Ledovce v Rakousku – TOP 8+1 pro lyžování na ledovci

Lyžování na ledovci má rozhodně zajímavé kouzlo a mnozí lyžaři tento typ ledovcových středisek vyhledávají. Nejblíže si můžete takové zimní sportovní kratochvíle dopřát zřejmě u našich jižních sousedů – v Rakousku. Ti mají díky Alpám ledovců požehnaně a na řadě z nich najdete vynikající lyžařské areály. Velké, malé, komorní i rušné.

Často se můžete těšit na vynikající až „neprůstřelnou“ sněhovou jistotu díky velkým nadmořským výškám nad 3 tisíce metrů. Rakouské areály bývají navíc kvalitně vybavené a samozřejmě na vás čekají i nádherné výhledy a velehorská příroda. V dnešním článku se podíváme právě na nejlepší ledovce v Rakousku, na kterých se dá lyžovat. Stačí si vybrat a vyrazit.


Nejlepší ledovce v Rakousku vhodné pro lyžování

1. Stubai, Tyrolsko

Stubai, Rakousko
Stubai, Rakousko

Mezi místa jako stvořená pro dokonalou lyžovačku patří zcela nepochybně i ledovec Stubai, který najdete na jihu Rakouska, cca 30 km od Innsbrucku, blízko italských hranic. Alpské vrcholky se zde zvedají do výše přes 3300 m. n. m. Ledovec se rozkládá především na svazích Stubaier Wildspitze (3341 m. n. m.) a zdejší lyžařské středisko se rozlévá i po okolních vrších, zejména pak po hoře Schaufelspitze (3333 m. n. m.).

Zdejší lyžařský areál je docela velký, nabízí přes 70 km sjezdovek a na 130 km běžeckých tratí. Na zmíněném vrcholu Schaufelspitze zasahuje do výše přes 3200 m. n. m. a celkový výškový rozdíl sjezdovek je vynikajících 2250 metrů. Je zde perfektní sněhová jistota, ačkoli se někdy může stát, že vás zradí počasí a ledovec bude kvůli nepřízni uzavřen. Sezóna je zde ovšem velmi dlouhá, od začátku října do konce května. Výhodou je i blízkost Innsbrucku, překrásné horské metropole, v jejímž okolí (a samozřejmě i ve městě samotném) je toho spousta k vidění.


2. Ötztal – Sölden, Tyrolsko

Ötztal, Rakousko
Ötztal, Rakousko

Stále se nacházíme v jižním Tyrolsku, navíc opravdu velmi blízko předchozí lokalitě. Slavné alpské údolí Ötztal se táhne severojižně podél řeky Ötztaler Ache v délce skoro 70 km a rozděluje od sebe Stubaiské (ano, viz stubaiský ledovec) a Ötztalské Alpy. Kolem tohoto údolí se hromadí na 250 třítisícovek! Přítoky zmíněné řeky Ötztaler Ache, které do ní stékají z hor, taky tvoří četné úchvatné vodopády. Krajina zde je překrásná a údolí má i významnou historii. Osídlené je už od pravěku a našla se zde taky nejslavnější mumie evropské doby bronzové pojmenovaná příznačně Ötzi.

Největším a nejživějším centrem údolí je město Sölden. Kolem něj se taky rozkládá prominentní lyžařské centrum, kterým se vine skoro 150 km sjezdovek. Ty mají celkové převýšení přes 1800 m a dosahují až do výšky 3260 m. n. m. Toto rozlehlé středisko zahrnuje dokonce rovnou dva ledovce, které jsou vzájemně propojené tunelem a s areálem je spojují četné lanovky.

Středisko Sölden patří k nejlepším a největším v Rakousku. Jsou zde mimořádně dlouhé a nezřídka i obtížné sjezdovky i volné terény. Středisko je velmi moderní a skvěle vybavené. Zkrátka skvělé, ale dost rušné a drahé místo.

Náš tip: Vyberte si z široké nabídky zlevněných pobytů v Tyrolsku v Rakousku zde.


3. Hintertux, Tyrolsko

Hintertux, Rakousko
Hintertux, Rakousko

Tento známý a mezi lyžaři i jinými zimními sportovci velmi oblíbený ledovec najdete na jihozápadním konci údolí Tuxertal v Zillertalských Alpách u hranic Rakouska s Itálií. Ledovec zabírá svahy vrcholů Kleiner a Grosser Kaserer, ale dosahuje i pod vrchol hory Olperer, která má 3476 m. n. m. Na ledovci se rozkládá vynikající středisko, které je velmi oceňované a nabídne krásnou přírodu, skvělé sjezdovky a leccos dalšího.

Sjezdovek je zde na 60 km a začínají ve výšce až 3250 m. n. m. Panuje zde famózní sněhová jistota a sezóna probíhá celoročně, přičemž nejfrekventovanější období bývá tradičně podzim, kdy zde může být docela nacpáno. Obtížnost sjezdovek je různorodá, na své si přijdou i náročnější lyžaři. Nechybí zde ani parádní adrenalinový snowpark.

Tento ledovec a areál lze rozhodně doporučit jako velmi příjemný. Městečko Hintertux pod ním je velmi malebné a poměrně malé s opravdu krásnou atmosférou.


4. Kitzsteinhorn (Kaprun), Salcbursko

Kitzsteinhorn, Rakousko
Kitzsteinhorn, Rakousko

Město Kaprun na jihu Salcburska představuje velmi známou rakouskou destinaci a oblíbený cíl turistů. Důvodem je výhodná poloha v blízkosti jezera Zeller See, které patří k nejnavštěvovanějším v Rakousku. V Kaprunu je majestátní hrad a toto město je známé i několika úžasnými soutěskami, jimiž se ve výškách vinou dřevěné mostové stezky. Asi nejznámější je stezka v soutěsce Sigmund Thun-Klamm, která je přímo za městem, ale v okolí jich je víc.

A pak je zde taky ledovec s parádním lyžařským střediskem. Tento ledovec se rozkládá na svazích hory Kitzsteinhorn (3203 m. n. m.) cca 7 km jižně od centra Kaprunu. Těšit se můžete na nádherné výhledy (až k jezeru Zeller See) a výborné lyžování. Areál prochází postupnou modernizací. Před pár lety ho přímo s Kaprunem spojila moderní lanovka.

Sjezdovek je zde na 60 km, dominují modré a červené. I když jde o spíše menší, kompaktnější areál, je opravdu velmi navštěvovaný – i díky vysoké sněhové jistotě. Připravte se na větší ruch a vyšší ceny.


5. Mölltal (ledovec a Ankogel), Korutany

Mölltal, Rakousko
Mölltal, Rakousko

Za ledovcem Mölltaler se můžete vypravit do samotného srdce Vysokých Taur asi 120 km východně od Innsbrucku (nebo 100 km jižně od Salzburgu). Tento ledovec je ve srovnání s mnoha jinými v našem žebříčku poměrně malý. Totéž pak platí i pro lyžařský areál, který se na něm a kolem něj rozkládá. Nenechte se však mýlit, rozhodně se zde nebudete nudit. Jde o velmi pěkné lyžařské středisko.

Prostředí je zde příjemně členité a atraktivní, ale nechybí ani dlouhé ledovcové pláně pro parádní sjezdy. Sjezdovek je zde dohromady jen cca na 17 km, převažují pak červeně značené. Dopravu zajišťují dva vleky a sedm lanovek. Nejvýše se můžete dostat do 3122 m. n. m., což je zajisté víc než dost. Velmi potěšující je zde i dlouhá sezóna, téměř celoroční, podpořená špičkovou sněhovou jistotou. Rozhodně moc pěkné místo a lyžařské středisko, pokud dáváte přednost klidnějším a menším areálům.


6. Schladming – Dachstein, Rakousko

Schladming, Rakousko
Schladming, Rakousko

Po jednom menším lyžařském areálu se zase naopak vypravíme do jednoho opravdu velkého. Nacházíme se tentokrát u měst Schladming a Dachstein, podle nichž nese areál název. Tato města najdete ve Štýrsku a jde o jeden z nejseverněji položených (a tedy i k ČR nejbližších) areálů v našem žebříčku. Navíc jde o oblast opravdu známou a hojně navštěvovanou, rozhodně zde bývá docela rušno, tím spíš, že sezóna je zde spíše kratší, od konce listopadu do půlky dubna.

Na druhou stranu areál je natolik rozlehlý, že se v něm i větší počet návštěvníků rozptýlí. Přepravní kapacita lanovek a vleků je přes 110 000 osob za hodinu. Je zde taky úžasných 200 km sjezdovek a na 490 km běžeckých tratí. Sjezdovky se nacházejí v nižších nadmořských výškách – mezi 700 a 2700 metry. Přesto je zde poměrně velmi dobrá sněhová spolehlivost.

A dočkáte se samozřejmě i ledovce. Schladminger Gletscher leží na odvrácených svazích hřebene táhnoucího se nad Schladmingem. Je zde několik vleků a příjemné, spíše ploché tratě, ale taky třeba snowpark.


7. Kaunertal, Tyrolsko

Kaunertal, Rakousko
Kaunertal, Rakousko

Kaunertal je údolí v srdci Ötztalských Alp na jihu rakouského Tyrolska. Jsme tedy opět v oblíbené ledovcové oblasti, kde není nouze o velehory čnící do výše více než 3500 m. n. m., o úžasná hluboká údolí nebo i horská jezera a taky pravověrné, autentické alpské vísky. Oním zmíněným jezerem je v tomto případě nevelké, ale nádherné Gepatsch Stausse, které najdete právě v hloubi kaunertalské doliny. Na jižní konci údolí pak nad jezerem stoupají vrcholy hor a mezi jejich hřebeny leží i kaunertalský ledovec.

Na svazích hor Valginjoch (3098 m) či Vordere Karlesspitze (3233 m) se pak na ledovci rozkládá i lyžařský areál. Ještě níže pak leží jeho menší „kolega“ – Fendels. Užít si zde dohromady můžete něco přes 50 km sjezdovek. Jde tedy o poměrně velmi malé areály, nejsou ani příliš vytížené. Rozhodně jsou ale pěkné s velkou sněhovou spolehlivostí.


8. Pitztal, Tyrolsko

Pitztal, Rakousko
Pitztal, Rakousko

Další krásné tyrolské horské údolí – či v tomto případě spíše soutěska – leží podél divoké říčky Pitze. Na soutěsku dohlížejí rozeklané a věčným sněhem pokryté štíty velehor. V jejím nitru je několik městeček a vísek, největším sídlem je Sankt Leonard im Pitzal. Jen projíždět touto horskou úžinou je úchvatný zážitek. A na jejím jižním konci vás pak čeká třešnička v podobě lyžařského ledovcového areálu. Ten leží pod vrcholem Wildspitz, který ční do výše 3768 m. n. m.

Jde o malý areál s celkem cca 20 km sjezdovek, ale nabízí opravdu pěkné prostředí a nádherné výhledy. Sjezdovky navíc sahají až do výše 3440 m. n. m. Ostatně jde o nejvýše položený rakouský ledovec. To přidává výhodu vynikající sněhové jistoty. Najdete zde úžasné ledovcové dálnice a užít si můžete skvělé lyžování. Pokud by kvůli nepřízni počasí byl ledovec uzavřen, údolí Pitzal nabízí ještě další pěkné lyžařské areály.


9. Ledovec Pasterze

ledovec Pasterze, Rakousko
ledovec Pasterze, Rakousko

Na minulé příčce jsme navštívili nejvýše položený ledovec a na závěr tu máme největší – resp. nejdelší – ledovec Rakouska, který se táhne v délce přes 8 km. Tento ledovec leží ve Vysokých Taurech, pod jejich nejvyšším vrcholem Grossglockner, což je zároveň nejvyšší hora celého Rakouska (3798 m. n. m.). K ledovci vás přiblíží Grossglocknerská vysokohorská silnice. Je zde i horská chata. Ten pohled rozhodně stojí za to.

Na tomto ledovci si však nezalyžujete. Za zimními sporty musíte jinam. Nejbližší možnost, která je přímo po cestě, nabízí středisko Heiligenblut kolem stejnojmenné obce. Největší výhodou jsou zřejmě zdejší krásná panoramata. Jde o menší středisko s převahou středně těžkých sjezdovek a jsou zde výborné volné terény.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

16 − 6 =