Kam jet lyžovat do Turecka? Trendy lyžování v Turecku přímým letem z Prahy

Když se řekne Turecko, většina lidí si vybaví tureckou riviéru, přímořská letoviska jako Antalya či Alanya nebo majestátní metropoli Istanbul. Turecko skutečně není zrovna prvním a nejoblíbenějším cílem českých či evropských lyžařů, ale pokud máte rádi méně okoukané destinace, v Turecku si i jako milovníci zimních sportů můžete rozhodně přijít na své.

Ostatně naprostou většinu plochy této země tvoří hory a velehory, takže příležitostí pro lyžování je zde dost a dost a není třeba se bát nedostatku sněhu. V sezóně jsou i turecké hory a pohoří víc než bohaté na sníh. Navíc zde můžete najít i lyžařské areály ve výšce nad 3 tisíce metrů, které již slibují výbornou sněhovou spolehlivost. A které areály stojí v Turecku za úvahu a za návštěvu?

Připravili jsme si pro vás žebříček pěti tipů, kam jet lyžovat do Turecka. Vybírali jsme přitom areály, které jsou kvalitní, atraktivní a nacházejí se v různých koutech Turecka, aby si na své přišel opravdu každý.


Nejlepší lyžování v Turecku

1. KAYSERI – ERCIYES

Erciyes, Turecko
Erciyes, Turecko

Kayseri je milionová metropole ve středním Turecku, v Kappadokii. Toto prastaré město leží v lůně velehor a jeho okolí tudíž nabízí i vynikající možnosti pro lyžování. Nejvýznamnějším blízkým lyžařským střediskem je Erciyes, které se rozkládá na severovýchodním úbočí stejnojmenné sopky vysoké 3 916 metrů nad mořem.

Toto středisko patří k největším, nejmodernějším a nejpopulárnějším v Turecku. Je zde přes 100 km sjezdovek, přičemž víc než polovina celkové délky se uměle zasněžuje. Nejvyšší sjezdovky začínají ve výšce přes 3 300 m. n. m. (celkové převýšení cca 1400 m) a převažují střední a lehčí tratě, ale najde se zde i dost černě značených sjezdů. Dopravu po areálu zajišťuje na 14 vleků a lanovek s kapacitou skoro 27 000 osob za hodinu.

Sezóna zde probíhá od prosince do dubna a sněhová spolehlivost je díky velkým nadmořským výškám víc než slušná. Ze sopky Erciyes můžete za dobré viditelnosti dohlédnout na Černé moře na severu i Středozemní moře na jihu. V areálu je i apres ski vyžití, lyžařská akademie a obecně jde o velmi kvalitní areál srovnatelný s některými evropskými, alpskými areály. Rozhodně doporučujeme.


2. Uludağ

Uludağ, Turecko
Uludağ, Turecko

Více než dva a půl tisíce metrů vysoký vrchol Uludag se zvedá jižně nad městem Bursa na severozápadě Turecka, jen cca 25 km od pobřeží Marmarského moře. Na severním úbočí hřebene najdete velmi pěkné a kvalitní lyžařské středisko, které patří v rámci Turecka k oblíbeným. A to jak mezi místními, tak i turisty. Důvodem může být jistě i značná blízkost k metropoli Istanbul, ten leží pouze cca 80 km severně odtud za zmíněným mořem, které od sebe dělí Černé a Egejské moře.

Uludag patří spíše mezi menší střediska s celkovou délkou sjezdovek kolem 28 km. Nejvyšší začínají v poloze přes 2 300 m. n. m. Přepravu po areálu zajišťuje dohromady na 25 vleků a lanovek. Převažují zde snadné a v kontrastu k tomu taky černé, obtížné sjezdovky – těch je zde na 35 %, takže si na své přijdou jak nováčci, tak velmi zkušení lyžaři.

Zdejší hory a svahy jsou převážně zalesněné a krajina přívětivá. Středisko nabízí bohaté možnosti pro ubytování, zábavu, gastronomické zážitky a podobně. Na Turecké poměry jde rozhodně o celkově jeden z lepších, neřku-li nejlepších, areálů.


3. Kartepe

Kartepe, Turecko
Kartepe, Turecko

Kartepe je další lyžařské středisko ležící v blízkosti Istanbulu – a tedy s velmi dobrou dostupností pro turisty. Kartepe leží na svahu stejnojmenného vrcholku, který je shodou okolností skoro na metr stejně vysoký jako naše Sněžka. I okolní pohoří je nižší, takže podmínky jsou zde podobnější našim horám, včetně vysoké lesnatosti. Zdejší příroda je tedy velmi nádherná, ale pokud milujete velehorské výhledy, zde si na své příliš nepřijdete. Rovněž sněhová jistota je v tomto středisku logicky poněkud nižší.

Výhodou naopak je, že jde o poměrně mladé a solidně vybavené středisko. Středisko má 12 lyžařských tratí s různou délkou a obtížností (převažují snadné a střední), pět vleků a snowboardové zóny. Můžete si zde pronajmout lyžařské vybavení anebo si třeba užít vynikající wellness služby a exkluzivní ubytování v luxusním 5hvězdičkovém hotelu The Green Park Kartepe.

Kartepe je také skvělou destinací pro milovníky přírody, kteří si mohou prohlédnout okolní krásy. Rozhodně jde o pěkný a zajímavý areál, který stojí za úvahu nejen kvůli blízkosti Istanbulu.


4. Sarikamis

Sarıkamış, Turecko
Sarıkamış, Turecko

Do tohoto areálu se budete muset vypravit na samotný severovýchod Turecka, do blízkosti hranic s Arménií a Gruzií. Sarikami je městečko v provincii Kars, které je známé především jako dějiště jedné z nejkrvavějších bitev první světové války mezi Osmanskou říší a Ruskem. Dnes je zde ale klid a mír a můžete si užít nádhernou přírodu a příjemné lyžování.

Areál se nachází na severních svazích hory Bayraktepe, která se vypíná nad městem Sarikamis do výše 2 617 m. n. m. Areál je převážně zalesněný borovými lesy a velmi příjemný. Středisko má 9 lyžařských tratí s celkovou délkou 25 kilometrů, 5 vleků a docela slušný snowpark. Můžete si zde vyzkoušet jak sjezdové, tak běžecké lyžování, nebo si pronajmout sněžné skútry. Celkové převýšení areálu je kolem 600 metrů.

U areálu či ve městě Sarikamis je k dispozici mnoho možností pro ubytování, ale i jiné vyžití a zábavu. Jsou zde i historické památky. Ačkoli nejde o turisticky zrovna nejvytíženější areál a leží v odlehlé oblasti, pokud budete poblíž, rozhodně stojí za návštěvu.


5. Palandöken (Ejder 3200 World Ski Center)

Palandöken, Turecko
Palandöken, Turecko

I tento areál se nachází úplně na východě Turecka, ale rozhodně je velmi zajímavý a za návštěvu stojí. Na Turecké poměry jde o poměrně velmi pěkně vybavený a moderní areál. Kromě lyžování nabízí spoustu možností pro ubytování – včetně luxusnějších hotelů s lázněmi či wellness centry a vysokým komfortem a úrovní služeb. Středisko je poměrně živé a sezóna zde probíhá celých šest měsíců.

více než 48 km sjezdovek jde o větší areál. Najdete zde všechny druhy tratí, ale nejvíc je modře značených sjezdovek. Nejdelší trať má 12 km. Nejvýše položená začíná až v nadmořské výšce 3 200 m. n. m. Jde tedy o poměrně vysoko položené středisko s výbornou sněhovou jistotou.

Užít si taky můžete spoustu velehorských vyhlídek na převážně holé hřebeny a vrcholy. Lanovek a vleků je zde dohromady 16. Svou kvalitou a úrovní služeb, sjezdovek a vybavení dokáže toto středisko oslovit i evropské návštěvníky zvyklé na špičková alpská centra.

Středisko ostatně vzniklo teprve v roce 2011 jako místo konání Zimní Universiády, což je světoznámá univerzitní obdoba Olympiády. Pro veřejnost bylo otevřeno až v roce 2016. Nejde tedy o žádný omšelý areál se starožitnou technikou.


Zajímá vás zimní dovolená na horách? Pak si přečti také tyto články:

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

16 − 3 =