Nejlepší a nejkrásnější jezera v Polsku (vhodná ke koupání, blízko českých hranic)

Nejkrásnější polská jezera Polsko láká každoročně mnoho českých turistů – zejména na pobřeží Baltského moře, které představuje cenově i vzdálenostně dostupnou přímořskou dovolenou. Spousta lidí však vyráží do Polska nejen k moři, ale i na sladkovodní vodní plochy, jichž je zde rovněž víc než dost.

Mezi nejvýznamnější patří oblast polských Mazurských jezer, která leží na severovýchodě země a nachází se zde skoro 3000 jezer, včetně několika největších polských jezer. Tato oblast je turisticky velmi zajímavá pro krásnou přírodu a rozlehlé vodní plochy lákající na vodní sporty i koupání. Polsko však nabízí i řadu dalších pěkných jezer. Některá najdete i blízko hranic. Kam tedy vyrazit a která jezera v Polsku vhodná ke koupání stojí za to navštívit? To můžete zjistit v našem žebříčku.

Najdete v něm hned několik jezer, která spadají pod zmíněnou mazurskou oblast, ale taky jezera přímořská, blízká českým hranicím či jinak zajímavá. Mnoho polských jezer okouzlí krásnou okolní přírodou. Často jde o rozlehlé smíšené či borové lesy a lužní pralesy či mokřady ukrývající vzácné vodní ptactvo. Ráj pro ornitology. Kromě toho jsou polská jezera velmi oblíbeným cílem pro zájemce o vodní sporty, jako je jachting, kanoistika či kajak.

Nejkrásnější jezera v Polsku

1. Nyské jezero

Nyské jezero, Polsko
Nyské jezero, Polsko

Nyské jezero patří mezi českými turisty k nejoblíbenějším vodním plochám v Polsku, když pomineme pobřeží Baltského moře. A má to hned několik dobrých důvodů. Toto „jezero“, jak ho nazývají Poláci, přestože jde ve skutečnosti o přehradu, je za prvé velké – za druhé je velmi blízko českých hranic. A tím blízko myslíme cca 8 km vzdušnou čarou. Leží za oblastí českého Hrubého Jeseníku, u města Nysa. To je samo o sobě velmi krásné historické město se 40 tisíci obyvateli.

Jezero nabízí vodní plochu o rozloze přes 2 tisíce hektarů a vodu zadržuje 2 km dlouhá a 20 m vysoká hráz. Šířka jezera dosahuje v některých místech přes 3 km, délka i přes 7 km. Místa je zde tedy dost. Velkou část pobřeží zabírají pláže. Někde má však břeh spíše mokřadní charakter s obtížnějším přístupem. Více pěkných pláží se koncentruje na severním pobřeží.

Zřejmě nejvýznamnější je pláž Skorochów, která si charakterem nezadá s kdejakou menší přímořskou pláží. Rovněž kempů je na výběr dost. Jezero je bohaté na ryby a vodní ptactvo. Oblíbené pro vodní sporty včetně jachtingu – proto se mu někdy říká „polský Karibik“. Užijete si zde i poměrně bohatý večerní život.


2. Morskie Oko

Morskie Oko, Polsko
Morskie Oko, Polsko

Nyské jezero je velké a leží v naprosté rovině a Morskie Oko tak může být v jistém smyslu jeho pravým opakem. Jde totiž o malé horské pleso. Toto jezero však leží v naprosto úchvatném prostředí, přímo nad ním se tyčí vysoké, skalnaté štíty a obklopují ho hluboké horské lesy. Skvělé místo pro horskou turistiku a obdivování přírody. Celé jezero obkružuje turistická stezka vinoucí se podél břehu. V jihozápadní části se nacházejí i krásné vodopády. Turistické zázemí se naopak nachází v severním cípu jezera.

Morskie Oko leží v polských Tatrách, v národním parku kousek od slovenských hranic. Jde o největší tatranské pleso. I když má rozlohu jen cca 35 hektarů, místy je hluboké přes 50 metrů. Je tu opravdu překrásně, ale jeden háček to má – koupání je zde přísně zakázáno. Hrozí za něj nejen mastná pokuta, ale i mezinárodní ostuda.


3. Mamry (Lake Mamry)

Jezero Mamry je součástí oblasti Mazurských jezer, které patří jednoznačně k nejoblíbenějším turistickým lokalitám v Polsku. Mamry jsou druhým největším polským jezerem a s plochou 104 km2 (213 ha) jde o plochu více než dvakrát rozlehlejší než české Lipno.

Na jezeře se rozkládá množství ostrovů a ostrůvků. Neustále ho křižuje velký počet plachetnic. Toto místo je rájem vodních sportů i rybářství, ale osloví – ba spíše nadchne – i milovníky nádherné přírody. Okolí jezera je pokryté lesy a jsou zde i ptačí rezervace a unikátní fauna.

A jak je to s koupáním? I to je zde možné. Nicméně nečekejte zde rozlehlé písčité pláže. Přístupy jsou spíše skryté mezi všudypřítomným mokřadním, šáchorovitým porostem. Podél celého pobřeží je však množství kempů, přístavišť i drobných plážiček. Mamry jsou opravdu krásné jezero s velmi jedinečným kouzlem a prostředím. Nadchne spíše milovníky klidu a čisté přírody než fanoušky rušných letovisek, kempů a velkých pláží.


4. Největší jezero v Polsku Śniardwy

Jezero Śniardwy, Polsko
Jezero Śniardwy, Polsko

Jezero Śniardwy patří rovněž mezi Mazurská jezera a jde rovnou o největší jezero v Polsku s rozlohou 114 km2. Není tedy divu, že jde o mimořádně oblíbenou destinaci. Jezero láká kanoisty i kajakáře a samozřejmě jachtaře a bezpočet dalších vodních sportovců. Zbožňují ho rybáři a taky milovníci přírody a vodního ptactva. Svým charakterem se Śniardwy zásadně neodlišuje od jezera Mamry.

Opět je nesmírně rozlehlé a leží v naprosté rovině. Śniardwy obklopují především krásné borové lesy a opět jsou zde spíše menší plážičky a skryté přístupy než rozlehlejší pláže. Turistické zázemí je zde nicméně zřejmě o něco větší než u „divočejšího“ jezera Mamry.


5. Łebsko jezero

Kosa Leba, Polsko
Kosa Leba, Polsko

Máte rádi nabídky typu 2v1? Pak by vás mohlo z našeho výběru nejvíce zaujmout jezero Łebsko – a to mimo jiné z toho prostého důvodu, že jde o pobřeží, přímořské jezero. Łebsko dělí od Baltského moře jen něco přes 1 km dlouhý pás písčitých dun, který je na celé oblasti možná vůbec nejúchvatnější záležitostí. Budete si připadat jako ve skutečné poušti. Ostatně se tato lokalita nazývá „Polská Sahara“ a těšit se můžete i na 40 metrů vysoké duny.

Víte že… Tomuto geomorfologickému útvaru se obecně říká kosa a Polsko podobných území nabízí hned několik. Mezi největší patří Helská, Viselská či Kurská kosa.

Łebsko je s rozlohou přes 7 tisíc hektarů i třetím největším polským jezerem. Je součástí národního parku a největším lákadlem je zde právě překrásná příroda. V okolí jezera jsou i kempy – zejména ve východní části, ale na nějaké to „plážování“ si budete muset popojet (nebo dojít) k Baltu.


6. Jezero Ełk

Jezero Ełk, Polsko
Jezero Ełk, Polsko

Toto jezero je úzce spojeno s městem Ełk, které se rozkládá po celém jeho východním pobřeží. Ełk je velmi malebné historické město s cca 60 tisíci obyvateli. Skrývá řadu pěkných památek a krásných míst, působí velmi otevřeným, takřka „přímořským“ dojmem. Jezero předěluje známý most, přičemž zhruba v půli cesty se nachází ostrůvek se zříceninou zámku.

Východní pobřeží skýtá několik příměstských pláží a město nabízí dostatek možností ubytování. Pláže jsou písčité a poměrně velmi pěkné. Za zmínku stojí především hlavní Miejska plaža a cca o 1 km jižněji ležící Nowa plaža. Jezero je označované jako mimořádně čisté. Kromě plavání se zde daří i jachtingu a dalším vodním sportům. Oblíbené je toto jezero i mezi rybáři.


7. Nejčistší jezero v Polsku Wigry

jezero Wigry, Polsko
jezero Wigry, Polsko

Toto velmi členité, úzké a dlouhé jezero je součástí národního parku. Leží až u hranic s Litvou a nejbližším městem je na 10 km vzdálený Suwalki. Vodní plocha má skoro 2200 ha, takže je velikostí srovnatelná s Nyským jezerem, které již z našeho žebříčku znáte. Wigry nabízí nádherně čistou vodu a okouzlující prostředí. Těšit se můžete doslova na divočinu. Jezero (a okolní jezírka) obklopují rozlehlé, hluboké lesy. Zejména na severním pobřeží sahá hranice lesa často až za břeh. Převažují zde borové porosty.

Ačkoli je zde znaků civilizace málo, přesto zde můžete tu a tam narazit na kempy i na malé, skryté pláže. Jezero je oblíbené zejména mezi kanoisty a kajakáři a nabízí skvělé příležitosti i pro jachting a další vodní sporty. Prozkoumávání povětšinou panenského pobřeží z vodní hladiny je opravdu úchvatný zážitek. Pokud vyrážíte za krásnou přírodou a čistou vodou, Wigry může být nejlepší volba.


8. Niegocin

jezero Niegocin, Polsko
jezero Niegocin, Polsko

Niegocin je dalším z Mazurských jezer, které souhrnně patří k nejnavštěvovanějším v Polsku. Při své rozloze kolem 2600 ha se Niegocin řadí spíše mezi středě velká jezera (na poměry Polska a Mazurských jezer). Vodní plocha je to nicméně pořádná. Jezero je ledovcového původu, vzniklo jako tající moréna a má díky tomu velmi členité dno s mnoha prohlubněmi či naopak mělčinami, na které můžete narazit i uprostřed jezera. V osmdesátých letech bylo jezero velmi znečištěné, ale pozdější výstavba čističky dopomohla ke zlepšení tohoto stavu. Ten byl zapříčiněný i velmi bujnou vodní vegetací.

Kolem jezera se rozkládají turistické destinace jako Gizycko, Grajwo, Wilkasy a další. V těchto „letoviscích“ najdete přístaviště, ba i pláže. Místy i otevřené, písčité a docela velké – aspoň na poměry Mazurských jezer. Niegocin je tedy turisticky velmi vlídné jezero a mimořádně se zde daří i vodním sportům.


9. Jamno jezero

Jamno je další přímořské jezero oddělené od moře úzkým pásem země (kosou). Tentokrát na vás však nečeká žádná unikátní poušť. Na druhou stranu jsou po celé délce kosy pěkné mořské pláže. A koupat se můžete i v samotném jezeře, které je obklopeno řadou kempů a taky příjemnými borovými či smíšenými lesy. Toto jezero sice není svým okolím zdaleka tak pozoruhodné jako Łebsko, ale coby destinace pro příjemnou jezerní a přímořskou dovolenou může představovat výbornou volbu.


10. Drawsko jezero

Toto jezero příznačné svou smaragdově modrou barvou leží na severozápadě Polska ve stejnojmenné chráněné krajinné oblasti. Na jihu jezera se rozkládá městečko Czaplinek, které má přístavní charakter a je zde řada kempů i jiných možností ubytování. Drawsko je velmi členité jezero se zajímavým okolím, které stojí za to prozkoumat. Můžete tak učinit z jachty, kajaku, kánoe či jiného plavidla, protože jezero je lákavým místem pro nejrůznější vodní sporty. Je zde spousta zajímavých a příjemných zátok i řada míst ke koupání, byť opět nejde o žádné rozlehlé pláže.


Zajímá vás destinace Polsko? Pak si přečtěte moje další články, třeba:

Články na téma jezera:

Přidat komentář

16 + seven =