Kam na dovolenou k moři do Albánie? Nejlepší letoviska

Albánii se coby turistické destinaci dostává stále více pozornosti – a to i od českých turistů. Objevili jsme totiž konečně její kouzlo. Je divoká a má v sobě kus zvláštní exotiky. Rázem a vyspělostí je srovnatelná třeba se vzdálenější Gruzií. Je zde i podobně levně, což je další velká výhoda. Ubytování i jídlo lze pořídit relativně za hubičku, ve srovnání s jinými destinacemi.

Je to země hornatá a láká především dobrodružné povahy méně náročné na luxus a komfort. Jsou zde ale i parádní pláže a přímořská letoviska. Nádherná krajina je velkým lákadlem, města mají svérázný charakter, zcela odlišný od obligátního Chorvatska, které leží kus dál na sever.

Albánie má rozhodně co nabídnout a stojí za to ji procestovat a poznat – anebo alespoň na pár dní zamířit do některého ze zmiňovaných turistických center. Vybrali jsme pro vás deset míst, kam na dovolenou do Albánie k moři. Deset míst, která mají nejlepší pláže, nejkrásnější výhledy a přírodu nebo jsou jiným způsobem nezapomenutelná. Tak neváhejte a vybírejte!

Kam na dovolenou do Albánie? TOP letoviska

1. Sarande

Sarande, Albánie
Sarande, Albánie

Albánské přístavní město a letovisko Sarande leží jen něco přes 10 km od severních řeckých hranic a prakticky naproti ostrovu Korfu, nesmírně oblíbené turistické destinace. Sarande je tedy tak trochu „řecké“ předměstí, ale místo si zachovává svébytný charakter a… je zde mnohem levněji.

Město se rozkládá v zaobleném zálivu s krásným výhledem na moře a matné siluety pobřeží Korfu v dáli. V jižnější části města je výhled otevřenější na širé moře a můžete si zde užít krásný západ slunce. Podél celého městského pobřeží se táhnout velmi krásné pláže. Místy jsou rozmarně široké a místy členitější. Nabízejí nádherné výhledy na zátoku i moře, jsou lemovány tavernami a bary. Za nimi se tyčí hradba vysokých, mnohapatrových budov – nezřídka hotelových.

Většina hotelů a resortů je logicky nashromážděna v blízkosti pobřeží. Úroveň některých může být i velmi slušná, ačkoli exkluzivních letovisek v Albánii obecně není zrovna hojnost. Město má dlouhou historii, která po sobě zanechala i nějaké odkazy. Není jich ovšem mnoho, za zajímavějšími památkami však můžete vyrazit na nedalekou antickou UNESCO lokalitu Butrint.


2. Ksamil

Ksamil, Albánie
Ksamil, Albánie

Letovisko Ksamil leží ještě asi 5 km jižně od Sarande a asi 5 km od řeckých hranic. Jde o jedno z nejpopulárnějších letovisek Albánie. Pobřeží lemuje obrovské množství pláží, někdy menších někdy širších, často i písčitých, ale vždy kompletně přikrytých kobercem slunečníků. Slibují výhled na atraktivní skalnaté a zelené ostrůvky a ostrov Korfu v dáli.

Ksamil patří k nejrušnějším letoviskům v Albánii. Zajímavé je i tím, že za zády města se rozléhá obrovské Butrintstké přímořské jezero. Místo je tedy obklopeno vodou z obou stran. Svou členitostí a svérázností je právě velmi zajímavé. Turisté zde najdou vše, co se dá od rušného letoviska očekávat – nicméně opět v charakteristickém albánském stylu.


3. Himara

Himara, Albánie
Himara, Albánie

Asi 25 km na sever od Sarande leží město Himara s výraznou řeckou enklávou. V 90. letech se město značně vylidnilo a dodnes jde o klidnější letovisko. Městečko je, dá se říct, velmi příjemným místem, které obklopují zelené a kopce a za nimi se tyčí skalnaté hory. Nabízí tedy nádherné výhledy. Městská pláž je velmi dlouhá, téměř souvisle lemuje pobřeží zátoky.

Směrem na jih je ještě velmi pěkná, ač kamínková, pláž Prinos. Kus na sever naopak leží velmi široká odlehlá pláž Livadi obklopená zelenými kopečky. Himara je rozhodně zajímavé místo pro poklidnější přímořskou dovolenou.


4. Dhermi (Dhërmi)

Dhermi, Albánie
Dhermi, Albánie

Dhermi je krásné místo, jehož dominantou je mimořádně dlouhá a široká pláž s nádherným panoramatem skalnatého pohoří v zádech. Kolem pláže je jen zeleň a několik roztroušených hotelů a resortů. Pláž je kamínková a relativně klidná, což je ovšem zřejmě dáno i její rozlohou.

Spíše poněkud ospalejší městečko Dhermi je od pláže vzdálené cca 1 km. Postupně se rozvíjí a rostou zde nové domy i hotely. O rušném letovisku však rozhodně mluvit nelze, spíše má ráz horského města.


5. Vlorë

Vlorë, Albánie
Vlorë, Albánie

Město Vlora či taky Valona patří mezi větší albánská města a je taky jedním z největších přístavů na pobřeží Jadranu. Žije zde na 80 000 lidí. Město má dávnou historii a dodnes si zachovává historický ráz. Staré centrum města je velmi charismatické a autentické. Nové centrum leží blíže moře a má takřka velkoměstský charakter. Je to rušné přímořské centrum.

Ve městě i okolí je toho k vidění velká spousta, pobřeží je navíc lemované rozlehlými plážemi. Táhnou se v délce mnoha kilometrů a často jsou široké 50 i více metrů. Opět je zde i nádherný výhled na kopce a hory v pozadí. Město Vlora byste na cestě do Albánie rozhodně měli navštívit.


6. Borsh

Autentická albánská vesnice, pozůstatky starobylého hradu, nekonečné a divoké hory všude okolo. Zkrátka typická Albánie. Navíc je zde velmi pěkná a dlouhá pláž. Místo je však skvělou volbou nejen pro klasickou přímořskou dovolenou, ale spíše pro dobrodružnější dovolenou spojenou s výlety či horskými treky.


7. Durrës

Durres, Albánie
Durres, Albánie

Durres, možná známější jako Drač, patří mezi nejstarší města na pobřeží Albánie a je taky jejím největším přístavem. Ve městě žije skoro 120 000 lidí. Centrum je velice pěkné, táhnou se jím široké třídy lemované palmovými alejemi, je zde spousta náměstíček a čilý ruch. Díky tomu, podobně jako Vlore, město působí větší než ve skutečnosti je a má svým svérázným způsobem až metropolitní charakter.

Velkým lákadlem jsou pláže. Ty u Durres jsou nesmírně dlouhé a široké, navíc písčité. Hlavní pláž snese srovnání s největšími plážemi například v Řecku, místy je široká přes 100 m a dlouhá přes 12 km. Opravdová paráda.


8. Spille

Za opravdu velkou pláží můžete vyrazit i do Spille. Ve Spille není, dá se říct, nic. Tedy neleží zde žádné město, ba ani městečko či větší ves. Je zde jen pláž a několik hotelů či kempů. Zdejší písčitá pláž však opravdu stojí za to. Je dlouhá i široká, takřka srovnatelná s tou u Drače, ale v klidnější části země, obklopená hlavně zelení a rovinou – neskýtá výhledy na hory, což je u Albánie zvláštní nezvyk. Samotná pláž, ač odlehlá, bývá poměrně dost rušná.


9. Golem

Víte, že Albánie má vlastního Golema? Tedy spíše letovisko tohoto názvu. V centru zájmu je zde opět pláž. Opravdu velmi, velmi rozlehlá pláž. Je to vlastně tatáž pláž, o které jsme mluvili u Drače. Jen se nacházíme na jejím jižním konci, v samostatném letovisku. To patří k velmi oblíbeným. Další velmi příhodné místo pro parádní odpočinkovou dovolenou na pláži.


10. Pogradec

Pogradec, Albánie
Pogradec, Albánie

A nakonec můžete moře vystřídat za jezero. Město Pogradec leží ve vnitrozemí – blízko hranic s Makedonií. Jezero je tak rozlehlé, že skoro nemusíte ani poznat, že nejste u moře. Je zde i dlouhá a široká písčitá pláž. Ale nacházíte se v horách, ve výšce cca 700 m. n. m. Voda je tedy poněkud chladnější než u mořského pobřeží. Jsou zde ale i krásné výhledy na hory a můžete se odtud třeba i vypravit na nějakou tu túru.


Přidat komentář

three × three =