TOP 8: Kam na nejlepší adventní vánoční trhy v Evropě pro rok 2023

Vánoce se pomalu blíží a s nimi také čas vánočních trhů. Každý z nás chce své nejbližší i sebe potěšit krásným dárkem nebo něčím dobrým na zub. Samozřejmě, že vánoční cukroví a různé pamlsky chystáme každý rok doma, ale pokud chceme něco zvláštního, pak je nejlepší zamířit na adventní trhy.

Ty nejkrásnější si můžete užít v mnoha evropských městech. Adventní trhy jsou součástí oslav tohoto svátečního období. Kam za nejlepšími vánočními trhy v Evropě?

1. Vánoční trhy Vídeň

Vánoční trhy Vídeň

Říká se, že Vídeň nabízí nejkrásnější vánoční trhy z celé Evropy. Každý rok se Radniční náměstí a přilehlý park změní v úchvatný ráj s pohádkovým nádechem, kde se můžete toulat dlouhé hodiny a užít si romantickou atmosféru a to již více než 20 let.

Vánoční trhy ve Vídni vyhledávají jak zamilované páry, tak rodiny s dětmi, pro které je tu připraven i bohatý doprovodný program.

 • Je zde více než 140 stánků, nabízející mnoho zboží – od vánočních ozdob, přes vánoční dárky až po domácí vídeňské cukrovinky či něco pro zahřátí.
 • Pro ty nejmenší je zde každoročně připraven srdíčkový strom, a také zábavný program, kde si děti mohou např. ve speciálních dílnách vyrobit vánoční dárek vlastníma rukama.
 • Trhů je ve městě mnohem více například na nejrozmanitější umělecký adventní trh na náměstí Karlsplatz (oblíbený u německých turistů), Rathausplatz, vánoční vesnička u zámečku Belveder či vánoční trh u zámku Schönbrunn, dále můžete navštívit například Zimní trh Prater, Starovídeňský vánoční trh Freyung, vánoční trhy Am Hof, vánoční trh na Spittelbergu.

📅 Otevírací doba: Většina trhů probíhá od 10. 11. (případně 15. a 18.) až do 26. 12. 2023.

Mohlo by se vám hodit:

🚌 Dálkové autobusové spoje do Vídně najdete na Flixbus.cz. Cena za jednosměrnou jízdenku vyjde na cca 500 Kč až 850 Kč.

🛏️ Nejlevnější ubytování ve Vídni najdete na Booking.com.

🌎 Tématické autobusové zájezdy na adventní trhy do Vídně pořádá například CK České Kormidlo. Do Vídně se dostanete už od 499 Kč za osobu.


2. Adventní trhy Paříž

Město světel je svou romantickou atmosférou pro adventní trhy jako stvořené. Narazíte na ně skoro po celém městě. Můžete ochutnat svařené víno, perníčky a různé typicky francouzské speciality.

 • K největším a nejznámějším trhům patří ten na Avenue de Champs Elysées, který pokračuje až na náměstí Svornosti.
 • Milovníci Vánoc si užijí kouzelnou atmosféru doprovázenou koledami a vůní svařeného vína. Stánků je zde bezpočet.
 • Nabídka je velmi pestrá, seženete zde vánoční dárky, ozdoby, suvenýry a v neposlední řadě francouzské cukrovinky, což jistě potěší fanoušky makronek.
 • Další oblíbené trhy jsou například na L’Arche de Noël de la Défense (na 350 dřevěných stánků s tradičními řemesly i pochoutkami), Marché de Noël Paris Notre-Dame pod stejnojmenou katedrálou, Marché de Noël à Montparnasse na náměstí Raoul-Dautry či Village de Noël Européen „Trocadéro on ice“ přímo u Eiffelovy věže.
 • La Défense – je největší adventní trh v Paříži a nachází se ve stejnojmenné obchodní čtvrti.

📅 Otevírací doba: Většina trhů probíhá od 9. 12. 2023 do 2. 1. 2024. (může se lišit trh od trhu)

Mohlo by se vám hodit:

🚌 Dálkové autobusové spoje do Paříže najdete na Flixbus.cz. Cena za jednosměrnou jízdenku vyjde na cca 1150 Kč až 1750 Kč.

🛏️ Nejlevnější ubytování v Paříži najdete na Booking.com.

🌎 Tématické autobusové zájezdy na adventní trhy do Paříže prodává například Slevomat. Do Paříže autobusem, na 2 noci, snídaně i průvodce od 6 499 Kč.


3. Vánoční trhy Krakow

Vánoční trhy Krakow

Město Krakow je známé svými pohádkovými betlémy v ulicích a také vánočními trhy, které se konají na krakovském Starém rynku (Hlavní náměstí). To je zároveň největší a jediný důležitý adventní trh v Krakově na kterém najdete až 100 stánků.

 • U dřevěných stánků najdete broušené sklo, šperky, pletené košíky a různé vánoční dekorace, jež pochází z ruční umělecké výroby.
 • Ochutnejte grilované klobásy, žebírka či uzený sýr s brusinkami a zahřejte se medovinou nebo nakupte tradiční polské výrobky. To vše zapijte horkým svařákem, nebo specialitou, kterou bezesporu je třešňová vodka.
 • Podává se také polské národní jídlo – Bigos.
 • Vánoční atmosféru podtrhují všudy přítomné hrající koledy a tradiční vánoční vůně.

📅 Otevírací doba: Většina trhů probíhá od 25. 11. 2023 do 2. 1. 2024.

Mohlo by se vám hodit:

🚌 Dálkové autobusové spoje do Krakova najdete na Flixbus.cz. Cena za jednosměrnou jízdenku vyjde na cca 529 Kč.

🛏️ Nejlevnější ubytování v Krakově najdete na Booking.com.

🌎 Tématické autobusové zájezdy na adventní trhy do Krakova prodává například CK České Kormidlo. Jednodenní zájezd autobusem vyjde na 799 Kč za osobu.


4. Vánoční trhy Drážďany

Nejoblíbenější a nejnavštěvovanějších trhy ve střední Evropě okouzlí děti i dospělé osoby. Na Striezelmarkt můžete navštívit přes 250 stánků, kde lze koupit suvenýry, dárky či ochutnat tradiční drážďanskou štolu. Tradice trhů sahá až do 15. století.

 • Je zde i speciální program pro děti včetně fungujícího pohádkového hradu.
 • Nezapomeňte si na památku odvézt také figurku kominíků Pflaumentoffel vyrobenou ze sušených švestek.
 • Také letos se plánuje řada doplňkových akcí, jmenujme tedy například:
  – tradiční štolová slavnost (místo konání: Taschenberg mezi Rezidenčním zámkem a Zwingerem), kdy bude vyrobena tradiční štola, aby ji pak dívka rozžezala 1,6 metrů dlouhým nožem a prodala návštěvníkům (500g stojí cca 5 eur);
  – perníčková slavnost;
  – Dresdner Pflaumentoffelfest – slavnost věnovaná symbolu drážďanských trhů, kominíčkovi Pflaumentoffel;
  – 23.12. tzv. dlouhá noc, kdy bude trh otevřen až do 23 hodin a každý prodejce nabídne speciální akci.
 • Samozřejmě nechybí trhy ani na dalších známých prostranstvích – ulice Prager Strasse (od 30. 11. 2023), advent na náměstí Neumarkt (od 30. 11. 2023), vánoční trh u kostela Frauenkirche (od 29. 11. 2023), středověký trh Stallhof (od 29. 11. 2023) či romantický trh na zámku Rezidenzschloss (od 30. 11. 2023). Zajímavostí pak může být vánoční trh Dresdner Hüttenzauber, který je určen pouze pro dospělé a celý je postavený ve stylu horských dřevěných chatek s bary a nočními kluby (od 24. 11. 2023).

📅 Otevírací doba: Drážďanský trh probíhá od 29. 11. do 24. 12. 2023. Stánky jsou otevřeny od 10:00 do 21:00.

Mohlo by se vám hodit:

🚌 Dálkové autobusové spoje do Drážďan najdete na Flixbus.cz. Cena za jednosměrnou jízdenku vyjde na cca 379 Kč.

🛏️ Nejlevnější ubytování v Drážďanech najdete na Booking.com.

🌎 Tématické autobusové zájezdy na adventní trhy do Drážďan prodává například CK České Kormidlo. Jednodenní zájezd autobusem vyjde na 529 Kč za osobu.


5. Vánoční trhy Praha

Mezi nejhezčí vánoční trhy patří již tradičně ty na Staroměstském náměstí v Praze. Historické kulisy a úchvatná vánoční výzdoba okouzlí nejen místní obyvatele, ale také turisty, kteří sem míří z celé republiky. Těšit se můžete na tradiční adventní vesničku s typickými domky.

 • Tradiční součástí trhu je samozřejmě teplý svařáček a oblíbený sladký trdelník, perníček nebo cukroví.
 • Pochutnat si můžete také na klobásách, sladkostech a spoustě dalších laskomin.
 • V rámci letošního programu nebude chybět tradiční Mikulášská, rozlévání rybí polévky na Štědrý den ani zábavná oslava Silvestra.
 • Mezi další oblíbené trhy v Praze patří ty na Václavském náměstí (od 2. 12. 2023), na náměstí Republiky (od 2. 12. 2023), na Pražském hradě, na náměstí Míru (od 20. 11. 2023), na Andělu (od 24. 11. 2023) a adventní trhy si můžete užít také na náměstí Jiřího z Poděbrad (od 29. 11. 2023).

📅 Otevírací doba: Vánoční trhy probíhají od 2. 12. 2023 do 6. 1. 2024. Stánky jsou otevřeny od 10:00 do 22:00.

Mohlo by se vám hodit:

🛏️ Nejlevnější ubytování v Praze najdete na Booking.com.


6. Vánoční trhy Salzburg

Své pravé kouzlo má Salzburg, až když ho zahalí sněhová pokrývka. Ovzduším se nese úžasná vůně pečených kaštanů, čerstvých perníčků a svařeného vína. Vánoční trhy se konají na náměstí Mirabellplatz před zámkem Mirabell (zde je bohatý vánoční program a řada vystoupení), na nádvoří Hohensalzburg, což je středověká pevnost nebo před zámkem Hellbrunn, který lemují hořící pochodně nebo v historickém centru na náměstích Domplatz a Residenzplatz.

 • Najdete tu bohatý zábavní i hudební program, spoustu pochoutek a drobností, pochutnáte si na uzeninách, Glühwein, perníčkách nebo teplém jablku na špejli.
 • Krásná atmosféra se snoubí se zvukem kostelních zvonů a s tóny vánočních písní v podání pěveckých sborů i dechových kapel.

📅 Otevírací doba: Vánoční trhy probíhají od 23. 11. 2023 do 1. 1. 2024. Stánky jsou otevřeny od 10:00 do 20:30, během víkendu pak ještě o 30 minut déle.

Mohlo by se vám hodit:

🚌 Dálkové autobusové spoje do Salzburgu najdete na Flixbus.cz. Cena za jednosměrnou jízdenku v prosinci bude cca 560 Kč.

🛏️ Nejlevnější ubytování v Salzburgu najdete na Booking.com.

🌎 Tématické autobusové zájezdy na adventní trhy do Salzburgu prodává například CK České Kormidlo. Jednodenní zájezd autobusem vyjde na 899 Kč za osobu.


7. Adventní trhy Kodaň

Největší vánoční trh je v nejstarším zábavním parku v Evropě Tivoli Gardens a zdobí jej přes půl milionu žárovek. Avšak nádhernou afmosféru nasajete také na malebném trhu na nábřeží Nyhavn či ve vkusných buticích v ulici Strøget. Tradiční adventní trhy pak najdete v srdci města na Kongens Nytorv.

Krásné dárky, úchvatně vyzdobené výlohy, svařené víno, pečené kaštany a jablečný koláč. To jsou vánoce v Kodani.

 • Ochutnat můžete řadu specialit, např. gløgg (svařené víno smíchané s likérem a kořením), æbleskiver (jablečná kobliha) a pražené mandle (to doporučuji, je to fantastické). Nebo vánoční pivo Julebrig z místních pivovarů Carlsberg a Tuborg.
 • Velkou atrakcí je jezírko, které když zamrzne, tak slouží jako veřejné kluziště. Brusle si můžete vypůjčit přímo na místě.
 • Trhy v zábavním parku, co by to bylo bez možnosti svést se na pořádném kolotoči, horské dráze nebo ruském kole.
 • Co tradičního na trzích koupit? Tak třeba kodaňský porcelán nebo dřevěné panenky, tak typické pro samotnou Kodaň.
 • Přečtěte si také náš článek na téma: Co vidět a dělat v Kodani

📅 Otevírací doba: Vánoční trhy probíhají od poloviny listopadu do konce prosince.

Mohlo by se vám hodit:

🚌 Dálkové autobusové spoje do Kodaně najdete na Flixbus.cz. Cena za jednosměrnou jízdenku v prosinci bude cca 1 129Kč.

🛏️ Nejlevnější ubytování v Kodani najdete na Booking.com.

🌎 Tématické autobusové zájezdy na adventní trhy do Kodaně prodává například CK České Kormidlo. 4denní zájezd autobusem s ubytování na 1 noc a návštěvou Kodaně a Malmä vyjde na 5 499 Kč za osobu.


8. Vánoční trhy Budapešť

Vánoční trhy Budapešť

Náměstí Vörösmarty se každý rok mění na pohádkový ráj. Vznikají tu nejkrásnější a mezinárodně uznávané vánoční trhy v Budapešti. Pochutnáte si na medovém cukroví, svařeném vínu a řadě delikates, které tradiční vánoční trh nabízí. Trhy jsou každoročně řazeny uznávanými mediálními domy mezi 10 nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.

 • Náměstí Vörösmarty samozřejmě není jedinou možností s trhy v Budapešti. Další naleznete například na historickém náměstí Szent István tér nebo na náměstí Erzsébet tér.
 • Adventní trhy jsou v lecčems podobné těm pražským, ochutnáte tu například vánoční punč, svařák i typický lángos nebo tradiční maďarské pečivo kürtös kalács i flódni – tradiční vrstvený dort s ořechy, mákem a švestkami.
 • Nechybí řada doprovodných akcí, koncertů, loutkové divadlo, lidové tance, bruslařská show a tradiční výroba svíček, košíkářství a pečení perníčků. Celkem tu můžete narazit až na neuvěřitelných 600 stánků.
 • Co neminout? Obrovský adventní kalendář na fasádě budovy Gerbeaud, kde bude každý den za pomoci světelné show otevřeno jedno políčko.
 • No a co takhle spojit adventní trhy s návštěvou vyhlášených maďarských lázní? To potom doporučujeme naplánovat minimálně prodloužený víkend.
 • Zajímavost na konec? Na trhu se nesmí prodávat žádné masné výrobky. To ale nakoupít v postraních uličkách během procházky centrem Budapešti.
 • Přečtěte si také náš článek: Co vidět a dělat zajímavého v Budapešti

📅 Otevírací doba: Vánoční trhy probíhají od 4. 11. do 31. 12. 2023. Stánky jsou otevřeny od 10:00 do 21:00. Hlavní část s kulturním programem se pak koná od 25. 11. do 23. 12. 2023.

Mohlo by se vám hodit:

🚌 Dálkové autobusové spoje do Budapešti najdete na Flixbus.cz. Cena za jednosměrnou jízdenku v prosinci bude cca 499 Kč.

🛏️ Nejlevnější ubytování v Budapešti najdete na Booking.com.

🌎 Tématické autobusové zájezdy na adventní trhy do Budapešti prodává například CK České Kormidlo. Jednodenní zájezd autobusem vyjde na 899 Kč za osobu.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

twenty + 19 =