Kam na dovolenou bez pasu jen na občanku? TOP 12 destinací + kompletní seznam zemí

Azory, Portugalsko
Azory, Portugalsko
Problémy s pandemií ustoupily a hranice se opět doširoka otevřely. Mnoho zejména evropských států přitom můžete navštívit, aniž byste potřebovali jiný cestovní doklad než občanský průkaz. Týká se to zejména zemí EU a Schengenského prostoru. A výběr zajímavých destinací je zde víc než dostatečný. Kromě toho však můžete na OP vyrazit leckdy i dále, mimo EU či Evropu, například do Gruzie. V našem dnešním článku vám přinášíme výčet nejlepších míst, kam na dovolenou na občanku.

Cestování s dětmi na OP

Pozor, cestujete-li s dětmi, optimální je, aby měly vlastní cestovní doklad. Ne všechny země přijímají zápis v pase rodiče. Vyrážíte-li třeba s vnoučaty, vždy si před cestou vyřiďte povolení k vycestování pro děti s ověřeným podpisem zákonného zástupce (rodičů).

Kam můžu bez pasu? Výběr nejlepších destinací na občanku…

1. Řecko

Řecko je kolébkou evropské civilizace a představuje jednu z nejoblíbenějších destinací především pro letní přímořské či poznávací dovolené. Hlavní město, Athény, je úžasně živou a rušnou metropolí s obrovskou koncentrací úchvatných a impozantních památek. S dominantou v podobě chrámu parthenon na athénské akropoli.

Za památkami můžete dále vyrazit do Olympie či do Argolidy, která byla centrem mykénské kultury. I na mnoho dalších míst. Olympská riviéra, Epirus či ostrovy v Iónském a Egejském moři pak představují ideální cíle pro pohodovou dovolenou u moře. Řecko si však zamilují i nadšenci do turistiky. Nejkrásnější treky nabízí pohoří Olympus a Severní Pindus. V Řecku si zkrátka na své přijde každý. Připočtěte vynikající kuchyni a veselé obyvatele a máte dovolenou par excellence.

Přečtěte si také: Kam na dovolenou do Řecka

Do Řecka přitom můžete vyrazit pouze s občankou a pro české občany neplatí žádná specifická omezení. Používat zde můžete i český řidičák. Volný je i pracovní trh, takže zde můžete žít a pracovat bez komplikací.

Zobrazit nabídku dovolené v Řecku

2. Portugalsko

Pro Portugalsko platí stejné podmínky vstupu jako v Řecku. Stačí občanka. Jen při pobytu nad 3 měsíce již platí ohlašovací povinnost. Navíc k práci zde potřebujete povolení. To ale dovolenkáře nemusí vůbec trápit.

Portugalsko je krásná země. Na severu hornatá, na jihu spíše rovinatá. Zachovává si určitou svéráznost a méně turistický charakter. Lisabon je pozoruhodné město plné úzkých uliček a malých náměstíček. Pobřeží Portugalska je mimořádně okouzlující. Členité, plné majestátních útesů a skal. Najdete se zde však i množství úchvatných pláží. Mnohé mají „v zádech“ do nebe čnící zeď vysokých útesů.

Portugalsko je ideální destinace pro dobrodružnější povahy a milovníky méně okoukaných destinací. Nechybí zde ale ani kvalitní hotely a větší resorty s vysokou mírou komfortu.

Zobrazit nabídku dovolené v Portugalsku

3. Itálie

Lago di Garda, Itálie
Lago di Garda, Itálie

Na území Itálie můžete opět vstoupit pouze s občanským průkazem. Povolení k pobytu je potřeba až při délce pobytu nad 3 měsíce, taky je zde třeba pracovní povolení, pokud byste se chtěli nechat zaměstnat. Dovolených se ale žádné speciální povinnosti netýkají. Itálie navíc patří mezi nejoblíbenější a nejvděčnější destinace.

Tato země láká turisty především do překrásných historických měst, jako jsou Benátky, Florencie, Miláno, Neapol nebo samozřejmě Řím. Velmi oblíbené jsou zde přímořské dovolené. Vhodných lokalit je bezpočet, nemusí to být jen Bibione či římská riviéra. Sever Itálie je pak v zimě vytížen náporem lyžařů a zimních sportovců.

Itálie taky nabízí nádherná jezera, která někteří turisté dokonce upřednostní před mořem. Trochu se zapomíná na italskou přírodu. Ta přitom taky nabízí dost možností pro dobrodružnější a aktivnější cestovatele.

Zobrazit nabídku dovolené v Itálii

4. Malta

Malta je vyspělý ostrovní stát ležící 80 km jižně od Itálie. Jde o mimořádně oblíbenou přímořskou destinaci, která v sobě má již notný nádech severoafrického charakteru. Jsou zde malebná města i krásná příroda.

Pobřeží je velmi členité a skalnaté. Přímo vybízí k trekům po hřebenech útesů s nádhernými výhledy. Zrovna tak je zde spousta pěkných pláží, hotelů a resortů. Na Maltu přitom můžete vyrazit i jen s platným občanským průkazem.

Zobrazit nabídku dovolené na Maltu

5. Španělsko

Sladké Španělsko. Horkokrevná země flamenca, paelly, nádherné a místy značně divoké přírody, rušných a obrovských metropolí, jako je Barcelona, Valencie či Madrid, a mnoha dalších lákadel. Španělsko je klasa. Míří sem turisté z celého světa a pro každého se tu najde něco.

Otužilejší cestovatelé se vydávají na legendární pěší svatojakubskou pouť (Camino de Santiago), která nabízí množství tras různé obtížnosti. Milovníci architektury budou unešení z barcelonské katedrály Sagrada Familia a dalších architektonických klenotů. Nadšenci do středomořského životního stylu pak mohou objíždět městečka a vesnice, ochutnávat zdejší delikatesy a užívat si uvolněnost a veselost, které čiší ze zdejších lidí. A je toho mnohem více.

Všechno přitom můžete vidět a zažít s pouhopouhou občankou v kapse. Tato obrovská a rozmanitá země tak umožňuje českým turistům zcela volný vstup.

Zobrazit nabídku dovolené ve Španělsku

6. Bulharsko

Nejlepší hotely v Bulharsku

Další zemí, která povoluje vstup občanů EU, tedy i nás, pouze na občanský průkaz, je Bulharsko. Jde ostatně o tradiční a stále populární destinaci pro přímořské dovolené. Výhodou Bulharska jsou pro nás i poměrně nízké ceny, takže dovolená nemusí zruinovat rodinný rozpočet.

Tato země nabízí množství přímořských turistických letovisek. Dají se zde najít i velmi slušné hotely a resorty, takže na své si přijdou i náročnější návštěvníci, kteří požadují vyšší úroveň služeb. Pravdou je, že Bulharsko je, co se týče prostředí a přírody, poměrně nudné. Pobřeží jsou lemována dlouhými plážemi, ale jinak nic zvláštního nenabízejí. Moře taky nelze považovat za křišťálově čisté.

Přes určité nevýhody je Bulharsko stále populární a má co nabídnout, takže může být vaší letní volbou, a pokud vám stačí ke štěstí moře a písek, zklamaní nebudete.

Zobrazit nabídku dovolené v Bulharsku

7. Chorvatsko

Je vůbec třeba představovat tuto Mekku českého turismu? Chorvatsko je pro našince dlouhodobě nejtradičnější a nejoblíbenější destinací pro dovolenou. Chorvatsko má spíše menší kamínkové pláže a často velmi členité pobřeží, ale možná že to je na něm právě krásné. Tato země nabízí spoustu zeleně i rozmanitosti, historická města a přístavy, pohodovou dovolenou.

Přečtěte si také: Kam na dovolenou do Chorvatska

Vyrazit sem přitom opět můžete i pouze s občanským pasem a bez jakýchkoli specifických omezení. Využít zde můžete i český řidičák. Dokonce zde není případně potřeba ani pracovní povolení. Nicméně do Chorvatska vyráží za prací jen vskutku málokdo.

Zobrazit nabídku ubytování v Chorvatsku

8. Island

Vodopád na Islandu
Vodopád na Islandu

Island je země, která má punc severské exotiky a exkluzivity. Není to destinace, kam by Češi mířili v houfech. Důvodem však nejsou složité podmínky vstupu, přicestovat můžete i jen s občankou. Island je pro nás však přece jen vzdálenější a taky poměrně drahý. Navíc se zde v moři nejspíš nevykoupete, pokud nejste vskutku otužilci.

Island je však skvělým místem pro cesty za unikátní přírodou. Ta má vskutku jedinečnou povahu. Ledovcové laguny, vodopády, nekonečné pláně, skály a pobřežní útesy, téměř nadpozemské barvy, gejzíry, krátery, vulkány i pozoruhodná městečka. To vše na vás čeká, pakliže se do této země odhodláte vyrazit.

Zobrazit nabídku dovolené na Islandu

9. Kypr

Ostrov Kypr je specifický v tom, že je rozdělen na dva státy. Respektive na území patřící dvěma různým státům. Řecku a Turecku. Řeckou část – kyperskou republiku – můžete snadno navštívit pouze s občanským průkazem.

Ovšem pozor, pokud byste měli namířeno do turecké (severní) části ostrova, budete již nutně potřebovat cestovní pas. Stejně tak, jako kdybyste cestovali do samotného Turecka.

Zobrazit nabídku dovolené na Kypru

10. Maďarsko

Maďarsko je blízko a přitom nabízí spoustu zajímavých míst a možností. Hojně sem lidé cestují například za skvělými termálními lázněmi. Maďarsko je země lázním zaslíbená. Budapešť je navíc nádherné město a Maďarsko se může na mnoha místech pochlubit i překrásnou krajinou.

Pohoří Bükk, pobřeží Dunaje, úchvatné stepi a pláně Hortobágy. A pak samozřejmě malebné vinařské kraje a starý dobrý Balaton. A je toho mnohem víc. Do Maďarska navíc můžete vyrazit i pouze na občanku. Pokud se nezdržíte déle než 90 dní, nečekají vás žádné povinnosti či omezení.

Zobrazit nabídku tématických pobytů v Maďarsku

11. Polsko

Kolobrzeg Beach, Polsko
Kolobrzeg Beach, Polsko

Sousední Polsko je častým terčem českých turistů. Nejenže je blízko, ale navíc je pro nás i relativně cenově dostupné a nabízí mnoho krás. Baltské moře je méně turisticky vytížené a může být skvělou destinací pro otužilejší zájemce. Jsou zde navíc krásná přístavní města jako Gdaňsk či Gdyně.

Rozhodně stojí za to vyrazit do Bělověžského pralesa u východních hranic. A to co nejdřív. Tento unikátní a největší zachovalý původní evropský prales rychle mizí za hlomozu pil, navzdory snahám EU o jeho záchranu. Snad nejvděčnějším cílem je však hornatý jih Polska, který nabízí příležitosti k turistice, zimním sportům i odpočinku v parádních lázních,  termálech a wellness hotelech.

Zobrazit nabídku tématických pobytů v Polsku

12. Francie

Paříž, dokonalé jídlo, nejlepší vína na světě, krásné riviéry a historická města, malebná a místy i divoká či velehorská krajina. Snad ani nemůže být překvapivé, že tento rozlohou největší stát Evropské unie obývaný 67 miliony lidí nabízí opravdu velkou rozmanitost ve všech ohledech. Francie je skvělým místem pro dovolené všeho druhu a jistě si ji zamilujete. Vycestovat sem můžete s občankou. Děti však potřebují vlastní cestovní doklad, zápis v pase rodičů nestačí.

Zobrazit nabídku ubytování ve Francii

Kam všude lze vyrazit na občanku? (Kompletní seznam zemí):

 • Slovinsko
 • Rakousko
 • Dánsko
 • Estonsko
 • Finsko
 • Německo
 • Norsko
 • Slovensko
 • Litva
 • Nizozemsko
 • Švýcarsko
 • Švédsko
 • Lichtenštejnsko
 • Lucembursko
 • Lotyšsko
 • Bulharsko
 • Jižní Kypr
 • Chorvatsko
 • Irsko
 • Velká Británie
 • Rumunsko
 • Bosna a Hercegovina
 • Černá Hora
 • Albánie
 • Makedonie
 • Moldávie
 • Srbsko
 • Gruzie
 • Řecko
 • Portugalsko
 • Itálie
 • Malta
 • Španělsko
 • Island
 • Maďarsko
 • Polsko
 • Francie

Světové destinace

 • Francouzská Guyana
 • Guadeloupe
 • Martinik
 • Mayotte
 • Réunion
 • Svatý Martin (pouze francouzská část)

Kam (v Evropě) to na občanku nejde?

 • Bělorusko
 • Rusko
 • Turecko a Severní Kypr
 • Ukrajina
 • Grónsko (patří k Dánsku, ale pas je nutný)

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

20 + four =