Nejlepší cesta do Chorvatska autem

Chorvatsko autem

Cesta do Chorvatska autem

Chorvatsko patří již několik let mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů. Zásluhu má na tom křišťálově čisté moře, věčně zelená příroda, historická městečka a dobrá dostupnost autem ze všech koutů republiky. Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku a chcete se tam vydat na vlastní pěst, poradíme vám, jaká je nejlepší cesta do Chorvatska.Trasa č. 1

Češi nejčastěji jezdí do Chorvatska autem po trase dlouhé 962 km, která vede z Prahy po dálnici D1 na Mikulov. Odtud pokračují na Vídeň a Graz. Jak je ale známo, na D1 jsou neustálé dopravní problémy a kolony vás mohou potkat i při průjezdu Rakouskem.

Trasa č. 2

Další trasa vede z Prahy přes Jihlavu, Znojmo, Vídeň a Graz a její délka je 929 km. I když se může zdát, že po této trase budete v Chorvatsku dříve než po trase č. 1, na některých úsecích sjíždíte z dálnice, projíždíte Vídní a musíte dodržet rychlostní omezení.

Trasa č. 3 – nejlepší cesta do Chorvatska

Nejkratší trasa vede přes České Budějovice, Linec a Graz a ujedete po ní 910 km. Po cestě projíždíte tunely a pár úseky mimo dálnice a zpomalit vás mohou dopravní zácpy. U všech třech tras platí, že z Grazu vede cesta k hraničnímu přechodu se Slovinskem. Po průjezdu tímto státem pokračujete v Chorvatsku po dálnici směr Záhřeb.

Dálniční známky a mýtné

Chorvatsko autem je sice levnější než autobusový zájezd, ale musíte počítat s nákupem dálničních známek a uhrazením mýtného. Kolik si připravit peněz?

 • Rakousko – 10 denní dálniční známka za 8,70 eur
 • Slovensko – 10 denní dálniční známka za 10 eur
 • Slovinsko – 7 denní dálniční známka za 15 eur
 • Maďarsko – 7 denní dálniční známka za 265 Kč, měsíční za 425 Kč
 • Chorvatsko – mýto Záhřeb – Makarská za 195 kun (720 Kč). Na mýtném můžete ušetřit 22 procent, když si zakoupíte na mýtné bráně předplacenou kartu ENC.

Rady a tipy na chorvatských silnicích

 • Vyplatí se vyjet nejlépe okolo 3. – 4. hodiny ranní. Vyhnete se tak jízdě v noci.
 • Pokuty za rychlou jízdu v cizině se pohybují v řádech stovek eur. Při překročení povolené rychlosti o 20 km/h zaplatíte i 150 eur.
 • Ceny benzínu jsou v letních měsících obvykle na stejné úrovni jako v Česku, mírně vyšší ceny očekávejte v Chorvatsku.
 • Rychlost na dálnici je 130 km/h, mimo obec 90 km/h, v obci 50 km/h.
 • Řidiči mladší 24 let mají rychlostní omezení o 10 km/h nižší než ostatní řidiči.
 • Pro vlastní bezpečnost dodržujte dostatečnou vzdálenost od ostatních aut a řiďte se pravidlem čtyř vteřin.

Ten, kdo vyzkouší nejlepší cestu do Chorvatska, neměl by mít výraznější problémy dopravit se do cíle. Pro jistotu ale po trase sledujte upozornění na možné uzavírky, abyste byli připraveni pružně reagovat na nastalou situaci a jízdu si zbytečně nekomplikovali blouděním.Jakou cestu do Chorvatska autem doporučujete vy? Dejte nám vědět v komentářích pod tímto článkem. Nevíte kam dál? Zkuste se podívat třeba na nejkrásnější písečné pláže v Chorvatsku.

Přidat komentář

Vyhledávač zájezdů