18 tipů co navštívit, vidět za památky a dělat v New Yorku

Vyrážíte do města, které nikdy nespí? V tom případě vězte, že se zde nudit rozhodně nebudete. New York totiž nabízí skutečně bohatou sbírku architektonických památek, zajímavostí a vyhlídek, které stojí za vaši návštěvu. V tomto článku vám předáme celkem 17 tipů na to, co navštívit v New Yorku. Do našeho žebříčku jsme zahrnuli místa, která jsou naprostým základem a která by žádný turista neměl vynechat.

1. Empire State Building

Při návštěvě New Yorku by byl hřích nevydat se na jeden z nejslavnějších mrakodrapů světa – Empire State Building. Více než 40 let se jednalo o vůbec nejvyšší budovu na celém světě. S anténou se budova tyčí do úctyhodné výšky 443 metrů, střecha se nachází ve výšce 381 metrů. Vzhledem k tomu si z ní můžete vychutnat výhled nejen na okolní Manhattan, ale i celý New York jako takový. Výhled je opravdu neskutečný.

Empire State Building umožňuje navštívit dvě vyhlídkové plošiny. V 86. patře se nachází hlavní vyhlídka s venkovní terasou, která vede kolem celé budovy. Ve 102. patře najdete pouze vnitřní prosklennou vyhlídku, ven se zde tedy již nepodíváte. Pamatujte na to, že vstupenky je nutné rezervovat dopředu a že během západu slunce je vstupné o něco vyšší. Pokud bychom měli jmenovat jednu věc, co vidět v New Yorku, byla by to právě tato budova.

Vstupné: od 1061 Kč (vstupenka do 86. patra s možností přeskočit fronty + možnost zakoupení kombinované vstupenky až do 102. patra) – zakoupíte zde

Koupit vstupenku online

2. Socha svobody

Socha Svobody

Socha svobody bývá právem považována za symbol New Yorku, potažmo USA. Socha se tyčí na ostrůvku Liberty Island pod Manhattanem. Vzhledem k tomu se k ní musíte nejprve dopravit trajektem, který vyráží buď z přístavu v Battery parku nebo z přístaviště Liberty State Park v New Jersey.

Sochu si můžete prohlédnout nejen zvenčí, ale vydat se i dovnitř. V koruně, kterou má římská bohyně svobody Libertas na hlavě, se totiž nachází vyhlídková plošina. Přístup do ní je ovšem pouze po schodech, které jsou poměrně úzké a strmé. Kromě toho se v prostranství sochy nachází také malé muzeum.

Vstupné: od 675 Kč (plavba trajektem z New Jersey a následná prohlídka Sochy Svobody, Ellis Island a muzea vlastním tempem) – zakoupíte zde

Koupit vstupenku online

3. Times Square

I když v televizi běžně reklamy přepínat, na Times Square jimi budete unešeni. Nachází se zde totiž obrovské množství světelných reklam, díky čemuž nebudete vědět, kam se podívat jako první. Zároveň zde sídlí největší světové firmy. Times Square se často přezdívá Crossroads of the World, tedy křižovatka světa, a to vzhledem k obrovskému množství lidí, které jím každý den projde.

Na tomto místě můžete obdivovat více než 50 obrovských světelných billboardů, které fungují přes den i v noci. Vše je dále doplněno menšími obrazovkami a neonovými nápisy a atmosféru zde pomáhá dotvářet neustálý ruch, který rozhodně neutichá ani po setmění.


4. Central Park

Co dělat v New Yorku, pokud si chcete od ruchu velkoměsta trochu odpočinout? Vydejte se do pravděpodobně nejznámějšího parku na světě. Central Park se nachází v horní polovině Manhattanu a při pohledu na mapu zaujme svým přesným obdélníkovým tvarem. Hlavní okružní trasa parkem měří 10 km a je protkána dalšími asfaltovými a přírodními stezkami.

Jedná se o ideální místo na procházku, běhání nebo třeba piknik. Po celý rok tu narazíte také na cyklisty či jezdce na bruslích. V zimních měsících si můžete také zabruslit na lední ploše nebo si zasáňkovat na některém z menších kopečků. Na místním jezeře si můžete půjčit loďku a užít si romantickou projížďku. Součástí parku je dokonce i malá ZOO.


5. Ground Zero

Ground Zero je památník vzniklý na vzpomínku obětí teroristického útoku z 11. září 2001 na newyorská Dvojčata. Tvoří jej dva identické bazény s rozlohou 4 000 m2, které přesně kopírují původní základy Dvojčat. Jejich obvod tvoří umělé vodopády padající do hlubin uprostřed bazénu, přičemž na dno bazénu není z žádného místa vidět. Voda padající do prázdnoty tak má symbolizovat ztrátu na životech. Po celém obvodu bazénů jsou navíc vyrytá jména všech obětí.

Pár kroků od tohoto památníku se poté nachází podzemní muzeum, které reflektuje průběh a následky teroristických útoků a je jeho vzpomínkou pro další generace. V Memorial Hall si můžete poslechnout zvukové nahrávky lidí po celém světě, kteří popisují, co zrovna dělali, když útok nastal.

Vstupné do muzea: od 425 Kč za osobu (bezkontaktní vstup s časovou vstupenkou si můžete objednat zde)

Koupit vstupenku do muzea online

6. One World Trade Center

One World Trade Center je v současné době nejvyšší budovou v New Yorku. Postavena byla jen několik metrů od bývalých Dvojčat a její stavba byla prováděna s velkým důrazem na bezpečnost v případě krizových situací.

Pokud si budete chtít užít výhled z této budovy, můžete zavítat do 100. až 102. patra, kde se nachází vyhlídka One World Observatory. Jedná se o uzavřenou vyhlídku kolem celé budovy, která umožňuje 360° výhledy na celé město. Uvnitř se nachází dokonce i bar, kavárna a luxusní restaurace s jedním z nejkrásnějších výhledů na světě. Počítejte ale s tím, že za občerstvení zde si rozhodně připlatíte.

Vstupné: vstup na nejvyšší mrakodrap na západní polokouli stojí přibližně 960 Kč na osobu. Zakoupením vstupenky zde přeskočíte frontu a jdete přímo k bezpečnostní kontrole a užijete si 360stupňový výhled na celý New York.

Koupit vstupenku online

7. Broadway

Ulice Broadway se řadí k těm nejdelším a zároveň nejstarším v celém New Yorku. Na délku měří 53 km a jako jedna z mála ulic ve městě vede nepravidelně šikmo skrz celé město. Kromě toho zde najdete nejslavnější muzikálové a činoherní divadla. Užít si zde můžete například představení Fantom Opery, které se hraje nepřetržitě od roku 1987 nebo se vydat na nejslavnější světový muzikál Jesus Christ Superstar.

Vstupenky a ukázka některých představení a show:


8. 5th Avenue

Pátá Avenue se řadí k dalším významným symbolům New Yorku. Jedná se o více než 10 km dlouhou třídu, která se táhne napříč celým Manhattanem. Proslavila se zejména pro své bohaté nákupní možnosti. Jádro luxusních butiků se nachází mezi 34. a 59. Street, tedy mezi Empire State Building a Central Parkem.

Kromě toho, že se jedná o symbol nakupování, se zde nachází také byty a domy slavných celebrit či politiků. Najdete zde také Microsoft Store či Apple Store. Na východním okraji Central Parku má ulice označení Museum Mile, a to díky vysoké koncentraci nejrůznějších muzeí.


9. Metropolitní muzeum umění (The MET)

Pokud si potrpíte na umění, při návštěvě New Yorku rozhodně nesmíte vynechat Metropolitní muzeum umění (mezi místními označováno jako The MET). Vzhledem k obrovské sbírce exponátů se jedná o 5. největší muzeum na světě a obdivovat v něm můžete světoznámá díla těch největších umělců. Vzhledem ke své velikosti v sobě v podstatě ukrývá několik menších muzeí a právem patří mezi nejznámější památky v New Yorku.

Mezi jednotlivými sbírkami najdete například egyptské, asijské, řecké či římské umění. Nechybí ani část věnovaná islámskému umění, evropskému a samozřejmě americkému umění. Populární částí muzea je kromě jiného i volně přístupná střešní zahrada s vyhlídkou na Central Park.

Vstupné: vstupné s průvodcem od 1230 Kč za osobu (Vstupenky zakoupíte zde a nemusíte stát ve frontě, jdete rovnou k bezpečnostní kontrole)

Koupit vstupenku online

10. Brooklynský most

Brooklynský most právem patří mezi nejkrásnější mosty na celém světě. Spojuje přitom Manhattan s okolím a v rámci New Yorku se jedná o historickou ikonu. Zajímavostí na něm je, že se jedná o vůbec první visutý most na světě zavěšený na ocelových lanech.

Po celé délce mostu se nachází stezka pro chodce a cyklisty zcela oddělena od aut. Díky tomu je jeho přecházení bezpečné. Z mostu se vám naskytnou krásné výhledy na okolí Manhattanu. Pokud se chcete vyfotit s mostem jako takovým, doporučujeme vydat se do parku Empire-Fulton Ferry State Park, který je umístěn na brooklynské straně.


11. Wall Street

Wall Street

Centrum světových trhů a ekonomiky. Tak lze stručně charakterizovat ulici Wall Street nacházející se na Lower Manhattan. Sídlí zde hned několik burzovních domů, která udávají finanční směr prakticky celého světa.

Největším lákadlem této ulice je bezpochyby budova New York Stock Exchange (NYSE), která je největší burzou cenných papírů na světě. Po teroristických útocích však bohužel není možné nadále budovu navštívit zevnitř a můžete si ji tedy prohlédnout pouze zvenčí.


12. Chinatown

Čína uprostřed New Yorku. V městské čtvrti Chinatown můžete hravě nasát atmosféru zcela jiné země. V této lokalitě žije spousta přistěhovalých Číňanů, kteří si prostor přizpůsobili obrazu svému. Proto zde najdete nejrůznější čínské restaurace, trhy, čínské nápisy a speciality. Zároveň se zde můžete těšit na poměrně bohatý noční život. Mezi nejživější ulice Chinatownu patří Mott Street a Mulberry Street. Chinatown tedy může být skvělým místem, kam vyrazit v New Yorku za jinou než americkou gastronomií.


13. Grand Central Terminal

Pokud chcete vidět vlakové nádraží s největším počtem nástupišť na světě, vydejte se aspoň na chvíli na Grand Central Terminal. Na nádraží se nachází celkem 44 nástupišť a kromě toho vás okouzlí i majestátní vnitřní prostory.

Za necelých 800 Kč si dokonce můžete prohlédnout Grand Central Terminal s průvodcem, který vám přiblíží 150 letou historii a všechny drby okolo. Prohlídku s průvodce rezervujte zde.


14. Hotel Plaza

Hotel Plaza se proslavil zejména díky snímku Sám Doma 2: Ztracen v New Yorku. Jedná se o luxusní ubytování, ve kterém si za jednu noc poměrně připlatíte. Nicméně prohlédnout si můžete aspoň úchvatné lobby hotelu, ve kterém se snímek natáčel.

Cena za noc lehce překročí i 20 000 Kč, nicméně pořád si jej můžete zabookovat a třeba byť jen na jedinou noc se cítit jako malý Kevin.


15. Rockefeller Center

Jako Rockefeller Center se neoznačuje pouze jedna památka, ale rovnou několik. Jedná se o architektonicky výjimečný komplex rozkládající se na ploše cca 25 akrů. Všechny budovy přitom spojuje minimalistický design. V komplexu 19 budov najdete například Top of The Rock Observation Deck, NBC Studios, Radio City Music Hall či zimní kluziště u sochy Promethea. Pokud se do New Yorku vydáte v období Vánoc, můžete zde obdivovat také vůbec nejvyšší vánoční strom v New Yorku.

Nejnavštěvovanější památkou v rámci Rockefellerova Centra je bezpochyby vyhlídka Top of The Rock. Výhled si můžete vychutnat buď z krytého patra s kavárnou nebo z venkovní 360° terasy. Navíc bývá výhled mnohými označován za vůbec nejkrásnější v celém New Yorku.

Vstupné: přibližně 960 Kč za výstup na vyhlídkovou terasu. Vstupenky na vyhlídkovou terasu pořídíte online zde.

Koupit vstupenku online

16. New York Public Library

Newyorská veřejná knihovna se řadí k nejdůležitějším veřejným knihovnám na světě. Její součástí je totiž více ne 50 milionů knih a vědeckých prací. U turistů je hojně navštěvována vzhledem ke svým úchvatným vnitřním prostorám. Za zmínku stojí zejména obrovský sál veřejné studovny, který může navštívit každý. Případně sál Rare Book Division se sbírkou nejcennějších knih ve sbírkách.


17. Madison Square Garden

Madison Square Garden

Příznivci sportů mohou svou návštěvu New Yorku spojit se sledováním některého ze zápasů NHL, NBA, boxu či třeba wrestlingu. Poslouží k tomu multifunkční sportovní hala Madison Square Garden. Lístky doporučujeme zakoupit na oficiálních webových stránkách a vyhnout se tak nejrůznějším přeprodejům, kvůli kterým se jejich cena může vyšplhat do astronomických částek.

Nicméně legendární stánek si můžete prohlédnout i pokud se zrovna nekoná žádná akce. Oblíbenou prohlídku arény s průvodcem si zajistíte zde, trvá přibližně 1 hodinu a dostanete se i do zákulisí se vším všudy. Cena za vstupenku je však celkem vysoká, od 1000 Kč za osobu.

Koupit prohlídku stadionu

18. Let vrtulníkem nad Manhattanem

Madison Square Garden

Teď tu mám něco pro fajnšmekry a pro ty, kteří si chtějí návštěvu New Yorku pamatovat navždy. Můžete se totiž proletět přímo nad čtvrtí Manhattan ve vrtulníku. Uvidíte nespočet mrakodrapů, Sochu Svobody, centrum města, Brooklynský most či Central Park. Vše z výšky, tedy ze zcela jiného úhlu pohledu.

Let trvá přibližně 15 – 20 minut. Pravdaže to nebude úplně zadarmo (let stojí přibližně 5050 Kč na osobu), no zážitek je to bez pochyby obrovský a podle počtu recenzí i velmí oblíbený.

Koupit let vrtulníkem v New Yorku
EXTRA TIP PRO NEW YORK
Možná jste si všimli, že ceny vstupenky jsou poměrně drahé. Jak můžete v New Yorku trochu ušetřit?

  • Pořiďte si New York CityPASS® – získáte zlevněný vstup na 5 nejlepších atrakcí New Yorku a můžete ušetřit až 40% než kdybyste je kupovali samostatně (Empire State Building, Americké přírodovědné muzeum + 3 další atrakce dle výběru). Cena cca 3040 Kč.
  • Pořiďte si Go City Explorer Pass New York – vyberte si 2 až 10 atrakcí (z celkem 90ti) na které získáte slevu až 50% na vstupném. Vše řešíte jednodušše skrze aplikaci. A cena není tak závratná (od 1655 Kč za osobu)
  • Využijte Hop-on Hop-off Sightseeing Bus Tour – dvoupatrové autobusy s otevřenou střechou. Nastoupit a vystoupit můžete na libovolné zastávce a kolikrát chcete. Jedná se tak o skvělý způsob, jak se pohybovat po městě a vidět zároveň to nejkrásnější, protože autobusy jezdí po okružní cestě mezi těmi nejikoničtějšími památkami New Yorku. Cena za denní jízdenku od 1189 Kč.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

3 × two =