Kam n​​a běžky? Nejlepší běžkařské trasy v ČR

Přemýšlíte, že vyrazíte na běžky? A lámete si hlavu nad tím, jakou trasu zvolit? Pravdou zůstává, že Česká republika skýtá hned několik skvělých příležitostí, jak si tento sport užít na maximum. Běžkařskými trasami jsou proto protkány mnohá zákoutí naší země. V tomto článku jsme pro vás vybrali hned 14 nejlepších běžkařských tras, které za nás stojí za to. Pokud tedy přemýšlíte, kam na běžky, nechte se inspirovat a vydejte se na jednodenní výlet nebo třeba prodloužený víkend.

1. Šumavská magistrála

Šumavská magistrála

Jednou z nejkrásnějších běžkařských tras u nás je bezpochyby Šumavská magistrála. Protíná napříč celou Šumavu a celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km. Trasy propojují celou Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu, díky čemuž si na ní užijete ty nejkrásnější a nejznámější kouty Šumavy.

Start Šumavské magistrály hledejte v Železné Rudě, která je považována za hlavní lyžařské středisko západní Šumavy. Nástup je pod sjezdovkou Samoty, z níž se lze vydat k rozcestí Zámecký les. Poté budete pokračovat na křižovatku Gerlova Huť, až se dostanete na Novou Hůrku. Odtud magistrála stoupá a pokračuje přes Vysoké Lávky, Formberk do Prášil a dále. Vůbec nejvyšším místem magistrály je Černá hora v nadmořské výšce 1 272 m. n. m. Šumavská magistrála končí u hranic, nicméně pokračovat lze na běžkách i na rakouském území, a to v okolí Schönebenu a Hochfichtu.


2. Žďárské vrchy

Žďárské vrchy běžky
Žďárské vrchy běžky, zdroj: sportispo.cz

Tato okružní trasa vás zavede do samotného srdce Žďárských vrchů. Na zhruba 30 kilometrech poznáte nejkrásnější vesnice na Vysočině. Většinou se jedná o hezky udržované běžkařské trasy po zpevněných cestách, náročnějším úsekem je pouze část mezi Žákovou horou a Devíti skalami.

Okruh začíná u Skihotelu (těsně u Vysočina Arény). Odtud budete pokračovat na Bílou skálu, Vlachovice, Tři Studně, Brožovu skalku, Žákovu horu (rozcestí), Devět skal (rozcestí), Fryšavské hájenky, Fryšavu, Medlov a zpátky ke Skihotelu. U hotelu Skihotel se přitom nachází proslulý biatlonový areál, který si tedy tímto způsobem můžete pohodlně prohlédnout.


3. Kolem nádrže Dlouhé Stráně

Běžky, Kouty nad Desnou
Běžky, Kouty nad Desnou, zdroj: kouty.cz

Pokud si chcete během běžkování užít dechberoucí výhledy, vydejte se jednoznačně do Koutů nad Desnou. Díky nadmořské výšce 1 330 metrů si užijete skvělé sněhové podmínky. Nejvyhledávanějším okruhem je zde takzvaný Stadion, který vede kolem horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně, přičemž na délku měří 2,85 km.

Do výchozího bodu pro tuto trasu se můžete nechat vyvézt lanovou dráhou přímo ze Skiareálu Kouty. U horní stanice lanovky se pak můžete rozhodnout, zda se vydáte na trasu Stadion, nebo upřednostníte trasu pojmenovanou jako Mravenečník. Ten je dlouhý 15 km a kromě výhledů na vrcholy Jeseníků si vychutnáte také pohledy do okolních údolí.


4. Po stopách Jizerské 50

Po stopách Jizerské 50
Po stopách Jizerské 50, zdroj: liberecky-kraj.cz

Jen těžko bychom u nás hledali prestižnější závod na běžkách, než jakým je právě Jizerská 50. Pokud si netroufáte na celou tuto trasu, můžete se rozhodnout pro její zkrácenou verzi (měří 21,8 km). Tu zpravidla velmi dobře zvládají i méně trénovaní běžkaři.

Začátek na vás čeká v Bedřichově, kde je třeba zavítat na Novou louku k Šámalově chatě. Následně sjedete po modré značce k Blatnému rybníku a budete pokračovat Kristiánovskou cestou. Dále vás čeká rozcestí Čihadla, kiosek Na Knajpě a rozcestí U studánky. Pokračovat budete na Smědavu, a poté zpátky Na Knajpu, Čihadla a zpět do Bedřichova.

Oficiální stránky běžkařských tratí v Jizerkách naleznete zde.


5. Ze Špindlu na Luční boudu

Luční bouda

Pokud se chystáte vydat do Krkonoš, můžete absolvovat skvělou běžkařskou trasu ze Špindlu směrem na Luční boudu. Díky tomuto výletu si užijete výhledy na na nejkrásnější místa našich nejvyšších hor. Celá trasa začíná u Špindlerovy boudy. Následně putuje Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy se dostanete zpět do Špindlerova Mlýna.

Na Špindlerovu boudu vás ze Špindlerova Mlýna pohodlně odveze skibus, díky čemuž si ušetříte 8 km stoupání na hřebeny. Ale nebojte se, zadarmo to nebude. Hned na úvod vás totiž bude čekat strmé stoupání okolo Malého Šišáku. Na druhou stranu vaše fyzické úsilí bude vykoupeno krásnými výhledy, které se v průběhu trasy otevírají. Trasa měří 13,5 km, ale v případě zájmu si ji lze různými způsoby prodloužit.


6. Po hřebenu Kralického Sněžníku

Po hřebenu Kralického Sněžníku
Po hřebenu Kralického Sněžníku, zdroj: dolnimorava.cz/bezky

Další skvělé podmínky pro běžkaře skýtá masiv Kralického Sněžníku. Jedná se o poměrně náročnou trasu, která měří 24,5 km. Vzhledem k tomu bývá doporučována spíše zkušenějším běžkařům.

Na trasu se napojíte na parkovišti Morava. Následně budete následovat modrou trasu okolo vrchu Slamník. Na rozcestí se napojíte na červenou trasu, odkud budete pokračovat až na Kralický Sněžník. U rozcestí se žlutou značkou se nachází Františkova chata. Následně se dostanete zpět do Horní Moravy okolo vrchů Malý Sněžník a Klepý. Z vrcholu Sněžníku přitom trasa vede po pěkném hraničním hřebenu.


7. Běžkařské trasy na Rejvízu

Běžkařské trasy na Rejvízu
Běžkařské trasy na Rejvízu, zdroj: http://trasy.rejviz.info/

Skvělým zástupcem udržovaných běžkařských tras jsou trasy na Rejvízu v nadmořské výšce zhruba 800 metrů nad mořem. Užívat si zde budete zpravidla skvělé sněhové podmínky, jedinečnou neporušenou přírodu a také spoustu příležitostí k občerstvení.

Součástí je hned několik různých tras, jejichž výběr můžete přizpůsobit svoji fyzičce i aktuální náladě. Například takzvaný fitness okruh po rejvízských loukách měří 4,5 km. Jelikož se jedná o náhorní plošinu, má většina tras velmi mírný profil, díky čemuž se nemusíte obávat žádného velkého převýšení.

Přehled udržovaných tras naleznete na webu zde.


8. Hostýnská magistrála

Hostýnská magistrála
Hostýnská magistrála, zdroj: mapy.cz

Hostýnská magistrála měří 19 km a má tedy rozhodně co nabídnout jak začínajícím, tak i pokročilým běžkařům. Trasa začíná na Hostýně a její závěr je v Loučce v místě označovaném jako Lazy. Jednotlivé cesty vedou po hřebenech Hostýnských hor, díky čemuž se i v tomto případě můžete těšit na krásné výhledy na okolní vrcholky.

Trasa Hostýnské magistrály začíná na Hostýně, konkrétně mezi parkovištěm autobusů a restaurací Ovčárna. Z počátku se můžete těšit na největší klesání z celé trasy. Následně budete pokračovat přes Skalný, Klapínov, Holý vrch, U tří kamenů, Solisko, U Češků, Troják, Na Marušce, Bludný, Čečetkov, Háje až do místa Lazy.

Trasy si můžete zobrazit na Mapy.cz zde.


9. Drahanská vrchovina

Drahanská vrchovina na běžkách
Drahanská vrchovina na běžkách, zdroj: regionboskovicko.cz

I na severovýchod od Brna najdete perfektní podmínky pro tento druh zimních sportů. V zimních měsících zde můžete hojně narazit na bohatou sněhovou pokrývku, která doslova vybízí k tomu popadnout běžky a vydat se na cestu.

Nejkrásnější trasou v této oblasti je žlutě značený okruh z obce Suchý, který zkombinujete s modrým Benešovským okruhem. Těšit se můžete na pohodové rovinky, mírné sjezdy a také mírná táhlá stoupání. Nejvyšším bodem trasy je výstup na vrchol Skalky, který je vůbec nejvyšším vrcholem Drahanské vrchoviny. Zdolat zde můžete pohodovou trasu o délce až 26 km, případně si ji lze ale velmi dobře zkrátit.


10. Okolí Děčínského Sněžníku

Běžky na Sněžníku
Běžky na Sněžníku, zdroj: ceskesvycarsko.cz

Mezi krásné běžecké trasy v ČR se řadí také okolí Děčínského Sněžníku. Na těchto trasách se můžete těšit na úzké kaňony, které jsou lemovány pískovcovými věžemi. Zároveň získáte příležitost vystoupat na vrchol mohutné stolové hory.

Výchozím místem trasy je parkoviště u Švýcarského domu v osadě Sněžník. U parkoviště najdete turistický rozcestník Hřebenová bouda, od kterého vyrazte směrem na Děčínský Sněžník. U rozcestníku Děčínský Sněžník se nachází rozhledna a horská chata, která je otevřena i v zimě. Poté vás čeká sjezd k rozcestí Pod Koňskou hlavou, Kristinin Hrádek, Soví brána a skalnaté údolí řeky Biele. Následuje Ostrov, odkud budete pokračovat po červené až k parkovišti v obci Sněžník. Celá trasa měří 20 km a je klasifikována jako středně náročná.


11. Brdské Hřebeny

Přemýšlíte, kam na běžky z Prahy? Jednou z možností jsou právě Brdské Hřebeny, které tvoří severovýchodní část Brdské vrchoviny. Jelikož je tato oblast skvěle dosažitelná, bývá v hlavní sezóně hojně navštěvována. Pokud tedy toužíte po běžkování bez ostatních sportovců, zde pravděpodobně narazíte. Trasa má podobu zalesněného hřebenu, který se táhne od jižního okraje Prahy, Zbraslavi, téměř až k Příbrami.

Vůbec nejoblíbenějším úsekem této trasy začíná na široké hřebenové cestě u Černolic. Velké popularitě se těší zejména zdejší úsek mezi Černolicemi a Kytínem, kde se můžete odbočkou vydat na vrch Skalka s kaplí sv. Máří Magdalény. Kromě samotné kaple se zde můžete těšit na perfektní výhled do dalekého okolí.


12. Z Kořenova na Jizerku

Z Kořenova na Jizerku

Další tip nás opět zavede do krásných Jizerských hor. Z Kořenova na Jizerku bývají upravovány hned dvě skvělé běžkařské trasy. Jedna vede Martinským údolím tzv. Jizerskou cestou okolo řeky Jizery. Na trasu se můžete napojit u rozcestí Karlos kolem železniční trati. Po většinu trasy se můžete těšit na pozvolné stoupání, prudší pasáž na vás čeká u rozcestí Pod Bukovcem. Následuje Bukovec, odkud si už jen užijete sjezd do osady Jizerka.

Druhou trasou je pak upravená stopa z parkoviště Horní Polubný. Tato varianta vede takzvanou Polubenskou cestou až k parkovišti Jizerka, Mořina. Následně vás opět čeká sjezd do osady Jizerka.


13. Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour
Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Vydejte se po stopách lyžaře Lukáše Bauera, rodáka z Božího Daru. V tomto případě si vychutnáte 7,5km okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky. Zpátky se pak dostanete přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Pro ještě zajímavější zážitek si můžete své časy během sportu porovnat s těmi Bauerovými. Místní radnice zde totiž rozmístila tabulky s informativními časy, díky čemuž si během lyžování vyzkoušíte zase něco trochu jiného. Své síly tak budete moct porovnat s profesionálním sportovcem a třeba v průběhu času sledovat, jak se díky tréninku neustále zlepšujete.

Vede zde také delší trasa s názvem Jens Weissflog Tour, nese jméno po německé olympijské legendě ve skoku na lyžích a měří 24,5 km.


14. Nejdelší osvětlená trať pro běžecké lyžování

Ski aréna Orlické Záhoří
Ski aréna Orlické Záhoří, zdroj: hkregion.cz

Pokud se nechcete omezovat jen na skvělé světelné podmínky, můžete se vydat na vůbec nejdelší osvětlenou trať pro běžecké lyžování u nás. Nachází se v Orlickém Záhoří na Rychnovsku a okruh na délku měří 4,5 km. Parkování i vstup do něj je přitom běžkařům k dispozici zcela zdarma. Svítí se automaticky se setměním a časovač je nastavený do devíti hodin večer. V zimě, kdy se velmi brzy stmívá, se tedy jedná o perfektní volbu. Navíc je zde jen minimální převýšení a spoustu zábavy si zde proto jistě užijí jak ostřílení běžkaři, tak i rodiny s malými dětmi.


Hana Smětáková

Přidat zkušenost

fifteen + 19 =