Kam na dovolenou do Polska k moři

Polsko je země střední Evropy, jejímiž sousedy je Česká republika, Německo, Slovensko, Bělorusko, Ukrajina, Litva a Rusko. Kam do Polska k moři je vcelku jasné, zvlášť, když leží jižně od Baltského moře. Přestože je Polsko mnoha lidmi zatracováno, patří k rozmanitým zemím, které nabízí řadu přírodních i kulturních krás. Některé jsou dokonce pro svou kulturní vzácnost součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Dovolená v Polsku u moře je určena pro všechny milovníky vodních sportů, turistiky, ale i lenošení na pláži.

Útulná letoviska, historická města plná malebných staveb, muzeí a galerií, kde najdete díla mnoha slavných umělců, to vše je Polsko. Jestliže toužíte po příjemné dovolené, pak je náš severní sousedd zajímavou alternativou jižních států pro všechny. Severní pobřeží Polska dosahuje délky 770 km.

1. Středisko Sopoty

Sopoty, Polsko

Pláž v letovisku Sopoty v Polsku / Credit: Flickr / altotemi

Sopoty jsou nejoblíbenějším a nejznámějším lázeňským střediskem ležící na břehu Baltského moře blízko Gdaňsku. Toto moderní letovisko má dlouholetou tradici. Návštěvníci se mohou těšit na úchvatné přímořské lázně a dlouhou hlavní promenádu Bohaterów Monte Cassino, neboli ulice Hrdinů Monte Cassino, což je srdce Sopot. Najdete tu vše, co vás může zajímat – kavárny, cukrárny, galerie, muzea, knihkupectví, obchody se suvenýry a šperky z jantaru, ale i podniky s hudbou a zábavou.

Zajímavosti Sopot

 • hlavním lákadlem je Křivý dům, skvost současné architektury.
 • promenáda vede na dřevěné molo, které je nejdelším v Evropě, zároveň je to oblíbené místo turistů. Pořádají se tu různé kulturní akce a jsou tu kavárny, ze kterých máte krásný výhled na Gdaňský záliv.

Letovisko Sopoty je zárukou odpočinku a relaxace. Kromě povalování na pláži si můžete vychutnat vodní sporty a skluzavku. Je tu také veřejně přístupný bazén, tenisové kurty a stadiony. Pokud rádi běháte, můžete využít stezku zdraví, milovníci adrenalinu mají k dispozici závodní dráhu. Dále je tu krytá jízdárna a jezdecká škola, hřiště pro plážový volejbal, půjčovny sportovního vybavení a mnoho dalšího.


2. Středisko Miedzyzdroje

Toto malebné lázeňské městečko na vás dýchne přímořskou atmosféru. Kromě pláží a promenády je tu i 300 m dlouhé molo. Co se týká gastronomie, můžete si pochutnat na vynikajících rybách a mořských plodech, ať už jsou pečené, smažené nebo uzené. Miedzyzdroje nejsou jen místem pro relaxování.

 • věnujte se třeba vodním sportům, jízdě na kole a dalším sportovním aktivitám.
 • zajděte do Wolinského národního parku, jenž se nachází na ostrově Wolin. Park se pyšní jeleny, divokými prasaty, liškami, zajíci, kunami, jezevci, vzácnými lasicemi a několika druhy netopýrů. Rovněž tu má svůj domov stádo bizonů.

3. Poloostrov Hel

Rekreační a turistické středisko Hel najdete na pobřeží Baltského moře. Tento 35 km dlouhý písečný ostrov nabízí procházky po písčitých plážích, které mají dokonce střežený úsek a to už od roku 2004. Mezi břehy (respektive pásem dun) vede úzká silnice a také jednokolejná železnice. Místy má poloostrov jen 200 metrů, takže když se moře hodně rozbouří, mizí nejužší část pod mořskou hladinou. Hel má zhruba 500 metrů na šířku a jeho konec pak 3 kilometry.

 • Pláže na Helu jsou písčité, voda vcelku teplá a zátoku neohrožují větry z Baltského moře.
 • Na Hel se dostanete z Gdaňsku a to buď lodí, nebo vlakem. Co se týká ubytování je oblíbené stanování v kempu či pobyt v soukromí, také tu mají v každém domě vždy jednu místnost, kterou vyhrazují pro turisty.
 • Kdo chce, může se vykoupat v moři, projet se na kole, rybařit nebo jít na procházku po borových lesích.
 • Pro sportovní nadšence je tu půjčovna prken na surfování a windsurfingů.
 • Zajezděte si na koni nebo vyrazte na plachetnici.
 • Jděte na pěší túru a prohlédněte si bývalý gotický kostel ze 14. století, který je v současnosti Muzeum mořského rybářství. Zajímavý je i maják měřící 41,5 metrů, v letních měsících je to rozhledna.

4. Středisko Dziwnówek

Dzinowiek

Dziwnówek je malebné letovisko s krásnými čistými a velmi širokými písečnými plážemi, na nichž jsou nízké duny. Kolem letoviska jsou borovicové lesy, které přímo vybízejí k procházkám ve dvou. Kromě pěší turistiky, tu jsou vynikající podmínky pro rybaření, vodní sporty a také cykloturistiku. V této oblasti je velmi unikátní klima, které je dokonce místní chloubou. Zároveň jsou zde lázně a bohaté zdroje minerální vody, díky čemuž je to místo, jež pomáhá s léčbou kardiovaskulárních a respiračních onemocnění.


5. Středisko Kolobrzeg

Kolobrzeg je největší a velmi vyhledávané lázeňské středisko na celém polském pobřeží. Nejpopulárnější je díky léčivému bahnu a solným roztokům. Může se chlubit překrásnými 12 km dlouhými plážemi s čistým pískem. Pokud nechcete trávit veškerý čas různými procedurami či odpočinkem na pláži, můžete se vydat napříč městem a kochat se cennými historickými památkami nebo se procházet rozsáhlými plochami se zelení a snažit se co nejvíce nadýchat svěžího vzduchu.

 • V průběhu roku tu můžete narazit i na různé kulturní a společenské akce. Jmenujme například Solný trh, který se těší velké oblibě.
 • Z místního přístavu je možné vyrazit na výlet lodí a navštívit Rujánu či ostrov Bornholm.

6. Středisko Leba

Letovisko Leba patří k nejnavštěvovanějším a nejrozkošnějším letoviskům Baltského moře. Leží na okraji Sloviňského Národního parku. Jeho chloubou jsou široké a úžasně čisté písčité pláže, s krásnými jezery, jež obklopuje bujná lesní vegetace a také dech beroucí pouštní duny. Z letoviska Leba je to zhruba 28 km do Leborku a 80 km do Gdaňsku. Pobřeží Leba je zvláštním místem, které vyniká svými unikátními léčebnými vlastnostmi. Za návštěvu stojí přístav či romantický maják v Stilu.


Polsko ve zkratce

Hlavním městem je Varšava, která leží v srdci Polska, v historické části země Mazovsko. Je to zejména univerzitní a kulturní město, kde se můžete kochat mnoha historickými památkami. Úředním jazykem je polština, měnou pak zloty (PLN). Tato převážně nížinatá země je známá velmi úrodnou a bohatou půdou.

Největší chloubou Polska je bezesporu příroda, která ročně láká mnoho turistů. Východ země nabízí přírodní rezervaci Bělověžský národní park, kde se můžete setkat s volně žijícím zubrem evropským. Velkým lákadlem je Krakow, město s krásným historickým centrem a královským hradem Wawel, kde našli své poslední místo odpočinku polští panovníci.

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani turisty oblíbené Baltské moře. Ubytování u moře je individuální, jsou tu hotely, apartmány, různé chatky, možnost kempování a podobně.

Dovolená v Polsku u moře autem

Vzhledem k tomu, že Polsko je náš soused, můžete k cestování použít své vlastní, případně půjčené auto. Hravě tak stihnete procestovat mnohem více míst, než kdybyste zvolili jinou alternativu dopravy. Cestovat budete většinou po dálnicích, tudíž to zase netrvá tak dlouho. Vyrazit můžete například z Ústí nad Labem, odkud do třeba do Miedzyzdroje trvá jen 4 a půl hodinky. Jak trasa z Ústí vypadá?

 • z Ústí nad Labem vyrazíte po dálnici D8 do Německa, kde se napojíte na dálnici A17, kde po obchvatu Drážďan pokračujete po A17 až se napojíte na A4. Jakmile dojedete k letišti Drážďany, budete odtud pokračovat po dálnici A13 až dorazíte k Berlínu. Ten objedete po obchvatu přes dálnici A10, až se napojíte na A11. Pak už pojedete po této dálnici až do Polska, kde A11 navazuje na A6. Tam už se budete řídit ukazateli v závislosti na tom, kam vlastně chcete dorazit.

Kam do Polska snadno vyřešíte právě volbou svého vlastního dopravního prostředku, protože autem se dostanete až úplně k moři.

Přidat komentář

four − three =