Dubaj EXPO 2020 – vstupenky, zájezdy, český a slovenský pavilon

Dubaj Expo 2020 Světová výstava Expo patří mezi nejdůležitější události vědy a kultury. Letos se její brány již otevřely – a to 1. října. Nemusíte si však rvát vlasy, že jste něco prošvihli. Na prozkoumání této úchvatné výstavy, která se tentokrát koná v Dubaji, budete mít ještě času víc než dost. Dubaj Expo 2020 (ano, název je skutečně 2020) potrvá totiž až do 31. 3. příštího roku, tedy 2022.

Tématem výstavy je a bude Connecting Minds, Creating the Future tedy propojování myšlenek a utváření budoucnosti. Tento poněkud abstraktní záměr bude zhmotněn v důležitých aktuálních „podtématech“, jako je udržitelnost, environmentální přístup, ochrana ohrožených druhů, propojení různých architektury a jiných oborů s moderními technologiemi, propojení kultur a mnoha dalších. Samozřejmě nebude chybět ani český či slovenský pavilon, kterým se ještě budeme blíže věnovat.

Co je to Expo a proč si ho nenechat ujít?

Světová výstava, známější v posledních letech jednoduše jako Expo, je nejvýznamnější přehlídkou technologického, průmyslového a vědeckého pokroku, ale i kultury. Její záběr je multioborový. Prostor tedy nedostávají jen přírodní či exaktní, ale i humanitní vědy – historie, ekonomika, pedagogika, psychologie, sociologie a mnohé další. Nezřídka je výstava silně provázaná i s uměním.

Na EXPO si navíc můžete užívat třeba i mezinárodní kuchyni jednotlivých států – hned 200 možností, kde si dát typickou večeři. Každý den se pak konají tzv. daily event – kulturní a jiné události.

A kolik se očekává, že letošní EXPO navštíví lidí? Předpoklady jsou, že 25 milionů návštěvníků z celého světa.

Z historie Expo

Kořeny Světové výstavy sahají překvapivě hluboko do minulosti. Za první ročník je považována Světová výstava, která se konala v Londýně roku 1851. Od té doby se akce kontinuálně konala každých několik let. Obvykle každé 2 až 4 roky. Výjimkou byla desetiletá pauza mezi lety 1939 až 1949, kdy svět tížily poněkud jiné starosti.

Výstava však na předchozí častou frekvenci konání nenavázala. Další „ročník“ se konal až za devět let v Bruselu (1958). Mezi japonskou Výstavou v Ósace (rok 1970) a kanadskou ve Vancouveru (1986) vznikla dokonce 16letá prodleva. De facto teprve na přelomu milénia, počínaje výstavou Expo 2000 v Hannoveru se ustálila pětiletá perioda.

Expo 2005 – japonské Aichi. Expo 2010 – Šanghaj. Expo 2015 – Milán… a plánovanému ročníku Expo 2020 vstoupila do cesty pandemie koronaviru. Výstava však nebyla zrušena, jen o rok odložena, zůstal jí však pietní název Dubaj Expo 2020.

O konání Expo v Dubaji se rozhodlo na pařížské konferenci již v roce 2013. Zajímavostí je, že jde o první Světovou výstavu konanou v tomto světovém regionu – tedy na tzv. Středním východě.

Není Expo jako Expo

Pro úplnost je třeba dodat, že dosud jsme se bavili o Expo ve smyslu tzv. Světové výstavy neboli World Expo. Souběžně, resp. paralelně, však probíhá ještě druhá výstava, která nese název Mezinárodní specializovaná výstava – v angličtině International Specialized Expo. Tyto akce se konávají mezi Světovými výstavami a bývají kratší a s výrazně specifičtějšími tématy.

Poslední z nich se konala v roce 2017 v kazachstánském hlavním městě Astana. Tématem byla „udržitelná energie budoucnosti“ a ani zde nechyběl český pavilon.

Co ještě vidět v Dubaji

Dubaj

Protože se na našem webu věnujeme cestování, bylo by chybou nezmínit se i o samotné destinaci, která aktuální Expo hostí. Tím spíš, že Dubaj patří mezi nejpopulárnější turistické cílové stanice současnosti. Tento exkurz však vezmeme velmi krátce, protože o Dubaji jsme psali již nejednou.

Toto město má na 3 miliony obyvatel a leží na pobřeží stejnojmenného Emirátu, v Perském zálivu. Jde o jedno z nejmodernějších a nejrychleji rostoucích měst světa. Jednoznačně ho můžeme označit za unikátní. Považovat ho můžeme i za jakési „město luxusu a moderních technologií“. V Dubaji se na ničem nešetří. Jsou zde klimatizované autobusové zastávky, automaty na zlato a policie jezdí ve vozech značky Lamborghini.

Taky zde uvidíte nejvyšší mrakodrap světa, věž Burdž Chalífa, leží zde „sedmihvězdičkovým“ hotel Burdž al Arab považovaný leckdy za nejluxusnější na světě, taky je zde nejdelší autonomní metro nebo obchodní centrum Dubai Mall s 1200 obchody a mnoho dalšího.

V kontrastu k tomu zde stále platí přísná pravidla a zákony související s islámským náboženstvím. Ačkoli je Dubaj obecně mnohem liberálnější než jiné arabské regiony, stále je na místě jistá opatrnost a alespoň rámcová znalost „hranic“ a jejich dodržování. Ale vraťme se nyní k hlavnímu tématu…

Tip: Podívejte se co dalšího vidět a navštívit v Dubaji

Český pavilon na Expo

Přestože jsme malá země, české pavilony vzbuzují na Světové výstavě tradičně velmi vážný zájem. Nebývají sice největší ani nejokázalejší, přesto dokážou ohromit. Někdy i natolik, že si odnesou ceny.

Mezi historicky nejvýznamnější patří pro Česko zajisté Expo 1958 konané v Bruselu. Český pavilon tehdy obdržel nejvyšší ocenění – zlatou hvězdu a bezpočet dalších cen. Zazářili jsme však i o jednadvacet let dříve na pařížském Expo 1937 s architekturou J. Krejcara a taky později. Mezi úspěšné ročníky pro nás patřilo Expo 1967 v Montrealu, kde jsme předvedli například „kinoautomat“. Expo 1970 v Ósace ocenilo české sochy. Na sevillském Expo 1992 se do středu zájmu dostalo české sklářství. V roce 2010 jsme v Šanghaji získali stříbrnou medaili za náš „hokejový“ pavilon, který se dostal i na oficiální plakát.

A co jsme si připravili na ročník kryjící roky 2020/21/22 pořádaný v Dubaji? Právě vzhledem k místu konání se lze domnívat, že by náš příspěvek mohl získat silnou odezvu. Zaměřen je na udržitelnost a hlavní eso představuje systém S.A.W.E.R. Jde o systém využívající pět českých patentů schopný vyrábět vodu ze vzdušné vlhkosti pomocí solární energie. Systém by měl především nabízet potenciál pro kultivaci nehostinné pouště.

Nádherný exponát Golden Rain může jistě rovněž zaujmout luxusu milovné místní obyvatelstvo. Ukazuje propojení tradičního sklářství a nejmodernějších technologií. Výsledkem je úchvatný, pulzující „zlatý déšť“.

Ukázek toho, co dovedou zlaté české ručičky, však bude v pavilonu příznačně nazvaném Czech Spring (slovo spring znamená jaro, ale taky pramen – což je chytrá narážka na samotné exponáty) mnohem více.

Samotný areál je nádherným klenotem architektury a obklopují ho zelené zahrady, které jsou funkčně zavlažovány právě vodou pocházející ze systému S.A.W.E.R. Každý návštěvník se rozhodně má na co těšit.

Slovenský pavilon na Expo

Neměli bychom opomenout ani naše nejbližší sousedy. Slovenský pavilon se totiž taky velice vydařil a může nabídnout velice zajímavou přehlídku vizí budoucnosti. Na vnější pohled možná nepatří mezi ty nejvíce dominantní nebo fascinující, uvnitř však o to více ohromí.

Slováci se rozhodně nedrží při zemi a srdcem jejich pavilonu je koncept vodíkového automobilu MH2, ale taky vesmírný robot Androver či speciální letový simulátor s virtuální realitou. Pavilon se ostatně nachází v sektoru věnovaném mobilitě.

Co nabídnou další národy?

Pavilonů na Expo 2020 jsou pochopitelně desítky a dá vám pořádně zabrat je všechny prozkoumat. Na vstup do některých si navíc budete muset vystát frontu. Ale stojí to za to. Například Němci tentokrát nezapomínají ani na děti a věnují se zábavnímu průmyslu. Do toho však přidávají i zcela vážnou tematiku klimatických změn a boje s nimi.

USA se zaměřují na význam svobody a nabídnou jakési lineární propojení minulosti a budoucnosti vlastních technologií. Asi nepřekvapí, že jejich výstava je poměrně silně „vlastenecká“. Španělsko i Švédsko nabízejí pohled na ekologické, funkční a udržitelné budovy. Britové i Francouzi se věnují především klimatu, Rusové či Australani ochraně přírody. Například Nizozemci pak předvádějí i mikroekosystém s udržitelnou produkcí potravin. Je toho zkrátka dost a dost.

Kolik stojí vstupenky na Expo?

Světová výstava mile překvapí tím, že rozhodně nejde o nijak drahý špás. Vstupenky do obrovského areálu, které vás opravňují ke vstupu na několik či mnoho dní mohou vyjít levněji než vstupenky na pár hodin většího rockového koncertu.

  • Aktuálně je cena jednodenní dospělé vstupenky na oficiálním webu Expo2020dubai.com od 27,43 USD (tedy cca 610 Kč). Sledujte oficiální web a můžete získat zlevněné vstupné, třeba na vstup mimo víkend. Ceny mohou být i poloviční.
  • Neomezený 6měsíční Season Pass pak stojí 142 USD tedy cca 3150 Kč, což taky není nic extrémního.
  • Kompromisní vícedenní vstupenka na 30 dní stojí 56 USD čili něco přes 1200 Kč.

Ceny lze tedy považovat takřka za lidové. A co víc, senioři nad 59 let i mládež a děti do 18 let mají vstup zcela zdarma. Expo tedy rozhodně není akce, na které by se pořadatelé snažili rejžovat. Spíše naopak. Pokud jste tedy vstupenky nesehnali v předprodeji, není důvod věšet hlavu. Rozdíly v cenách nejsou nijak markantní.

Zájezdy na Expo v Dubaji

Pakliže jste chtěli Dubaj někdy navštívit, těžko najdete lepší příležitost než právě v době konání Světové výstavy. Alespoň tedy pokud věda, kultura či technologie patří mezi vaše zájmy, či se těmto oborům dokonce věnujete profesionálně.

V současné době nabízí zájezdy do Dubaje mnoho cestovních společností. Součástí je pak často již zařízená vstupenka na Expo 2020. Vstupenku můžete dokonce získat společně s letenkou u některých leteckých společností.

Největší výběr zájezdů a ubytování v Dubaji můžete najít na portále Invia.cz, který shrnuje nabídky stovek cestovních kanceláří. Ceny za 6-8denní dovolenou momentálně začínají na cca 11 tisících za osobu. Zajímavou cenu můžete získat nejen díky tomu, že se Expo koná mimo hlavní sezónu, ale taky pokud se zaměříte na last minute nebo first minute nabídky – tedy nabídky na poslední chvíli, nebo naopak s výrazným předstihem.

Vyrazit můžete také po vlastní ose. Stačí vyhledat vhodnou letenku, podívat se na nejlepší hotely v Dubaji, jeden si zarezervovat a pak už vám nezbývá nic jiného než si EXPO v Dubaji pořádně užít.

Mohlo by se vám hodit

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat komentář

four × four =