Nejlepší místa na surfování v Evropě i ve světě

Chcete si vyzkoušet surfování? Nebo se již řadíte mezi ostřílené jezce a přemýšlíte, kam vyrazit za dalšími zážitky na vlnách? V tomto článku se podíváme na ta nejlepší místa na surfování v Evropě i ve světě. Zjistěte, kam jet surfovat a na co konkrétně se v jednotlivých lokalitách můžete těšit. Možností existuje spousta a možná jste o některých z nich dosud ani neslyšeli.

TOP 7: Nejlepší místa na surfování v Evropě

Evropa nabízí spoustu skvělých lokalit na surfování. Jejich výhodou je zpravidla bezproblémová dostupnost i krátká doba strávená cestováním na místo. V Evropě v souvislosti se surfováním spoustu lidí jako první jistě napadne Portugalsko, možností však existuje mnohem více.

1. Algarve, Portugalsko

Algarve, Portugalsko

Snad nejznámější lokalitou pro surfování v Evropě je portugalské Algarve. Toto místo nabízí perfektní podmínky pro osvojení si tohoto sportu. Najdete zde spoustu pláží, které jsou velmi dobře chráněny před větrem. Teplotně konzistentní Atlantický oceán pak nabízí skvělé podmínky pro surfování prakticky po celý rok.

Algarve se rozkládá v jižní části Portugalska a pro tuto lokalitu jsou charakteristické nekonečné pláže, všudypřítomné vlny, útesy a majáky. Většina městeček, u nichž se nachází surfařské spoty, nabízí spoustu možností pro ubytování jak v hotelích, tak i penzionech či menších apartmánech. Nejbližší letiště najdete ve Faru.

Mezi nejznámější surfařská města oblasti Algarve se řadí Portimāo, Albuefeira, Lagos, Burgau, Raposiera a samozřejmě Sagres. Právě Sagres je přitom nejvyhledávanějším místem zejména pro pokročilé surfaře, jelikož ze všech uvedených míst nabízí největší vlny. Naopak začátečníkům se bude pravděpodobně více líbit Albufeira, Lagos či Burgau.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování v Algarve:

 1. Albufeira: 2hodinová lekce surfování – lekce surfování na pláži Galé pro začátečníky
 2. Albufeira: Dvouhodinová lekce surfování na pláži Falesia
 3. Algarve: 2hodinová lekce surfování pro začátečníky

2. La Grande Plage, Biarritz, Francie

La Grande Plage, Biarritz, Francie

Nádherná pláž s bílým pískem a křišťálově čistou vodou se nachází ve francouzském Biarritzu. Popularitě se přitom těší nejen u surfařů, ale i u rodin s dětmi. Součástí je spousta místa pro relaxaci a jakmile budete potřebovat doplnit síly, stačí zavítat do jedné z mnoha místních plážových kaváren.

Co se týče surfování, nabízí skvělé podmínky prakticky po celý rok. Nicméně na nejčistší vlny se můžete těšit v období podzimu (především v říjnu). Pokud zatoužíte po opravdu silných vlnách, můžete se sem vydat v zimě. V červenci a srpnu se poté můžete těšit spíše na menší vlny, které jsou skvělou volbou pro surfaře začátečníky.

Mezi nezapomenutelné zážitky se zde ale řadí letní surfování při západu slunce, které má své nepopsatelné kouzlo. Do tohoto sportu se zde můžete pustit na vlastní pěst, nebo využít služeb některého z místních surfařských klubů.


3. Hossegor, Francie

Hossegor, Francie

Ve Francii ještě na chvíli zůstaneme. Dalším populárním místem pro surfaře je Hossegor. Tato oblast se řadí mezi deset nejlepších míst pro surfování na celém světě. Kromě surfování zde své čestné místo zaujímá ještě jeden sport, a to skateboarding. Oblast Hossegor se nachází v jihozápadní části Francie. Místní pláž měří na délku zhruba 3 km. Nejedná se však o celistvý úsek písku, ale pláž je rozdělena do čtyř úseků a nabízí tedy hned několik míst pro surfování.

Skvělého zážitku se přitom dočkáte prakticky po celý rok. Přece jen se ale podmínky v závislosti na ročním období trochu mění a v každém období tedy oblast láká jinou úroveň surfařů. V červenci a srpnu se můžete těšit na malé a zábavné vlny. V květnu a červnu se dočkáte o něco větších vln, voda se otepluje a přitom zde ještě není takový příval turistů. Za pravděpodobně nejlepší období pro surfování je považováno září a říjen, kdy je voda ještě stále teplá a vlny zároveň nabírají na síle.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování v Hossegor:

 • Hossegor: Surfování – Na krásných plážích Seignosse, Hossegor nebo Capbreton se naučíte a zdokonalíte v surfování s Ericem Lafargue, francouzským profesionálem. Mluví německy.

4. La Concha Beach, De la Concha Ibilbidea, San Sebastian, Španělsko

San Sebastian

Skvělé podmínky na surfování najdete také v některých oblastech Španělska. Konkrétně v San Sebastian se jedná o pláž La Concha Beach. Ta na délku měří zhruba 1 350 metrů, na šířku poté zhruba 40 metrů. Zajímavostí je, že se pláž nachází prakticky v centru San Sebastian, a to mezi místním rybářským přístavem a skalnatou římsou Pico del Loro. Během přílivu však tato římsa mizí pod vodou.

Místní skály zabraňují tvorbě vysokých vln, proto je tato pláž vyhledávaná zejména u surfařských začátečníků, kteří se potřebují nejprve otrkat. Letovisko je také dobře chráněno před bouřkami, proto se můžete těšit na příznivé počasí. V městečku San Sebastian se rovněž nachází hned několik surfařských škol.


5. Lanzarote, Španělsko

Kanárské ostrovy jsou doslova surfařským rájem se skvělou dostupností z České republiky. Konkrétně v tomto ohledu stojí za zmínku ostrov Lanzarote, který má rozhodně co nabídnout. Na severozápadním pobřeží tohoto ostrova v San Juan se například nachází jedna z nejlepších levých vln na ostrově. Láme se na hřbetu definovaném dnem vulkanického reefu. Vstup do vody je poměrně snadný z pláže a navíc můžete auto zaparkovat zhruba 100 metrů odtud. Díky tomu nemusíte s veškerým vybavením překonávat takovou vzdálenost.

Mezi další populární pláže na surfování na Lanazoret se řadí například Playa Famara, která vyniká svou 6km délkou. Mezi jedny z nejlepších spotů na světě se řadí také pláž El Quemao nacházející se naproti rybářskému městečku La Santa. Těšit se zde můžete na silné vlny i dokonalé zlomy při takzvané mrtvé vlně.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování na Lanzarote:

 1. Lanzarote: Lekce surfování na pláži Famara – určeno pro všechny úrovně pokročilosti s profesionálními instruktory. Dvou nebo čtyř hodinové lekce.
 2. Famara: Výuka surfování – pro studenty všech úrovní

6. Fistral Beach, Newquay, Cornwall, Anglie

Newquay

Za surfováním v Evropě rozhodně nemusíte pouze do jižanských zemí. Skvělé podmínky najdete i v Anglii, konkrétně na pláži Fistral Beach. Právě ta je domovem britského surfování. Díky své orientaci na západ jsou zdejší vody skvěle vystaveny vlnám Atlantiku a těšit se můžete na konzistentní podmínky pro surfování. Místní pláž přitom bývá dějištěm velkých mezinárodních soutěží v surfování. Na severním konci pláže se nachází útes Cribbar, který způsobuje lámání vln.

V okolí Fristral Beach se nachází spousta možností pro ubytování, díky čemuž si na své přijde prakticky každý. Součástí je opět i surfařská škola nacházející se přímo v této lokalitě. Jedinou nevýhodou této lokality je snad jen poměrně velký nápor osob v hlavní sezóně. Pokud zde ale vyrazíte jindy než v červenci a srpnu, pravděpodobně se s takovým množstvím osob potýkat nebudete. Samotné město Newquay má poté turistům rovněž co nabídnout. Navštívit zde můžete třeba velké akvárium, zoologickou zahradu nebo třeba nádherný zámek Trerice.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování v Newquay:

 1. Newquay: Úvodní lekce surfování – určeno pro začátečníky
 2. Newquay: Ochutnávková lekce bodyboardingu – vyzkoušejte si bodyboarding v Cornwallu a surfujte na krásné pláži v Newquay

7. Nazaré, Portugalsko

Nazaré

O tom, že je Portugalsko mezi surfaři v Evropě opravdu oblíbené, nemůže být pochyb. Kromě Algarve často vyrážejí také do oblasti Nazaré. Nachází se na pobřeží Atlantského oceánu, a to zhruba 120 kilometrů severně od Lisabonu. Tato původně rybářská vesnice se proslavila legendou o zázračném zjevení Panny Marie. To ale není všechno.

Surfaři se zde vydávají kvůli někdy až 30metrovým vlnám, které v zimních měsících dorážejí k pláži Praia do Norte. Vzhledem k těmto dvěma faktorům se jedná o populární lokalitu pro surfaře a katolíky.

Vysoké vlny jsou ostatně důvodem, proč se v této oblasti koná mezinárodní surfařský šampionát Nazaré Challenge. V roce 2018 v Nazaré sjel vlnu vysokou 24,3 metrů Brazilec Rodrigo Koxa a díky tomu se zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Za vznikem obřích vln stojí rozsáhlý podmořský kaňon, který se nachází právě v blízkosti tohoto pobřeží.


TOP 5: Nejlepší místa na surfování ve světě

Za surfováním se můžete vydat i jinam než jen po Evropě. Perfektní podmínky na vás čekají v USA, na Bali nebo třeba v Austrálii. Inspirujte se, kde je nejlepší surfování ve světě.

1. Kalifornie, USA

Kalifornie

Pokud bychom měli zmínit jedny z nejlepších míst na surfování ve světě, první příčku by jistě zaujímala americká Kalifornie. V této lokalitě vás přivítá krásné počasí, dlouhé pláže a konzistentní surfařské podmínky po celý rok. Na pobřeží najdete spoustu míst, kde lze surfovat, díky čemuž se příznivci tohoto sportu příjemně rozprostřou.

Nezkušenější surfaři mohou zavítat do oblasti Mavericks, kde vlny dosahují výšky až 25 metrů. Vrcholem sezóny jsou přitom zimní měsíce. Pokud hledáte spíše nějakou oblast pro začátečníky, doporučujeme se vydat například Orange Country v Jižní Kalifornii. Okolo města Huntington Beach najdete spoustu surfařských škol s možností zapůjčení potřebného vybavení.

Mezi vůbec nejznámější pláže této oblasti se řadí Bolsa Chica State Beach a Huntington State Beach. V Kalifornii dále obecně stojí za zmínku Malibu, Santa Cruz či Encinitas, které cílí nejen na zkušené surfaře, ale i začátečníky.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování v Kalifornii:

 1. Los Angeles: Skupinová lekce surfování – Naučte se surfovat s profesionálními instruktory na jedné z nejznámějších pláží v Los Angeles během kurzu surfování na Venice Beach.
 2. Los Angeles: Soukromá lekce surfování – Naučte se jezdit na vlnách během soukromé lekce na Venice Beach, Santa Monica Beach nebo v oblasti Redondo/Torrance Beach
 3. La Jolla: 1,5hodinová lekce surfování – 90minutové lekce jsou ideální pro začátečníky i mírně pokročilé

2. Havaj

Havaj

Mezi celosvětově nejoblíbenější destinace pro surfování se bezpochyby řadí Havaj, která je v tomto ohledu opravdovým rájem na zemi. Pokud vám nevadí obecně vyšší ceny, které zde panují, toto místo si s největší pravděpodobností zamilujete.

Surfovat se skvěle dá na každém větším Havajském ostrově. Vůbec nejvíce surfařů ale najdete na severním pobřeží Oahu. Za pomyslný vrchol sezóny jsou považovány zejména zimní měsíce. V průběhu prosince se zde navíc pravidelně pořádají prestižní světové závody.

Pokud bychom měli jmenovat nejvyhlášenější sufrařské místo, jednalo by se o Banzai Pipeline nacházející se na severním pobřeží ostrova Oahu. Velké vlny vybízející ke zdolání na vás čekají na Hanalei na ostrově Kauai. Mezi další populární surfařská místa na Havaji lze pak zařadit například Pine Trees, Jaws, Waimea, Sunset Beach, Hookipa, či Waikiki. Najdete jich zde opravdu spoustu.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování na Havaji:

 1. Oahu: Skupinová lekce surfování na pláži Waikiki – Surfer Girl Academy zajišťuje dokonalost a služby, které nikde jinde nenajdete.
 2. Oahu: lekce surfování pro 2 osoby – Naučte se surfovat na krásných plážích jižního pobřeží Oahu v teplých vodách Tichého oceánu.
 3. Skupinová lekce surfování na Maui Lahaina – Užijte si dvouhodinovou lekci surfování v malé skupině maximálně 5 osob na instruktora

3. Bali

Jedním z dalších surfařských rájů, tentokrát v nádherné Asii, je Bali. V této zemi najdete hned několik míst pro provozování tohoto populárního vodního sportu. Surfing na Bali je většinou na útese a zdejší vlny jsou obecně vhodnou volbou pro středně pokročilé a pokročilé surfaře. Nicméně najdete zde i varianty pro začátečníky.

Konkrétně pokročilým surfařům lze doporučit poloostrov Bukit, kde se mezi nejžádanější lokality řadí oblast kolem Uluwatu. Často se zde sjíždějí surfaři z celého světa a nejvíce turistů zde najdete od června do srpna.

Zavítat můžete také na ostrov Lombok. Zdejší lokalita Bangko Bangko se pyšní oceňovanými vlnami a řadí se mezi nejlepší na světě. Popularitě se těší také lokality Gerupuk, Mawi či Ekas. V oblasti Selong Blanak se můžete těšit na skvělé podmínky pro pokročilé i začátečníky. U českých surfařů je velmi populární pláž Balangan.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování na Bali v Indonésii:

 1. Pláž Legian, Bali: lekce surfování pro začátečníky a mírně pokročilé – surfování na lekcích v blízkosti hotelového resortu Pullman Bali..
 2. Canggu: 2hodinová lekce surfování – Naučte se surfovat na krásné pláži s černým pískem v Canggu.
 3. Pláž Double Six: Individuální nebo třídenní lekce surfování – Vyberte si z možností pro začátečníky, středně pokročilé nebo pokročilé a dokonce si vyberte třídenní balíček.

4. Austrálie, Gold Coast

Když je řeč o surfování, nesmíme vynechat ani Austrálii, konkrétně pobřeží Gold Coast. Díky skvělým přírodním podmínkám má tato země v surfování skutečně dlouholetou tradici. Mezi nejznámější surfařská místa v oblasti Gold Coast se řadí Surfers Paradise, Burleigh Heads Coolangatta, Kirra, Noosa, Snapper Rocks, Dolphin Heads, The Spit a Duranbah. V těchto lokalitách najdete spoustu surfařských škol, skvělé podmínky pro ubytování i vyžití po surfování.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování v Austrálii na Gold Coast:

 1. Surfers Paradise: Lekce surfování na Zlatém pobřeží – Užijte si dvouhodinovou lekci surfování na slavné pláži Surfers Paradise.
 2. Dvouhodinová skupinová lekce surfování v Broadbeach na Zlatém pobřeží – dvouhodinová lekce surfování na krásném Broadbeach daleko od davů lidí se zkušeným instruktorem.
 3. Coolangatta: Lekce surfování na Zlatém pobřeží – Naučte se surfovat, abyste si mohli užívat krásné vody Coolangatty.

5. Jihoafrická republika, Jeffreys Bay

Jeffreys Bay

Pokud byste se chtěli za surfováním vydat do Afriky, nabízí nejlepší podmínky právě Jihoafrická republika. Konkrétně destinacím vévodí oblast Jeffreys Bay, která bývá označována také jako J-Bay. Nachází se zhruba 75 km od velkoměsta Port Elizabeth. Toto místo se proslavilo kromě jiného také pravidelně pořádanými závody Billabong Pro.

Jeffreys Bay se dělí do několika menších oblastí. Největším lákadlem zejména pro zkušené surfaře je bezpochyby Supertubes, kde se můžete těšit až na třísetmetrové svezení po vlně. Nejlepší podmínky tato lokalita nabízí zhruba od května do září.

Oblíbené a dobře hodnocené kurzy surfování v JAR na Jeffreys Bay:

 1. Jeffreys Bay: Soukromá lekce surfování pro začátečníky – Absolvujte dvouhodinovou úvodní lekci surfování na jedné z nejčistších jihoafrických pláží s vlastním trenérem.
 2. Jeffrey’s Bay: lekce surfování pro pokročilé – Posuňte své surfování na vyšší úroveň díky této lekci pro pokročilé v Jeffrey’s Bay

Hana Smětáková

Přidat zkušenost

5 × 5 =