnost vyčnívá nad ostatními v našem žebříčku.

Lufthansa vznikla v roce 1953 v Berlíně, dnes sídlí v Kolíně nad Rýnem, hlavní základny má na letištích ve Frankfurtu a Mnichově. Další v Düsseldorfu. Využívá letadla Airbus (A319, A320, A320neo, A321, A321neo, A330, A340, A350, A380) i Boeing (747, 777).

Za dlouhých 70 let působení společnosti došlo k několika i fatálním haváriím. Poslední nehoda, při níž zahynul jeden cestující, se však odehrála v roce 1993. Lufthansa je tedy bezúhonná a perfektně bezpečná. Na AirlineRatings.com má za bezpečnost plný počet bodů a jen o půl bodíku méně za služby (6,5/7). Jde o společnost, která jednoznačně patří mezi absolutní světovou špičku ve většině ohledů.


6. Etihad Airways

Etihad Airways logo

Na země (emiráty) Arabského poloostrova můžeme mít lecjaký názor, ale pokud jde o aerolinie, jen těžko bude tento geografický celek hledat konkurenci. Aerolinie jako Emirates či Qatar patří k největším, nejlepším a nejvyhledávanějším na světě – a dalším želízkem v ohni mohou být aerolinky Etihad. Ty jsou všeobecně možná o malinko méně známé než výše uvedené příklady, ale jde o druhé největší aerolinie Spojených arabských emirátů po Emirates.

Působí na letišti v Abú Dhabí – tedy přímo v hlavním městě. Flotila společnosti čítá na 90 letadel, která létají do 65 destinací. Jde o relativně mladou společnost založenou teprve v roce 2003, ale i tak se již nyní chlubí celosvětovým významem. Jde o vysoce kvalitní a spolehlivé aerolinie s vynikajícím hodnocením.


7. British Airways

British Airways logo

Další velmi tradiční evropské aerolinie, které společně s Lufthansou patří rozhodně k největším a nejvýznamnějším. Tyto aerolinie vznikly už v roce 1924, tehdy ještě jako Imperial Airways. Hlavní základny dnes mají na londýnských letištích Heathrow a Gatwick. Flotilu společnosti tvoří na 260 letadel a s těmi můžete vycestovat do víc než 180 destinací.

British Airways patří k těm, které na renomovaném serveru drží plný počet bodů v hodnocení bezpečnosti. Trvale patří mezi 20 nejlepších aerolinek v tomto směru. Aerolinky nabízejí i velmi kvalitní služby a celkově jsou vysoce hodnoceným a mimořádně spolehlivým partnerem při cestování. Jednoznačně je můžeme doporučit.


8. KLM Royal Dutch Airlines

KLM airlines logo

KLM jsou nizozemské aerolinie, název je zkratkou Koninklijke Luchtvaart Maatschappij – tedy „Královská letecká společnost“. Základnu mají na amsterodamském letišti Schiphol, sídlo se však nachází v menším městě Amstelveen. Aerolinie mají v současnosti letku o síle 110 letadel, cestující s nimi mohou doputovat do skoro 150 světových destinací. Jde tedy o jednu z velkých evropských aerolinek se světovým významem. KLM je navíc velmi tradiční a „stará“ společnost – vznikla již roku 1919. Mimochodem, Praha patří mezi destinace aerolinii již od roku založení.

Flotila KLM zahrnuje letadla Airbus A330, zejména však Boeingy 737, 777 a 787. AirlineRatings.com řadí KLM mezi špičkové aerolinie s plným hodnocením v kategorii bezpečnosti. A to navzdory tomu, že letoun této společnosti se v roce 1977 stal na ostrově Tenerife příčinou největší letecké havárie historie. Šlo ovšem o první a zároveň poslední nehodu KLM. Dnes patří mezi prvotřídní aerolinie i pro náročnější cestující.


9. Jet2.com

Nejlepší nízkonákladová aerolinka

Jet2 com logo

Tradičním aeroliniím jistě neodzvonilo, přesto se zdá, že vládu nad světem cestování v poslední dekádě postupně přebírají spíše nízkonákladové letecké společnosti. Ty se snaží minimalizovat náklady na přepravu a nabízet letenky za nesrovnatelně nižší ceny než klasické společnosti. Let není pro cestující tak komfortní, služby jsou minimální – ale pokud máte spartánskou povahu, můžete na jediné letence ušetřit i mnoho tisíc korun.

Mezi nejoblíbenější a nejlépe hodnocené nízkonákladové aerolinky patří britská společnost Jet2. Vlastní flotilu skoro stovky letadel a dopraví vás do víc než 80 destinací. Nemusíte se přitom ničeho bát, Jet2 jsou sice levné, nicméně naprosto spolehlivé a bezpečné aerolinie. O tom svědčí i plné hodnocení v kategorii bezpečnosti na AirlineRatings.com. Pro méně náročné cestovatele ideální volba.


10. Ryanair

Oblíbená nízkonákladová aerolinka

Ryanair logo

Pravděpodobně vůbec nejznámější nízkonákladové aerolinie a jedna z největších leteckých společností vůbec. Jde o irskou společnost, která vznikla už v roce 1984 – dávno před boomem tohoto typu aerolinek. V roce 2017 už šlo o největší aerolinie na počet přepravených osob (skoro 120 milionů). Za sebe mluví i flotila čítající víc než 500 letadel létajících do víc než 220 destinací.

Ryanair dokáže nabízet letenky extrémně levně a drtit tradiční konkurenci. Odvrácenou stranou je velmi nízká úroveň služeb. Ale zejména při kratších cestách po Evropě se i méně komfortní podmínky jistě dají vydržet ve prospěch ohromné úspory. Bezpečnost je ovšem nekompromisní – společnost má v tomto směru čistý štít a plné hodnocení.

Přidat komentář

4 × four =