Kam na Krétu – nejhezčí letoviska podle nás

Kréta rozhodně není jen o luxusních letoviscích, pražícím sluníčku, zlatém písku a olivách. Svým návštěvníkům nabízí mimo jiné také bohatou kulturu a historii, jejíž kořeny můžeme najít až v 6. tisíciletí př. n. l. Jelikož se jedná o řecký ostrov, rozhodně nouzí o legendy a pověsti netrpí. I tak má ovšem Kréta nejhezčí letoviska nejen v celém Řecku, ale dokonce v celé Evropě. V následujících řádcích vám ty nejlepší představíme, anebo kam na Krétu?

1. Heraklion

Pláž v Heraklionu

Pláž v Heraklionu / Credit: Flickr / Robert Young

Heraklion je hlavním a zároveň největším městem Kréty. Leží mezi pohořím Ida a Dikti na severu ostrova, přibližně uprostřed. Jedná se o turisticky nejoblíbenější a nejnavštěvovanější letovisko a u nás jsme ho zařadili také mezi nejkrásnější.

Představu o jeho velikosti si můžete udělat z populace, která s aglomerací čítá až 174 000 stálých obyvatel a zároveň ji patří 4. místo v žebříčku největších města Řecka.

 • Jedná se o nejdůležitější řecký obchodní přístav (vždy tomu tak bývalo i v minulosti) a letiště Kréty. Cesta z letiště do města trvá autobusem přibližně 10 minut a během té doby urazíte vzdálenost přibližně 5 kilometrů.
 • Kromě krásných pláží (už jste viděli nejkrásnější pláže Řecka?) zde najdete i archeologická muzea, obchody, fontány, hradby, parky a benátskou pevnost zvanou Kules, která je dominantou města.
 • Co zde během své dovolené navštívit? Rozhodně naleziště a palác Knóssos (leží cca 5 km jihovýchodně od města), zmiňovanou benátkou pevnost, pláže, místní hospůdky a byzantský kostel svatého Tita. Speciálním tipem je pak Cretaquarium Thalassocosmos, obrovské akvárium, kde si na své přijdou jak děti tak dospělí – uvidíte žraloky, želvi, chobotnice a další mořské ryby a příšerky.
 • Pláže v Heralklionu: Na západě jsou navštěvovanější a teplejší pláže. Na východě najdeme sice o něco horší pláže, ale oproti západním zde tolik nefouká.
 • Víte že… v Heraklionu žila nejstarší známá civilizace a to v letech 2700 př.n.l až 1450 př.n.l.?

2. Chania

Turistický průvodce letoviskem Chania na Krétě / Credit: Youtube.com – Around the World with Andria Lea

Chania je hlavní město stejně zvané provincie a centrum západní části Kréty. Zároveň po Heraklionu druhé největší město ostrova. Leží v zátoce, která je chráněna dvěma poloostrovy. Rodhopou na západě, Akrotiri na východě.

 • Pro některé cestovatele a návštěvníky se jedná o nejkrásnější letovisko celé Kréty, nezbývá než souhlasit.
 • Má překrásné centrum, které je tvořené z benátských domů a nádherný přístav, kde si doporučujeme sednout v některé z kaváren a sledovat ruch přijíždějících lodí.
 • K hlavním zajímavostem patří především kostel San Salvadore, klášter San Nikolao či Janičárská mešita.
 • I v této části nabízí Kréta nejhezčí letoviska na celém ostrově.
 • Chania patří mezi ty letoviska, kde si užijí mladší generace. V moderní části města to je jeden bar a klub za druhým.
 • Pláže: 5 minut chůze z centra na západ a rázem jste na písečné pláži. Ta poskytuje veškeré potřebné zázemí, včetně možnosti zapůjčení slunečníků a lehátek, jsou zde také bary a taverny. Jedná se oblíbenou a často také hojně navštěvovanou pláž. Pokud máte raději klid, máte možnost vyrazit na Kladisos Beach ihned za mostem v přístavu.

3. Rethymnon

7 dní na Krétě v letovisku Rethymno / Credit: Youtube.com – Fenna Langeslag

Rethymnon je třetí největší město celé Kréty. Najdete jej ve středu ostrova, přímo pod pohořím Ida.

 • Jedná se o krásné město, které je svou krásou srovnáváno s letoviskem Chania.
 • Najdete zde kouzelné křivolaté uličky, mešity, dřevěné arkýře, či krásnou benátskou pevnost Fortezza. Ostatně většina budov starého města pochází až z 16. století.
 • Nechybí zde přístav v benátském stylu, kde můžete pozorovat ruch lodí přijíždějících z moře.
 • Velmi oblíbená je v okolí agroturistika – místní farmáři nabízejí ubytování na svých rodinných farmách. V tomto ohledu doporučujeme navštívit některé z vinařství ve výše položených oblastech kolem Rehymnonu. Vyhlášené je zdejší lokální víno Archanes.
 • Pláže: Lidé sem ovšem jezdí zejména za koupáním na 12 kilometrů dlouhou pláž. Ta patří mezi nejhezčí na celé Krétě. Jemný písek, teplé moře a vybavenost jak se patří – půjčíte si tu slunečníky i lehátka, občerstvit se můžete v tavernách a barech a zábavu si užijete při některém z vodních sportů.

4. Hersonissos

Hersonissos Crete / Credit: Youtube.com – Hersonissos Municipality

Jedná se o jedno z nejstarších turistických letovisek na celé Krétě. Město je velké, leží na severním pobřeží ostrova. Je to zároveň jedno z nejrušnějších letovisek, co se týče noční zábavy, která je soustředěna do centra města a na pobřežní promenádu. A to jsme ještě nezmínily možnost navštívit 2 vodní zábavní parky.

 • Na místní promenádě najdete nespočet barů, restaurací a kaváren, které jsou otevřeny až do brzkých ranních hodin. V tomto patří Hesonissos mezi jedno nejlepších letovisek pro noční život na Krétě. Hrají zde věhlasní DJs z celého světa, vychutnat si můžete i živou hudbu v tavernách.
 • Pokud vás moře přestane bavit, můžete navštívit jeden ze dvou zábavních parků, např. StarBeach WaterPark se spoustou vodních sportů či bunge jumpingem.
 • K zajímavostem tohoto města patří krásná mozaiková podlaha z 5. století, kterou najdete v hotelu Eri Beach.
 • Za návštěvu stojí také muzeum v přírodě – Lychnostatis.
 • Místní pláže jsou dlouhé, široké a písčité, tudíž ideální pro rodiny s dětmi.
 • Pláže: V letovisku jsou hned 3 pláže + pár malých skrytých. Hlavní pláž nabízí kompletní vybavenost, možnost zapůjčení slunečníků a lehátek, bary, restaurace i taverny. Nechybí ani vodní sporty typu vodního banánu, zapůjčení skútrů, šnorchlování nebo windsurfing. Na západním konci pláže je nudistická pláž, pokud holdujete opalování na „Adama“.

5. Agios Nikolaos

Agios Nikolaos Kréta

Přístav a centrum města v Agios Nikolaos / Credit: Flickr / Olivier Duquesne

Toto malebné městečko s přístavem najdete ve svahu nad zálivem Mirabello. Ideální pro vás bude, pokud toužíte po klidu a nedotčených menších písečných plážích. Agion Nikolaos jakoby nebylo dosud zkažené modernou.

 • Nejedná se o typické řecké město, které by bylo bohaté na historické památky. Jedná se čistě o turistické středisko pro náročnější klientelu.
 • Zajímavostí je krásné jezero Voulismeni, kolem nějž je spousta restaurací, barů a kaváren. Jezero je hluboké 60 m a dlouhé 100m a s mořem je propojeno umělým kanálem. Okolo jezera se povídá spousta legend, jednou z nich je, že jezero využívala ke koupání také bohyně Athena. Při západu slunce je jezero jedním z nejromantičtějších míst celé Kréty.
 • Pláže: Menší pláže se nachází vedle přístavu – Kitroplateia. Za vodními sporty však budete muset do blízkého městečka Amos. Za dlouhou písečnou pláží s eukalypty do 20 minut chůze vzdáleného městečka Almyros. Všechny pláže byli oceněny modrou vlajkou za čistotu a kvalitu.
 • Pokud víte, co chcete a rádi si za to zaplatíte, je Agios Nikolaos to pravé pro vás. Aneb náš tip kam na Krétu za pohodou a klidem.

6. Knossos – tip na výlet na konec

Knossos, Řecko, Kréta

Historické pozůstatky v Knossos na Krétě / Credit: Flickr / Andrew Skudder

Netřeba asi představovat nejznámější krétskou archeologickou lokalitu, která skrývá nejzachovalejší minojský palác.

 • Říká se, že kdo nebyl v Knóssu, nebyl na Krétě – návštěva tedy povinná.
 • Právě odtud pochází bájná postava Minotaurus – napůl muž a napůl býk.
 • Samozřejmě v okolí města nejdete krásné pláže a bohaté zázemí v podobě restaurací, barů a kaváren.
 • Na prohlídku města si vytyčte alespoň půl dne a pokud chcete předejít horkému počasí, doporučujeme vyrazit již brzo ráno.

Že má Kréta nejhezčí letoviska snad není potřeba zmiňovat. Ovšem jak jste z předešlých řádků stihli postřehnout, těšit se máte na mnohem více, že jen lehátka a moře. Ostatně přesvědčit se o tom budete muset už na vlastní kůži.

Nestačí vám přehled letovisek na Krétě? Mrkněte na náš výběr, kde jsme sestavily nejlepší letoviska celého Řecka.

A kam na Krétu jezdíte nejraději vy?

Přidat komentář

fourteen − nine =