10 tipů, kam na exotickou dovolenou. Toto jsou TOP exotické destinace

Přemýšlíte nad tím, že utečete před zdejším chladným počasím do teplých krajin? Láká vás nějaká exotická dovolená a vybíráte, jaká destinace je tou nejlepší? Inspirujte se našimi tipy, kam jet na exotickou dovolenou. V našem žebříčku najdete hned několik míst, která mají cestovatelům co nabídnout. Přečtěte si, na co se můžete v jednotlivých destinacích těšit a kupte si v předstihu váš příští zájezd. Pak už jen stačí sbalit kufr a můžete vyrazit.

1. Dominikánská republika

Dominikánská republika

Ráj dovolených v Karibiku. Tak lze stručně charakterizovat Dominikánskou republiku, která každoročně láká cestovatele z celého světa. Zdejší pláže vás na první pohled uchvátí nádherně bílým pískem, průzračně čistým mořem a vysokými palmami, které pláže lemují. Zároveň zde najdete spoustu obchůdků a barů, které doslova vybízí k celodennímu odpočinku na slunci.

Pláže však samozřejmě nejsou tím jediným, co může Dominikánská republika nabídnout. Ceněna bývá také pro ještě stále panenskou přírodu uprostřed zdejších národních parků. Za zmínku stojí například rezervace Damajagua, v níž se nachází soustava 27 vodopadů, které padají z výšky 11 metrů. V této zemi máte také možnost ve volné přírodě spatřit pestrobarevné papoušky, plameňáky, varany či leguány.

Dominikánská republika vyniká také po stránce bohaté kultury. Pořádají se zde bujaré karnevaly, které jsou plné zpěvu a tance. Dodnes také spoustu diváků přitahují kohoutí zápasy, které se však setkávají i s poněkud kontroverzními názory. Pomyslnou povinností je pak ochutnávka zdejšího bílého rumu a nejrůznějších koktejlů, které se s jeho pomocí připravují. Dopřát si můžete také místní doutníky.

Kdy je nejlepší vyrazit do Dominikánské republiky?

Jako všude jinde v Karibiku, i v Dominikánské republice se střídá období dešťů a období sucha. Častý je také výskyt hurikánů, a to zejména v období mezi srpnem a září. Ideálním obdobím pro návštěvu Dominikánské republiky je prosinec až duben. Příznivé podmínky na vás však zpravidla budou čekat i v listopadu nebo květnu.


2. Maledivy

Maledivy

Nejkrásnější exotická dovolená? Jednoznačně Maledivy, kde si vychutnáte tu pravou luxusní exotickou idylku. Zdejší pláže jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Těšit se můžete na ten nejjemnější bílý písek, nádherně čisté moře a dechberoucí scenérie. Pakliže rádi zkoumáte podmořský život, jistě se vám bude líbit množství korálů. Díky tomu můžete pozorovat například želvy, rejnoky, žraloky, chobotnice a spoustu dalších živočichů. Potápění na Maledivách se zkrátka a jednoduše těší velké popularitě.

Jelikož se Maledivy skládají z velkého množství malých ostrovů, umožní vám zažít, jaké to je být na ostrově prakticky skoro sami. Některé resorty jsou totiž na ostrově opravdu osamělé a všude kolem se rozprostírá jen nekonečné moře. Na takový zážitek jistě budete vzpomínat po celý život.

Samozřejmostí je také skvělé jídlo se spoustou ryb, čerstvé zeleniny a ovoce. Na Maledivách se také nachází hned několik podmořských restaurací, díky kterým můžete obědvat či večeřet a přitom kolem sebe pozorovat podmořský život. Jedná se zkrátka a jednoduše o ráj na zemi, který bývá často vyhledáván v případě novomonaželských cest.

Kdy je nejlepší vyrazit na Maledivy?

Maledivy nabízí krásné počasí prakticky po celý rok. Vyskytují se zde však dva monzuny. Severozápadní panuje od května do října, jihovýchodní pak od listopadu do dubna. Deště většinou přichází v červnu a červenci, nejčastěji se ale jedná o příjemný večerní déšť. Za ideální období pro návštěvu Malediv bývá považováno období od listopadu do dubna.


3. Zanzibar

Zanzibar

Další skvělou exotickou destinací je jednoznačně Zanzibar. V porovnání s některými jinými zeměmi navíc bývá cenově dostupný a můžete zde snadno sehnat zájezd za rozumnou cenu. I Zanzibar se pyšní sněhově bílými plážemi s krásně vyhřátým pískem a blankytně čistým mořem. Těšit se můžete také na pestré korálové útesy, díky kterým můžete pozorovat bohatý podmořský život. Korálové útesy na Zanzibaru se řadí k těm nejdelším na světě a užívat si můžete viditelnost až do hloubky 50 metrů.

Zanzibar je právem považován za ostrov koření. A proto není divu, že si právě tuto komoditu mnozí vozí jako suvenýr. Doporučit lze zejména místní vanilku, muškátový oříšek, hřebíček a skořici.

Ve východní části ostrova se nachází populární přírodní rezervace Jozani. V ní můžete obdivovat například velmi přátelské opice Red Colubus, které se nenachází nikde jinde na světě. Jakmile se vydáte mimo hotelový resort, uvidíte, jak žijí místní a ocitnete se několik desítek let v minulosti. Mnoho obyvatelů totiž například nemá elektrickou síť a na trzích neplatí penězi, ale prostřednictvím výměnného obchodu.

Kdy je nejlepší vyrazit na Zanzibar?

Jelikož se Zanzibar nachází v blízkosti rovníku, teplotní výkyvy jsou zde minimální. Od dubna do května zde zpravidla panuje období dešťů. Za nejvhodnější měsíce pro návštěvu je považováno období mezi červnem a říjnem. Nejvíce turistů zde však jezdí od ledna do března.


4. Mauricius

Mauricius

Mauricius by se dal charakterizovat jako malý ostrov s velkou spoustou přírodního bohatství. Konkrétně zde na vás čeká více než 300 kilometrů krásných pláží s bílým pískem, které jsou lemovány vysokými palmami poskytujícími příjemný stín. Kromě krátkého osvěžení můžete ve zdejším moři obdivovat bohatý život, jelikož je Mauricius obklopen korálovým atolem. Vybraná místa na ostrově patří také mezi vyhledávané destinace u milovníků surfování, kteří si dozajista užijí skvělé podmínky, vysoké vlny a všudypřítomnou pohodu.

Kromě pláží Mauricius ukrývá velkou spoustu míst, která jsou významná a hojně navštěvovaná. Zmínit můžeme například přítomnost krokodýlí farmy La Vanille, kde se chovají stovky krokodýlů od narození. Z bezpečné vzdálenosti zde například můžete sledovat jejich krmení. Trochu paradoxně pak působí místní restaurace, kde si lze objednat speciality připravené z krokodýlího masa.

Pokud vás láká objevování historických měst, pak byste rozhodně neměli vynechat návštěvu hlavního města Port Louis či druhého největšího města na ostrově Mahébourg. Pokud se řadíte mezi milovníky architektury, zavítejte ke kreolskému domu nedaleko hlavního města, který pochází z roku 1856.

Kdy je nejlepší vyrazit na Mauricius?

Mauricius podobně jako Maledivy patří k destinacím, které lze bez problémů navštívit prakticky po celý rok. Nejvyšší teploty zde panují od prosince do února, naopak nejnižší teploty nastávají v období mezi červnem a zářím. Za nejlepší období pro návštěvu je považováno období mezi dubnem a červnem a poté mezi zářím a prosincem. Nejvíce srážek zažijete zpravidla v únoru. Milovníci surfování na Mauricius vyráží v červenci, kdy těží ze silného větru.


5. Thajsko

Thajsko

Thajsko se právem řadí mezi nejvyhledávanější země na světě z hlediska turismu. A není divu. Obdivovat zde totiž můžete dechberoucí historii, nádhernou přírodu, úchvatnou gastronomii a mnoho dalšího. A když se k tomu přidají nízké ceny, které zde panují, můžete se těšit na exotickou dovolenou za rozumnou cenu.

Jelikož se jedná o buddhistickou zemi, mohou se cestovatelé kochat její bohatou historií a množstvím významných památek. Sochu Buddhy či nejrůznější buddhistické chrámy zde naleznete prakticky na každém rohu. Turisté však nedávají dopustit ani na zdejší krásné pláže, kde mnohdy budete skoro sami a užijete si dostatek soukromí. Popularitě se těší také zdejší koupání ve vodopádech či koupání se slony. Při dovolené si také nezapomeňte dopřát typickou thajskou masáž, kterou vám masérky často poskytnou i na ulici.

Kromě přírody si v Thajsku můžete užít i bohatý noční život. Skvěle k tomuto účelu poslouží hlavní město Bangkok, kterému se přezdívá město hříchů. I zde najdete spoustu památek, kromě toho ale můžete navštívit nejrůznější bary, kluby a diskotéky. Populární je zde také stravování na ulici formou street food, které si během pár dní doslova zamilujete.

Kdy je nejlepší vyrazit do Thajska?

Thajsko se pyšní tropickým počasím s celoročně vysokými teplotami. Jednotlivá období v roku lze rozdělit na teplá (od konce března do května) a chladná (od listopadu do března). Chladné období však znamená, že teploty dosahují „pouze“ 30 °C, nikoliv 40 °C. Po zbytek roku pak převládá monzunové období, kdy je třeba počítat s vyšším výskytem srážek, vlhkem a teplem.


6. Bali

Bali

Jako nejlepší exotická dovolená bývá často označováno Bali, kterému se právem přezdívá ráj na zemi. Bali láká především na celoročně teplé podnebí, přátelskou místní komunitu a velmi dostupné ceny. I přes vyšší cenu letenek taková dovolená nemusí být drahá, jelikož ubytování na Bali již vychází velmi výhodně. Na Bali se můžete těšit na krásné pláže, které vás doslova donutí zastavit a jen tak relaxovat. Zároveň se jedná o vyhledávanou destinaci také u surfařů.

Na Bali dále můžete obdivovat rozmanité hinduistické památky. Říká se, že na ostrově je až sto tisíc chrámů a narazíte na ně tedy prakticky všude. Těšit se dále můžete na perfektní asijskou kuchyni, spoustu čerstvého ovoce a zeleniny. Na Bali jistě stojí za vidění místní terasovitá rýžová pole, díky kterým poznáte, jak se vlastně tato plodina pěstuje.

Samozřejmostí je také pestrá kultura. Balijci jsou velmi přátelští a vstřícní a turisty mají tendenci upozorňovat na to, že není třeba nikam spěchat. Z populárních zážitků lze zmínit také pozorování želv a plavání společně s nimi.

Kdy je nejlepší vyrazit na Bali?

Zavítat na Bali je možné prakticky po celý rok. Za ideální termín je ale považováno období od poloviny března až června, a poté pak od září do prosince. V této době je totiž na Bali slunečno, teplo a vyskytuje se zde minimální množství srážek. V období dešťů ostrov zasahují monzuny, kdy panuje vlhkost kolem 97 %. Toto počasí s sebou přináší také velké množství srážek.


7. Dubaj

Dubaj

Chcete si na vlastní oči prohlédnout, jak vypadá luxus? Láká vás prohlídka těch NEJ, které se na světě nachází? V tom případě vaší pozornosti nesmí uniknout Dubaj. Tato destinace plná mrakodrapů působí skutečně moderním dojmem. Obdivovat zde můžete třeba nejvyšší mrakodrap světa, nejvýše položený bazén a mnoho dalších. Dokonce se zde nachází umělé souostroví, které jinde na světě nemá obdoby.

Kromě mrakodrapů si ale v Dubaji užijete skvělé koupání, a to navíc po celý rok. Pokud se tedy budete chtít v zimních měsících ohřát, jedná se o skvělou volbu. Případně můžete vyrazit na výlet za město, kde si můžete užít třeba večeři v poušti pod širým nebem, kde se vám naskytne jedinečná příležitost sledovat hvězdy bez světelného smogu.

Dubaj je skvělým místem také pro všechny příznivce nakupování. Najdete zde hned několik nákupních center, v nichž se nachází světoznámé obchody. Ať už se poohlížíte po módě, kosmetice nebo třeba luxusních špercích, tady si zkrátka a jednoduše přijdete na své.

Kdy je nejlepší vyrazit do Dubaje?

Spojené arabské emiráty se pyšní tropickým suchým klimatem. Vzhledem k tomu zde teploty mohou stoupat až k neúnosným 50 stupňům. Vhodná místa pro návštěvu jsou proto spíše jarní a podzimní měsíce, kdy se teploty pohybují kolem příjemných 30 stupňů. Nejvíce srážek se zde vyskytuje v zimních měsících, nicméně celkově je Dubaj na srážky velmi chudá.


8. Kostarika

Kostarika

Kostarika je nádhernou exotickou zemí s rozmanitou přírodou a vysokou mírou bezpečnosti. Pokud bychom měli jmenovat jednu nevýhodu, byly by to bohužel vyšší ceny. Kostarika ostatně bývá označována za vůbec nejdražší destinaci střední Ameriky.

Na Kostarice na vás čekají nádherné pláže, čisté moře i vroucí vulkány. Populární je zde díky vysokým vlnám také surfování. Pokud chcete zažít nějaký zajímavý zážitek, můžete se rozhodnout například pro plavání s delfíny nebo velrybami nebo pozorovat tapíry ve volné přírodě.

Na Kostarice vás bude čekat také skvělá gastronomie, kvalitní rumy a káva. Na Kostarice máte také jedinečnou příležitost vykoupat se ve dvou různých oceánech a spatřit tak rozdíly mezi dvěma světy. Země je rovněž bohatá na krásné národní parky, vzácné živočichy i rostlinné bohatství. Samozřejmostí je také skvělé čerstvé ovoce a zelenina, které vás svou chutí doslova ohromí.

Kdy je nejlepší vyrazit na Kostariku?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Kostariky je leden až duben. Tehdy zde panuje teplé a hlavně suché počasí. Naopak období dešťů trvá v období od května do listopadu. Ve vyšších nadmořských výškách se můžete setkat i s teplotou kolem 0 °C, na většině území však teplota nikdy neklesne pod 18 °C.


9. Mexiko

Mexiko

Mexiko, které se řadí mezi TOP exotické destinace, patří mezi vysněné země mnoha cestovatelů. A není divu. Těšit se zde totiž můžete na řadu památek, nádhernou přírodu i bezkonkurenční kuchyni. Ostatně právě mexická kuchyně byla jako jediná na světě zapsána na seznam nehmotného dědictví UNESCO, a to pro svou rozmanitost a bohatou historii.

V Mexiku dále najdete velké množství pyramid, které můžete obdivovat i při obyčejné procházce džunglí. Kromě toho na vás čekají také pouště, sopky či náhorní plošiny. Mexiko omývají vody hned dvou oceánů, díky čemuž se můžete osvěžit hned ve dvou různých vodách. V Mexiku také můžete poznávat rozmanitost jednotlivých kultur i místní hudbu a tance.

Kdy je nejlepší vyrazit do Mexika?

Mexiko je zajímavé tím, že se nachází ve všech klimatických pásmech. Období sucha zde vyplňuje velkou část roku, na jihu a ve středu země se pak střídá s obdobím dešťů. Je rovněž třeba upozornit, že se v Mexiku mohou vyskytovat hurikány. Za nejideálnější období pro návštěvu je považováno období od listopadu do května, kdy spadne nejmenší množství srážek. Největší riziko hurikánů hrozí v průběhu září a října.


10. Vietnam

Vietnam

Náš žebříček nejlepších exotických zemí završíme Vietnamem. Tato asijská země má cestovatelům rovněž co nabídnout. Z přírodních krás můžeme zmínit například přítomnost dračí zátoky Ha Long Bay nebo národního parku Phong Nka Ke Bang s vůbec největší jeskyní na světě. Za zmínku stojí také zdejší bohatá rýžová pole, písečné pláže nebo dechberoucí pláže, které vám umožní se na chvíli zastavit a jen tak relaxovat.

Vietnamci jsou přátelským a pohostinným národem, díky čemuž si zde vychutnáte příjemnou hřejivou atmosféru. Populární je také zdejší kuchyně plná vůní a chutí, čerstvých bylinek, ovoce a zeleniny. Vietnam je pestrým státem, který vám umožní zažít spoustu různorodých aktivit.

Kromě odpočinku na pláži se například můžete vydat na nejvyšší horu celé indočíny, plavit se na kajaku nebo se potápět a objevovat zdejší podmořský svět. Nutno také zmínit, že Vietnam je největším exportérem kávy na světě. Proto byste měli i zdejší kávu jistě ochutnat.

Kdy je nejlepší vyrazit do Vietnamu?

Obecně lze doporučit návštěvu Vietnamu naplánovat na období od března do listopadu. Naopak od prosince do února je nutné počítat s chladnějším počasím, které již koupání ve většině turistických míst příliš nepřeje.


Hana Smětáková

Přidat zkušenost

1 × 1 =