8 důvodů, proč navštívit Chorvatsko na podzim a v zimě

Chorvatsko patří mezi vůbec nejtradičnější destinace pro letní dovolenou. Přestože dnes už mají Češi podstatně větší záběr než před lety a často navštěvují i nejrůznější jiné země, Chorvatsko se v létě našimi turisty stále jen hemží.

Tu a tam někoho napadne vyrazit do těchto míst mimo tu nejvypjatější sezónu. Například na konci jara nebo brzy po letních prázdninách. Ale napadlo vás někdy vyjet si do Chorvatska třeba v plném rozpuku podzimu nebo rovnou v zimě? Zřejmě vás jako první napadne jednoduchá otázka. Proč!?

Pro dnešní článek jsme připravili rovnou osm velice pádných důvodů, které mohou posloužit jako odpověď. Možná vás přesvědčíme, možná ne. Každopádně stojí za to si přiznat, že každá země má více tváří a má co nabídnout i mimo hlavní turistickou sezónu… a třeba i dál od rušného letoviska.

Chorvatsko v zimě
Chorvatsko v zimě má své kouzlo, co říkáte?

1) Jeďte se zahřát – podzimní a zimní počasí v Chorvatsku

Pokud vás trápí revma nebo alergická rýma umocněná suchým českým zimním vzduchem a toužíte po přívětivějších podmínkách, můžete se na zimu či podzim jet zrekreovat třeba právě do Chorvatska. Na velké opalování to asi většinou nebude. Milovníci morových veder taky nejspíš přijdou zkrátka. Očekávat však můžete vlahý, přímořský vzduch a přece jen přívětivější teploty.

Průměrné denní teploty se ještě v listopadu pohybují kolem solidních 11-12°C. Nejvíce tepla vytěžíte, když zvolíte jižní destinace. Např. Dubrovník, Split nebo velmi teplý ostrov Vis. I v prosinci se průměrná teplota přes den pohybuje kolem 8°C. V nejchladnějším lednu je to pak kolem stále velmi snesitelných 5°C (ale na jihu i víc). Rozdíl oproti ČR bude jistě citelný.

Pokud nemáte rádi déšť, volte raději ostrovy než pobřeží. Nejvíce srážek však padá ve vnitrozemí. Chorvatům není samozřejmě neznámý ani sníh. Ale většinou navštěvuje horské, výše položené a vnitrozemské nebo severní oblasti.

2) Koupání pro otužilé – teploty vody

Většina běžných smrtelníků se během pozdního podzimu, natož zimy, do vody hrnout nebude – ani v Chorvatsku. Ale pokud se naopak řadíte mezi otužilce, můžete si vychutnat liduprázdné pláže. Nemusíte být v otužilosti ani extrémně zdatní.

Např. v jižním Dubrovníku se teplota vody i přes zimu pohybuje mezi 14-15°C. A to není žádná hrůza. Ještě v listopadu se zde můžete koupat ve vodě, která má i přes 18°C. Jiná místa v Chorvatsku se navíc teplotami vody v tomto období až tak neliší. Běžně je to v prosinci a lednu kolem 13 až 14°C.

3) Krásné hory, turistika, lyžování

Chorvatsko není jen moře a pak už nic. Jde o zemi s nádhernou přírodou, horami a lesy. Největším pohořím je Dinara s horou Sinjal, která svými 1831 metry hravě předčí naši Sněžku. Následují srovnatelně masivní pohoří Kamešnica, Biokovo, Velebit. Lesy pokrývají 44 % území, což je podstatně více než u nás. Najdete zde i divoké horské hvozdy nebo nížinné lužní lesy na úrodných planinách.

Zkrátka a dobře, milovníci turistiky mohou v Chorvatsku objevit obrovské bohatství krás a možností. Na podzim či v zimě se navíc nebudete muset prodírat davy turistů a trčet v kolonách na cestách. Příroda bude mít navíc jedinečný ráz.

A pak je tu ještě lyžování. Mysleli jste, že ho Chorvati ani neznají? Omyl. Skvělé ski areály a sjezdovky najdete na bezpočtu míst. Zmínit lze například Sljeme, Platak, Goski Kotar, Mrkopajl a mnoho dalších.

Vysokohorská turistika - Chorvatsko
Podzim je jak dělaný na vysokohorskou turistiku

4) Národní parky

Tento bod úzce souvisí s předchozím. Chorvatsko má spoustu opravdu nádherných národních parků.  Ať už jsou to notoricky známá Plitvická jezera, kde se natáčel Vinnetou, překrásná Paklenica s jeskyněmi a kaňony či velehorský park Risnjak nebo mnohé další.

Všechny jsou přitom mimo hlavní sezónu mnohem romantičtější, autentičtější a zajímavější díky naprosto zásadnímu úbytku turistů. Prozkoumat je můžete bez otravných davů. Poznáte jejich krásu i z jiné stránky a přivezete si fotky, jakými se může pochlubit málokdo.

5) Památky a města bez turistů

Když už vám v přírodě začne být smutno po civilizaci, můžete vyrazit do města. Některá historická sídla jako Dubrovník žijí zajímavým životem po celý rok, přesto se tu dá mimo léto volněji dýchat. Jiná města zase působí, jako by se oddala zimnímu spánku.

Každopádně získáte mnohem více možností a prostoru k poznání autentické tváře těchto měst. Daleko více budete narážet na místní a seznámíte se s jejich kulturou, zvyklostmi i společenským životem. Zkrátka s tím, co je v létě převrstveno davy nebo ukryto za „Potěmkinovými vesnicemi“ pro turisty.

V klidu si můžete prohlédnout i některé slavné památky, které bývají o sezóně obsypány hroznem zvědavců. Například úchvatný Diokleciánův palác ve Splitu, historické město Trogir, unikátní městečko Hum, Eufraziovu baziliku v Poreči a tak dále…

Prázdné ulice v Chorvatsku
Během podzimu a zimy budou ulice minimálně poloprázdné a vy tak budete mít spoustu prostoru pro poznávání

6) Nízké ceny a výhodnější ubytování

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že mimo hlavní sezónu v červenci a srpnu můžete výlet do Chorvatska uskutečnit i výrazně levněji. Dost možná se vám podaří lépe vyhnout nejrůznějším pastem na turisty s přemrštěnými cenami.

Taky při shánění ubytování můžete mít šťastnější ruku. Nejenže si budete moci více vybírat, nejspíš narazíte i na spoustu výhodnějších cenových nabídek. Ubytování bývá na každé cestě jedna z nejvýraznějších položek, takže zde vzniká prostor k velice zajímavým úsporám nákladů.

7) Vánoční tradice a trhy

Spousta našinců jezdí na vánoční trhy a akce do Rakouska, například do Vídně či Salzburku. Oblíbené je i Německo, maďarská Budapešť, některá historická polská města… ale Chorvatsko? Pravděpodobně by vás na první dobrou nenapadlo.

Přitom zdejší Vánoce (Božić) mívají opravdu kouzelnou atmosféru. Chorvatsko je převážně katolické a v základním rámci se svátky podobají těm našim. Mají Mikuláše, advent i Štědrý den, dárky však Chorvaté rozbalují až na Boží hod a rozdílů v tradicích je bezpočetně víc. Zejména historická města pak mají během adventu a Vánoc opravdu kouzelnou atmosféru. Ikonická je třeba ulice Stradun v Dubrovníku či skvostné trhy v Záhřebu nebo Splitu. Nechybí krásná výzdoba, hudba a další umělecké a kulturní programy, stánky a další radosti. Určitě ochutnejte tradiční cukroví kroštule a prikle.

8) Lepší doprava

Celkově vzato, podzim nebo zima asi není pro většinu lidí ideálním časem na koupání a opalování na chorvatské pláži. Ale třeba na takový poznávací road trip jde naopak o ideální období. Kromě všeho výše řečeného získáte ještě jednu důležitou výhodu. Podstatně volnější cesty.

Nejen, že se snadněji a plynuleji dostanete do Chorvatska, ale i pohyb po něm bude mnohem méně stresující. Jen nepodceňte schopnosti chorvatské zimy – především v horách. A nepřeceňte kvality chorvatských silnic – především v horách.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

nineteen + 4 =