Kam na dovolenou na Istrii v Chorvatsku?

Poloostrov Istrie patří k nejzajímavějším a turisticky nejvytíženějším chorvatským lokalitám. Nabízí především nádhernou přírodu, jíž dominují rozlehlé a všudypřítomné lesy a borové háje ohraničené členitým, většinou skalnatým pobřežím. Kromě toho jsou zde i některá z nejkrásnějších historických měst celého jadranského pobřeží. Ať už je to majestátní Pula, romantický Rovinj, Poreč nebo spousta menších vísek a vesniček s unikátním a autentickým výrazem.

Istrie je taky místem s velkou koncentrací turistických letovisek, hotelů – a obzvláště oblíbené jsou zde kempy. I vytížená turistická centra zde mají spíše komornější charakter. Istrie proto láká především milovníky poklidnější, autentické dovolené v objetí zeleně a na malých, divočejších, ale o to více okouzlujících plážích. A kam na dovolenou na Istrii vyrazit? Parádních míst je zde víc než dost. Do našeho žebříčku jsme vybrali 9 těch nejzajímavějších. Snažili jsme se přitom postihnout pestrost a kouzlo Istrie. Proto věříme, že si z našeho seznamu vybere každý, ať už preferuje větší města či odlehlejší lokality.

Nejlepší místa na Istrii v Chorvatsku podle naší redakce

1. Pula

Pula, Chorvatsko

Malebné istrijské město Pula bychom mohli označit za „malý chorvatský Řím“ – a nebude to kdovíjak velké kacířství. Vždyť krása tohoto města vychází právě z jeho historie, která má římské kořeny. Ve starověku zde žil kmen Ilyrů, ale již v 1. století př. n. l. si je Římané (pod vedením samotného Caesara) podrobili a založili zde kolonii – Colonia Pietas Iulia Pola.

Dodnes zde moc Říma připomíná řada památek, ba i samotný ráz města. Nejvýraznějším symbolem města je zajisté Amfiteátr. Koloseum v Pule je úchvatné, krásou, zachovalostí i velikostí takřka srovnatelné s tím římským. Římskou slávu připomíná i vítězný oblouk Sergiů a Augustův chrám či Herkulova brána a Augustiniánské fórum. Všechny tyto stavby vznikly už v 1. století n. l.

Pula ale žila i po pádu Říma. Bohatou historii připomíná například kostel Panny Marie z 6. století, kostel a klášter sv. Františka ze 14. století. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie či pravoslavný kostel sv. Mikuláše. Město hájila i rakousko-uherská pevnost.

Pokud vás lákají památky, historie a úchvatná atmosféra, Pula je místem, které rozhodně musíte navštívit. Město láká i na rušné a nádherné uličky či přístaviště. Koupání si přímo ve městě moc neužijete, ale v okolí se nachází spousta vhodnějších míst a pláží.

Pláže jsou zde většinou malé a skalnaté. Vhodné spíše pro dobrodruhy a romantické duše. Širokých písčitých pobřeží si zde neužijete. Za to je v okolí Puly spousta hotelů, kempů i lepších a větších hotelů a resortů.


2. Poreč

Poreč, Chorvatsko

Další známé chorvatské město a turisticky vytížená destinace s okouzlující atmosférou. Poreč je menší, ale významné, přístavní městečko s populací čítající cca 10 tisíc stálých obyvatel. Má dlouhou historii, která se podobá té pulské a opět jsou její začátky spojeny s Římany. Na místě města vnikl během 2. stol. př. n. l. římský vojenský tábor. Ten postupem času přerůstal ve stálou osadu a město.

Během historie patřilo město Ostrogótům, Byzantské říši nebo i Benátské republice a později Habsburské monarchii nebo „staré dobré“ Jugoslávii. Nejvýznamnější památkou je v seznamu UNESCO zapsaná Eufráziova bazilika z období Byzantské říše. Je však zajímavé, že centrum města si dodnes zachovává charakter a strukturu původní římské pevnosti castrum včetně rozložení hlavních ulic a pozůstatků chrámů.

Prvním hotelem ve městě byl hotel Riviera, který vznikl v roce 1910 – už tehdy Poreč lákala „turisty“ z různých konců Evropy a možná i světa. Pobřeží a krajina mají podobný ráz jako u Puly. Dominuje jim zeleň zejména borových lesů a skalnaté, členité pobřeží.

Příroda je zde tedy velmi krásná. Děti pak zajisté nadchne Dinopark, který se nachází v nedaleké Funtaně. U Poreče je pak i moderní Aquapark.


3. Rovinj

Rovinj, Chorvatsko

Rovinj patří mezi perly nejen Istrie, ale celého Chorvatska a západního pobřeží Jadranu. Toto město je mimořádně oblíbené pro svou malebnost a krásu. Je romantické, přitažlivé, okouzlující. Dýchá dávnou historií, ale i čilým ruchem. Město s přístavištěm má kolem 14 tisíc obyvatel, každoročně sem však proudí davy turistů, které zahušťují ruch v uličkách, ulicích a na náměstích.

Jednoznačnou dominantou místa je kostel sv. Eufemie, jehož věž ční do výše přímo ze srdce města. Centrum i okolí však skrývají velké množství dalších památek. Město si zajisté zamilujete už pro jeho benátský nádech, který čiší z ulic a domů. Není vůbec divu, že jde o tak oblíbenou a navštěvovanou destinaci. V tomto směru se může Rovinj měřit i s mnohem větší Pulou.

Okolí je opět poseté především členitějšími a skalnatějšími plážičkami. Ty nejzajímavější skrývá poloostrovní výběžek Zlatni, který leží asi 2 km jižně od „Stari Grad“ – což je historické jádro města. Zlatni tvoří krásný lesopark a nabízí spoustu úchvatných pláží, útesů, skal a výhledů. Zkrátka báječné místo, které byste jistě neměli minout.


4. Umag

Umag je velmi populární istrijská destinace, která kombinuje krásu historického městečka a přístavu s atraktivitou turistického letoviska. Samotné město má asi 12 tisíc obyvatel. Centrum má typicky středomořské charisma, ačkoli se zřejmě nevyrovná městům jako Pula či Rovinj. Na druhou stranu je v okolí víc než dostatek možností a míst pro parádní přímořskou dovolenou.

Těžištěm zájmu jsou letoviska Punta, Katoro či Polynesia a Stella Maris, které se rozbíhají do obou stran od středu města. Najdete zde množství hotelů resortů a různé druhy pláží, včetně úhlednějších oblázkových pláží.


5. Novigrad

Novigrad, Chorvatsko

Centrem této turisticky žádané oblasti je malé přístavní městečko Novigrad, které má ani ne 3 tisíce obyvatel. Sídlo má nicméně starobylý ráz – nejen díky majestátním středověkým hradbám, jejíž pozůstatky se současným městem vinou. Jsou zde krásné věže, domy, uličky a náměstí a zdejší atmosféru si zajisté zamilujete.

Okolí je navíc bohaté na pláže i možnosti ubytování nejrůznějšího druhu. Jsou zde lepší (i horší) chorvatské hotely, apartmány i kempy pro dobrodružnější dovolenou. Rozhodně jde o zajímavou lokalitu, která se může stát cílem klidné přímořské dovolené.


6. Duga Uvala

Istrie – to nejsou jen historické přístavy a města se spletitými prastarými ulicemi či skalnatá, divoká pobřeží. Najdete zde i luxusní, odlehlejší letoviska, která nabídnou komfort, nejen pokud jde o ubytování, ale i na parádních, oblázkových, ba i písčitých a širokých plážích. Právě takovým místem je takřka privátní letovisko Duga Uvala.

Duga Uvala leží ve skryté zátoce, daleko od měst (asi 10 km severovýchodně od Puly) – ba i městeček. O to více je taky hotelů, apartmánů a jiných možností ubytování. Celé letovisko je přitom obklopeno a chráněno nekonečnou zelení lesů. Skutečně si budete připadat jako v jiném světě. Skvělé místo pro klidnou, osvěžující a komfortní dovolenou.


7. Vrsar

Malinké historické městečko je známé svým „terasovitým“ charakterem. Ulice obkružují nevysoký kopeček a stoupají až k dominantě v podobě kostela Vergolini. Vrcholek kopce s centrem města skýtá i úžasné výhledy na velmi členité pobřeží.

Okolí Vrsaru má jistou specialitu. Najdete zde spoustu nudistických pláží. Právě těmi je tato lokalita vyhlášená. Kromě toho je zde však i spousta „obyčejných“ pláží a taky hotelů, resortů, restaurací, barů, kempů a dalších míst, která lákají návštěvníky na zábavu i odpočinek.


8. Extra tip: Motovun

Motovun, Chorvatsko

Motovun patří mezi nejvíce fotogenická místa Istrie a rozhodně byste o jeho návštěvě měli uvažovat, pokud například křižujete Istrií v obytném voze nebo máte v plánu tento kus Chorvatska více poznat a procestovat jakýmkoli způsobem.

Motovun je malá vesnice, která se nachází na svahu strmého kopce. Pohledy na ni i výhledy z ní jsou opravdu skvělé. Ves se může pochlubit zachovalými hradbami i dalšími historickými stavbami. Pokud byste se rozhodli zdržet déle, najdete zde i docela dost možností ubytování. Nečekejte však luxusní resorty. Spíše penziony a hotýlky nebo ubytování u místních.


9. Extra tip č.2: Bale

Další pozoruhodnou vískou je Bale. Podobně jako Motovun se nachází ve vnitrozemí, ale přesto láká turisty svou jedinečnou krásou. Ta vychází především ze zachovalého, autenticky starobylého charakteru. Bale není barevná a živá jako mnohá přímořská sídla. Naopak zaujme svou kamennou strohostí, která působí až majestátně a odtažitě. Velmi zajímavé místo.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

19 − 6 =