Kam na dovolenou do Maroka? Tipy na nejlepší místa

Maroko je zemí, která má turistům rozhodně co nabídnout. Střetává se zde totiž západní a orientální kultura, díky čemuž si můžete užívat moderní vymoženosti a zároveň nahlédnout pod pokličku tradičnímu způsobu života. Přemýšlíte, kam na dovolenou do Maroka? Inspirujte se 10 místy, která rozhodně stojí za to.

Maroko v poslední době získává na stále větší popularitě. Tato africká země se nachází nedaleko Evropy a snadno se do ní dopravíte letecky. Najdete zde krásné pláže se zlatavým pískem, moderní nákupní centra, ale i historická centra měst a tradiční trhy s kořením. Tak se pusťte do čtení a zjistěte, kam je to do Maroka.

1. Agadir –⁠ známé marocké letovisko na pobřeží Atlantiku

Když se řekne Maroko, spousta lidí si jako první vybaví právě Agadir. Jedná se o nejznámější marocké letovisko, které se rozkládá na pobřeží Atlantiku. Předností tohoto místa je především dostatečně dlouhá a široká písčitá pláž, která doslova vybízí k relaxu. Díky pozvolnému vstupu do moře se jedná o vyhledávanou lokalitu také u rodin s dětmi.

Agadir nabízí ubytování v luxusních hotelích, ale také ve skromnějších apartmánech. Kromě toho se zde nachází spousta příjemných restaurací, ve kterých můžete posedět u šálku typického mátového čaje. Nechybí ani příležitosti pro nakupování, ať už v drobných obchodech nebo na trzích. Agadir se zkrátka a jednoduše právem řadí mezi nejlepší místa v Maroku.


2. Saidia –⁠ plážové město přezdívané jako Modrá perla

V severovýchodním Maroku stojí za zmínku plážové město Saidia, které leží na pobřeží Středozemního moře. Největším lákadlem je přitom 14 km dlouhé pobřeží, pro které je charakteristický krásně zlatý písek. Navíc v tomto městě najdete i dvě mezinárodní letiště. Pokud vás láká dovolená u moře v Maroku, Saidia je skvělou volbou.

Pokud do Saidii vyrazíte společně s celou rodinou, můžete se například nechat svézt turistickým vláčkem, který vás vezme na prohlídku městem. Zdejší moře dále vybízí k potápění a nejrůznějším vodním sportům. Spoustu zábavy si dále užijete ve vodním parku Alpamare. Historické centrum města zaujme tradiční architekturou a úzkými malebnými uličkami.


3. Asilah – prohlédněte si domy zdobené malbami

Co vidět v Maroku dále? Na severním pobřeží Maroka najdete klidné městečko Asilah. To nabízí poměrně klidné a opuštěné pláže a atmosféru vybízející k relaxaci. Jednotlivé budovy ve městě vás zaujmou svými malbami, mnohdy se u nich objevují také modré detaily na stěnách a dveřích.

Zajímavostí také je, že Asilah je opevněné město a jeho hradby a brány zůstávají zcela nedotčeny. Každoročně se zde také konají nejrůznější hudební a umělecké festivaly, a to včetně festivalu nástěnných maleb. Městečko se nachází poměrně nedaleko Španělska (vzdušnou čarou), a proto není divu, že je touto zemí ovlivněna i zdejší kuchyně. Snadno tady proto v restauracích narazíte třeba na typickou španělskou paellu.


4. Essaouira – město se spoustou historických památek

Pokud do Maroka vyrážíte především za historií a památkami, nemělo by vaší pozornosti uniknout město Essaouira. To je navíc zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, a to především díky zachovalému přístavu, hradbám, citadele a zbytkům portugalské pevnosti.

Pokud už toto město navštívíte, doporučujeme si prohlédnout celou medinu, která skvěle kombinuje prvky evropské a arabské architektury. Za pozornost však stojí i zdejší písčité pláže. Při procházce městem si nezapomeňte dát šálek voňavé kávy a zaposlouchejte se do tónů tradiční etnické hudby gnawa.


5. Marrákeš – ideální pro poznávací zájezdy

Marrákeš je čtvrté největší marocké město a svým návštěvníkům má tedy rozhodně co nabídnout. Navštívit můžete například některé ze zdejších muzeí, která se zabývají historií a kulturou berberské oblasti. Pokud se chcete vydat za nakupováním, doporučujeme zavítat na náměstí Jemaa el-Fnaa, kde najdete obrovské množství obchůdků i menších stánků s různorodým zbožím.

Pokud budete v Marrákeši déle než jeden den, stojí za to si půjčit auto a vyrazit objevovat okolní pohoří Atlas, které Maroko odděluje od Sahary. Tyčí se až do výšky 4 000 m. n. m. a prohlédnout si zde můžete jak zelená údolí, tak i vyprahlé skalní masivy, sníh a poušť.


6. Casablanca – největší marocké město

I když Casablanca není hlavní městem Maroka, často bývá označováno za to nejdůležitější. Ostatně právě tady se můžete těšit na tu pravou orientální atmosféru. Obzvláště skvělé je toto město z hlediska nakupování, jelikož se zde nachází ohromné množství obchodů.

Pokud byste se tady chtěli vykoupat, připravte se na to, že budete pravděpodobně dlouho hledat čistý a udržovaný kousek pláže. Spíše než za koupáním proto vyrazte do historické části města a prohlédněte si zdejší architekturu. Po celém městě také najdete typické turecké lázně s možnostmi skvělých masáží.


7. Fés – vyrazte za historií do vnitrozemí

Pokud vás lákají historické památky, můžete se v Maroku vydat do městečka Fés (nebo také Fez). Vzhledem k tomu, že se zde nesjíždí obrovské davy turistů, si zde vychutnáte typickou orientální atmosféru a ocitnete se zpátky v čase.

Za pozornost zde proto stojí především starobylá medina. Zlákat vás mohou také místní muzea, kterých je zde více než dost. Navštívit dále můžete barvírnu kůží Chouara, která byla založena v 11. století.


8. Rabat – hlavní město Maroka

V našem žebříčku nejlepších míst v Maroku samozřejmě nesmí chybět ani hlavní město této země, Rabat. Jedná se o romantické přístavní město, které na vás dýchne typickou orientální atmosférou. Při procházce jednotlivými uličkami si budete moct koupit voňavé koření nebo ochutnat typické marocké pokrmy.

Rabat leží u Atlantského oceánu a je orientován na západ. Proto se vyplatí k večeru vyrazit na romantickou procházku za západem slunce, třeba k nedalekému majáku. Za zmínku stojí také zdejší promenáda u řeky Bouregreg. Pokud byste se náhodou chtěli osvěžit v oceánu, můžete navštívit dvě pláže. Bohužel však nejsou nijak udržované a na celodenní koupání a odpočinek to proto určitě není.


9. Sidi Ifni – město s rybářským přístavem

V jihozápadní části Maroka se rozkládá město Sidi Ifni a postupem času zde vzrůstá význam turistického ruchu. Dominantou tohoto města je přitom rybářský přístav, který byl vybudován až v roce 2000.

Zavítat zde můžete do historické části města s pěknou architekturou. Je poměrně malá a snadno ji proto obejdete pěšky, aniž byste museli platit za taxi nebo hromadnou dopravu. Za pozornost přitom stojí především budovy postavené ve stylu art deco. Na své si ale přijdete i v případě, že vás láká pohodový odpočinek na pláži.


10. Pohoří Atlas – vydejte se za dobrodružstvím do hor

Pohoří Atlas jsme již zmínili v souvislosti s návštěvou Marrákeše, pojďme se mu však věnovat podrobněji. Vybrat si můžete z různě obtížných tras, ať už se řadíte mezi příležitostné turisty nebo ostřílené horaly. Na své si přijdou také horolezci.

Návštěvníky láká zejména nejvyšší hora Atlasu Jebel Toubkal, která se tyčí do výšky 4 167 m. n. m. Výstup na její vrchol vám zabere přibližně 2 až 3 dny, není k němu však třeba žádné horolezecké vybavení.

Přidat komentář

1 × four =