15 tipů co navštívit, vidět za památky a dělat v Kodani

Chcete si vychutnat město se skvělou atmosférou? Toužíte poznat národ, který bývá označován za nejšťastnější na světě? V tom případě se vydejte do Dánska, konkrétně do Kodaně. Těšit se zde můžete na velké množství historických památek, zajímavostí a podniků, které si vás získají pro svou typickou hygge atmosféru. Zjistěte, co navštívit a vidět v Kodani a na co byste rozhodně neměli zapomenout.

1. Malá mořská víla

Malá mořská víla, Kodaň

Když se řekne Kodaň, spousta lidí si vybaví nádhernou sochu Malé mořské víly. Tato postava z pohádek Hanse Christiana Andersena je zvěčněna právě v podobě sochy. Najdete ji břehu severovýchodní části Kodaně a často bývá obklopena davy turistů. Socha měří pouhých 1,25 metrů, což bývá pro některé turisty zklamáním.

A kde přesně v Kodani tedy sochu hledat? Je třeba zavítat na pobřežní promenádu Langelinie u severního vjezdu do starého přístavu. K místu vás pravděpodobně navedou právě i turisté, kteří často míří tímto směrem.


2. Zábavní park Tivoli

Zábavní park Tivoli

Zábavní park Tivoli nacházející se v samotném centru Kodaně byl postaven již v roce 1843, díky čemuž se jedná o druhý nejstarší zábavní park na světě. Kromě zábavního parku se spoustou atrakcí se zde přitom nachází i malebný rybník, park, spousta zeleně, restaurací a kaváren.

Náš tip: Nejlepší zábavní parky v Evropě

A na co se můžete těšit z hlediska atrakcí? Tak například na dřevěnou horskou dráhu Rutschebanen pocházející z roku 1914. Popularitě se těší také horská dráha s virtuální realitou, na níž si místy užijete jízdu rychlostí 70 km/h a zažijete přetížení 4G. Každou sobotu od června do října můžete ve 23:30 obdivovat krásný ohňostroj nad Tivoli. Pokud přemýšlíte nad tím, co dělat v Kodani adrenalinového, tady jste na správné adrese.

Náš tip: Zábavní park Tivoli v Kodani s ubytováním v hotelu

Vstupné: od 500 Kč za celodenní vstupenku pro dospělého nebo od 1326 Kč za vstupenku se vstupem na neomezený počet jízd v zábavním parku a přeskočením fronty.

Koupit vstupenku online

3. Přístav Nyhavn

Přístav Nyhavn

Mezi další ikonická místa Kodaně lze rozhodně zařadit starý přístav Nyhavn. V jeho okolí se nachází krásné pestrobarevné domky a malebné uličky, které vybízí k dlouhým procházkám. Zmíněné domy jsou navíc kopiemi historických budov dle dochovaných plánů. Samozřejmostí je také spousta restaurací, kaváren a obchodů. Jižní část kanálu Nyhavn patří pěti historickým lodím, které si můžete na promenádě prohlédnout.

V Nyhavnu byste neměli vynechat návštěvu hned dvou významných budov, které jsou spojeny s Hansem Christianem Andersenem a ve kterých tento spisovatel pobýval. Jedná se o adresu Nyhavn 67 a Nyhavn 18, kde dokonce najdete malý obchod se suvenýry.

Tip: Velmi oblíbenou aktivitou je plavba podél hlavního přístavu a přilehlých kanálů. Cestou si prohlédněte krásné domy, starobylé hrady a nádherné kostely. Plavba stojí přibližně 417 Kč a trvá asi hodinku. Objednat si ji můžete online zde.

Objednat plavbu po kanálu

4. Zámek Rosenborg

Zámek Rosenborg

Pokud si chcete užít trochu kultury, vydejte se do historického zámku Rosenborg. Jedná se o renesanční zámek pocházející z roku 1606 a v jeho útrobách se ukrývají dokonce dánské korunovační klenoty a královské šperky. V dřívější době zámek navštěvovala dánská královská rodina jako své letní sídlo. Právem se proto řadí mezi nejvýznamnější památky v Kodani.

K zámku neodmyslitelně patří také park Kongens Have s růžovou zahradou a krásnými udržovanými trávníky, na kterých si můžete vychutnat pár minut odpočinku. V současné době můžete v zámku obdivovat již zmíněné dánské korunovační klenoty, královskou komnatu s krásným renesančním nábytkem nebo třeba zrcadlový kabinet, tedy místnost obklopenou zrcadly nejrůznějších velikostí.

Pořiďte si oficiální Kodaň Card-Discover (od 1485 Kč) a máte vstup do zámku + vstup na dalších 80 atrakcí Kodaně a možnost využívat veřejnou dopravu na 24 až 120 hodin.


5. Městská čtvrť Christiania

Co vidět v Kodani? Rozhodně městskou čtvrť Christiania, která se rozkládá na území původních vojenských kasáren. To bylo v roce 1971 vojáky opuštěno a obsadili jej členové hippies. Následně zde v podstatě vybudovali svůj vlastní stát s vlastní měnou a zákony. To však tvrdí jen místní obyvatelé. Právně ani fakticky se o nezávislý mikrostát nejedná. Čtvrti vévodí ulice Push street, na níž najdete spoustu stánků prodejců marihuany a hašiše. Na ní je zakázáno fotografovat.

Za zmínku ale nestojí jen poněkud kontroverzní prodej lehkých drog. Obdivovat zde můžete také zdejší architekturu, kdy mnohé budovy připomínají spíše zahrádkářskou kolonii. Kromě toho se jedná také o populární místo pro tvorbu street-artových umělců.


6. Nákupní třída Strøget

Díky své délce 1 100 metrů bývá nákupní třída Strøget označována za jednu z nejdelších evropských nákupních tříd. Na jednom konci nákupní třídy najdete městskou radnici Københavns Rådhus, druhý konec třídy je ukončen již zmíněným přístavem Nyhavn.

Nákupní třída nabízí nejen množství větších i menších obchodů, ale i spoustu restaurací a kaváren, které lákají k občerstvení v průběhu dne. Kromě toho se jedná o populární lokalitu pouličních umělců, proto zde můžete obdivovat například vystoupení hudebníků a kouzelníků.


7. Fontána Gefion

Fontána Gefion, Kodaň

Krásná fontána Gefion tvoří ústřední prvek Langelinie. Znázorňuje norskou bohyni panen a zemědělství Gefionu, která právě kočíruje stádo zvířat. Kašna se řadí k těm největším v celé Evropě. Je vybudována na 30 metrů dlouhém schodišti. Ze sousoší voda padá po čtyřech širokých kaskádách do bazénku u chodníku.

Sosoší fontány Gefion se nachází v blízkosti vstupu do pevnosti Kastelet. Návštěvu můžete spojit s procházkou k přístavu Nyhavn, ke kterému se od fontány dostanete zhruba za 20 minut.


8. Budova Børsen

K nejznámějším turistickým atrakcím v Kodani se řadí také budova historické burzy cenných papírů Børsen. Pochází z roku 1619 a na první pohled vás jistě zaujme její bohaté zdobení s typicky skandinávskými prvky. Klíčovým prvkem je také 56 metrů vysoká spirálovitá věž, která má podobu čtyř do sebe zaplatených ocasů. V současné době budova není veřejnosti přístupná zevnitř, ale rozhodně stojí za to ji obdivovat alespoň zvenčí. Nejlepší výhled se nabízí z ulice Børsgade.


9. Amalienborg Palace

Amalienborg v současné době slouží jako hlavní sídlo dánské královské rodiny. Tento královský komplex je tvořen celkem čtyřmi paláci ve stylu rokoko, které obklopují náměstí. Na tomto náměstí přitom můžete v pravé poledne sledovat typickou výměnu stráží. Ze čtyř budov je veřejnosti přístupné pouze přízemí jedné z nich. Najdete zde muzeum, kde můžete obdivovat několik královských komnat s dobovým nábytkem a nejrůznějšími historickými předměty.

Tip: Pořiďte si oficiální Kodaň Card-Discover (od 1485 Kč) a získáte vstup do Amalienborg + vstup na dalších 80 atrakcí Kodaně a možnost využívat veřejnou dopravu na 24 až 120 hodin.


10. Knihovna Den Sorte Diamant

Dánská královská knihovna
Dánská královská knihovna

I když se běžně literatuře příliš nevěnujete, tato moderní knihovna vás jistě okouzlí na první pohled. Najdete v ní více než 40 milionů výtisků a zároveň se jedná o hlavní sídlo Dánské královské knihovny. Knihovna v překladu nese označení Černý diamant, což je dáno jejím typickým tvarem a zbarvením. Vstup do budovy je možný zdarma a často se zde konají i nejrůznější kulturní akce.


11. Kodaňská opera Operaen

Kodaňská opera Operaen zaujme vůbec nejmodernější operní budovou na světě. K jejímu dokončení došlo až v roce 2005. Vzhledem k využitým nákladům se navíc jedná o vůbec nejdražší stavbu svého druhu na světě. Uvnitř budovy najdete velký operní sál s kapacitou 1 700 míst a pět menších sálů. Vydat se můžete nejen na samotné představení, ale i prohlídku budovy, která se koná zhruba třikrát až čtyřikrát týdně.


12. Pláž Amager Strand

I když Dánsko není vyloženě plážovou destinací, která by vybízela ke koupání, možnost zde existuje. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit v Kodani za opravdovým osvěžením, vyzkoušejte třeba oblast Amager Strand. Její součástí jsou přírodní travnaté duny a pohodové stezky. Komfort na pláži podtrhuje přítomnost bezplatných toalet. Na severním konci Amager Strand se navíc nacházejí ohraničené bazény s mořskou vodou pro bezpečné koupání.


13. Městská čtvrť Nørrebro

Nørrebro, Kodaň
Nørrebro, Kodaň

Kodaňská čtvrť Nørrebro je ideálním cílem v případě, že je vám blízký typický dánský hygge přístup k životu. Těšit se zde můžete na malebné obchody, restaurace a kavárny s útulnou atmosférou, která si vás okamžitě získá a vy z nich budete jen těžko odcházet. Malé kavárny a cukrárny jsou rozesety prakticky ve všech uličkách a jen těžko se proto stane, že byste si nenašli své místo. Součástí čtvrti Nørrebro je i pěkný 1 km dlouhý park, jehož jednotlivé části jsou odlišné a znázorňují různé kultury.


14. Kostel Frederiks Kirke

Frederiks Kirke

Jednou z nejznámějších památek Kodaně je kostel Frederiks Kirke. Místní mu k jeho zdobenému stylu přezdívají Mramorový kostel. Jeho kopule s výškou 46 metrů a průměrem 31 metrů je vůbec největší v celé Skandinávii a vyčnívá tedy nad ostatními budovami města. Pokud budete chtít, můžete se vydat na vyhlídkovou plošinu, která se nachází na vrcholu kupole.


15. Pevnost Kastellet

Pevnost Kastellet

V pevnosti Kastellet se dříve nacházely kasárny. Zajímavostí je, že má pevnost tvar pěticípé hvězdy. V centru této hvězdy najdete červené budovy, tedy původní kasárny. Na jednom z cípů hvězdy se poté dokonce nachází zachovalý větrný mlýn.

Areál je volně průchozí a jedná se o příjemnou a nenáročnou procházku. Hradby pevnosti jsou zatravněné a volně přístupné po celém obvodu, díky čemuž se můžete bez problémů procházet i po nich.


JAK UŠETŘIT V KODANI + EXTRA TIPY
Jak můžete v Kodani trochu ušetřit?

  • Pořiďte si Kodaň Card-Discover – získáte vstup na více jak 80 atrakcí, památek a muzeí. Využívat navíc můžete MHD v Kodani na 24 až 120 hodin bez omezení. Na většinu atrakcí přeskočíte fronty. Cena je příznivá a stojí cca 1485 Kč.
  • Hop-On Hop-Off Bus Tour Kodaň – 48hodinová jízdenka na vyhlídkový autobus, 1hodinová plavba lodí. Cena od 967 Kč za osobu.
  • Půjčení elektrokol v Kodani – Pronajměte si e-kolo a získejte ze zážitku v Kodani nejvíce co to jde.

Hana Smětáková

Přidat komentář

two × 2 =