Kam jet na dovolenou do Mexika? TOP 10 dovolenkových destinací nejen u moře

Mexiko je zemí mimořádně charismatickou a cestovatelsky lákavou. Pořádně pikantní kuchyně, sombrera, kaktusy, řízná dechová hudba… to jsou některé ze symbolů, které si většinou našinec představí na první dobrou. Ale Mexiko je mnohem víc než to. Je zemí nádherné panenské přírody, nesmírně dávné historie, která se připomíná majestátními a úchvatnými památkami. Mexiko je i zemí exkluzivních turistických letovisek, kde se i náročným návštěvníkům splní každé přání. Tak tedy, kam na dovolenou do Mexika? Právě na to budeme hledat odpovědi v dnešním článku.

Nejlepší destinace a letoviska v Mexiku podle naší redakce

1. Puerto Vallarta

📌 Větší letovisko u nádherné pláže
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

Puerto Vallarta Mexiko

Nejlepší letovisko v Mexiku

Na pobřeží nekonečně rozlehlého Tichého oceánu se rozkládá významné turistické letovisko. Soustředěno je kolem města Puerto Vallarta. Nejde o úplně malou vísku. Dnes má toto město přes čtvrt milionu obyvatel. Za sebou má taky velmi bohatou a prastarou historii.

Archeologické nálezy potvrzují, že zde existovalo osídlení již ve starověku – nejméně od cca 6. století před naším letopočtem. V dobách evropského raného a vrcholného středověku zde působila kultura Aztatlán. Na tomto místě se s domorodými obyvateli ve velké bitvě utkal i dobyvatel Hernán Cortés.

Dnešní město a letovisko leží při pobřeží, podél zátoky Bahía de Banderas. Její název není odkazem na známého herce, ale právě na historii – španělští dobyvatelé nazývali místo Údolím vlajek (špan. banderas). Město leží při nádherné dlouhé pláži, z vnitrozemí se na něj tlačí sytě zelené pralesy a hory. Panorama místa je překrásné a není divu, že se stalo tak vyhledávanou destinací.

Hotely a resorty se nacházejí zejména bezprostředně při pobřeží a v západní části města. Poněkud autentičtější pohledy nabízejí Staré a Nové město (Old a Nuova Vallarta). Centrem nočního a komerčního života je promenáda Malecon, kterou jistě neminete.

Nakoupit můžete i na tržišti Mercado Municipal. Mezi nejznámější pláže patří Playa Los Muertos. Nepříliš romantický název (pláž mrtvých) je vzpomínkou na bitvu mezi piráty a horníky, která se zde kdysi měla odehrát.

Puerto Vallarta je město s moderním a svobodomyslným charakterem. Patří mimo jiné mezi nejvlídnější a nejoblíbenější destinace i pro homosexuální páry v rámci celé latinské Ameriky.


2. Playa del Carmen

📌 Rušné a tepající letovisko na Mayské riviéře
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

Město Playa del Carmen leží na pobřeží Karibiku, na „špici“ yucatanského poloostrova. Pro milovníky rušných a významných turistických letovisek bude zajímavé, že je toto město součástí důležité Mayské riviéry, která se táhne jižně od Cancúnu až k městečku Tulum. Tato riviéra leží v turisticky mimořádně atraktivní oblasti. Yucatan je totiž centrem historie mayské civilizace. Nachází se zde památkové zóny jako Chichén Itzá nebo Uxmal s pyramidami a dalšími monumenty a pozůstatky předkolumbovských kultur.

Yucatan je však taky místem s fascinující, panenskou a divokou přírodou. Pokrývá ho nekonečná zeleň džungle a úchvatné přírodní úkazy. Samotné město Playa del Carmen však není žádným zapomenutým koutem divočiny. Je to tepající město s 300 000 obyvateli.

Luxusní hotely a resorty, nákupní pasáže, restaurace, běloskvoucí písečné pláže a dokonalé moře. Všeho se vám dostane plnou měrou. U města se rozléhá taky biosférická rezervace Sian Ka’an zapsaná v UNESCO či velmi zajímavý zábavní a přírodní park Xcaret Eco-Park. Máte se tudíž, na co těšit.


3. Tulum

📌 V bezprostřední blízkosti ruin mayského světa
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

Nejlepší destinace pro seniory

Tulum je malebnou perlou Karibiku. Spojuje v sobě vše, co si většina lidí představí při slovech „exotická dovolená v Karibiku“. Tulum se nachází na yucatanském poloostrově. Představuje jižní konec Mayské riviéry. Samotné současné městečko Tulum není až tak zajímavé jako jeho okolí. Především však ruiny někdejšího mayského přístavního města Tulum.

To se rozkládá na skalnatých útesech nad plážemi a noří se do džungle. Jde o pozůstatek jednoho z posledních mayských měst. Dominantou je zde úžasný chrám fresek (Templo de Las Pinturas) a hradová stavba známá jako El Castillo (špan. hrad). Kromě toho se zde nacházejí trosky ještě několika chrámů a obvodových zdí. Ačkoli jde o nádherné místo, požitek trochu kalí fakt, že jde o turisticky opravdu vypjatou oblast. Zvláště v sezóně musíte počítat s tím, že v osamocení si Tulum neprohlédnete.

Krásná příroda, pláže, historie. To vše je Tulum – výběžek Mayské riviéry. Rozhodně byste toto místo měli na cestách Mexikem alespoň navštívit.


4. Cozumel

📌 Dovolená na karibském ostrově
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

Cozumel Mexiko

Na yucatanském poloostrově, naproti centra Mayské riviéry a letoviska Playa del Carmen, mezi pobřežními městy Tulum a Cancún, leží v moři ostrov Cozumel. Od pevniny ho dělí asi 18 km a připluvší návštěvníky vítá přístav San Miguel de Cozumel. Žije v něm asi 80 000 lidí, drtivá většina obyvatel ostrova. Ten už jinak neskrývá takřka žádné větší osady, zato hostí množství turistických resortů a hotelů. Podobně je i hlavní město značně podřízeno turismu a je zde spousta ubytovacích komplexů a taky atrakcí, restaurací, obchodů a dalšího vyžití.

Ostrov Cozumel nabízí spoustu přírodních krás včetně půvabných a velmi známých jeskyní. Obklopuje ho taky unikátní korálový útes. Srdce milovníků potápění zde zajisté zaplesají. Ostatně se zde svého času věnoval výzkumu i slavný oceánograf Jacques Cousteau. Cozumel je tedy zajisté dalším místem v Mexiku, které představuje lákavou destinaci pro dovolenou.


5. Cancún (Mayska riviera)

📌 Skvělá destinace pro luxusní dovolenou v Mexiku
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

Cancun Mexiko

Mayská riviéra je turisticky jedním z nejvytíženějších míst nejen na Yucatanu, ale v celém Mexiku. Nemůžeme se nezmínit ani o jejím „hlavním městě“, Cancúnu.

Cancún je bezmála milionové, velmi rychle se rozvíjející město. Patří mezi nejvýznamnější města Mexika, nejen z hlediska turistiky. Ta zde ovšem kvete nevídanou měrou. Není divu. Vždyť město bylo jako turistické letovisko i založeno. Stalo se tak prakticky doslova na zelené louce a teprve v roce 1970! Jen 50 let stačilo, aby se město rozrostlo na milionovou metropoli.

Nachází se zde zdánlivě nekonečné množství hotelů a resortů. Ikonický ostrovní pás, který k pobřeží přiléhá, je jimi doslova posetý. Cancún je dokonalým místem i pro luxusní, exotickou dovolenou. Můžete jej taky použít jako zázemí pro cesty po Yucatanu, který má ještě více co nabídnout. Ovšem, pokud nemáte v lásce enormně velká a rušná letoviska, Cancún vás dost možná nezaujme.


6. Los Cabos

📌 Místo pro romatickou a poklidnou dovolenou v Mexiku
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

Los Cabos, místo, které leží na nejzazším výběžku (u města Cabo San Lucas) kalifornského poloostrova a místní ho někdy označují za „Konec světa“. U něj se spojují vody Tichého oceánu a Cortésova moře. Slané vody omývají legendární skalnatý oblouk El Arco, který je zřejmě nejznámější místní dominantou. Jsou zde taky dvě slavné pláže – Pláž milenců a Pláž rozchodů. Od sebe je dělí pouze průrva mezi dvěma skalisky. Na pláže samotné se však nedostanete jinak než lodí.

Pláže, skály a útesy, keporkaci, širý oceán. Los Cabos je fascinujícím místem, kde se můžete „zašít“. Je takřka opakem bujného Cancúnu. Ale ne až tak, že by šlo o nějakou pustinu. Nachází se zde množství resortů. Ubytování je však častěji komorní a stylové. Spíše než gigantické hotely (i když ty jsou zde taky) na vás čekají luxusní haciendy utopené v palmových hájích. Místo pro romantiku a soukromí jako stvořené.


7. Acapulco

📌 Destinace pro luxusní dovolenou s nádechem Hollywoodu
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

https://www.instagram.com/p/CTYcc-ij9bY/?utm_source=ig_web_copy_link

Acapulco je pojem, který má dobrý zvuk všude po světě. Město se rozkládá na pobřeží Tichého oceánu, v překrásném půlměsícovém zálivu. Založili ho Španělé v roce 1512 a později zde vznikla důležitá obchodní stezka. Acapulco má dnes na 700 000 obyvatel. Jde o město slavné, významně spojené s filmovým průmyslem. Točila se zde řada slavných filmů, Acapulco je taky partnerským městem Beverly Hills v USA a Cannes ve Francii.

To s sebou přináší fakt, že jde o město kosmopolitní, rušné a taky drahé. Platí především za místo pro luxusní dovolenou. Pobřeží lemují obrovské pláže, nad nimi se tyčí mohutné výškové budovy a hotely. Město se dále rozléhá na zelených pahorcích a skutečně svým charakterem trochu připomíná přece jen o něco slavnější Hollywood.


8. Cabo San Lucas

📌 Stojí za návštěvu
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

Cabo San Lucas Mexiko

Cabo San Lucas je město, které se nachází poblíž výběžku Los Cabos, o kterém jsme se zmínili výše. Město má něco přes 200 000 obyvatel a představuje turistické „centrum“ pro široký okolní region. Najdete zde skvostné pláže a skalnaté útesy. Obrovské množství hotelových komplexů i soukromějších a intimnějších resortů. Město obklopují majestátní hory. Cabo san Lucas má rozhodně své kouzlo a patří mezi místa v Mexiku, která stojí za návštěvu.


9. Ixtapa and Zihuatanejo

📌 Menší a méně rušné letovisko
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz

Zátoka Ixtapa leží v obci Zihuatanejo na pobřeží Tichého oceánu, asi 250 km severně od Acapulca. Toto zapadlé místo se v posledních dekádách stalo důležitým turistickým letoviskem. Stále je však odlehlejší, menší a méně rušné než mnohé jiné v našem žebříčku.

Město Zihuatanejo má něco přes 100 000 obyvatel. Krásná zátoka Ixtapa leží asi 5 km od jeho centra. Nachází se zde nádherné palmové háje, nekonečně dlouhé pláže a pochopitelně nechybí množství resortů a hotelů.

Zihuatanejo vešlo ve známost i díky své „roli“ ve filmech jako Hot Pursuit (Horké pronásledování) a Vykoupení z věznice Shawshank. Toto hornaté místo s nádhernou přírodou představuje rozhodně atraktivní destinaci pro poklidnou dovolenou.


10. Mexico City

📌 Pro dobrodružné povahy, destinace bez moře
📌 Kde koupím zájezd? Ubytování na Booking.com | Radynacestu.cz – zážitkové cestování

Mexico City

Byl by hřích, kdybychom v našem žebříčku vynechali hlavní a největší město Mexika, jedno z největších měst na světě. Ciudad de Mexico čili zkrátka Město Mexiko je metropolí, která má podle některých odhadů kolem 21 milionů obyvatel (celá městská oblast, aglomerace). Samotné městské centrum něco přes 9 milionů.

Mexico City není jen velké, ale i významné město. Je ekonomickým, finančním i kulturním centrem nejen celé země. Město je nesmírně rozlehlé a plné kontrastů. Známé je především svou sociální rozpolceností. Vedle supermoderních čtvrtí se nacházejí rozlehlé chudinské slumy. Město trpí chudobou velké části obyvatel, podceněnou infrastrukturou, znečištěním vody i vzduchu, obchodem s drogami, přelidněním. Jsou zde taky nádherná, bohatá a výstavní místa a majestátní památky.

Mexico City je tak trochu místem pro dobrodružné povahy. Zvlášť pokud se vydáte mimo bezpečné zóny na večerní/noční procházku.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

sixteen + 4 =