Kam na exotickou dovolenou v létě (bez dešťů a monzunů)

Kam v létě vyrazit na parádní exotickou dovolenou, aniž byste se museli bát, že vás zastihnou nejrůznější extrémy počasí? Takových míst je bezesporu hodně. My jsme pro vás vybrali pár žhavých kandidátů. Do těchto zemí můžete vyrazit za aktivní dovolenou, poznáváním a dobrodružstvím, ale i na pohodovou či luxusní přímořskou dovolenou. Jsou to země rozmanité a nádherné a nabízejí návštěvníkům mnohé. Takže kam na exotickou dovolenou v létě?

1. Bali

Počasí v létě: 29°C až 31°C
Teplota moře v létě: 26°C až 28°C

Ubud, Bali

Indonésie je bezesporu ztělesněním exotiky a její ostrov Bali patří k velkým turistickým lákadlům. V rámci indonéského souostroví patří přitom k těm spíše malým. Je však velmi hustě osídlený. Na 750 km2 žije přes 4 a půl milionu lidí. Ale přesto zbývá víc než dost místa na krásnou přírodu.

Většina obyvatel se koncentruje kolem měst, jako je skoro milionový Denpasar, který je zároveň hlavním městem, či města jako Negara, Buleleng a další. Města tvoří nekonečné spleti uliček lemovaných nízkými domky a chatrčemi, velkolepé centrum byste čekali marně. Bali je však nadupané úžasnými památkami, starobylými chrámy a nádhernými scenériemi.

Za návštěvu jistě stojí královské město Ubud v centru ostrova s rýžovými terasovými poli okolo. Sopečná oblast Kintamani s jezerem a sopkou Batur je dalším pozoruhodným místem. Vynechat nesmíte ani útesy Uluwatu a Bukit, jezero Bratan s chrámem Bedugul, vodní chrám Ulun Danu Beratan či Tanah Loh. Na pláži Lovina můžete pozorovat delfíny. Úžasné jsou i okolní ostrovy a Bali je rájem pro potápění či šnorchlování.

Náš tip: Kam jet na Bali

Tento neuvěřitelně pestrý a exotický svět můžete díky menší rozloze během své dovolené důkladně prozkoumat. Taky se však můžete spokojit s relaxační dovolenou v některém přímořském resortu. Léto je nejoblíbenější a nejvytíženější období pro návštěvu. Avšak velmi dobré počasí a lepší ceny můžete zastihnout v jarní či podzimní sezoně.


2. Vietnam

Počasí v létě (u moře): 30°C až 33°C
Teplota moře v létě: 28°C až 29°C

Dovolená ve Vietnamu

Vietnam je skvělým cílem pro dobrodružnější povahy. Nejde o příliš turistickou destinaci, ale spíše autentickou zemi plnou krásných míst. Je to ale taky země divoká, svérázná a pořád si sebou nese něco ze své pohnuté historie. Vietnam je fascinující, plný přírodních krás a kulturní rozmanitosti. Od dynamických megaměst po horské vesnice. Nabízí nezapomenutelné zážitky pro odvážnějšího cestovatele.

Navštívit určitě musíte Hanoj. Hlavní město Vietnamu, kde se mísí koloniální architektura, tradiční chrámy a moderní život. Ho Či Minovo město neboli Saigon je největší a nejrušnější město Vietnamu bující historií i obchodním ruchem.

Pro pohodovější přímořskou dovolenou se skvěle hodí Nha Trang. Populární přímořské letovisko s bílými písečnými plážemi, korálovými útesy a živým nočním životem. Kultura a historie na vás zase plnou silou dýchnou v Hoi An. Starobylém přístavním městě s bohatou historií a šarmem.

Vynechat byste neměli ani romantické horské město Da lat s takřka evropským charakterem nebo bývalé císařské hlavní město Hue s nádhernými památkami a kulturním dědictvím. Zde si můžete prohlédnout citadelu, Císařskou hrobku nebo pagodu Thien Mu.

Náš tip: Kdy jet do Vietnamu

Vietnam má tropické podnebí s vysokou vlhkostí a teplotou. V létě je průměrná teplota kolem 30°C, ale vystoupá i na 38°C a docela často prší. Zima je sušší, ale chladná. Počasí a klima však hodně ovlivňují lokální vlivy, takže záleží na konkrétní destinaci.


3. Zanzibar

Počasí v létě (u moře): 29°C až 31°C
Teplota moře v létě: 25°C až 27°C

Tulia Zanzibar

Zanzibar je ostrovní ráj v Indickém oceánu, který láká návštěvníky svými nádhernými plážemi, bohatou historií a kulturou, přírodou a exotickou gastronomií. Zanzibar je součástí Tanzanie, ale má svou vlastní kulturu a identitu.

Zanzibar je skvělým cílem pro potápění. Má některé z nejlepších potápěčských a šnorchlovacích míst v Africe, kde můžete obdivovat korálové útesy, barevné ryby a dokonce i delfíny nebo želvy. Místní kolorit a kulturu můžete nasávat ve Stone Town. Historickém centru Zanzibaru, kde se mísí vlivy z Afriky, Arábie, Indie a Evropy. Zde si můžete prohlédnout staré paláce, mešity, kostely a trhy, nebo se ztratit v úzkých uličkách plných unikátní atmosféry.

Rozhodně byste měli ochutnat místní jídlo a koření. Zanzibar je známý jako ostrov koření. Pěstuje se zde hřebíček, skořice, vanilka a další. Můžete si zajít na prohlídku místní farmy nebo ochutnat speciality jako urojo, pilau či boku boku.

Zanzibar láká cestovatele, kteří vyrazí na vlastní pěst, ale nabízí i přímořské, komfortní turistické resorty. Podnebí je zde mimořádně příznivé pro dokonalou dovolenou. V létě je zde suché a příznivé, nepříliš horké klima. Za nejlepší měsíc k návštěvě je považován červen.


4. Severní Thajsko

Počasí v létě (u moře): 30°C až 33°C

Thajsko, Phang nga, Záliv

Severní Thajsko je oblast s nádhernou přírodou a zajímavou kulturou. Mezi zalesněnými horami najdete úchvatné vodopády, jeskyně, divoké řeky a stezky do džungle. Zde si můžete užít různé outdoorové aktivity – pěší turistiku, rafting nebo se podívat do jeskyní. Kromě toho můžete poznat různé komunity, které žijí v horských vesnicích. Severní Thajsko je ovlivněno etniky, jako jsou Karenové či Hmongové, které dodávají regionu jedinečnou atmosféru.

A kam se podívat? Minout byste neměli Chiang Mai. Druhé největší město Thajska a kulturní centrum severu. Zde si můžete prohlédnout staré chrámy, navštívit noční trhy a užít si unikátní kolorit města. Skvostné pohledy skýtají čajové plantáže Doi Mae Salong. Jednou z nejkrásnějších památek je bílý chrám Chiang Rai. Milovníci nespoutané přírody mohou vyrazit k zubaté hoře Phu Chi Fa či rovnou vystoupit na nejvyšší horu Doi Inthanon, poblíž leží úžasný vodopád Vachiratharn. A je toho samozřejmě mnohem víc.

Léto je v Thajsku obdobím dešťů, ale dovolené to nebrání. Pršívá jen krátce a většinou v noci. Přes den je přitom výrazně snesitelněji než v horkém jarním období.


5. Dubaj + SAE

Počasí v létě (u moře): 35°C až 42°C
Teplota moře v létě: 30°C až 32°C

dubaj

Dubaj se v posledních letech stává jednou z nejoblíbenějších „lehce exotických“ destinací českých turistů. Toto majestátní a super-moderní město leží ve fascinujícím kontrastu s nedozírnou pouští a arabským světem, který je sice bohatý, ale v mnoha ohledech kulantně řečeno „velmi tradiční“. Dubaj nabízí některé z nejluxusnějších hotelů a resortů na světě. Pro luxusní dovolenou představuje perfektní místo. Vyrazit můžete i na četné výlety do okolí.

Náš tip: Co vidět v Dubaji

Dubaj je letecky dostupný za cca 5-6 hodin a pobyty zde jsou často už i překvapivě dostupné. V létě jsou zde vysoké teploty atakující i 50°C, ale suchý pouštní vzduch pocit horka zmírňuje. Pokud však extrémní teploty špatně snášíte, výhodnější je vyrazit na kraji léta (duben, květen, červen, říjen).


6. Seychely

Počasí v létě (u moře): 28°C až 31°C
Teplota moře v létě: 26°C až 28°C

Seychely

Seychely patří spolu s Maledivami či Mauriciem (na které taky dojde) nebo Bali mezi ikony tropické, přímořské, exotické dovolené. Jde o velmi klidné souostroví s přenádhernou přírodou. Ideální místo pro romantickou dovolenou. Oproti Maledivám jsou Seychely trochu méně „nóbl“, ale za to nabízejí větší rozmanitost a možnosti pro poznávání, dobrodružství, turistiku apod. Oproti Mauriciu jsou Seychely klidnější, méně rušné, ale taky nenabízejí tolik autentické kultury a atmosféry.

Seychely se však kromě božského moře, pláží a přírody mohou pochlubit i takřka dokonalým počasím. Klima je zde úžasně vyrovnané nejen v létě, ale prakticky po celý rok. Pokud si opravdu nechcete nechat kazit dovolenou špatným počasím, Seychely vás nezklamou.


7. Srí Lanka (severovýchodní část)

Počasí v létě (u moře): 30°C až 32°C
Teplota moře v létě: 28°C až 29°C

Srí Lanka

Ostrov Srí Lanka ležící jižně od indického subkontinentu láká cestovatele a dobrodruhy jako magnetová hora. Jde o opravdu úžasné místo a symbol exotiky, která je spíše autentická a nespoutaná než luxusní, načančaná a turistická jako v případě např. Malediv. Na Srí Lanku se nejezdí do exkluzivních resortů, ale za poznáváním místní jedinečné kultury a nádherné přírody.

Ať už jsou to Hortonské pláně, říční a vodní světy Udawalawe a Bundala, prastaré město králů Polonnaruwa, nadpozemská horská pevnost Sigiryia, úchvatné čajové plantáže nebo zdejší festivaly a svátky či fascinující kuchyně. Srí Lanka je tak plná vjemů, zážitků, dojmů, možností a krás, že na její návštěvu nikdy nezapomenete.

Mezi dubnem a říjnem – tedy v letním období – je pro návštěvu ideální čas. Nejlepší počasí a podmínky i pro koupání v moři najdete na severovýchodě ostrova.


8. Maledivy

Počasí v létě (u moře): 30°C až 32°C
Teplota moře v létě: 29°C až 30°C

Nejlepší hotely na Maledivách

Maledivy jsou souostroví v Indickém oceánu, jižně od Indie a asi 7,5 tisíce km od ČR. Na mnoha z cca 1200 převážně drobných ostrůvků najdete často jediné osídlení v podobě luxusního tropického resortu. Co se týče soukromí a exkluzivity, patří Maledivy bezesporu mezi ikony exotické dovolené. Resorty jsou nádherné a dokonale vybavené. Obklopené tropickým hájem s nádhernými plážemi a křišťálovou vodou. Ideální místo pro rozmazlování, odpočinek a romantiku.

Naopak si zde neužijete příliš mnoho autentické kultury či rozmanitosti přírodních krás, nedotčené divoké přírody nebo dobrodružství. Těšit se však můžete na skvělé klima.

Náš tip: TOP 10: Nejlepší hotely a resorty na Maledivách

Na Maledivách je v létě, nádherně teploučko, ale nikoli nesnesitelné vedro. Případné deště mívají spíše podobu tropických přeháněk, po kterých za chvíli nezůstane ani památka.


9. Mexiko

Počasí v létě (u moře): 31°C až 33°C
Teplota moře v létě: 27°C až 29°C

Cancun Mexiko

Mexiko je rozlehlá a fascinující země. Skrývá svět dávných domorodých obyvatel – zejména Mayů a Aztéků, moderní turistická letoviska i gigantické metropole, ve kterých často není úplně bezpečno. Je to země hor i nedozírných pralesů, ale taky pouští. A co na vás v Mexiku čeká?

Divoký a prastarý Yucatan s letoviskem Cancún. Jedna největších světových megapolí, Mexico City. Legendární a luxusní Acapulco na břehu Tichého oceánu. Poklidný a krásný Tulum. Božské starodávné město Chichén Itzá – jeden z moderních divů světa. Sopka Popocatépetl. Mayské město v džungli Palenque. Přírodní park s vodopády El Chiflón. A tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho…

Klima v této zemi je poměrně velmi různorodé. Za teplým mořem lze vyrazit od června do října – v letní sezóně. Pokud však míříte za poznáváním a cestováním, může být výhodnější pozdní podzim či jaro. Vyhnete se návalům turistů.


10. Mauricius

Počasí v létě (u moře): 24°C až 27°C
Teplota moře v létě: 23°C až 25°C

Nejlepší hotely Mauricius

Ostrov Mauricius leží východně od Madagaskaru a přímá cesta letadlem z Prahy trvá kolem 10 hodin. Stojí to však za to. Mauricius totiž nabízí zajímavý mix pro dobrodružné cestovatele i milovníky klidu a komfortu. Má kousek z luxusu Malediv, přírodních krás Seychel, ale i autentičnosti a kulturní rozmanitosti Zanzibaru. Skvělá volba, pokud si chcete užít od všeho trochu.

Je zde úžasné a pestrobarevné město Port Louis, řada nádherných národních parků s nespoutanou přírodou i horami, bezpočet jedinečných vesnic, které na vás dýchnou unikátní atmosférou. Najdete zde nádherné pláže i čisté moře. V období našeho léta zde probíhá zima (Mauricius je pod rovníkem), přesto je zde poměrně teplo. A pokud před vedry spíše utíkáte, může být i letní dovolená zde dobrou volbou – zejména pro poznávání a dobrodružství. Navíc se vyhnete nejvyšším cenám a davům.


11. Extra tip: Kostarika

Počasí v létě (u moře): 30°C až 31°C
Teplota moře v létě: 28°C až 29°C

Kostarika moře

Tato pralesní země ve Střední Americe je turisticky poměrně opomíjená. To však může být pro leckoho výhoda. Kostarika je opravdovější, rázovitější, méně přeplněná turisty a „turistickými pastmi“ a taky vesměs cenově velmi přívětivá – ať už jde o ubytování, jídlo či služby.

Kostarika skrývá řadu překrásných národních parků, zajímavých městeček a vesniček a za návštěvu nepochybně stojí i hlavní město San José. Na Kostarice však samozřejmě nechybí ani noblesní přímořské resorty, kde si můžete užít komfort a pohodu.


Přidat komentář

7 + fifteen =