Kam jet lyžovat do Slovinska (TOP 7 nejlepších lyžařských středisek)

Kam zamířit na lyže? Samozřejmě nejlépe do Alp. Rakousko je jistota, nabízí úžasné ski areály, ale je zde poměrně dost draho. O Švýcarsku či lyžování ve Francii nemluvě. Trochu se však pozapomíná na jistou „slovanskou“ zemi, která se taky může pochlubit alpskými velehorami. Řeč je samozřejmě o Slovinsku.

Slovinsko není příliš vzdálené a nabízí překrásné hory se spoustou zajímavých ski areálů. Většinou nejsou tak velké ani načančané jak u západních sousedů, ale mohou nabídnout přívětivější, klidnější atmosféru a mnohem příznivější ceny. Slovinsko tedy rozhodně stojí za úvahu, pokud přemýšlíte, kam vyrazit v zimě na lyže.

V dnešním článku jsme se na slovinské ski areály zaměřili a výsledkem je sedm parádních tipů, kam jet lyžovat do Slovinska. Určitě si mezi nimi vyberete nějaký, který vás osloví krásnými scenériemi nebo atraktivními sjezdovkami.


Nejlepší lyžařská střediska ve Slovinsku

1. Skiareál Vogel

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 600 km

Tento parádní slovinský ski areál leží v srdci Julských Alp, přímo na svazích hor nad rozlehlým Bohinjským jezerem. Toto ledovcové jezero patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím na Slovinsku (jde o největší jezero země), takže tato oblast je dvojnásob atraktivní cíl.

Vogel nabízí nádherné výhledy až na Triglav. Právě panoramata a okouzlující prostředí jsou největší lákadla tohoto střediska. Rozkládá se pod vrcholem 1880 m vysoké hory Šija a dorazit sem můžete lanovkou od jezera. Další vynikající výhodou je vysoká sněhová jistota. V tomto směru patří Vogel k nejspolehlivějším areálům Slovinska.

Jde o velmi tradiční areál a lyžuje se zde už od 60. let minulého století. Delší tradice ovšem tentokrát není dvakrát velkou výhodou, protože na areálu je stáří znát. Místy i poměrně dost výrazně. Další nevýhodou mohou být poměrně krátké a přerušované sjezdovky. Dohromady jich zde je na 22 km a nejvyšší začíná v poloze 1800 m. n. m. Celkové převýšení areálu je přes 1200 metrů.

Obecně je Vogel místem vhodným pro rodinné lyžařské výlety, pro rekreační a začínající lyžaře. Pokročilí či nároční lyžaři zde moc nadšení nebudou. Na druhou stranu jde o středisko poměrně dost klidné a taky cenově dostupné.

🌎 Náš tip: Zimní dovolená spojená s wellness, ubytování v hotelu Bohinj Eco **** s wellness a neomezeným vstupem do aquaparku, a skipasem v ceně!


2. Skiareál Krvavec

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 645 km

Skiareál Krvavec, Slovinsko
Skiareál Krvavec, Slovinsko

Tento slovinský ski areál se rozprostírá mezi vrchy Krkavec (1853 m. n. m.), Zvoh (1971 m. n. m.) a Kržišče (1658 m. n. m.). Sjezdovky se sjíždějí především k nižšímu vrcholku Gospinca (1477 m. n. m.) anebo do sedla Kriška Planina.

Areál Krkavec s maximální výškou 1970 m. n. m. patří podle mnohých k vůbec nejlepším na Slovinsku. Ne že by byl kdovíjak obrovský nebo exkluzivně vybavený, ale nabízí rozumný mix všeho, co je potřeba pro dobrou lyžovačku.

Jsou zde krásné výhledy a všechny náročnosti sjezdovek s dominancí červeně značených tratí. Středisko příjemně překvapí přehledností a dokáže zaujmout i náročnější lyžaře. Výborná je zde i sněhová jistota. A samozřejmě v neposlední řadě se můžete těšit na poměrně vlídné cenové relace.

Ve středisku panuje velmi vlídná atmosféra a velkou vadou na kráse není ani větší vytíženost, kterou je zde třeba očekávat zejména o víkendech. Sezóna zde probíhá od začátku prosince do začátku dubna. Rozhodně jde o zajímavou, milou a levnou, byť ne zrovna luxusní, alternativu rakouských ski center.


3. Skiareál Kranjska Gora

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 550 km

Kranjska Gora, Slovinsko
Kranjska Gora, Slovinsko

Kranjska Gora je příjemný ski areál rozprostírající se u stejnojmenného horského městečka na březích horské řeky Sava Dolinka. Jde o poměrně nízko položený, ale velmi živý a krásný areál – navíc nesporně jeden z nejznámějších na Slovinsku.

Toto letovisko se nese trochu více v „západním“ duchu. Je zde i spousta lepších hotelů, wellness hotelů a resortů a jiného turistického zázemí. Krajnska Gora nabízí na balkánské poměry velmi úhledné, čisté a upravené prostředí a celé letovisko obklopuje překrásná lesnatá příroda, přičemž z temných hvozdů tu a tam vyčnívají ostré skalnaté útesy a hřebeny. Pro mnohé může být taková rozmanitá a atmosférická krajina lákavější než – v jistém smyslu poněkud nudné a monotónní – velehorské scenérie.

Areál samotný není příliš velký. Nabízí na 20 km sjezdovek, ty jsou na druhou stranu docela rozmanité. Najdete zde rychlejší, svižnější sjezdy i pohodové tratě. Kvalita vybavení kolísá od zastaralého po docela moderní, ale s převahou starších dopravních zařízení.

Za asi největší nevýhodu lze pak považovat nízkou nadmořskou výšku. Pohybujete se ve výškách 800 až 1300 m. n. m., takže sněhová jistota je zde spíše horší. Zasněžuje se na 14 km sjezdovek. Obecně jde však o velmi pěkné, malebné středisko, které si zaslouží doporučení.

🌎 Náš tip: Slovinsko 100 m od sjezdovky u Národního parku Triglav: Hotel Alpina *** s polopenzí a wellness + děti zdarma


4. Skiareál Kanin-Sella Nevea

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 585 km

Z nižších nadmořských výšek se přesuneme do velehor. Ski areál Kanin-Sella Nevea je zřejmě nejvýše položeným na Slovinsku a jeho sjezdovky začínají až ve výšce 2300 m. n. m. Jistě, oproti některým rakouským nebo švýcarským areálům to stále není nic neskutečného, ale tento ski areál již svými proporcemi a nabídkou náročnějších či sportovních tratí osloví i velmi zkušené lyžaře.

O ski areál se de facto „dělí“ Slovinci a Italové, protože se nachází přímo na hranicích jejich zemí. Táhne se v délce přes 10 km mezi italským letoviskem Sella Nevea a slovinským městem Bovec. Zhruba uprostřed se nachází nejvyšší vrchol areálu – Monte Forato neboli Prestreljenik (2498 m. n. m.), od nějž se areál svažuje na obě strany.

Jsou zde všechny druhy sjezdovek včetně náročnějších či sportovnějších sjezdů. Dohromady je zde k 30 km sjezdovek. Areál nabízí i výhodné podmínky pro skialpinismus a disciplíny jako freeride.

Celkově vzato patří Kanin-Sella Nevea k tomu nejlepšímu co Slovinsko v rámci lyžování nabízí.


5. Skiareál Mariborsko Pohorje

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 535 km

Dalším z níže položených, ale velmi pěkných, slovinských ski areálů je středisko Mariborsko Pohorje. Areál se táhne v délce cca 10 km po hřebenech jihozápadně od známého slovinského centra Maribor na úpatí okrajového alpského horského masivu Pohorje.

Areál je na slovinské poměry relativně moderně vybavený, převažují zde jednodušší sjezdovky. Celkově je zde přes 40 km sjezdovek a dvaadvacet lanovek a vleků o kapacitě kolem 16 tisíc osob za hodinu. Nejvyšší sjezdovky začínají ve výškách kousek nad 1300 m. n. m. – nejníže se areál dostává až do 300 m. n. m. I v důsledku toho je zde sněhová jistota přinejlepším průměrná.

Tento ski areál je zajímavý především pro méně náročné a rekreační lyžaře nebo pro rodinné lyžařské výlety. Velkou výhodou je právě blízkost Mariboru a tedy velmi dobrá dopravní dostupnost.


6. Skiareál Cerkno

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 640 km

Malý, ale šikovný ski areál, který má výhodu v podobě blízkosti hlavního města Slovinska, Lublaně. Ta je odtud cca 35 km. Areál se rozprostírá po svazích hory Črni vrh (1288 m. n. m.), takže jde o další poměrně nízko položené lyžařské středisko, končící pod hranicí 1300 m. n. m. Jsou zde ovšem velmi pěkné výhledy a výhodou je i docela moderní vybavení – v rámci Slovinska jde možná o jeden z nejmodernějších ski areálů.

Kombinace blízkosti Lublaně a kvality vybavení činí z Cerkna jeden z nejpopulárnějších a nejvíce navštěvovaných ski areálů v zemi. Je zde snowpark a sjezdovky různé obtížnosti. Převažují ovšem jednoduché tratě. Opět jde tedy o areál, který může být dobrým cílem pro rodinnou dovolenou nebo pro rekreační lyžaře. Samozřejmě je třeba počítat s nižší sněhovou jistotou vzhledem k nižší poloze.


7. Rogla Ski Resort

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 585 km

Poslední středisko se rozkládá nad městem Rogla v již zmíněném masivu Pohorje blízko Mariboru. Do tohoto města je to cca 20 km. Rogla není jen název města a střediska, ale i nejvyššího vrchu, pod nímž středisko leží. Tato hora má 1517 m. n. m a nejvyšší sjezdovky začínají na vrcholu. Opět jde však spíše o níže položené ski centrum.

Tento areál patří k poměrně dost malým. Sjezdovek je na 12 km. Převažují zde středně obtížné tratě, ale najdou se i sjezdovky pro začátečníky, či naopak pokročilé. Poměrně dobré je zde zázemí pro rodiny s dětmi. Nechybí zde ani freestyle funpark a blízko areálu jsou příjemné termály Zreče, takže se po sportovním výkonu na sněhu můžete pořádně prohřát a zregenerovat.


Zajímá vás lyžování v Evropě, pak vás možná budou bavit i naše další články a tipy pro inspiraci.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

nine − six =