Nejlepší lyžování v Bulharsku aneb TOP střediska pro cestování letecky i autobusem

Hledáte vhodnou lokalitu pro nejrůznější zimní sporty? Nenechte se omezovat pouze našimi sousedními zeměmi a vyrazte i do větší vzdálenosti. Jednou z možných variant je Bulharsko, které kromě sluncem zalitých pláží nabízí i spoustu udržovaných sjezdovek pro lyžování a snowboard. Na své si přijdou také běžkaři. Zažijte nejlepší lyžování v Bulharsku a načerpejte síly v některém ze zdejších středisek.

V tomto článku vám prozradíme, proč vyrazit na lyže zrovna do Bulharska. Také se dozvíte, jaké lokality jsou mezi turisty obecně nejoblíbenější a jak se do této země můžete dopravit. Závěrem se dočtete, kdy v Bulharsku začíná a končí lyžařská sezóna a kdy je tedy nejlepší se do tohoto přímořského státu vypravit.

Proč vyrazit na lyže do Bulharska

Hory v Bulharsku Když se řekne Bulharsko, spousta lidí si pravděpodobně vybaví především sluncem zalité pláže. To ale rozhodně není všechno, co dokáže tento stát nabídnout. Díky horskému pásmu pohoří Rhodorp nebo Pirin si můžete užít i nejrůznější zimní sporty, jako jsou lyže, snowboard nebo třeba běžky. Přece jenom pohoří zabírá v tomto státě přibližně 30 % plochy, a má tedy poměrně významnou roli.

Mnohdy se říká, že v Bulharsku si můžete užít kvalitní alpské lyžování za slovenské ceny.

Součástí Bulharska je hned několik lyžařských středisek. Tato země proto láká na velmi příznivé podmínky pro lyžování i následný odpočinek. Ve střediscích najdete také typické bary, ve kterých si můžete pochutnat na některém z dostupných horkých nápojů.

Kde se nachází hlavní lyžařská střediska

Nejlepší lyžařská střediska v Bulharsku najdete v pohoří Pirin, Rila a Rhodorpy. Nejvyšší vrchol pohoří Pirin dosahuje výšky 2 914 metrů nad mořem, díky čemuž nabízí dechberoucí výhled na okolní vrcholky. Lyžování v této lokalitě pro vás tak bude nejen skvělým relaxem, ale i úchvatnou podívanou.

V těchto lokalitách zároveň můžete vybírat z různých hotelů a penzionů v odlišných cenových hladinách, aby si na své přišel opravdu každý. Zvolit si můžete jak luxusní hotely, tak i levné ubytování v některém z apartmánů. Lyžování v Bulharsku je vhodné jak pro ostřílené lyžaře, tak i pro začátečníky a malé děti. Stačí si jen vybrat vhodnou sjezdovku, na kterou budou stačit vaše síly.

TOP 4 lyžařská střediska v Bulharsku

Bulharské hory v sobě ukrývají hned několik lyžařských středisek. My jsme pro vás vybrali hned čtyři z nich, které se dlouhodobě těší největší oblibě. Na své si u nich přijdou příznivci lyžování, snowboardu i běžkování.

1. Lyžařské středisko Bansko

Bansko ski, Bulharsko

Tato lokalita je právem považována za úplně nejlepší lyžařské středisko v Bulharsku. Bansko turisty láká na moderní vybavení a 70 km sjezdovek, které jsou vhodné jak pro zkušené lyžaře, tak i začátečníky. Součástí střediska jsou nejnovější odpojitelné expresní lanovky. Najdete zde dvoumístné, šestimístné i osmimístné lanovky a nechybí ani spousta lyžařských vleků.

Většinu střediska tvoří modré a zelené sjezdovky, které nejsou nijak náročné. Pokud se rádi oddáváte zimním sportům i po setmění, oceníte 7 km dlouhé osvětlené sjezdovky. Nejdelší sjezd přitom měří 4,8 km, takže si lyžování vychutnáte opravdu plnými doušky. V místním skiareálu se v posledních letech rovněž konají lyžařské závody Světového poháru. Recenze tohoto střediska jsou zkrátka více než skvělé.

Vzdálenost Praha – Bansko: autem / autobusem 1425 km


2. Lyžařské středisko Borovec

https://www.instagram.com/p/CTonyprsR-2/?utm_source=ig_web_copy_link

Tento lyžařský areál se skládá ze tří lyžařských středisek, které se nachází u pohoří Rila. Jedná se přitom o Borovets Ski Center, Jastrebez Ski Center a Markudjik Ski Center. Všechna tato centra jsou vzájemně propojena jednotlivými sjezdovkami a lanovkami, takže si můžete užít opravdu velký areál s množstvím sjízdných tras. Veškeré sjezdovky dohromady měří přibližně 52 km, přičemž největší zastoupení zde mají červené a modré trasy. Středisko Borovec přitom myslí i na naprosté začátečníky, kterým jsou věnovány speciální kopce s talířovými vleky.

Pokud holdujte spíše snowboardu, pravděpodobně oceníte zdejší 520 m dlouhý snowpark s U rampou. Součástí jsou také nejrůznější lyžařské školy, ve kterých vás lektoři naučí vybraný zimní sport. Na své si v této lokalitě přijdou také běžkaři. Tyto sportovce Bulharsko láká na zdejší biatlonovou trasu, která patří k vůbec nejlepším běžkařským trasám na světě. V roce 1993 se zde navíc konalo Mistrovství světa v biatlonu. Ve středisku nechybí ani množství stánků s místním i mezinárodním občerstvením.

Vzdálenost Praha – Borovec: autem / autobusem 1383 km
Letecky na nejbližší letiště: Praha — Sofie: 1 hodina a 50 minut bez přestupu


3. Lyžařské středisko Pamporovo

Třetím nádherným lyžařským střediskem v Bulharsku je Pamporovo. Pokud se tam vydáte, můžete se těšit celkem na 43 km sjezdovek. Některé z nich se přitom nachází v nadmořské výšce až 1 926 metrů nad mořem. Převažují zde modré a zelené sjezdovky, díky čemuž je tato lokalita jako stvořená pro začínající lyžaře. Na své si však přijdou i pokročilí lyžaři, kteří si mohou užít některou z červených tras.

Součástí tohoto centra je také funpark, kde si můžete zajezdit na snowboardu a vyzkoušet si některé triky. Jeho součástí je rampa, na které se vyřádí začátečníci i pokročilí.

Za soumraku si také můžete vychutnat jedinečnou atmosféru večerního lyžování. Jakmile si budete chtít po sportování odpočinout, můžete tak učinit v některé z mnoha místních restaurací a útulných hospůdek. Pokud patříte mezi příznivce nočního života a tance, oceníte také zdejší bary a diskotéky, které jsou otevřené až do brzkého rána. Samozřejmostí je spousta ubytovacích možností jak pro skupiny kamarádů, tak i zamilované páry a rodiny s malými dětmi.

Vzdálenost Praha – Pamporovo: autem / autobusem 1520 km


4. Lyžařské středisko Vitosha

Bulharské středisko Vitosha je situováno na stejnojmenném vrcholu, který se tyčí nad hlavním městem. Středisko je tak skvěle přístupné i letecky a sport můžete spojit i s návštěvou historického centra města. Za zmínku rozhodně stojí fakt, že se jedná o nejvýše položené lyžařské středisko v celém Bulharsku. Kromě toho, že se můžete pustit do již zmíněného lyžování, si na své přijdou také běžkaři. Právě běžkařská trasa rozhodně stojí za to, je dlouhá celkem 9,6 km.

Pamatovat je třeba na skutečnost, že vzhledem k lokalitě u hlavního města, bývá středisko mnohdy přelidněné. Místo je přitom oblíbené i v létě, kdy zde zavítají cyklisté na horských kolech. Ve středisku se nenachází bujaré bary a diskotéky, a proto je vhodné pro osoby, které vyhledávají spíše klidnější lokality a chtějí si opravdu užít hlavně lyžování, případně jízdu na snowboardu.

Vzdálenost Praha – Vitosha: autem / autobusem 1323 km


Kdy je v Bulharsku lyžařská sezóna

Lyžařská sezóna je v Bulharsku poměrně dlouhá. Skvělé podmínky pro zimní sporty začínají přibližně v prosinci a končí v květnu. Díky tomu rozhodně nejste omezeni pouze na dobu trvání typické české zimy.

Jak se do Bulharska dopravit

Do Bulharska můžete cestovat vlastním autem nebo autobusem (např. v rámci zakoupeného zájezdu). Pokud hledáte pohodlnější variantu, můžete využít také leteckou dopravu. V tomto státě totiž najdete hned čtyři mezinárodní letiště, a to v Burgas, Varně, Sofii a Plovdivu. Do Bulharsku létají přímo spoje z Prahy nebo třeba z Vídně.

Ať už si vyberete lyžování v Bulharsku letecky nebo autobusem, můžete se těšit na krásnou přírodu, přátelské obyvatele a zajímavou východní gastronomii.

Mohlo by se vám hodit

Letenky do Bulharska
Nejlevnější letenky do Bulharska vyhledáte skrze portál Kiwi.com

Kam dál?

 

Přidat komentář

20 − 1 =