Kam do Slovinska k moři? TOP letoviska, kde se dá ubytovat u pláže

Slovinsko je země, která byla dlouhou dobu českými turisty poněkud opomíjená. Tu a tam se sem někdo vydal do hor, k moři anebo za dobrodružnými vodáckými zážitky. Hromadnějšímu zájmu však Slovinsko unikalo. V posledních letech se však situace mění a Slovinsko se stává stále žádanější destinací. Proč?

Je velmi blízko, je relativně levné, na malé ploše nabízí obrovské velehory i pohodlnou dovolenou u moře… A důvodů, proč vyrazit právě sem je ještě mnohem víc. V dnešním článku se proto podíváme na to, jaké možnosti Slovinsko nabízí, co je zde k vidění a kam do Slovinska k moři, abyste si užili stejně parádní dovolenou jako v Chorvatsku nebo jiné osvědčené destinaci.


Jak jet do Slovinska?

Jakým způsobem se do Slovinska dostat a jak se přepravovat v rámci státu? Poměrně oblíbenou volbou je auto. Slovinsko je blízko, a tak cesta není zdlouhavá, náročná ani neúnosně drahá. Cesta z Brna do Lublaně trvá cca 5-6 hodin, dle zvolené trasy. Jet můžete přes Slovensko (Bratislavu), dokonce i Maďarsko či přes Vídeň.

Většina lidí volí vídeňskou trasu, která bývá nejrychlejší. Kromě paliva však budete muset investovat i do dálničních známek – do rakouské i slovinské (a samozřejmě potažmo české, pokud ji nemáte). Z Prahy je cesta možná i přímější trasou přes Jižní Čechy a rakouský Linz, ale ve výsledku není o moc kratší než ta přes Brno a Vídeň. Z Lublaně k moři je to pak ještě asi hodina cesty po dálnici A1.

Slovinské pobřeží je velmi krátké. Tato země se stýká s mořem na délce pouhých 43 km (včetně zátok). Přesto má přímořská oblast i tak co nabídnout.

Další možností dopravy je autobus nebo vlak. Některé autobusové společnosti (např. Flixbus) nabízejí i přímé a pohodlné spojení z Prahy nebo jiných českých měst do Lublaně, ba třeba i do města Bled, Maribor a dalších. Cesta z Prahy do Lublaně autobusem (bez přestupu) trvá cca 9 hodin a za jednu cestu zaplatíte cca 1000-1200 Kč. S přestupem trvá cesta i 15 hodin a je dražší.

Vlakem se momentálně do Slovinska dostanete jedině s přestupem. Cesta z Prahy do Lublaně trvá většinou cca 10-12 hodin.

Letecké spojení Praha-Lublaň není příliš výhodné. Cena letenek je – navzdory blízkosti destinace – relativně vysoká. Přímé lety navíc prakticky nejsou k dispozici. Obvykle je mezipřistání v Německu. Letecká doprava se tedy minimálně finančně moc nevyplatí.

Co vidět ve Slovinsku?

Když pomineme přímořskou oblast, které se budeme věnovat v našem žebříčku, patří mezi největší klenoty Slovinska hory a slovinská jezera, ale třeba i poklidné vinařské kraje. Jednou z nejoblíbenějších destinací země je horské jezero Bled na úpatí Julských Alp u stejnojmenného městečka s nádherným okolím a ikonickým ostrůvkem.

Aktivní turisté a milovníci přírody by rozhodně měli navštívit údolí řeky Soči, úchvatné scenérie Velike Planiny, soutěsku Vintgar či Logarskou dolinu. Obrovské množství rozmanitých možností pro turistiku nabízí celý Triglavský národní park rozprostírající se kolem nejvyšší hory země – Triglav. Za návštěvu zajisté stojí i samotné město Lublaň. Na východ země pak můžete zamířit do několika velmi pěkných termálních lázní ve Slovinsku nebo za poklidným odpočinkem u místního vína.

Slovinsko je země malá, ale velmi rozmanitá a nabízí spoustu možností pro relaxační i aktivní dovolenou. Návštěvy jistě nebudete litovat.


Kde se ubytovat u moře ve Slovinsku?

1. Piran

Credit: Rok Goes Around

Piran patří mezi nejmalebnější městečka slovinského pobřeží. Toto místo si krásou v ničem nezadá s mnoha známějšími přístavy a turisticky oblíbenými destinacemi v Chorvatsku nebo Itálii. Ostatně návštěvníci často vyzdvihují právě silně „italský“ charakter tohoto přístavu. S trochou (nebo možná větší trochou) nadsázky bychom ho mohli označit za slovinské Benátky. Oproti Benátkám má však Piran i jednu zásadní výhodu. Je zde mnohem větší klid.

Historické centrum města má typicky středomořský charakter se spoustou zajímavých uliček, zákoutí, domů či náměstí. Srdcem města je poměrně unikátní kruhové náměstí Tartinijev trg, na němž se soustředí množství nejvýznamnějších památek. Benátský dům, městský palác, kostel svatého Petra, uprostřed stojí bronzová socha slavného houslisty Giusseppe Tartiniho. Dominantou města tyčící se nad střechami je však kostel sv. Jiří. Ten leží přímo na severním pobřeží města.

Piran je skvělou volbou pro krásnou přímořskou dovolenou, zvlášť pokud dáváte přednost koloritu středomořského města před rozlehlými plážemi a letovisky. Pláže jsou spíše skromné. Městská pláž a pláž Fornače jsou pouze betonové s několika opravdu malinkými úseky kamínkových pláží. Na protějších poloostrovech se nachází poněkud malebnější místa. Například pláž Kanegra, u které je i kemp, takže zde můžete rovnou najít ubytování. Krásné prostředí nabízí i pláž Strunjan na poloostrově na sever od města. O tom ale ještě bude řeč později…


2. Portorož

Portorož, Slovinsko

Portorož, neboli Přístav Růží, je v podstatě městskou částí Piranu. Nabízí však hezčí a větší pláž s lepším přístupem k moři. Zdejší pláž je dokonce písečná a podle některých zdrojů největší svého druhu v celém Slovinsku (ač je stále celkem malá).

Městečko má více charakter letoviska s místy až lázeňským nádechem. Je zde vysoká koncentrace hotelů a dalších možností ubytování, ale nacházejí se zde i kluby, hospůdky, restaurace, kasina a další zdroje zábavy.

Portorož je někdy považováno za jednu z nejluxusnějších slovinských destinací, alespoň pokud jde o ty přímořské. Najdete zde tedy i možnosti exkluzivní – a ne zrovna levné – dovolené. V okolí je spousta zajímavých míst. Krom Piranu je to třeba blízký park Forma Viva v sousední Seči, který nabízí prohlídku různých soch a monumentů pod širým nebem.


3. Koper

Credit: discover Europe

Když půjdete asi 12 km po pobřeží z Piranu směrem na severovýchod, dojdete přes město Izola do centra města Koper. Koper je výrazně větší než Piran, městská část má na 25 000 obyvatel. Střed města má téměř kruhový tvar a tvoří ho sevřené historické jádro protkané bezpočtem okouzlujících uliček.

Mezi nejkrásnější místa patří náměstí Titov trg s úchvatnou věží kostela Nanebevzetí Panny Marie, prétorským palácem a podloubím „Loža“. Neubráníte se dojmu, že i toto místo má silně italský charakter.

Koper je velmi krásné a zajímavé město, jehož prozkoumávání může zabrat spoustu času. Přitom obvykle není tak turisticky vytížené jako Piran. Nechybí zde ani městská pláž, i když ani tentokrát nejde – mírně řečeno – o nic světoborného. Příjemnější místa ke koupání nabízí např. vzdálenější pláž Pasja.


4. Izola

Izola, Slovinsko

Mezi městy Piran a Koper leží další „slovinsko-italský“ přístav. Izola. S 15 tisíci obyvateli je Izola větší než Piran, ale menší než Koper. Město má dlouhou rybářskou tradici a jeho historie sahá až do 7. století. Opět se můžete těšit na spoustu pěkných památek a uličky s krásnou atmosférou. Mezi dominanty patří kostel sv. Maura nebo palác Besenghi degli Ughi.

Na výběžku poloostrova se pak nachází městská pláž. Ta nabízí poměrně příjemné a pěkné prostředí parkového rázu. Nádherným místem je ovšem blízka pláž Bele Skale. Tuto pláž, nad níž se tyčí strmé útesy doporučujeme v každém případě navštívit. Patří k nejkrásnějším místům celého slovinského přímoří.


5. Měsíční záliv u městečka Strunjan

O místě zvaném Strunjan jsme se již zmínili. Jde o výběžek severovýchodně nad městem Piran. Je poměrně řídce osídlený, ale představuje jeden z nejoblíbenějších turistických cílů. Přímo po pobřeží vede i turistická evropská stezka E12, která protíná celé Slovinsko.

Pobřeží je lemováno fascinujícími útesy a kamenitými plážičkami. Výhledy z hřebenů útesů jsou uchvacující a koupání na pláží snad ještě lepší. Toto místo v žádném případě nesmíte minout, pokud jedete do Piranu nebo blízkého okolí (včetně měst Izola či Koper).


6. Ankaran

Severně nad Koperem se nachází malé městečko Ankaran. Toto místo má spíše povahu letoviska než malebného historického města, jakým byl Piran či Koper. O to více je zde pláží. Mnohé z nich jsou písčité.

Podle některých je právě Ankaran ideálním místem pro přímořskou dovolenou ve Slovinsku. K dalším zajímavým místům zmíněným v našem žebříčku to přitom pořád budete mít, coby kamenem dohodil.


Jaké jsou nejkrásnější pláže ve Slovinsku? TOP 7

Mezi ty nejkrásnější a nejlepší pláže ve Slovinsku patří:

  1. Moon Bay, poloostrov Strunjan – nejkrásnější pláž Slovinska, najdeme ji u národního parku Strunjan
  2. Lighthouse Beach, Izola
  3. Fiesa Beach, Piran
  4. Žusterna Beach, Koper
  5. Simonovzaliv Beach – pláž oceněná modrou vlajkou
  6. Bele Skale Beach – najdeme ji doslova za rohem od Moon Bay
  7. Lazaret Beach – přímo na hranicích s Itálii
  8. Portoroz Central Beach – městská pláž v Portoroži

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

two × five =