Kam k moři do Toskánska: nejkrásnější místa a destinace

Toskánsko patří mezi nejkrásnější regiony Itálie. V tomto rozlehlém kraji při západním italském pobřeží si můžete užít fantastickou přímořskou dovolenou. Toskánsko je slavné skvělým vínem a bohatou kulturou i gastronomií. Má taky velmi starobylou historii – jde o původní vlast Etrusků.

Kromě koupání zde tudíž můžete i ledacos vidět, zažít, zkusit či ochutnat. Toskánsko je taky krajem slavných měst, jako je Pisa či kolébka renesance, Florencie. V dnešním článku se proto podíváme na to, které lokality, letoviska, místa a destinace v Toskánsku lákají na tu nejlepší dovolenou. Pojďte si společně s námi vybrat, kam k moři do Toskánska.

Nejlepší destinace u moře v Toskánsku

1. Viareggio

Město Viareggio leží na pobřeží Tyrhénského moře mezi městy Pisa a La Spezia a nabízí kombinaci nádherných pláží, kultury, lahodné kuchyně a pohodové atmosféry. Viareggio je dnes nejen městem, ale i rušným letoviskem. Je okrajovou součástí prakticky souvislé městské zástavby, které se táhne až k městům Massa a La Spezia na severu.

Samotné Viareggio je velmi okouzlující. Má tradiční historické centrum, ale podél pobřeží se táhnou pláže a široké bulváry, které vám možná připomenou spíše Los Angeles nebo Francouzskou riviéru. Hlavním bulvárem je Viale Daniele Manin s palmovými alejemi a bezpočtem restaurací, barů, kaváren, cukráren, pizzerií a hotelů.

Bulvár někde místy přiléhá k plážím, ale většinou je od nich oddělen pásem koupališť, restaurací či resortů. Samotná pláž je fantastická. Je písčitá a táhne se bez přerušení v délce přes 20 km. U Viareggio má přitom místy na šířku i přes 200 metrů. Viareggio je tedy úžasným spojením městského italského prostředí s nekonečnými plážemi.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Viareggio >>

2. Livorno

Livorno, Toskánsko
Livorno, Toskánsko

Livorno je velmi známé historické toskánské město, které leží cca 15 km jižně od Pisy. Žije zde přes 150 000 obyvatel a jde o významnou přístavní metropoli v tomto regionu. Město má bohatou a prastarou historii sahající až k původnímu Etruskému osídlení, což se odráží v obrovském množství a úžasné koncentraci památek. Mezi nejvýznamnější patří městská pevnost, katedrála Panny Marie, památník čtyř Maurů a mnoho dalších.

Za pozoruhodná místa platí taky například Terrazza Mascagni, vyhlídková přímořská terasa, či čtvrť Venezia Nuova – tedy Nové Benátky. Místo je nazvané podle zdejších vodních kanálů a skutečně připomíná svou slavnější předlohu. V Livornu najdete i přímořská koupaliště (např. Piscina dei Pancaldi) a malé městské pláže. Vykoupat se zde tedy rozhodně dá, ale více bude Livorno zajímavé pro milovníky italské historie a městské atmosféry.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Livorno >>

3. Castiglione della Pescaia

Přímořské městečko Castiglione della Pescaia je již jednou z nejjižnějších toskánských destinací. Leží cca 110 km jižně od Pisy a Livorna. Jde o malé rybářské a přístavní město, které ovšem nesmírně půvabné a může se pochlubit opravdu nádhernými plážemi.

Castiglione della Pescaia leží v poměrně odlehlé oblasti mimo větší města a je ideální pro poklidnou dovolenou. Historické jádro leží na malém pahorku a nabízí úžasné výhledy a okouzlující uličky obklopené kamennými domy. Kolem pahorku se již rozkládá otevřenější, modernější zástavba, která má místy charakter nepříliš rušného, tradičnějšího letoviska.

Pláže od města odděluje příjemný bulvár Via Roma. Samotné pláže jsou pak široké místy až k padesáti metrům a táhnou se v délce mnoha kilometrů. Vedou i dále za městskou zástavbu (zejména na jih) a vyplatí se sem vyrazit, pokud máte rádi soukromější prostředí.

Castiglione della Pescaia můžeme pro dovolenou (rodinnou či romantickou) rozhodně doporučit jako skvělé místo, které má výborné turistické zázemí, ale zároveň patří k méně známým destinacím.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Castiglione della Pescaia >>

4. Forte dei Marmi

Město Forte dei Marmi je součástí již zmiňované souvislé zástavby táhnoucí se po pobřeží mezi městy Viareggio a Massa či Marina di Carrara. Forte dei Marmi leží zhruba uprostřed konurbace a pyšní se opět krásnými plážemi širokými mnohde dalece přes 100 metrů. Za plážemi se táhne řada koupališť (označovaných jako bagno) a restaurací a následuje široký a velmi příjemný bulvár Viale della Repubblica.

Město samotné má i klasické, starobyleji působící centrum. Zejména v blízkosti moře však funguje i jako letovisko. Jde o jednu z velmi populárních destinací v rámci tzv. Etruské (či Toskánské nebo Tyrhénské) riviéry. Lze zde najít nejrůznější možnosti ubytování a užít si plnými hrstmi zajímavou kulturu, bohatou gastronomii, ale i noční zábavu a další požitky. Velmi pěkné místo pro dovolenou třeba i s přáteli.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Forte dei Marmi >>

5. Talamone

Město Talamone leží na jihu Toskánska. Jde o opravdu velmi malé přístavní městečko a letovisko, kde žije ani ne 300 stálých obyvatel. Navzdory tomu jde však o město překvapivě historicky významné a prastaré. Podle pověsti ho založili samotní Argonauti, jméno pak nese po jednom z nich – Telamonovi. V roce 225 př. n. l. zde pak proběhla významná bitva u Telamonu mezi římskou republikou a ze severu útočícími Kelty.

Město zdobí pozůstatky masivních hradeb a hrad a je zde několik památek ještě z římských dob. Okolí je kopcovité a zelené, takže prostředí působí velmi romanticky a příjemně. Pobřeží je velmi členité, skalnaté. S velkými plážemi nepočítejte, ale přímo ve skalách je několik parádních míst ke koupání, které nabídnou skvělou atmosféru a nádhernou vodu.

Talamone je ospalé mini letovisko, které si zamilujete, pokud máte rádi klidnější a autentičtější prostředí s trochu dobrodružnějším nádechem.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Talamone >>

6. Castiglioncello

Castiglioncello, Toskánsko
Castiglioncello, Toskánsko

Toto zajímavé město leží cca 10 km jižně od Livorna a může se pochlubit velmi pěkným, členitým pobřežím, které je bohaté nejen na zeleň a útesy, ale i množství menších i poněkud větších pláží se skvělou atmosférou.

Castiglioncello je půvabné, decentní a elegantní letovisko, které má zajímavou kulturní historii. Bývávalo totiž oblíbenou prázdninovou destinací zejména italských spisovatelů a dalších umělců. Možná právě tento fakt dodává místu na atraktivitě. V každém případě je Castiglioncello spíše poklidnější destinace s až lázeňským nádechem.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Castiglioncello >>

7. Portoferraio

Portoferraio, Toskánsko
Portoferraio, Toskánsko

Tentokrát se odpoutáme od pevniny a vyrazíme na ostrov. I když leží v moři, stále patří k Toskánsku. A zná ho každý. Město Portoferraio totiž leží přímo na slavném ostrově Elba, který byl prvním místem vyhnanství Napoleona Bonaparte. Ostrov však má velmi bohatou a dávnou historii sahající minimálně k Etruskům.

Samotné Portoferraio je největším městem ostrova, žije zde asi 12 tisíc stálých obyvatel a v posledních dekádách (poté, co se zde prakticky přestala těžit železná ruda, podle které má město i název) se stává stále oblíbenějším turistickým cílem. Přesto nejde o žádné notoricky známé komerční letovisko.

Portoferraio leží v překrásné zátoce obklopené horami. Panoramata jsou zde nádherná stejně jako samotné město, jehož okrové domy se při soumraku vždy okouzlujícím způsobem sladí se západem slunce. A jak je to tu s koupáním? Město obklopuje řada menších pláží. Většinou kamínkových, ale úžasných. Voda je čistá jako křišťál a pláže často obklopují bílé útesy. Skvělé místo pro dovolenou.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Portoferraio >>

8. Orbetello

Orbetello je pozoruhodné malé městečko, které leží na uzoučkém poloostrově vybíhajícím z pevniny a rozdělujícím laguny Di Ponente a Di Levante. Přestože je město Orbetello vybudováno na velmi stísněném prostoru (šířka poloostrova je průměrně cca 500 m), má skoro 15 000 obyvatel a spoustu nádherných historických uliček, které vábí k prozkoumání.

Přestože je Orbetello úžasně romantické místo, přímo na poloostrově není moc prostorů ke koupání v moři. Zmíněné laguny však obklopují dvě „kosy“ – tedy pevninné výběžky, na kterých už pláže najdete.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Orbetello >>

9. Marina di Pisa

Pisa, Itálie, Toskánsko
Pisa, Itálie, Toskánsko

Marina di Pisa je odlehlá městská čtvrť a taky letovisko, které leží na mořském břehu cca 15 km od centra Pisy. Jde o opravdu velmi příjemné a pěkné městečko, které nabízí spoustu otevřených ploch a má trochu lázeňský charakter. Zároveň jsou zde skvostné pláže – sice častěji kamínkové, ale rozhodně stojí za to.

Marina di Pisa není nijak zvlášť rušné místo, ale zároveň je zde dostatek vyžití. Toto letovisko je proto populární pro rodinnou dovolenou s dětmi – i díky velké koncentraci cukráren, zmrzlinářství, pizzerií zejména na nábřežní třídě. Místo může být dobrou volbou i pro seniory anebo pro kohokoli, kdo má rád klid a pěkné prostředí.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Marina di Pisa >>

10. Grosetto a Marina di Grosetto

V našem žebříčku jsme již zmiňovali malebné městečko a letovisko Castiglione della Pescaia. Pokud byste se od něj vydali po pláži směrem na jih (resp. jihovýchod), dojdete po cca 10 km čistě písčité trasy až právě k letovisku Marina di Grosetto. Z toho si lze snadno udělat představu, jak rozlehlé a dlouhé zdejší pláže jsou.

Marina di Grosetto je malé a velmi pěkné letovisko obklopené ze tří stran rozlehlými piniovými háji a lesy a z jedné strany již zmíněnými plážemi, které zde dosahují šířky i přes 150 metrů. Pinie město nejen obléhají, ale rovněž jím doslova prorůstají, což dává místu úchvatný půvab a zajišťuje spoustu stínu i v parných dnech.

Marina di Grosetto nabízí spoustu možností ubytování. Od dostupnějších apartmánů, vilek a penzionů až po luxusnější hotely a resorty. Zástavba je modernější, nenajdete zde klasické historické centrum. Za tím můžete vyrazit do blízkého (cca 10 km) vnitrozemského města Grosetto, které vám tento nedostatek vynahradí.

Hledejte nejlepší hotely v destinaci Marina di Grosetto >>

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

12 + twenty =