„Egyptský karibik“ nebo „egyptské Maledivy“ – Marsa Matrouh je nová egyptská destinace

Marsa Matrouh. Říká vám to něco? Pokud ještě ne, je na čase to napravit. Toto místo totiž možná bude novým cílem vaší dovolené. Zdá se vám to jako poněkud odvážné tvrzení? Pokud dočtete tento článek do konce, je dost pravděpodobné, že vás takový pocit přejde. Marsa Matrouh totiž nabízí opravdu hodně. A to pro každého. Ať už milujete exotiku, historii, sport či potápění, dokonalé moře, zábavu, relax nebo nádhernou přírodu, luxus či noční život…

Marsa Matrouh je tak trochu „Nový svět“. Tuto mladou turistickou destinaci začínají návštěvníci, zejména čeští, teprve objevovat. Přesto si už stihla vysloužit impozantní přídomky jako „Egyptský Karibik“ nebo i „Egyptské Maledivy“. Proč se sem vypravit, co vidět, co zažít a co čekat v Marsa Matrouh v Egyptě? O tom bude náš dnešní článek.


Kde se Marsa Matrouh nachází?

Z názvu článku i úvodu už jste asi pochopili, že Marsa Matrouh je turistická destinace v Egyptě. Egypt patří v posledních dvou dekádách mezi nejoblíbenější cíle českých turistů pro luxusní přímořskou dovolenou.

Mezi nejvýznamnější destinace patří dlouhodobě Hurgháda, následuje Marsa Alam či Sharm el Sheikh. Všechna tato místa omývají vody Rudého moře a obklopují nekonečné písky pouště. Ve všech najdete nádherné, špičkové resorty s plnou výbavou, kam turisté míří za all inclusive programy. Všechna nabízejí skvělé příležitosti pro potápění, krásné moře a množství příležitostí pro zábavu, odpočinek či sport.

Marsa Matruh
Marsa Matruh

A nyní k těmto destinacím přibyla další. Marsa Matrouh. Pozoruhodné je, že toto místo bylo osídleno už v dávném starověku. Tehdy ho lidé znali pod názvem Amunie, později jako Paraitónion či Paraetonium anebo al-Bāritūn. Během 2 sv. války se zde nacházela důležitá vojenská základna. Toto místo bylo tedy důležité po celá staletí. O to pozoruhodnější je, že první resorty a první čeští turisté se zde objevili teprve v posledních pár letech. Jinými slovy – Marsa Matrouh je naprosto žhavá novinka! Znovuobjevený svět.

Tak trochu „jiný Egypt“ aneb proč zvolit Marsa Matrouh?

Marsa Matrouh se od klasických výše uvedených přímořských destinací v Egyptě liší. A to už svou polohou. Neleží totiž u břehů Rudého moře, nýbrž středozemního. Neleží na východě, ale na západě země, přesněji severozápadě. Marsa Matrouh leží cca 400 km severozápadně od Káhiry a pouhých cca 250 km západně od Alexandrie. Letecky je to z ČR blíže než do jiných destinací v Egyptě!!

Marsa Matrouh má výrazně mírnější a obecně „chladnější“ a vlhčí klima než rudomořské destinace. Je zde mnohem více starobylých památek a celkově poněkud odlišná atmosféra. Marsa Matrouh je ryzejší a autentičtější.

Ageeba, Marsa Matrouh
Ageeba, Marsa Matrouh

Světu turismu se tato oáza v poušti ještě zcela nepodřídila. V okolí se nachází mnoho úžasných a nedotčených míst. Samotné město tepe skutečným životem. Nejde o pouhé „Potěmkinovy vesnice“ a pozlátko jako v případě např. Hurghády. Tohle je nefalšovaný Egypt. Opravdová Sahara. Marsa Matrouh je taky méně přeplněná a má nádherné, čisté moře.

Města a místa

Kromě samotného města Marsa Matrouh a krásných pláží v okolí nabízí tato lokalita řadu zajímavých příležitostí pro výlety. Jako jeden příklad za všechny rozhodně stojí za zmínku oáza Síwa, která patří rozhodně k tomu nejzajímavějšímu.

Do oázy je to kus cesty – cca 200 km – ale stále je Marsa Matrouh jediné místo, odkud se sem dá rozumně vycestovat. A nebojte… výletů sem nabízejí místní hotely vždy dost. Síwa je unikátní saharská oáza ležící v srdci pouště. Jsou zde pouštní solná jezera s až nadpozemsky modrou vodou a ruiny starobylého města. Najdete zde egyptské hrobky a chrámy s freskami i palmové háje, ba dokonce původní berberské osídlení. Síwa je naprosto úchvatné místo a rozhodně stojí za to ho jednou v životě navštívit.

Síwa, Egypt
Síwa, Egypt

Milovníci vojenské historie se pak jistě budou chtít vypravit do El-Alameinu. Toto důležité místo, které sehrálo zásadní roli v 2. sv. válce, leží na půl cesty mezi Marsa Matrouh a Alexandrií. Tu byste, mimochodem, měli taky navštívit. Vězte, že stojí za to.

Moře a pláže v Marsa Matrouh

Jedním z největších lákadel destinace Marsa Matrouh je bezesporu právě moře. Dokonalé, krásné, čisté, azurově modré moře, které přechází v širé, písčité pláže. Některé jsou docela úzké, jiné rozlehlé a širé. Mnohé nabízejí nejen písek a slunce, ale i skály, útesy, ba dokonce jeskyně.

Mezi nejvýznamnější pláže patří Rommel beach, Lover beach, Al Nakhil nebo třeba Cleopatra beach. Ale možností je zde mnohem víc. Nádherná a známá je například pláž Ageeba, která již leží dále od města (cca 25 km), ale nachází se zde množství jeskyní.

Historie a památky v okolí Marsa Matrouh

Egypt patří mezi nejstarší civilizace světa a období své největší slávy zažíval během starověké doby bronzové, zhruba mezi lety 3000 až 1000 př. n. l., důležitý význam a silnou, svébytnou kulturu si však udržel až do konce starověku. Většina starověkých památek se koncentruje kolem Nilu. Avšak Marsa Matrouh – ač leží od tohoto veletoku pěkných pár set km – má taky co nabídnout.

Z období starověku lze v Marsa Matrouh a okolí najít například ruiny slavného krále Ramesse II. z roku cca 1200 př. n. l. či Kleopatřiných lázní z přelomu letopočtu. V Marsa Matrouh je taky archeologické muzeum s více než tisícovkou exponátů. Zajímavé jsou i vojenské hřbitovy a vojenské muzeum v blízkém El Alameinu.

Naopak čilý a živý ruch a autentičnost nabízí například úžasný Libyjský trh na ulici Al Galaa v Marsa Matrouh. Je zde na 400 obchodů a můžete zde nakoupit unikátní lybijské a beduínské produkty. Trh má dávnou tradici. Projít byste se rozhodně měli i hlavní tepnou města – Alexandrijskou ulicí. Čekají na vás stovky obchodů a různých zajímavých míst a zákoutí.

Klima a počasí – kdy vyrazit do Marsa Matrouh?

Jak už bylo řečeno výše, Marsa Matrouh se svým klimatem liší od notoricky známých destinací u Rudého moře. Je zde chladněji. Ale nebojte, nebudete mrznout. Panuje zde zkrátka středomořské klima, což značí, že léta jsou zde horká, ale netrvají věčně. Zatímco Hurgháda vítá turisty skoro po celý rok, sezóna v Marsa Matrouh je kratší.

Trvá od jara do cca konce října s kulminací mezi červnem a zářím, čímž se víc podobá destinacím v Řecku, Turecku apod. Od listopadu zde už dost prší a je i chladno. Naopak mezi červnem a zářím si užijete průměrné denní teploty kolem 28°C až 29°C. A samozřejmě zde mohou nastat i podstatně větší vedra s maximy kolem 40°, ale taky až 46°C!

Mezi květnem a zářím zde prší opravdu minimálně či vůbec. Nejsušším měsícem je červenec, kdy se průměrné denní úhrny srážek rovnají nule. Ve zmíněných okolních měsících je to jen o 1 až 2 mm více.

A jak je to s teplotami moře? Mezi červencem a zářím má voda kolem 26° až přes 27°C. Nabízí dokonalé koupání i pro náročné. Příjemná teplota přetrvává i v říjnu, kdy má moře přes 25°C. V červnu či listopadu pak teplota vody dosahuje v průměru 23°C, což už je lehce osvěžující, ale pořád příjemné na koupání.

Recenze destinace Marsa Matrouh

Podívali jsme se na to, co říkají recenze návštěvníků destinace Marsa Matrouh.

Veliké milé překvapení. S Egyptem jak jsme ho znali doposud to nemá nic společného. Nádherné široké pláže s příjemným pískem, krásný přístup do moře a čistota vody v moři byla neuvěřitelná. Tak čisté moře se jen tak nevidí.“ Rostislav G. na Invia.cz

Celkový dojem z dovolenky máme veľmi dobrý, oblasť New Alamein je úžasná a určite sa sem ešte vrátime.“ Alexandra M. na Invia.cz

Krásná pláž .. klidné vody, průzračné, čisté, pěkné počasí na léto. Hodně slunce jako kdekoli v Egyptě v tomto ročním období.“ MahaPhilip z TripAdvisor.com

Matrouh je krásná plážová destinace nacházející se v severozápadní části Egypta u Středozemního moře. Pláž je známá pro své křišťálově čisté vody, pláže s bílým pískem a teplé slunečné počasí. Matrouh má bohatou historii a kulturní dědictví a je to ideální útočiště pro ty, kteří chtějí prozkoumat starověké památky a ruiny, jako jsou Kleopatřiny lázně, oáza Siwa a válečný hřbitov Al Alamein. Kromě prozkoumávání těchto historických památek si mohou návštěvníci na pláži Matrouh užít řadu vodních aktivit, včetně plavání, šnorchlování, potápění a projížďky na lodi. Pláž je také skvělým místem k relaxaci a opalování a zároveň si užívat dechberoucí scenérie.“ Aisyah Annuar z Trip.com

Nejlepší hotely v Marsa Matrouh

Ačkoli se Marsa Matrouh v mnoha ohledech liší od známějších destinací jako Hurgháda, jedno má s nimi společné. Je to velké množství parádních až luxusních hotelových resortů, které lákají hosty na komplexní služby a dokonalý komfort i atraktivní vybavení a prostředí. Dá se předpokládat, že právě ve svém resortu strávíte poměrně dost času, a proto je volba velmi důležitá. Máme pro vás tudíž jako bonus šest tipů na TOP hotely a resorty v Marsa Matrouh. Stačí si vybrat…

1. Hotel Jaz Oriental

Hotel Jaz Oriental

Více fotografií na Invia.cz

Malebný, moderní resort s palmovou zahradou a venkovním bazénem. Interiéry jsou velmi luxusní, v okázale orientálním stylu. Jsou zde parádní terasy, dětská herna a hřiště, fit centrum, wellness a především soukromá pláž přímo u hotelu.


2. Rixos Alamein

Rixos Alamein

Více fotografií na Invia.cz

Úchvatný, odlehlý resort s překrásnou malou zátokou a soukromou pláží. Těšit se můžete na šest restaurací a čtyři bary, pět bazénů, wellness a spa centrum, fit centrum, obchody a další vybavení. Užijete si program ultra all inclusive a nic vám zde nebude chybět. Perfektní volba i pro velmi náročné zájemce.


3. Hotel Jaz Tamerina

Hotel Jaz Tamerina

Více fotografií na Invia.cz

Rozlehlý hotel ležící cca 300 m od pláže v Almaza Bay. Je zde bar, wellness i fitness centrum a venkovní bazény. Hotel leží v klidnějším letovisku cca 30 km od centra Marsa Matrouh. Příjemné a komfortní ubytování.


4. Hotel Jaz Almaza Beach

Hotel Jaz Almaza Beach

Více fotografií na Invia.cz

Tento pětihvězdičkový hotel leží blízko výše uvedeného, ale má výhodu – vlastní soukromou pláž. Samozřejmě písečnou. Je to velký resort s nádhernými venkovními zahradami, 5 bazény a 2 dětskými bazény. Je zde několik restaurací, barů a kavárna. Taky obchody, fitness a wellness. Stravování je formou all inclusive. Jde o klasický komplexně vybavený resort pro náročné zájemce o „full service“.


5. Hotel Jaz Crystal Resort

Hotel Jaz Crystal Resort

Více fotografií na Invia.cz

I tento resort najdete v nádherné zátoce Almaza Bay. Jde o ideální místo pro poklidnou či romantickou dovolenou. Hotel má vlastní pláž. V resortu se nachází rozlehlé zahrady s bazény. Čeká na vás řada restaurací a barů. Nechybí zde ani fitness centrum. Hotel se může pochlubit opravdu krásným prostředím a pětihvězdičkovou úrovní vybavení i služeb.


6. Hotel Regal Heights

Hotel Regal Heights

Více fotografií na Invia.cz

Tento hotel se nachází v letovisku Marina El Alamein. Jde o odlehlejší oblast poměrně vzdálenou od samotného města Marsa Matrouh. Resort nabízí soukromou pláž, mnoho restaurací, bazénů a barů. U hotelu je i nákupní centrum. Jde o velmi pěkný a moderně zařízený resort s krásnými výhledy z pokojů.


Přidat komentář

fourteen − five =