Kam do Ománu – TOP destinace a místa

Omán je arabský stát, který leží v jihovýchodním cípu Arabského poloostrova. Sousedí s Arabskými emiráty, Saudskou Arábií a Jemenem. Počet obyvatel je cca 4,5 milionu při rozloze skoro čtyřnásobné oproti ČR. Většinu území ostatně tvoří nekonečně rozlehlá pouštní a hornatá pustina. Omán nabízí mnoho přírodních, ale i jiných krás a rozhodně stojí za návštěvu. Kam vyrazit, pokud se sem vydáte? Připravili jsme pro vás žebříček deseti míst, která byste neměli minout. Pokud si chcete udělat itinerář a naplánovat si, kam do Ománu k moři, za památkami či krásnou krajinou nebo turistikou, náš žebříček vám rozhodně může být velkou inspirací.


Kam vyrazit do Ománu (nejen k moři)?

1. Muscat

Omán, město Muscat
Omán, město Muscat

Město Muscat (či Maskat nebo Masqat) je hlavním městem Ománu. Proto zajisté nemůže v našem žebříčku chybět. Jde o pozoruhodnou přímořskou metropoli, která má na přes jeden a čtvrt milionu obyvatel. Pro město jsou typické bílé oceány bílých domů, které svítí mezi pískem a skalami. Jedny z nejkrásnějších a nejznámějších panoramat nabízí přístaviště Mutrah.

Kromě stejnojmenné historické pevnosti zde najdete úchvatné výhledy na pusté, skalnaté hřebeny pohoří Al-Hadžar, které na přístav dohlížejí. Svou temnou barvou a rozeklanými špičatými vrcholky působí nádherně i trochu znepokojivě. V přístavišti se nachází i známý trh.

Mezi symboly města pak patří honosná mešita sultána Kábúse. Jde o moderní, ale impozantní chrám, který byl otevřen v roce 2001. Další významnou stavbou je královská opera a ve městě najdete i spoustu dalších pozoruhodných architektonických děl – včetně velkého počtu bohatých paláců. Muscat je velmi zvláštní a zajímavé město. Pro našince bude mít silný exotický nádech.

2. Salalah

Omán, příroda v Salalah
Omán, příroda v Salalah

Město Salalah (či Salála) je považováno za jedno z nejvýznamnějších v Ománu. Leží až hluboko na jižním konci země a opět jde i o důležitý přístav. Oproti městu Muscat si zajisté všimnete diametrálně odlišného charakteru okolí. Místo zcela pustých hor a pouště je zde překvapivě zeleno. Kopce a hory pokrývají lesy i rozkvetlé louky. Mnohá místa – jako třeba vodopády v rezervaci Ayn Khor – pak vypadají jako tropický ráj.

Jinými slovy, do Salalah má rozhodně smysl vyrazit kvůli přírodě. Ta je zde opravdu nádherná a má hodně co nabídnout, včetně populárních turistických tras a řady rezervací. Město samotné se může pochlubit kupříkladu krásnou, dlouhou pláží s palmami.

Z památek lze zmínit hrad Taqah, který patří k nejvýznamnějším v Ománu. Asi hodinu cesty od města můžete relaxovat na krásných klidných plážích Al Mughsail. Blízko jsou taky zajímavé jeskyně Al Marneef. Milovníci historie by neměli minout archeologické naleziště Al Balid zapsané v UNESCO a našlo by se toho i mnohem víc…

3. Wadi Bani Khalid

Omán, Wadi Bani Khalid
Omán, Wadi Bani Khalid

Vádí Baní Chálid je nejvýznamnější vádí (čili údolí) v Ománu. Protéká tudy stejnojmenná řeka, jejíž součástí jsou úchvatná koupací jezírka obklopená zelení. Působí jako pohádkové oázy. Jinde zase potkáte laguny ukryté v holých skalách, jeskyně a další úchvatná zákoutí. Není divu, že jsou tato místa vábničkou na turisty. To je možná i jistá nevýhoda. Zvláště ve vytížené období a časy zde nejspíš nebudete mít úplné soukromí.

Výhodou je, že u známých jezírek najdete třeba i restaurace či jiné zázemí, takže se neocitnete v nehostinné divočině. Tato lokalita bude zajímavá i pro turisty, dá se tady projít několik zajímavých tras. Pokud jedete do Ománu za poznáváním jeho rozmanitých krás, Vádí Baní Chálid byste neměli minout.

4. Wahiba Sands

Písečné duny v Ománu
Písečné duny v Ománu

Poušť má v sobě zvláštní kouzelnou moc. A Wahiba je poušť jako ze žurnálu. Přitom nabízí dobrou přístupnost a nějaké to zázemí pro turisty v podobě kempů či nabídky různých vyjížděk a pouštních aktivit. Celkově je poušť dlouhá na 180 km a obývají ji staré beduínské kmeny, které si do značné míry zachovaly tradiční způsob života. Tito lidé vyznávají sunitský islám.

Poušť pokrývají úchvatné duny. Mnohdy vysoké desítky nebo i přes sto metrů. Důležitým „centrem“ pouště je osada s kempem Al Hawiyah. Ta může být dobrým výchozím bodem pro poznávání nekonečné svobody pouště.

Privátní nebo skupinové výlety do pouště organizuje řada společností – jejich nabídku si můžete prohlédnout TADY.

5. Musandam fjords

Omán, Musandam Peninsula
Omán, Musandam Peninsula

Nejen Norsko se může pochlubit fascinujícími pobřežími. Taky Omán má v tomto směru co nabídnout. A mezi nejznámější a nejkrásnější místa patří rozhodně ta, která najdete na pobřeží poloostrova Musandam. Nutno říct, že tento poloostrov je exklávou, takže leží mimo většinové území Ománu – konkrétně vybíhá do Hormuzské úžiny.

Musandam je bohatý na zálivy, které jsou obklopeny vysokými a často strmými skalnatými horami a útesy. Oproti norským fjordům zde však nečekejte prakticky žádnou zeleň. Jen holý kámen a skály. Rozhodně vás čekají dech beroucí výhledy.

6. Jebel Akhdar

Bezesporu jedno z nejúchvatnějších míst v Ománu. Pohoří Jebel Akhdar (Džebel Achdar)terasovými a skalními městy i nádhernou přírodou v podobě hor, kaňonů či údolí. Tato lokalita nabízí několik parádních turistických tras vhodných pro zkušenější cestovatele. Výhledy, které zde čekají, bezesporu stojí za trochu potu a námahy.

Pohoří je rozlehlé. Na délku má na 300 km. Míst, která zde stojí za návštěvu je bezpočet. Stojí za to si návštěvu dobře naplánovat. A pro zajímavost, v pohoří leží Džabal aš-Šám, třítisícový vrchol a největší hora Ománu i celé východní Arábie.

7. Ras al Jinz

Omán je zemí bohatou rovněž na krásy živé přírody a živočišné říše. Mezi velmi známá a oblíbená místa patří hnízdiště mořských karet obrovských u vesnice Ras al Hadd. Toto místo je známé jako Ras al Jinz. Mimo to jde taky o prastarou lokalitu, kde se našly pozůstatky rybářské vsi ze střední doby bronzové. Už tehdy se zde zpracovávaly i želví krunýře, jejichž zbytky se našly v tisíce let starých budovách.

Ras al Jinz je okouzlující místo, na kterém kromě želv spatříte nádherné skály, poušť a nekonečné moře. Zdejší pláže dýchají úžasnou atmosférou a jsou jako stvořené pro romantické večery.

8. Bahla

Další místo, které dýchá tisíciletou historii. Město Bahla ve stejnojmenné provincii patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v zemi. Zdejší dominanta – historická pevnost Bahla – je zapsaná na seznamu UNESCO. Pevnost Bahla je vskutku fascinující výtvor. Vznikala ve 13. a 14. století a je postavená z hlíny! Přestože byla už na počátku 17. století dobyta a de facto jde o zříceninu, je to zřícenina více než zachovalá – respektive udržovaná a opravovaná.

Hradba pevnosti dosahuje délky kolem 10 km. Kolem pevnosti se rozkládá stará čtvrť či městečko, které rovněž nabízí úžasnou atmosféru. Milovníci historie a památek by toto místo rozhodně neměli minout. Al Bahla je v tomto směru jedním z největších klenotů Ománu. Okouzlující je rovněž hornaté a pouštní panoráma okolní krajiny.

9. Masirah Island

Ománský ostrov Masirah (Masíra) leží při východním pobřeží Ománu, od pevniny ho dělí vzdálenost cca 10 km. Tento podlouhlý ostrov má na 95 km na délku a nejvýše 14 km na šířku. Tvoří ho převážně pouštní hornatá krajina a celkový počet stálých obyvatel se pohybuje jen kolem 12 000. Na druhou stranu se sem sjíždí poměrně velké množství turistů z celého světa.

Tento ostrov představuje spíše mladou destinaci, takže návštěvníci ho teprve objevují. Najít zde můžete krásné a rozlehlé pláže plné želv, velmi divokou a specifickou krajinu, čisté moře ideální pro nejrůznější vodní sporty – zejména tzv. kiteboarding (kitesurfing) díky velmi příznivým větrům, které zde vanou.

Na ostrově se již nachází řada hotelů, ale třeba i kempů pro dobrodružnější návštěvníky. Nejosídlenější je sever ostrova s městem Dhuwwah. Větší část ostrova tvoří nekonečná a tajuplná pustina.

10. Al Daymaniyat Islands

Al Daymaniyat (Al-Dimaníjat) je dalším turisticky lákavým ománským ostrovním „královstvím“. Jde o souostroví devíti ostrůvků ležících asi 20 km od severního pobřeží pevninského Ománu. Ostrovy jsou přírodní rezervací. Jsou však přístupné veřejnosti a představují obrovské lákadlo především pro milovníky potápění. Podmořská fauna a flora je zde opravdu úchvatná.

Na ostrovy se pořádají výlety loděmi z hlavního města Maskat, které leží naproti nim. Jde o velmi malé ostrůvky, přičemž největší má na délku stěží 1 km. Mnohé však jen pár desítek metrů – a některé ani to.  Ostrovy jsou de facto zcela pusté a kromě výletníků zde nejsou žádní stálí obyvatelé. Pokud však budete mít volný den v Maskat, může být návštěva těchto ostrovů velmi příjemným, zajímavým a osvěžujícím zážitkem. Jen si vezměte dost opalovacího krému. Není se zde kde skrýt před sluncem.


FAQ

Kam do Ománu na dovolenou k moři?

Pokud vás zlákal Omán pro svoje malebné pláže a chcete strávit dovolenou zejména u moře, pak jeďte do letovisek Salalah, Muscat, Mirbat, Sur, Dhofar,  či Severní Omán.

Nabídku zájezdů do Ománu k moři najdete na portálech Invia.cz, u CK Blue-Style.cz nebo CK Fischer.

Kdy jet do Ománu?

Hlavní sezóna a nejlepším obdobím pro návštěvu Ománu jsou měsíce od října do dubna, teploty zde během dne dosahují až 35°C během dne se spoustou slunečních paprsků. V noci počítejte s teplotami kolem 19°C.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

2 × 4 =