TOP 10: Nejkrásnější a nejlepší thajské ostrovy, kde budete třeba i bez turistů

Čeští turisté a cestovatelé se odvažují stále dál a dál. Dávno jim nestačí obligátní Chorvatsko, ba ani Řecko, Turecko či třeba Egypt. Pokud pokukujete po opravdu pořádné exotice, Thajsko může být skvělá volba. Stále více turistů objevuje jeho kouzlo. Krásou si s ním v ničem nezadají Maledivy, Seychely, Mauricius či jiné slavné turistické ráje – a přitom je autentičtější, rozmanitější a v neposlední řadě typicky levnější. Ano, Thajsko je dokonalým cílem pro úžasnou a přitom „levnou“ dovolenou. Samozřejmě relativně levnou.

Thajsko je oblíbené mezi baťůžkáři a po větší investici do letenky už se zde dá přežívat velmi nízkonákladově. Ale ani dovolená v resortu nebude průměrně tak nákladná jako ve výše zmíněných exotických destinacích. V dnešním článku si vezmeme na paškál spíše to, co leží kolem Thajska. Představíme vám totiž nejkrásnější thajské ostrovy. Ty jsou ostatně chloubou této země? Které mohou být nejlepším cílem pro dobrodružnou cestu či luxusní dovolenou u moře?

1. Phuket

Phuket, Thajsko
Phuket, Thajsko

Tento ostrov v Andamanském moři patří k nejznámějším turistickým destinacím regionu a zároveň jde o největší ostrov Thajska. Phuket má 45 km na délku, ale pouze 12 km na šířku. Žije zde skoro 300 000 obyvatel a hustota osídlení je poměrně značně vysoká – zejména v jižní a střední části ostrova. O něco méně osídlená je severovýchodní část.

Phuket je známý o oblíbený díky překrásným plážím obklopeným palmovými háji či pralesy a skalami. Je zde slavný záliv v národním parku Ao Phang Nga s útesy a skalními věžemi. Jde o extrémně fotogenické místo.

Phuket nabízí i velmi krásná města, která mají zvláštní ráz, v němž je i něco evropského z dob portugalské kolonizace. Rozhodně byste si neměli nechat ujít slavný zlatý chrám Wat Chalong nebo 45metrovou sochu Buddhy na hoře Nakkerd. Opomenout nesmíme ani přímo notoricky známou zátoku Ao Maya na ostrově Phi Phi, kterou proslavil film Pláž. Připravte se ovšem na nával turistů.

Phuket nabízí úžasnou gastronomii, krásnou přírodu, možnosti pro potápění, neutuchající noční život a řadu dalších lákadel. Ubytování můžete najít v luxusních resortech, anebo jako batůžkáři za hubičku v hotelech, hostelech atd.


2. Ko Chang – thajský ostrov bez turistů

Ko Chang, Thajsko
Ko Chang, Thajsko

Pokud máte raději poklidnější či přímo velmi klidná a málo civilizací dotčená místa, velký ostrov Ko Chang v provincii Trat může být skvělou volbou. Tato oáza přírody a klidu leží jen cca 200 km od Bangkoku, což je na poměry rozlehlého Thajska velmi blízko. Ostrov má cca poloviční rozlohu Phuketu, nicméně zde žije pouze 8 000 obyvatel! Hustota osídlení je velmi řídká.

Tyto dva ostrovy nemohou být rozdílnější. Ko Chang nehostí žádná města. Na západním pobřeží ve střední části ostrova je několik větších vesnic, což je jediné výraznější osídlení. Jsou zde i turistické resorty, ale další najdete i na jiných místech na ostrově. Ostrov si zachovává mimořádně autentický, ryzí charakter. Až do přelomu milénia se zde turisté prakticky nevyskytovali, dodnes je poměrně málo vytížený.

Pozoruhodné vesničky, tradiční styl života, nespoutaná, nádherná příroda, vodopády, džungle, skály, úžasné pláže. Ko Chang je prostě skvělé místo pro romantickou a klidnou dovolenou v luxusním resortu, ale zřejmě ještě více pro dobrodružnější, poznávací a aktivní cestování.


3. Ko Lipe

V severním ústí Malackého průlivu můžete najít drobný ostrůvek Ko Lipe ležící asi 40 km od pobřeží jižně od větších ostrovů Ko Adang a Ko Ra Wi. Tento ostrůvek je obsypaný resorty, protkaný ulicemi a palmovými háji či úseky pralesa. De facto tak připomíná například maledivské korálové mikroostrovy, které často tvoří jediný resot. Ko Lipe je něco podobného jen v méně načančaném a rozlehlejším podání.

Ko Lipe je známý krásnými a rozlehlými plážemi, které lemují skoro celé pobřeží. Známá Pattaya Beach v jižní zátoce ostrova se táhne v délce skoro 2 km. Na severu najdete ještě více oblíbených a rozlehlých pláží, jako je Sunset Beach či Sunrise Beach. Jihozápadní cíp ostrova je jediným méně dotčeným a prakticky neobydleným místem. Zde zase můžete najít skvostné skryté plážičky.

Navzdory téměř komplexnímu pokrytí „turistickou infrastrukturou“ nebývá Ko Lipe nijak přecpaný či vytížený, naopak prostředí je zde příjemné a zůstala zde spousta krásné přírody. Ko Lipe může být dobrou volbou, pokud si rádi dopřejete větší komfort, milujete širé pláže a pěkně upravené resorty.


4. Ko Kood

Ko Kood, Thajsko
Ko Kood, Thajsko

Tento ostrov leží kousek jižně od již výše zmíněného ostrova Ko Chang. Má i podobný ráz. Stále je spíše méně turisticky vytížený a řídce obydlený. Je zde spousta krásných míst, která lákají k objevování a dobrodružství.

Určitě si nenechte ujít kaskádový vodopád Klong Chao či parádní pláže jako Hat Klong Chao, Ao Prao, Natural Beach či šnorchlovací ráj Tapao. Velmi populární je okouzlující záliv Ao Bang Bao. Místní kolorit a autentickou kulturu pak můžete nasát v některé z vísek, třeba v rybářské osadě Ao Salad.

Ostrov už nyní hostí i množství špičkových resortů komfortem a luxusem na světové úrovni, proto sem mohou vyrazit i náročnější turisté, kteří si rozhodně potrpí na maximální servis a úroveň. Stejně tak je zde však možné zažít stále ještě ryzí tvář Thajska.


5. Ko Lanta

Ko Lanta, Thajsko
Ko Lanta, Thajsko

Ko Lanta je souostroví, které leží cca 50 km východně od ostrova Phuket. Dohromady zde žije na 30 000 obyvatel a souostroví patří mezi spíše méně turisticky dotčené. Turismus se tomuto koutu Thajska dlouho vyhýbal, zato přírodní katastrofy bohužel nikoli. V roce 2004 zde velmi ničivým způsobem řádila vlna tsunami, z níž se ostrov vzpamatovával ještě donedávna.

Ko Lanta je pokrytá převážně džunglemi či políčky a plantážemi. Osídlení je zde řídké a převážně tvořené malinkými zemědělskými či rybářskými osadami. Jsou zde i krásné národní parky a místa s nedotčenou přírodou jako Mu Ko Lanta.

Tento ostrov skrývá i řadu hotelů a resortů, je zde i mnoho pěkných pláží jako Lanta Klong Nin, Klong Khong Beach a další a další. Na velké ploše se však turismus snadno rozptýlí a Ko Lanta ve výsledku působí spíše ospalejším dojmem. Pokud máte rádi klidná, nepříliš vytížená místa, kde najdete komfortní resorty, ale i autentickou krajinu a kulturu, Ko Lanta může být stále velmi dobrou volbou.


6. Ko Samet

Ko Samet, Thajsko
Ko Samet, Thajsko

Tento malinký korálový ostrov má jen cca 5 km na délku, na šířku pak od cca 2 km po méně než 50 m. Ko Samet je pravověrný turistický ráj, jehož pobřeží lemují širé pláže s běloskvoucím pískem. Mezi nejznámější pláže patří Prao Beach, Sai Kaew Beach nebo třeba Ao Wai.

Charakterem je tento ostrov docela podobný jako již výše zmíněný ostrov Ko Lipe. Jde tedy o ostrůvek zasvěcený turismu se silnou turistickou infrastrukturou a vysokou koncentrací hotelů a resortů. Ovšem oproti Ko Lipe se osídlení koncentruje prakticky výhradně podél pobřeží – zejména pak východního pobřeží. Vnitřní část ostrova pokrývá prakticky souvislý nedotčený prales (National Forest).

Na Ko Samet se tedy snoubí mimořádná turistická přívětivost zahrnující luxus a komfort, ale i divokost a neprostupnost volné přírody. Zajisté velmi přitažlivá kombinace, která činí z ostrova mimořádně atraktivní a oblíbený cíl pro cesty a dovolené.


7. Ko Phi Phi

Ko Phi Phi, Thajsko
Ko Phi Phi, Thajsko

Možná si vzpomenete, že tento ostrov jsme již zmínili v souvislosti s ostrovem Phuket. V našem žebříčku si však zaslouží i své vlastní místo, protože jde o poměrně velmi známý a populární ostrov v Thajsku a dostat se na něj můžete nejen v rámci výletu z Phuketu či pevniny. Je zde taky víc než dost možností pro ubytování a samostatnou dovolenou.

Ostrov, resp. souostroví, Phi Phi je opravdu nádherným a nesmírně malebným místem. Některé z ostrůvků jsou prakticky neobydlené. Turisticky nejpřitažlivější je bezesporu ostrov Leh. Zde se nedá ubytovat, skutečně můžete pouze připlout na výlet. Ostrov je slavný nebesky nádhernou krajinou se strmými skálami a útesy a neuvěřitelnými zálivy, plážemi a zákoutími. Je zde zmíněná slavná Maya Bay, kde se točil film Pláž. Dalším legendárním místem je záliv Pi Leh, ale i zátoka Malong nebo jeskyně Viking Cave.

Největší ostrov Phi Phi nabízí řadu srovnatelně nádherných míst a přitom je zde i mnoho resortů i několik měst a vesnic. Mezi oblíbená místa patří zátoky Wang Long či Monkey Bay. Nejslavnější pláží je Nui Beach. Phi Phi patří rozhodně mezi turisticky nejvděčnější místa v celém Thajsku a rozhodně stojí za to toto místo navštívit.


8. Ko Phangan

Ko Phangan, Thajsko
Ko Phangan, Thajsko

Tento ostrov leží kousek severně nad turisticky velmi známým, větším ostrovem Ko Samui. Phangan je proslavený nádhernými plážemi, kterých je zde neuvěřitelné množství. Některé svou exotičností a takřka neuvěřitelnou krásou připomínají pláže na Seychely. Ostrov je však pokrytý i neproniknutelnými džunglemi, kopci, horami, jsou zde i úžasné chrámy jako Guan Yiun, vodopády anebo i turisticky vytížená letoviska.

Ostrov se dá rozdělit na dvě pomyslné části. Ta západní je poměrně hustě osídlená, ta východní je divoká, méně či zcela nedotčená, krásná. Je zde několik národních parků. Ko Phangan tak nabízí něco pro každého. Jakýmsi symbolem ostrova je pak celonoční plážová Full Moon party, která se každé tři měsíce koná na pláži Haad Rin na jihu ostrova. Místo tedy může být skvělým cílem i pro milovníky velmi bujarého nočního života a lze si zde užít skvělou dovolenou kupříkladu s partou přátel.


9. Ko Tao

Ko Tao, Thajsko
Ko Tao, Thajsko

Ko Tao je velmi malý, ale známý ostrov a turisticky mimořádně oblíbený cíl. Ostrov leží v Thajském zálivu asi 50 km od pevniny a jen cca 20 km severně od výše představeného ostrova Ko Phangan. Ko Tao znamená v překladu Želví ostrov, ale zasvěcen dnes už není ani tak želvám jako spíš turistům. Turistická letoviska resorty se však koncentrují u pobřeží, zejména v zálivu na západě ostrova.

Většina centrálního ostrova je prakticky nedotčená, s krásnou přírodou a neproniknutelnými pralesy. Kopce, skály a hory ve vnitrozemí slibují po zdolání překrásné vyhlídky na celý ostrov. Tento ostrov je zajímavý i tím, že před pár lety zde proběhla série záhadných vražd turistů. Tím se ostrov dostal do zpráv po celém světě. Ale nebojte se, jakkoli je tato epizoda v historii ostrova novinářsky vděčná, jde obecně o velmi bezpečné místo s minimálními riziky.

Naopak si zde můžete užívat báječné pláže, nekonečné party, skvostnou přírodu a spoustu dalších úžasných věcí. Ko Tao je prostě jedním z rájů Thajska.


10. Ko Phayam

Ko Phayam, Thajsko
Ko Phayam, Thajsko

Tento ostrov v Andamanském moři patří v rámci našeho žebříčku k velmi málo turisticky dotčeným a vytíženým. Přesto už zde vyrostl dostatek resortů, v nichž můžete složit hlavu. Jde o malý ostrov s opravdu řídkým osídlením, ale pěkným pobřežím s řadou malebných pláží.

Ko Phayam – řekněme si to na rovinu – působí ve srovnání s jinými ostrovy, které jsme dnes zmínili, velmi civilně. V zásadě zde není nic bombastického, co by přitáhlo davy turistů. Krajina je pěkná, ale nenabízí „highlighty“ jako třeba Phi Phi, z nichž byste se posadili na zadní část těla. Ani zdejší resorty nejsou zrovna TOP třída.

Na druhou stranu zde díky tomu můžete prožít poměrně velmi klidnou, příjemnou a v neposlední řadě cenově dostupnější dovolenou. Některé zdejší pláže jsou přitom opravdu parádní a najdete zde i řadu autentických osad a vesnic. Ko Phayam je tedy bezesporu ve hře a má co nabídnout.


Náš tip: Kdy nejlépe jet do Thajska?

Přidat komentář

two × 1 =