Kam na dovolenou k moři v roce 2024? Nejhezčí a nejlepší destinace (TOP 12)

Kam vyrazit v létě (nebo i mimo léto) k moři? Možností je mnoho a není snadné se rozhodnout. Proto pro vás máme inspiraci v podobě výběrového žebříčku 12 nejpopulárnějších přímořských destinací českých turistů. Takže kam na dovolenou k moři? Pojďte s námi zjistit, co jednotlivé země nabízejí, ať si můžete tuto otázku snáze zodpovědět.

Nejlepší dovolená u moře 2024


1. Řecko (Zakynthos, Rhodos, Kréta)

Řecko je kolébkou evropské kultury, ale taky jednou z nejoblíbenějších turistických destinací, ať už pro poznávací zájezdy (mířící většinou za slavnými památkami), nebo pro pohodovou dovolenou u moře. Pokud míříte na druhý typ dovolené, obzvláštní oblibě se těší především řecké ostrovy.

Jónské ostrovy jako Zakynthos, Lefkada, Korfu či Kefalonia jsou mezi turisty vyhlášené a mnozí se sem rádi každoročně vracejí. Leží při západním pobřeží řecké pevniny a typická je pro ně nádherná, žírná, zelená a svěží krajina. Ostrovy jsou typicky poměrně členité až hornaté a nabízejí úchvatnou pestrost. Jsou to celé světy na malé ploše.

Dovolená u moře v Řecku
Dovolená u moře v Řecku

Například Zakynthos okouzlí krásným, historicky působícím přístavním hlavním městem, nekonečně dlouhými písčitými plážemi, extrémně bujarými a divokými „party“ letovisky, jako je Laganas, rozlehlými rovinami s olivovými háji, ale v horách se zde skrývají i tajuplná prastará města, pobřeží pod nimi je poseto skrytými plážemi, jeskyněmi a fantastickými zákoutími.

Ve východním, Egejském, moři jsou ostrovy více vyprahlé, což jim však dodává specifickou, místy až pouštní atmosféru. Ostrovy jako Kos, Rhodos jsou turistický hit a stálice, ale stále více lidí objevuje i krásu ostrovů jako Mykonos, Santorini, Naxos a dalších. A pak je tu samozřejmě Kréta na jihu – ve Středozemním moři. Vlast kdysi slavné minojské civilizace. Návštěvu paláce Knóssos rozhodně nesmíte vynechat. Kréta slibuje nádherné počasí a taky úžasnou krajinu.

V pevninském Řecku se taky najde spousta oblíbených destinací. Co třeba olympská riviéra pod horou bohů? Anebo úžasná, okouzlující, půvabná Parga – perla západního pobřeží? Ale možností je mnohem víc…

Čtěte dále:


2. Itálie (Kalábrie, Sardinie, Ischia)

Itálie bývala kdysi považována za takové trochu „lepší“ Chorvatsko a společně s ním (a ještě Bulharskem) patřila do nejzlatějšího fondu dovolenkových destinací českých turistů. Dnes už mají čeští cestovatelé větší záběr, ale Itálie pořád láká.

Vyrazit můžete do fascinujících a fantastických historických měst, jako je Řím, Neapol, Benátky, Milán či renesanční perla Florencie. Severní Itálie je taky rájem lyžování a stále více lidí míří i ke zdejším krásným jezerům jako Lago di Garda, Lago di Como a další. Ale samozřejmě je Itálie především zemí zaslíbenou přímořské dovolené.

Dovolená u moře v Itálii
Dovolená u moře v Itálii

Velmi oblíbeným letoviskem bývalo mezi českými turisty Bibione s 8 km širokých pláží. Letovisko leží na severu Jadranu a pro našince je velmi blízko. Na opačné – tedy západní straně italské „boty“ – se u Janovského zálivu zase rozkládá slavná Italská riviéra zhruba mezi městy San Remo a La Spezia, navazuje na možná ještě známější francouzskou riviéru.

Pokud máte rádi hodně sluníčka, velmi oceňovaná je pro přímořskou dovolenou Kalábrie na jihu Itálie. Jsou tady jedny z nejkrásnějších pláží celé Itálie. Populární je i drobounký ostrov Capri, který patří k luxusním destinacím. Překrásnou vodu, ale i přírodu, si pak můžete užít na ostrově Sardinie. Rozpálená Sicílie pod výhružným ústím sopky Etny vás přivítá teplem, i pokud chcete na dovolenou vyrazit časněji nebo naopak až s příchodem podzimu. Na úžasné skály, pláže a termální prameny je pak bohatý neapolský ostrůvek Ischia.


3. Turecko (Antalya, Belek, Kemer)

Stane se Turecko novým Chorvatskem? V posledních letech to tak vypadá. Obliba této země je mezi českými turisty obrovská. A není se co divit. Pokud jde o luxusní, rozlehlé a skvěle vybavené resorty, Turecku může jen těžko konkurovat některá z tradičnějších a podobně blízkých destinací. Pokud si potrpíte na vyšší standard a přitom stále za velmi příjemnou cenu, Turecko je parádní volba. Pořád má pro nás navíc nádech jisté „exotiky“.

Turecko je obrovské, převážně velmi hornaté a skrývá nespočet krás, úžasných míst a možností pro poznávání a dobrodružství. V bývalých řeckých koloniích na západním pobřeží (ve městech jako Efez či Milétos) je víc antických památek než v celém Řecku.

Dovolená u moře v Turecku
Dovolená u moře v Turecku

Pokud však jde o přímořskou dovolenou, naprosto drtivá většina českých turistů míří na Tureckou riviéru. Celkově se táhne prakticky od řeckého ostrova Chios až někam k městu Anamur v obrovské délce přes 1000 km. Ale její srdce leží především kolem měst Antalya, Manavgat a Alanya – pod přísným dohledem majestátního pohoří Taurus.

Zde je zřejmě největší koncentrace opravdu rušných a skvěle vybavených letovisek. Jsou zde parádní pláže a díky zmíněným horám zde bývá velmi stabilní a teplé počasí. Výborná volba i pro náročnější zájemce.


4. Dubaj

I do Dubaje, zlatého města Arabského poloostrova, se odvažuje stále více českých turistů. Ba spíš se dá říct, že sem míří v houfech. Proč? Navzdory okázalému bohatství nabízí Dubaj i relativně dostupné dovolené v dokonale vybavených resortech.

Dovolená u moře v Dubaji
Dovolená u moře v Dubaji

Dubaj je plný zábavních parků a aquaparků, mrakodrapů a nejluxusnějších hotelů světa. Jsou zde taky široké a dlouhé pláže a v neposlední řadě opravdu parádní teplíčko – a to i mimo hlavní sezónu. Dubaj zkrátka má co nabídnout, zvlášť pokud máte rádi moderní velkoměsta.

Navštívit můžete i další oblasti. Kam do Spojených Arabských Emirátů vhodných pro dovolenou můžete najít zde.


5. Egypt (Sharm el-Sheikh, Marsa Alam, Hurghada)

Prastarý Egypt láká jak na poznávací zájezdy, tak i na přímořské dovolené v opulentních letoviscích. První zmíněné zájezdy se zaměřují na cestování podél životodárné tepny Egypta, řeky Nil. Přímořské dovolené však míří do míst, která jsou daleko od dávných památek i od hlavního osídlení země.

Nejčastějším cílem jsou moderní letoviska v poušti u pobřeží Rudého moře. Jasným číslem jedna je Hurghada, opravdu velmi rozlehlé letovisko s bezpočtem skvělých až exkluzivních resortů. Jsou zde nekonečné pláže a vynikající zázemí, které turistům nabídne vše, po čem zatouží.

Dovolená u moře v Egyptě
Dovolená u moře v Egyptě

Totéž platí pro výrazně jižněji položené letovisko Marsa Alam anebo naopak severnější Sharm el-Sheikh na poloostrově Sinaj. Všechny tyto destinace mají společnou ještě jednu věc – potápění. Egypt je se svým bohatým podmořským světem rájem potápěčů, ale i milovníků šnorchlování.

Za zmínku pak stojí i letovisko Marsa Matrouh, které naopak leží na severu Egypta u pobřeží Středozemního moře. Toto letovisko je českými turisty teprve objevované, je trochu autentičtější a nabízí krásné pláže i moře a unikátní výlety.


6. Chorvatsko (Istrie, ostrov Brač, Makarská Riviéra)

Chorvatsko v mém výčtu pochopitelně taky nemůže chybět. Pořád je oblíbené, i když jeho někdejší sláva už trochu pohasla vlivem rostoucí konkurence. Chorvatsko je však pořád krásné a rozmanité.

Vyrazit můžete do nekonečným závojem borových lesů přikryté Istrije s jejími malebnými historickými přístavními městy jako Pula či Rovinj a skromnými plážičkami krčícími se na členitém pobřeží. Nádhernou horskou scenérií a osvědčenými plážemi vás zase přivítá Makarská riviéra v Dalmácii. Oblíbená jsou i letoviska mezi městy Split a Trogir či až na nejzazším jihu v Dubrovníku.

Dovolená u moře v Chorvatsku
Dovolená u moře v Chorvatsku

A pak jsou tu samozřejmě chorvatské ostrovy, které lákají turisty možná ještě víc. Krk, Rab, Pag, Malý a Velký Lošinj, Hvar či Brač. Kdo by je neznal? Jsou krásné, plné pláží, zeleně, hor a hotelů. Dovolená v Chorvatsku možná není něco, čím byste se pyšně chlubili známým, ale má pořád co nabídnout.

Náš tip: TOP 12: Nejlepší hotely v Chorvatsku, které stojí za to


7. Kanárské ostrovy (Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura)

Tenerife, Fuenteventura, Gran Canaria, Lanzarote… už jen ty názvy probouzejí touhu cestovat a lákají svou exotičností a jistou exkluzivitou. Kanárské ostrovy bývaly kdysi tak trochu etalonem exotické, drahé a dokonalé dovolené. Dnes už to pochopitelně úplně neplatí, ale Kanáry vábí pořád. Čím? Třeba unikátní krajinou a přírodou, kterou byste těžko hledali někde jinde. Kanáry nabízejí i jedinečné klima a taky bohatství úžasných letovisek s krásnými plážemi a perfektními hotely, aquaparky, zábavními centry a tak dále.

Dovolená u moře na Kanárských ostrovech
Dovolená u moře na Kanárských ostrovech

Každý z ostrovů – ba i každé z letovisek – je svým způsobem jedinečná záležitost a má vlastní ráz a charakter. Kanáry můžete navštívit prakticky kdykoli v roce a vždycky tady bude nádherně. Můžete se jen tak vyvalovat na pláži, ale pokud budete chtít poznat víc, ostrovy jsou rájem pro dobrodruhy, milovníky přírody a další aktivnější cestovatele.


8. Bulharsko (Slunečné pobřeží, Zlaté Písky, Primorsko)

Staré dobré Bulharsko má mezi přímořskými destinacemi taky svou stálou pozici. Oblibě se těší především coby cíl rodinné dovolené třeba i s velmi malými dětmi. Proč? Mezi důležité důvody jistě patří cenové relace. Bulharsko je relativně levné, dovolená zde i s početnou famílií může být stále finančně únosná. Navíc jsou zde velké pláže nabízející většinou pozvolný vstup do moře, taky resorty, které jsou většinou na rodiny s dětmi dobře připravené. Nezřídka nabízejí třeba aquapark přímo v rámci hotelu a jiné možnosti.

Dovolená u moře v Bulharsku
Dovolená u moře v Bulharsku

Většina našinců míří do hotelů kolem města Nesebar, kde se nachází slavná destinace – takzvané Sluneční pobřeží. Čekat zde můžete velmi rušná a skvěle vybavená letoviska. Další známou destinací jsou severněji položené Zlaté písky nad Varnou. Je zde zelenější a zajímavější krajina, letoviska jsou o něco komornější a češtinu zde uslyšíte o poznání méně než na Slunečním pobřeží. Bývá zde však poněkud dráž.

A za zmínku stojí ještě Primorsko, což je pro změnu nejjižnější významná destinace. Pro rodiny s dětmi může být příznivá díky cenám, ale i méně rušnému prostředí a opravdu velkým a pěkným plážím.

Čtěte dále:


9. Kapverdské ostrovy (ostrov Sal a ostrov Boa Vista)

Podobně jako Kanáry leží i takzvané Kapverdy čili Kapverdské souostroví u pobřeží Afriky v Atlantiku. Kapverdy najdete nicméně ještě asi o 1500 km jižněji. Tyto ostrovy nejsou tak turistické jako Kanáry, mají velmi svébytný charakter. Krajina je zde spíše o něco vyprahlejší, ale opět se můžete těšit na fantastické hory, nekonečné písečné pláže a dokonalé moře.

Dovolená u moře na Kapverdských ostrovech
Dovolená u moře na Kapverdských ostrovech

Jedny z nejkrásnějších pláží (možná i na světě) najdete na ostrově Boa Vista. Například zdejší pláž Santa Monica má přes 18 km a žijí na ní i želvy. Kapverdy skrývají i stále aktivní vulkány jako Pico do Fogo, solné laguny, pouště a polopouště i pozoruhodná městečka. Nechybí zde ale ani zázemí a letoviska pro turisty – nejlépe je v tomto směru dostupný ostrov Sal.

Nejlepší hotely na Kapverdských ostrovech jsme pro vás vybrali v samostatném článku.


10. Baleárské ostrovy (Mallorca, Menorca, Formentera)

Baleárské ostrovy leží ve Středozemním moři a patří mezi nejoblíbenější destinace pro dovolenou u moře. Nejvýznamnější je v tomto směru jistě ostrov Mallorca, krásná perla s úžasnými plážemi a přírodou, která skrývá i unikátní, prastará zákoutí v podobě původních středomořských dubových pralesů.

Dovolená u moře na Baleárských ostrovech
Dovolená u moře na Baleárských ostrovech

Mallorka je plná hotelů a letovisek, ale můžete poznat i její autentickou tvář. Neméně skvostná, zato o něco méně turistická, je i skalnatá a členitá Menorca. No a nakonec je tu i ospalá a písčitá Formentera. Místo, kde se skoro zastavil čas a které trochu připomíná jednu velkou pláž.


11. Zanzibar (Nungwi, Kiwengwa)

Africké souostroví Zanzibar – to už je naprosto nekompromisní exotika. Ostrovy leží u pobřeží Tanzanie a v posledních letech se dostávají do hledáčku velkého množství turistů. I těch českých. Zanzibar je zemí koření a velmi svébytné, autentické kultury, která spojuje africké, evropské i orientální vlivy a kterou můžete poznat jak v hlavním městě Zanzibar, tak i mimo největší turistická letoviska.

Dovolená u moře na Zanzibaru
Dovolená u moře na Zanzibaru

Zanzibar má taky krásné pláže, kolem kterých postupně vyrůstají bohatá turistická letoviska. Ubytovat se zde můžete i ve velmi luxusních resortech. Mezi nejoblíbenější v současnosti patří například letoviska kolem města Nungwi anebo u města Kiwengwa.


12. Tunisko (Djerba, Mahdia, Hammamet)

Severoafrické Tunisko patří dlouhodobě společně s Egyptem mezi velmi oblíbené přímořské destinace. Češi si oblíbili Tunisko již před lety a dodnes sem mnozí rádi jezdí. Výhodou jsou velmi rozlehlé a krásné písčité pláže a skvělé počasí – zvlášť pokud máte rádi opravdu hodně sluníčka.

Dovolená u moře v Tunisku
Dovolená u moře v Tunisku

Mezi nejoblíbenější destinace patří ostrov Djerba, ten má podnebí o malinko mírnější než většina pevniny, ale opravdu velmi stálé. Djerba se jen hemží letovisky a krásnými, stylovými resorty a hotely. Můžete si zde užít skvělý luxus. Na pevnině si pak turisté oblíbili zejména letoviska kolem měst Mahdia či Hammamet.


Přidat komentář

1 × 3 =