Kam jet lyžovat v ČR? TOP nejlepší a největší lyžařské skiareály

Nejlepší lyžařská střediska v ČR Poslední roky příliš nepřály lyžařům ani provozovatelům ski areálů. Bídu sněhové nadílky dorazily epidemická opatření. O to víc se však možná těšíte, až na lyže konečně vyrazíte. Třeba bude letošní zima konečně ta pravá. Dejme tomu, že máte připravené veškeré potřebné vybavení. Stále však zbývá jedna podstatná otázka. Kam jet?

V dnešním článku na ni budeme hledat odpovědi. Tento průvodce a žebříček nejlepších míst, kam jet lyžovat v ČR, se vám jistě bude hodit. Zejména pokud nemáte své stále favoritní destinace. Kromě výběru konkrétních lokalit a jejich recenze pro vás máme i řadu zajímavých informací a tipů, jak k výběru místa či areálu přistoupit. Podle čeho vybírat, na co dát pozor a tak podobně… Tento článek může být jistě nápomocný především začínajícím lyžařům (a zájemcům o zimní sporty obecně). Možná v něm však najdou užitečné rady či inspiraci i zkušení harcovníci.

Žebříček nejlepších lyžařských středisek v ČR

1. Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše

Skiareál Rokytnice nad Jizerou
Skiareál Rokytnice nad Jizerou

Tento známý a oblíbený ski areál patří k těm větším. Nachází se v Pardubickém kraji, jeho domovinou jsou tedy Krkonoše. Středisko nabízí přes 20 velmi různorodých sjezdovek – z toho jednu modrou, tříkilometrovou, která patří k nejdelším v ČR. Celková délka sjezdovek je přes 18 km a najdete zde víc než desítku vleků. Nechybí oblíbené sedačky ani pásy.

Rokytnice skýtá i dostatek příležitostí k dalším aktivitám a sportům. Odpočinout a občerstvit se můžete v některé z restaurací. Je zde například i půjčovna kol nebo tenisové kurty. Rokytnice nad Jizerou má tedy rozhodně co nabídnout i v létě. Nemluvě o nádherné přírodě. Pokud máte radši větší, rozmanitá a dobře vybavená střediska, Rokytnice může být ideální volba.


2. Špindlerův Mlýn, Krkonoše

Skiareál Špindlerův Mlýn
Skiareál Špindlerův Mlýn

Krkonošský ski areál Špindlerův Mlýn neboli Špindl je možná vůbec nejznámějším a nejfrekventovanějším střediskem v zemi. Díky vysokým nadmořským výškám a optimálním podmínkám jsou sjezdovky v provozu 5 měsíců v roce. Díky umělému zasněžování většiny sjezdovek je možné vynahradit nedostatečnou sněhovou nadílku.

Ve Špindlu se nachází 17 sjezdovek a 15 lanovek a vleků s přepravní kapacitou celkem 18 tisíc lidí za hodinu. Délka sjezdovek je dohromady skoro 30 km, čímž se tento areál řadí mezi „nejdelší“. Nechybí ani velmi rozmanité další sportovní i jiné vyžití. Služby půjčoven či servisů, kurzy, restaurace. Vychutnat si můžete i parádní večerní lyžování. Jistou nevýhodou jsou poměrně značně vysoké ceny. Areál patří k nejdražším. Stejně tak rušnost (až přecpanost) areálu nemusí být pro každého tím správným šálkem čaje.


3. Klínovec, Krušné hory

Skiareál Klínovec
Skiareál Klínovec

Klínovec je důkazem, že i Krušné hory mají co nabídnout. Opět jde o mimořádně velké středisko. Dostatečně výmluvně hovoří čísla. Klínovec má 27 sjezdovek o celkové délce přes 30 km. Nejdelší sjezdovka má 3 km, čímž se řadí k nejdelším v ČR. Najdete zde taky přes 20 vleků, včetně kabinové lanovky.

Klínovec má snowpark, běžkařské tratě, řadu restaurací, půjčovnu, školu lyžování i další možnosti a atrakce. Navzdory rozlehlosti je v hlavní sezónu areál poměrně vytížený, takže o lidskou společnost zde nebývá nouze. Zda je to výhoda, či naopak – to už zvažte sami. Znamená to však, že na vlek si většinou chvíli počkáte. Taky ceny patří k vysokým. Klínovec je každopádně velmi pěkné místo, které stojí za to navštívit nejen v zimě, ale klidně i v létě. Možností ubytování je rovněž dostatek.


4. Herlíkovice, Krkonoše

Skiareál Herlíkovice
Skiareál Herlíkovice

Areál Herlíkovice u krkonošského Vrchlabí v Královehradeckém kraji je další sázkou na jistotu. Rozlehlostí patří spíše k průměrným střediskům, což samozřejmě vůbec nemusí vadit. Chybět vám zde nic zásadního nebude. Najdete zde 12 sjezdovek. Nejdelší má přes 2,5 km, což znamená, že je opravdu velmi dlouhá. Mezi deseti vleky nechybí ani kabinová lanovka.

Herlíkovice možná nemají tak rázný zvuk jako Špindl nebo Pec pod Sněžkou, přesto je lze v mnohém označit za vynikající destinaci. Rozmanitost je vysoká. Nechybí zde sjezdovky pro zkušené i velmi zkušené lyžaře, ale ani pro začátečníky či děti. Využít můžete i snowpark. Poměrně dobře se zde i parkuje a vytíženost a hustota „provozu“ na svazích není taková jako v některých známějších a větších areálech. Probíhá zde i večerní lyžování. V Herlíkovicích si tedy na své přijde prakticky každý. Ceny jsou navíc relativně solidní. Nikoli nejnižší, ale ani vyšponované jako v některých jiných areálech. Herlíkovice jsou proto často chváleny za výhodný poměr „ceny a kvality“.


5. Skiareál Lipno, Šumava

Skiareál Lipno
Skiareál Lipno

Lipno patří mezi oblíbené lyžařské destinace v rámci Šumavy. Nacházejí se nedaleko vodní nádrže stejného jména. Místo a jeho okolí má rozhodně významný potenciál pro celoroční turistický provoz. Přímo v rámci areálu se můžete těšit na 11 sjezdovek o celkové délce kolem 13,3 km. Je zde taky devět vleků, nechybí ani sedačkový.

Lipno nabízí sjezdovky především lehké až střední úrovně, jsou převážně široké a pozvolnější. Užijí si zde tedy zejména začátečníci a rekreační lyžaři. Nachází se zde taky parádní stezka v korunách, snow park a množství dalších atrakcí a zajímavostí. Návštěvníci si však někdy stěžují na poněkud přemrštěné ceny, které příliš neodpovídají úrovni služeb.


6. Skiareál Harrachov, Krkonoše

Skiareál Harrachov
Skiareál Harrachov

Harrachovské středisko patří mezi velmi známé. Jde nicméně o relativně menší areál. Najdete zde sedm sjezdovek – obtížnost je především střední a vyšší. Areál tedy zaujme i pokročilejší sportovce. V omezenější míře si však na své přijdou i začátečníci. Celková délka sjezdovek je cca 8 km. Ta nejdelší má velmi štědrých 2,2 km. Využít můžete i běžkařské tratě.

Harrachov láká i k letní dovolené a rodinné dovolené. Děti se mohou vyřádit v dětském parku. Okolí skýtá bezpočet příležitostí k výletům. Je zde i lanovka s celoročním provozem. Harrachov je volba, která vás pravděpodobně nezklame. Taky ceny patří spíše k průměrným než vysokým.


7. Červená Voda, rozmezí Orlické hory / Jeseníky

Skiareál Červená Voda
Skiareál Červená Voda

Moderní a relativně nový areál Červená voda se nachází v Čenkovicích u Bukové hory na rozmezí Orlických hor a Jeseníků. Čenkovice nabízejí sedm sjezdovek i snowpark. Nejdelší sjezdovka má skoro 2,3 km. Převážnou část tvoří modré sjezdovky, jsou zde však i červené. Lokalita tedy zaujme spíše rekreační lyžaře než hledače náročných výzev.

Mezi služby a atrakce patří kromě zmíněného parku např. půjčovna, restaurace, možnost vyjížďky sněžnou rolbou či na skútrech, lyžařská škola apod. Středisko patří ve srovnání s notoricky známými areály mezi méně vytížené, ačkoli během hlavní sezóny se osaměle určitě cítit nebudete. Areál má poměrně velmi příznivá hodnocení. Návštěvníci oceňují především velmi pěkné prostředí a vybavení – např. vyhřívané vleky. I ceny patří k těm přívětivějším.


8. Pec pod Sněžkou, Krkonoše

Skiareál Pec pod Sněžkou
Skiareál Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou disponuje největším ski areálem – resp. souborem ski areálů – v ČR. Tato slavná a vyhlášená krkonošská destinace je opravdu robustní záležitostí. Celkově zde najdete přes 50 sjezdovek o délce skoro 50 km. Počet vleků sahá k 40. Všechno vybavení je dostupné na jediný skipas. Mezi nejvýznamnější patří zajisté ski areál Černá hora-Pec, ale taky Černý důl a další místa. Možností, služeb, atrakcí a aktivit je zde bezpočet.

Výhodou je i vynikající rozmanitost. V Peci se neztratí začátečníci ani děti. Nadšení však budou i náročnější a zkušenější lyžaři. Tento rozlehlý resort se vyplatí navštívit spíše na více dní, abyste skutečně docenili všechny možnosti. Je však třeba počítat s vyššími cenami i zalidněností.


9. Skiaréna Jizerky, Jizerské hory

Skiareál Jizerky, Skiarena
Skiareál Jizerky, Skiarena

Opět jde o soubor vícero areálů – konkrétně tří. Všechny jsou však propojené jako v případě Pece pod Sněžkou a můžete je navštěvovat na jeden skipas. Celkem je zde 29 (17 km) sjezdovek, 20 vleků a 2 lanovky či 3 pohyblivé koberce. Jizerky tedy patří mezi větší a vybavenější ski areály. V tomto směru si příliš není na co stěžovat. Vše je velmi dobře zařízené, zorganizované a funkční.

Dalším plusem je solidní rozmanitost sjezdovek. Areál Tanvaldský Špičák může být zajímavý i pro pokročilejší lyžaře. Severák a Bedřichov nabídnou skvělé vyžití pro rekreační či začínající lyžaře nebo děti. Skiaréna Jizerky je velmi dobře hodnocenou destinací a nepatří ani mezi nejdražší.


10. Dolní Morava Relax & Sport Resort

Skiareál Dolní Morava
Skiareál Dolní Morava

Středně velký (či spíše menší) areál v Kralickém Sněžníku na Dolní Moravě. Tento resort nabízí 8 sjezdovek o celkové délce 10 km. Ta nejdelší má však velmi slušných 1,8 km. Dolní Morava však neláká jen na lyžování, specifická je opravdu výjimečně atraktivním okolím se spoustou atrakcí a příležitostí k výletům. Za zmínku stojí především nádherná a velmi známá stezka v oblacích nebo rozlehlý dětský park.


Jak vybrat lyžařský areál?

Kam vyrazit a podle čeho se při výběru lokality orientovat? Jistě to může být dostupnost – finanční i vzdálenostní. Český národ lyžování miluje, a proto je naše krajina prošpikovaná sjezdovkami a areály. Ne nutně jen ve větších horách.

Menší sjezdovky často najdete na kdejakém kopečku v nížině, kde jsou závislé na umělém zasněžování. Pokud máte nějakou takovou blízko domova a chcete lyžovačce věnovat jen třeba jedno odpoledne, můžou být nejschůdnější volbou. Tím spíš, pokud patříte mezi svátečnější, rekreační lyžaře. Pokud však chcete vyrazit na delší dobu nebo máte vyšší nároky, vyplatí se pokukovat po větších horách. Krkonoše a Šumava představují sázku na jistotu. Na Moravě pak vedou Jeseníky a Beskydy.

Samozřejmě můžete uvažovat i o zahraničí. Tatry či Alpy to jistí a ani nemusíte nijak daleko. Stačí k sousedům. V dnešní době může být však komplikovaný jakýkoli přejezd hranic. Někoho mohou odrazovat i vyšší náklady na dopravu, ubytování nebo třeba jazykové bariéry. Dneska se tedy zaměříme výhradně na nejlepší lyžařská střediska v ČR. Málo jich opravdu není.

Délka a počet sjezdovek, obtížnost

Důležitým faktorem výběru by bezesporu měla být velikost areálu, celkový počet a délka sjezdovek a taky to, jakou obtížnost nabízejí. Nepřeceňujte své síly a už vůbec ne síly svých dětí. Na rekreační nebo rodinné poježdění nejspíš nepotřebujete dlouhé kilometry nejrozmanitějších sjezdovek. Možná vás spíše osloví menší, ale klidnější, bližší či malebnější středisko. Naopak pokud máte rádi čilý ruch a hodně možností – osloví vás vytížená, notoricky známá střediska.

Jen tak pro zajímavost. Mezi střediska s největším počtem sjezdovek patří krkonošská Černá hora-Pec. Jde zde na 50 sjezdovek o celkové délce přes 40 km. Zřejmě nejdelší jedinou sjezdovkou je Rondo v areálu Klínovec (Krušné hory). Má 5,2 km! Následuje známější sjezdovka Šerák v Ramzové (Jeseníky), která je dlouhá skoro 3,4 km. Co do počtu vleků opět vítězí Černá hora-Pec se skoro 40 vleky.

Při výběru může hrát roli i druh vleků. Například pomy vyžadují už jistou zkušenost, ale řady rychle mizí a cesta nahoru je svižná. Začátečníci a rodiny s dětmi však možná ocení více sedačkové vleky. Ty však často odeberou více bodů ze skipasu.

Na co se ještě zaměřit?

Samozřejmě existuje i bezpočet dalších praktických i jiných faktorů výběru. Určitě vás bude zajímat vybavení daného areálu a dopravní dostupnost. Nabízí se i řada dalších otázek…

 • Je ve středisku dostatečný výběr restaurací či občerstvení?
 • Jaké jsou kapacity a možnosti ubytování?
 • Je přívětivé i pro děti?
 • Jsou zde možnosti např. výletů do okolí?
 • je areál výhodný pro snowboarding?
 • Jsou zde půjčovny vybavení, servisy apod.?
 • Jak je to s parkováním?
 • Jsou zde snowparky s rampami?
 • Jsou zde další zajímavé atrakce nebo dostupné aktivity?
 • Nabízí areál kurzy lyží nebo jiných zimních sportů?
 • Probíhá zde večerní lyžování?
 • Jaké jsou provozní doby?
 • Jaké jsou zde ceny?
 • Jak areál hodnotí návštěvníci?

Jak vidíte, možných aspektů je víc než dost. Vždy pochopitelně záleží na vašich preferencích a požadavcích. Jsme si však jistí, že v našem žebříčku si vyberete, ať už jsou vaše nároky (nebo možnosti) jakékoli.

Doporučujeme:

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

two × 5 =