Nejkrásnější ostrovy Chorvatska

Vyražte do sluncem zalitého Chorvatska a užijte si pohodovou dovolenou se vším, co k tomu patří. Pokud už vás pevnina omrzela a chcete vyzkoušet něco nového, navštivte některý ze zdejších ostrovů. V tomto článku vám prozradíme tipy na nejkrásnější ostrovy Chorvatska, které vás uchvátí třeba svou nedotčenou přírodou, nádhernými plážemi nebo dechberoucí architekturou.

Pokud nevíte, na jaký ostrov v Chorvatsku vyrazit, můžete se snadno inspirovat. Ať už hledáte spíše klidnější letovisko nebo vás láká bujarý noční život, přijdete si v tomto seznamu na své. Nejpraktičtější dopravou na jednotlivé ostrovy je přitom trajekt.

Ale teď už pojďme na žebříček nejhezčích ostrovů Chorvatska.

1. Ostrov Vis

Vis Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Vis: přibližně 1100 km

Okouzlující ostrov Vis je situovaný přibližně 44 kilometrů od pevninského Chorvatska. V jeho blízkosti se přitom nachází ostrovy Hvar a Brač, které jsme rovněž zahrnuli do seznamu nejlepších ostrovů Chorvatska. Ostrov Vis po dlouhou dobu sloužil především vojenským účelům, to však byla velká škoda. V této lokalitě totiž najdete okouzlující pláže v různých variantách (od písečných, přes oblázkové až po skalnaté).

Na ostrov vás dopraví pravidelná lodní linka ze Splitu. Za návštěvu stojí především nádherné zátoky v jižní části ostrova. Pravděpodobně nejznámější je zátoka Stiniva, která má svou vlastní oblázkovou pláž. Oblíbené jsou zde i různé okružní plavby po okolních ostrovech, které vám umožní zažít opravdu maximum


2. Ostrov Brač

Brač Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Brač: přibližně 1150 km

Tento ostrov je třetím největším ostrovem Chorvatska. Zároveň se zde nachází nejvyšší hora Jadranska, a to Vidova gora s výškou 780 m. Z tohoto vrcholu si přitom můžete užít úchvatný výhled. Stejně tak se jedná o vyhledávané místo pro vyznavače paraglidingu a létání na rogalu.

Předností ostrova jsou především okouzlující pláže. K dopravě slouží trajektové spojení ze Supetaru. Na Brači se nenachází vodní toky a ostrov je proto závislý na zásobování vodou podmořským potrubím, které vede z pevniny. Navštívit zde můžete také opuštěný skalní klášter nebo úchvatnou pláž Zlatni rat, která zdobí mnohé pohlednice.


3. Ostrovy Brijuni

https://www.instagram.com/p/CUxSJjRDcKz/?utm_source=ig_web_copy_link

Brijunské ostrovy neboli Brijuni jsou od pevniny odděleny Fažanským průlivem. Navštěvované jsou zejména pro místní středověké a antické památky, rozlehlé parky a místní safari. Park je z většiny návštěvníkům přístupný, musíte však dodržovat poměrně přísná pravidla. Největším ostrovem je Veli Brijun, kde za návštěvu stojí především pozůstatky římské vily.

Ve východní části ostrova najdete spoustu luxusních hotelů, které se neustále modernizují a zvyšují svou úroveň. Kromě turistiky a koupání v moři se zde můžete oddávat také nejrůznějším vodním sportům, golfu, jízdě na koni nebo třeba tenisu. Ostrov je vyhledávaný i pro své mírné klima. V létě zde totiž panují teploty okolo 23 °C, což potěší osoby, které tropické počasí úplně nevyhledávají.


4. Ostrov Hvar

Hvar, Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Hvar: přibližně 1140 km

Chorvatský ostrov Hvar je právem považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů na celém světě. Najdete zde třeba rozlehlá levandulová pole, vinohrady nebo olivovníky. Kromě toho se můžete pokochat také zdejší architekturou. Na své si přijdou i milovníci barů a diskoték, jelikož noční život na ostrovu Hvar je poměrně proslulý. Vyhledávaná je osada Stari Grad, která je úplně nejstarší osadou na Hvaru. V současné době si zde můžete prohlížet úchvatnou architekturu z období renesance a baroka.

Nechybí však ani překrásné pláže s křišťálově čistým mořem, spousta různých zátok a příznivé klima. Pokud na tento ostrov vycestujete, nezapomeňte navštívit některý ze zdejších sklípků a pochutnejte si na lahodné sklence vína.


5. Ostrov Pag

Pag, Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Pag: přibližně 980 km
📌 Ostrov Pag je spojený s pevninou mostem

Ostrov Pag je pátým největším ostrovem Jadranu. Pag se proslul především tím, že už od starověku se z něj vyváží sůl. V současné době je však známý především pro svou pláž Zrće, kde se nachází spousta plážových barů a diskoték a je tedy právem považována za nejlepší pláž na párty v Chorvatsku. Pokud cestujete spíše za turistikou, možná vás zaujme hlavní město Pag, který nabízí skvělou historickou atmosféru.

Na nejsevernějším výběžku ostrova Pag najdete olivové zahrady Lun. V podstatě se jedná o olivový háj, který zabírá plochu 24 ha a vy si zde užijete úchvatné výhledy na okolí. Rodiny s dětmi na tento ostrov lákají pěkné písečné pláže a těšit se obecně můžete na velmi dobrou gastronomii.


6. Ostrov Korčula

Korčula, Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Korčula: přibližně 1250 km

Když se řeknou nejlepší ostrovy Chorvatska, nesmíme rozhodně vynechat Korčulu. Tento ostrov vás na první pohled uchvátí svými významnými kulturně-historickými památkami. Za návštěvu stojí zejména starobylé město Korčula. Vidět zde můžete nejrůznější tradiční lidové hry a tance nebo třeba rytířská představení. Nejsnadnější přístup na ostrov je trajektem ze Splitu do přístavu Vela Luka.

Pokud na Korčulu vyrazíte, doporučujeme nevynechat ani nejrůznější vnitrozemské vesničky. Zajímavá je například vesnice Pupnat, v jejíž blízkosti najdete nejrůznější zátoky, úzké silničky a stezky.


7. Ostrov Krk

Krk, Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Krk: přibližně 820 km
📌 Krk je spojený s pevninou mostem

Chorvatský ostrov Krk patří k největším a také nejznámějším ostrovům Jadranu. Mezi turisty je oblíbený především pro své okouzlující dlouhé pláže, kterým na některých místech vévodí písek a na některých oblázky. Pokud si libujete v turistice nebo cyklistice, můžete se vydat na některou ze značených tras, kterých tady najdete na 500 km.

Ostrov Krk je proslulý také díky zdejšímu vínu, které se zde vyrábí a prodává se v místních restauracích. Díky blízkosti pevniny je Krk velmi dobře dostupný a milovníky koupání potěší průzračně čistá voda moře.


8. Ostrov Rab

Rab, Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Rab: přibližně 900 km

Ostrov Rab proslul jako ostrov moře, písku, slunce a úchvatných scenérií. Z celého Jadranu se může pochlubit vůbec největším počtem písčitých pláží, vzhledem k čemuž je oblíbený zejména u rodin s malými dětmi. Pokud však chcete cestovat za kulturou a historií, přijdete si na své i v tomto případě. Právě ve městě Rab totiž najdete řadu zajímavých památek.

Tip: nejkrásnější písečné pláže v Chorvatsku

Ostrovu Rab se někdy přezdívá „zelený ostrov“, a to vzhledem k místním travnatým plochám, úrodným polím, parkům a lesům. Ostrov je vyhledávaný také potápěči a milovníky podmořského života.


9. Ostrov Cres

Cres, Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Cres: přibližně 830 km
📌 Ostrov Cres je spojen mostem s ostrovem Lošinj

Cres láká turisty především na nedotčenou přírodu a pořád ještě nepřeplněné pláže. Na západním a jižním pobřeží najdete jemné oblázkové zátoky. Severní část ostrova naopak patří surovým krajinám s vysokým útesům, kde žijí supi. Významným turistickým cílem je Vranské jezero, které vyniká svou křišťálově čistou vodou. Zároveň se jedná o jeden ze dvou největších chorvatských ostrovů.

Často se zde také konají prestižní hudební události, které vám umožní vychutnat si klasickou, etnickou i jazzovou hudbu. Ubytovat se můžete jak v hotelu nebo soukromém apartmánu, tak i v některém z místních kempů, což ocení nejen studenti.


10. Ostrov Lošinj

Lošinj, Chorvatsko

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Lošinj: přibližně 870 km
📌 Ostrov Lošinj je spojen mostem s ostrovem Cres

Tento ostrov původně tvořil celek s ostrovem Cres a v této podobě se jednalo o největší ostrov na Jadranu. V současné době je však již samostatný a charakteristické jsou pro něj borové lesy, nádherné pláže, historické památky a delfíni žijící v okolním moři. Pro své mírné podnebí se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších chorvatských ostrovů.

Významný je záliv Čikat, jehož součástí je navíc chráněný uměle vysazený lesopark. Mezi nejoblíbenější letoviska se řadí Mali Lošinj a Veli Lošinj. V prvním zmíněném městě najdete bronzovou sochu Apoxyomena, tedy řeckého atleta. Tato socha byla nalezena v moři v roce 2006 a prakticky okamžitě se stala světovou senzací.


11. Ostrov Dugi Otok

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Dugi Otok: přibližně 1020 km

Jedenáctou příčku našeho žebříčku obsadil ostrov Dugi Otok. Na jihu tohoto ostrova najdete jeden z nejkrásnějších jadranských zálivů, Přírodní park Telašćica. Tento záliv obklopují útesy a na jejich vrcholku se nachází velké slané jezero Mir.

Pokud si chcete užít pohodové koupání v moři, oceníte zdejší písečné pláže. Příznivci potápění si poté rozhodně zamilují zdejší vody, které v sobě ukrývají spoustu ryb a plodů moře. Na tomto ostrově také najdete písečnou pláž Saharun, která je právem považována za jednu z nejkrásnějších pláží na Jadranu.

Ostrov Dugi Otok nabízí rovněž skvělé podmínky pro jachting a windsurfing. Pokud dáváte přednost městské turistice, můžete vyrazit například do zdejšího letoviska Veli Rat. Na ostrov se pohodlně dopravíte trajektem ze Zadaru. Na ostrově najdete také nejstarší aktivní lisovnu na Jadranu, kde uvidíte, jak se tradičním způsobem připravuje olivový olej.


12. Ostrov Mljet

https://www.instagram.com/p/CU0EcaqsGPj/?utm_source=ig_web_copy_link

📌 Vzdálenost Praha – ostrov Mljet: přibližně 1250 km

Posledním krásným chorvatským ostrovem, který zmíníme, je Mljet. Jedná se o typický vápencový krasový ostrov, který návštěvníky láká četnými dolinami, závrty a jeskyněmi. Jeho součástí je dále národní park, který rozhodně doporučujeme navštívit. Ostrov je také ideální pro provozování nejrůznějších vodních sportů v čele s potápěním a podmořským rybolovem. Čisté moře vybízí k pohodovému koupání a nedotčená příroda láká k prozkoumávání okolí.

Ve zdejší vesnici Govedjari najdete galerii Stara skula, jejíž prostory slouží pro pořádání nejrůznějších kulturních událostí. Na ostrov vás pohodlně dopraví trajekt a na samotném ostrově můžete cestovat například autem (vede tudy totiž dobrá asfaltová silnice). Kolem zdejších jezer vede řada stezek, které jsou vhodné jak pro turisty a cyklisty. Pokud si tedy chcete užít dovolenou aktivním způsobem, přijdete si na tomto ostrově na své.


Tip: Mrkni na tipy kam do Chorvatska na dovolenou

Přidat komentář

one × 4 =