Rychlá navigace
Když se řekne dovolená u moře, zřejmě jen opravdu málo lidí jako první napadne Německo. Tato rozvinutá ekonomika, k níž mnohé národy světa vzhlížejí s úctou jako ke vzoru preciznosti a funkčního státu, nabízí leccos. Našinci zde však hledají spíše pracovní příležitosti a lepší živobytí, případně k těmto sousedům vyrážejí na nákupy nebo za krásami a ruchem velkoměst, jako je Mnichov, Frankfurt, na Vánoční trhy či kvůli jinému povyražení. Ale k moři?
I když to jistě není přímořská destinace číslo jedna, může i v tomto směru Německo něco nabídnout. Pokud vás už omrzelo Chorvatsko, ale hledáte co do vzdálenosti podobně dostupný cíl, může být Německo zajímavá a docela neotřelá volba. Ale kam do Německa k moři? Právě na to vám odpovíme v dnešním článku. Vybrali jsme pro vás osm pěkných destinací, které mohou být turisticky zajímavé a dá se zde okoupat a při troše štěstí a správném načasování třeba i opálit.
Proč vyrazit k Baltu či Severnímu moři?
Pokud mluvíme v souvislosti s Německem o dovolené u moře, míníme obvykle moře Baltské. Méně často Severní moře, které leží na západní straně Dánska – a je od nás tudíž i o něco dál. Baltské moře platilo zejména dříve za velmi oblíbenou destinaci. Častěji však jeho polské pobřeží. Severní pobřeží je ale srovnatelně přívětivé i v Německu. Jaké výhody na vás čekají?
Blízkost a plynulá doprava
Balt je relativně blízko. Relativně je však třeba zdůraznit. Pokud nebydlíte zrovna ve Šluknově, nebo zkrátka na severu Čech, rozdíl v absolutní vzdálenosti není oproti severnímu pobřeží Itálie, Slovinska či Chorvatska vůbec výrazný, pokud vůbec nějaký. Pro Moraváky a Jihočechy je to naopak spíše dál.
Stále jde však o přinejhorším druhé nejbližší moře. Všechna ostatní už jsou více z ruky. K tomu je nutné připočíst, že doprava v Německu je trochu jiné kafé. Navíc pojedete hezky po rovince. Z Prahy do Rijeky (severní destinace v Chorvatsku, cca 525 km vzdušnou čarou) se za dobrých podmínek dostanete za cca 8-9 hodin. Do oblíbené Rujány v Německu (cca 475 km) to zvládnete za něco přes 6 hodin.
Přívětivější podnebí a pláže
Trend rostoucích teplot je v jižních státech ještě podstatně patrnější než u nás. Léta zde začínají být až nesnesitelná. Ne každý hoví takovým extrémním vedrům. V Chorvatsku, Řecku, Itálii či třeba Turecku na vás přitom mohou velice snadno číhat. Alespoň v hlavní sezónu.
V Německu už bývá taky horko, dokonce i na severu. Ale většinou je to přece jen o něco snesitelnější. Pokud dáváte před brutálními tropy přednost spíše mírnějšímu podnebí, Balt může být dobrá volba. Severní pobřeží navíc překvapí často až pozoruhodně krásnými a rozlehlými plážemi. Nezřídka i písčitými.
Teplota baltského moře se v létě pohybuje kolem 20 °C, což pravda není moc, ale trocha osvěžení a otužování je zdraví prospěšná.
Co nečekat?
Pokud pasete po levnějších destinacích nebo liduprázdných plážích, může vás potkat zklamání. Většina lidí asi tuší, že Německo není nejlevnější země Evropy. I když může být paradoxně v některých ohledech levnější než ČR (navzdory mnohanásobně vyšším platům), rozhodně nejde o „diskontní“ destinaci.
Taktéž by bylo chybou počítat s tím, že budete mít ony zmíněné rozlehlé a krásné pláže sami pro sebe. Zejména významné destinace mohou být během sezóny až nemile vytížené. Stav známý jako hlava na hlavě není mnoha německým plážím ani trochu cizí.
Další věc, na kterou byste se raději neměli příliš těšit, je křišťálově čisté moře. Balt nepatří zrovna mezi vzorně čistá moře (spíše naopak) a ani Severní moře na tom často není o moc lépe. Neznamená to, že se budete koupat v kalné louži. Jen je vhodné počítat spíše s průměrnou čistotou moře a nesnažit se ho srovnávat s obrázky ze Seychel.
Nejhezčí letoviska a pláže u moře v Německu
1. Rujána
Turistický „přímořský“ cestovní ruch v Německu se na plné obrátky točí především kolem ostrova Rujána (Rügen). Jde o největší německý ostrov a leží v baltském moři. Ostrov má bohatou historii spojenou především se Slovany. Sídlil zde mocný kmen Ránů. Slované v těchto místech nejdéle ze všech odolávaly „Germánům“ i křesťanství. Rujána se stala poslední nebo jednou z posledních výsep pohanství v Evropě – padla až v druhé polovině 12. století.
Dodnes tedy místo vábí svou historii. Mys Arkona byl jednou z nejvýznamnějších lokalit a center slovanského pohanství vůbec. Hmotných pozůstatků zde moc nenajdete. Ale atmosféra a příroda mluví za vše. Za návštěvu stojí především národní park Jasmund. Rujána je pokryta nádhernými lesy, pobřeží lemují bělostné křídové útesy. Nabízí rozmanité pláže. Menší, avšak o to malebnější a intimnější. I dlouhé a rozlehlé. Oblázkové i písečné. Je zde taky spousta možností velmi příjemného ubytování, včetně dostupných kempů. Služby jsou zde obecně na vynikající úrovni.
Rujána je z hlediska přírodních krás nádhernou destinací a užijete si zde i parádní koupání. Pokud máte rádi pěší nebo cyklistické výlety, budete nadšení.
2. Hiddensee
Západně od Rujány leží zajímavý podlouhlý a tenký ostrov Hiddensee. Jde o poměrně velmi malý ostrov (asi 19 km čtverečních), na kterém žije kolem 1000 stálých obyvatel. Zároveň však jde o významnou turistickou destinaci. Podobně jako na Rujáně se můžete těšit na překrásnou krajinu. Rozlehlé křovinaté pláně a duny střídají úchvatné lesy a prastará vřesoviště.
Najdete zde i velmi rozlehlé pláže (Hiddensee Beach), které si nezadají s plážemi v exkluzivních exotických destinacích. Typickou dominantou je maják Dornbusch. Pokud zamíříte na Rujánu, sousední Hiddensee se vyplatí zařadit do itineráře.
3. Lübeck a Travemünde
U baltského moře, na samém úpatí jutského poloostrova, se nachází další atraktivní přímořská destinace. Jde o Lübeck-Travemünde. Toto rozptýlené přístavní městečko leží cca 20 km od města Lübeck. Je to nádherné, malebné místo, které vás svým přímořským charakterem dozajista okouzlí. Snoubí se v něm historie s moderními částmi a vše je podrženo dokonalou německou čistotou (i ve smyslu stylu) a precizností. Najdete zde i rozlehlé pláže.
Samotné město Lübeck pak nabídne především překrásné historické centrum a rozhodně byste jej měli taky prozkoumat. I když nejde o velké město, v minulosti bylo nesmírně významné coby tzv. hanzovní město.
4. Bremerhaven
Město Bremerhaven je rybářským přístavem v Severním moři. Spolu s historicky významnými Brémami tvoří jednu ze spolkových zemí Německa (Svobodné hanzovní město Brémy). Obě města a místa stojí za návštěvu. Nadchnou zejména milovníky historie a námořnictví či rybářství. Je zde k vidění spousta pamětihodností a krás. Připočtěte k tomu několik rozlehlých písčitých pláží a máte dovolenou u moře jako víno.
5. ostrov Amrum
Okouzlující ostrov Amrum leží v Severním moři, na západě jutského poloostrova a těsně pod dánskými hranicemi. Tento ostrov je opravdu skvostnou ukázkou severoevropské přímořské přírody. Takřka celý ho tvoří písečné a travnaté duny. Mezi těmito dunami vedou i dřevěné turistické tratě. Panoramata, která z nich uvidíte, berou dech. Na ostrově se nacházejí i divoké lesy, houštiny a mokřiny. Jako byste se ocitli v jiném světě. Dominantu ostrova tvoří tradiční rudobílý maják. Pokud budete poblíž, místo rozhodně doporučujeme k návštěvě.
6. Sylt
Velmi blízko ostrova Amrum, ale ještě výše na sever, leží ostrov Sylt. Sylt je turisticky populárnější než divočejší a autentičtější Amrum. Ráz místa je podobný, avšak méně panenský. Za to zde najdete opravdu obrovské a vyhledávané pláže. Jsou široké i dlouhé, pokryté jemným pískem. Sylt je z hlediska přímořské dovolené jedním z nejoblíbenějších míst v Německu.
Pokud se budete pohybovat na severu země, vyplatí se zde zaskočit na „koupačku“. Výlet nezapomeňte propojit s výše uvedeným ostrovem Amrum. Nutno říct, že pokud byste na ostrově Sylt chtěli strávit dovolenou, tato destinace pro svou lukrativnost nepatří zrovna k nejlevnějším v Německu. Najdete zde vyžití v podobě restaurací, klubů i dalších společenských atrakcí. Obecně vzato je však Sylt spíše klidným místem bez větších měst či center.
7. Sankt Peter-Ording
Opět se nacházíme na západě jutského poloostrova. A to poměrně blízko výše uvedených ostrovů Amrum a Sylt. Z těchto faktů se profiluje docela pěkná odpočinkově poznávací dovolená, do které můžete návštěvu těchto míst spojit. Sankt Peter si můžete nechat na závěr, nacházejí se zde totiž významné sirné lázně. Můžete se tudíž zrelaxovat a prohřát, pokud vám počasí nebude přát tak, jak byste chtěli. Sankt Peter není ostrov, nachází se na poloostrově Eiderstedt. Zasahuje i do Národního parku, který skrývá například unikátní bažiny, ale taky písčiny, slaniska, lesy a další kouzelné záležitosti.
A teď pozor. Pro milovníky koupání to nejdůležitější. U Sankt Peter se nachází 12 kilometrů dlouhá pláž, která místy dosahuje šíře až 1 km. Tato pláž se prolíná s dunami, loukami, rašeliništi a útržky lesa. Ráz krajiny je tedy podobný jako na ostrovech Sylt či Amrum.
8. ostrov Usedom
Na závěr se ještě vrátíme do baltského moře. Konkrétně se vypravíme na ostrov Usedom, polsky nazývaný Uznam a našincům někdy známý jako Uznojem. Tento středně velký ostrov o rozloze cca 450 km čtverečních se nachází na hranicích s Polskem. Respektive menší část ostrova Polsku i náleží. Ostrov má velmi komplikovaný, členitý tvar a leží v bezprostřední blízkosti pobřeží.
Tento ostrov je turisticky nesmírně oblíbený a představuje jednu z nejlepších destinací pro typickou „mořskou“ dovolenou na Baltu. Tedy dovolenou spojenou především s povalováním na pláži a sluněním. A že je zde místa víc než dost. Délka pláží činí přes 40 km a někde jsou desítky metrů široké. Usedom nabízí i velmi příjemné přírodní prostředí pokryté lesy. Tento malebný ostrov byl zejména v minulosti rájem německých boháčů. Na památku těchto časů je pokryt vilkami a vilami, je zde řada malebných vísek… zkrátka opravdu krásné místo pro dovolenou.
Přidat zkušenost