Kam na dovolenou do Maďarska: 7 nejkrásnějších míst, která rozhodně navštívit

Kam na dovolenou do MaďarskaNádherná architektura, romantická města, odpočinkové lázně, chutné jídlo a dechberoucí příroda. To je jen několik věcí, které se nám vybaví, když se řekne Maďarsko. Tato země má totiž rozhodně co nabídnout. Ať už toužíte po klidné dovolené u Balatonu, relaxu v lázních nebo poznávací dovolené, přijdete si na své. V tomto článku vám přinášíme 7 praktických tipů, kam jet do Maďarska. Inspirujte se a vyrazte na prodloužený víkend nebo třeba celý týden. Rozhodně je zde totiž co objevovat.

Maďarsko dříve patřilo k oblíbeným cílům Čechů. V poslední době přitom popularita této destinace opět vzrůstá a spousta osob zde vyráží za termálními bazény i bohatou kulturou. Kromě toho mají jednotlivá historická města nezaměnitelnou romantickou atmosféru, která vybízí k obyčejným procházkám. A pokud se do Maďarska chystáte v zimě, rozhodně si nenechte ujít každoročně konané vánoční trhy v Budapešti.

1. Balaton

Láká na pohodovou dovolenou i rybaření

Víte o tom, že Balaton je vůbec největší sladkovodní jezero ve střední Evropě? Právem se mu proto mnohdy přezdívá Maďarské moře. A i z toho důvodu se jedná o populární volbu v případě, kdy hledáte klidnou relaxační dovolenou nebo pokud se chcete pustit do nejrůznějších adrenalinových vodních sportů. Na své si zde zkrátka a jednoduše přijdou rodiny s dětmi, rybáři, surfaři, jachtaři i party mladých lidí, které si chtějí užít zábavu až do brzkých ranních hodin.

Pokud chcete na dovolené především odpočívat a nabírat nové síly, můžete zavítat do zdejších lázní v blízkosti Balatonu. Populární jsou zejména lázně Keszthely či Hevíz. Jestliže dáváte přednost aktivní dovolené, můžete si s sebou vzít kola a objet celý Balaton na kole. Celé jezero totiž obtáčí příjemná cyklistická trasa s délkou 230 km (můžete si ji samozřejmě rozložit do více dnů). Velkou výhodou je fakt, že trasa vede víceméně po rovině a zdolají ji tedy poměrně snadno i méně trénovaní jezdci.

Dáváte přednost kultuře a historii? V tom případě by vaší pozornosti neměl uniknout třeba honosný zámek Helikon. Zavítat ale také můžete do muzea hraček, kočárků nebo třeba marcipánu. Pokud lidé přemýšlí, kam na dovolenou do Maďarska, často se jim Balaton vybaví jako první.

Balaton


2. Budapešť

Je ideální destinací na víkend

Co by to bylo za tipy na dovolenou v Maďarsku, kdybychom v nich zapomněli na hlavní město –⁠ Budapešť. Hlavní památky si pohodlně prohlédnete během víkendu a navíc stihnete ochutnat i typické maďarské speciality. Doporučujeme třeba typickou polévku z ryb Halászlé, maďarský perkelt, guláš nebo originální langoš sypaný ovčím sýrem (nikoliv politý kečupem jako u nás).

Ale zpátky k samotnému Budapešti, který je právem považován za jedno z nejkrásnějších měst Evropy i světa. Kromě architektonických památek stojí za zmínku více než sto termálních pramenů a studní, které v tomto městě najdete. Oblíbeným cílem turistů je přitom zejména Královský palác (neboli Budínský hrad), budova parlamentu, Markétin ostrov uprostřed Dunaje a Rybářská bašta. Ubytovat se můžete v některém ze zdejších hotelů s wellness.

Kromě toho si v Budapešti vychutnáte bohatý kulturní život a okouzlující architekturu. Budapešť v adventu zároveň láká na nádherné vánoční trhy, které vás svou atmosférou zaručeně ohromí.

Budapešť


3. Bükfürdö a další maďarské lázně

Užijte si odpočinek i s dětmi

Láká vás odpočinek v termálních bazénech a při nejrůznějších wellness procedurách? V tom případě je pro vás právě Maďarsko perfektní volbou. Pobyt plný odpočinku si užijete třeba v lázních Bükfürdö, které se nachází v krásném historickém městě Bük. Tyto lázně jsou druhé největší v celém Maďarsku a jejich součástí je obrovské množství plaveckých i zážitkových bazénů, saunový svět a krásné prostory pro relaxaci.

Zavítat můžete také k přírodnímu maďarskému termálnímu jezeru Hévíz, kde si užijete koupání s konstantně teplou vodou. Kromě samotné termální vody stojí za zmínku i zdejší bahno z jezera, které se používá jako léčivý zábal.

Pokud hledáte něco originálního, můžete se vydat do unikátních jeskynních lázní Barlangfürdö, kde si užijete nejrůznější výklenky, zákruty a ozvěnu. Navíc zdejší voda obsahuje jen malé množství soli.

A zapomenout nesmíme ani na největší lázně v Budapešti. Jedná se o lázně Széchenyi, které byly vybudovány na konci 19. století a kromě termální vody se zde proto můžete pokochat i opravdu zajímavou historickou architekturou.


4. Tokajská vinařská oblast

Pro milovníky vína

Řadíte se mezi milovníky vína? Tak v tom případě by vaší pozornosti neměla uniknout takzvaná Tokajská vinařská oblast, která se nachází v severovýchodním Maďarsku a jihovýchodním Slovensku. Obdivovat zde můžete krásnou přírodu plnou bohatých vinohradů. Tento vinařský region je dokonce zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

A jaké konkrétní víno stojí za ochutnávku? Obecně se doporučuje tokajské víno Aszú, které například Ludvík XV. nazval králem vín a vínem králů. Odrůdy, ze kterých se toto víno vyrábí, se pěstují ve zcela výjimečných podmínkách. Právem se přitom řadí k nejunikátnějším sladkým vínům na světě.

Tokaj


5. Debrecen

Překvapí nejen milovníky uzenin

Blízko zmíněné tokajské oblasti se nachází jedno z největších maďarských měst –⁠ Debrecen. Za zmínku stojí zejména zdejší historické památky a budovy se zajímavou architekturou a proslavená gastronomie. Kromě typických uzenin zde ochutnáte také vína z tokajské oblasti.

Pro pohodlnou procházku se můžete vydat do zdejšího městského parku v Debrecíně. Nejvýznamnější památkou je poté Nagytemplom (Velký kostel). Případně se do Debrecenu můžete vydat při příležitosti Květinového karnevalu, který se koná každoročně v srpnu.

Pokud budete chtít prozkoumat i okolí tohoto města, vyrazte do Hortobágy. Jedná se o rozsáhlou travnatou step, která je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Více se mu věnujeme v posledním bodu tohoto seznamu. A doporučit lze také nedaleké jezero Tisza. Debrecen se zkrátka právem řadí mezi nejkrásnější místa v Maďarsku.

Debrecen


6. Pécs

Spojuje historii, umění a stylové kavárny

Chcete si prohlédnout historické památky, zajít do muzea a odpoledne si pochutnat na lahodném šálku kávy v útulné kavárně? V tom případě se vydejte do maďarského městečka Pécs, jehož český název zní Pětikostelí. I to přitom hodně napovídá o tom, co od této lokality můžete očekávat.

V městečku si můžete prohlédnout třeba jedinečné římské stavby, spoustu významných kostelů i kopulovitých mešit. Za zmínku stojí zejména mešita Jakowaliho Hassana Paschu, která je jednou z nejzachovalejších muslimských staveb v Maďarsku. Zavítat také můžete do některé ze zdejších galerií nebo třeba do Muzea předmětů z turecké historie a umění.

Pokud se do města vydáte v páru, doporučujeme zavítat do romantické ulice Káptalan utca. Najdete zde historicky první Stěnu visacích zámků v zemi a svou lásku tady proto můžete symbolicky zpečetit.


7. Národní park Hortobágy

Místo kovbojů a čikóšů

Jak jsme již zmínili, skvělým tipem na výlet v Maďarsku je Národní park Hortobágy. Jedná se o nejstarší a zároveň největší národní park v Maďarsku, kde na vás čekají doslova nekonečné lány pastvin a lánů. Prohlédnout si zde můžete přes 330 různých druhů ptáků, unikátní plemeno maďarských ovcí se spirálovitými rohy nebo ušlechtilé koně. Na koních se zde ostatně mnohdy prohánějí i místní kovbojové a čikóši, kteří zde pravivdelně pořádají jezdecké show.

Národní park si nejlépe prohlédnete, pokud se vydáte na projížďku v kočárech touto maďarskou pusztou. U jednotlivých stájí vždy probíhají krátké zastávky, abyste si mohli zvířata prohlédnoute pěkně zblízka. Kromě stepí s pastvinami si v parku prohlédnete také mnohé močály, rašeliniště a rybníky. Zajímavostí je, že v tomto národním parku dokonce můžete vidět fata morgánu (optický jev, kdy můžete spatřit obraz vzdáleného objektu zrcadlící se ve vzduchu atmosféry díky teplotní inverzi). Zkrátka a jednoduše to stojí za to.

Hortobágy


Přidat komentář

four × one =