TOP 15: Nejlepší termální lázně na Slovensku

Slovensko je zemí, která se může pochlubit překrásnou a bohatou přírodou – štědrou i na ceněné termální prameny, které vyvěrají na celé řadě míst. Na mnohých z těchto lokalit vznikly už v dávné minulosti tradiční lázně. Dnes leckde rostou i moderní aquaparky a jiná zábavná i relaxační a ozdravná centra. V dnešním článku vám v krátkých medailoncích představíme nejlepší termální lázně na Slovensku. Vybrali jsme jich rovnou 15 a jde o samé skvosty a klenoty. Ti největší nadšenci si klidně mohou udělat i okružní jízdu, protože za návštěvu rozhodně stojí všechny. Přesto se pokusíme vyzdvihnout největší přednosti (a zmíníme i případné nedostatky) jednotlivých lázní a míst.

Nejlepší termály na Slovensku, které se vyplatí navštívit

1. Aquapark Tatralandia

📌 Nejlepší termály pro rodiny s dětmi

Tatralandia, Slovensko
Tatralandia, Slovensko, zdroj: vlastní fotoarchív

Vprostřed Liptovské kotliny, která se nachází na úpatí Nízkých Tater, leží město Liptovský Mikuláš. A v tomto malebném městečku najdete největší slovenský aquapark – název Tatralandia vám možná není neznámý. Jde o skutečně významnou atrakci našich sousedů. Tento zábavní park je spojen s termálními lázněmi. Ty využívají prameny vyvěrající z téměř tříkilometrové hlubiny. Voda z nich je známá pro své blahodárné zdravotní účinky. Termální lázně mohou pomoci s onemocněními pohybového aparátu i dýchacích cest.

Samotný aquapark pak láká spíše k aktivní zábavě. Najdete v něm 14 bazénů, k nimž náleží rovnou 28 skluzavek a tobogánů. Včetně tobogánu Tornádo, který je nejdelší ve střední Evropě. Aqualand nabízí samozřejmě i rozsáhlý wellness, ubytování, restaurace nebo třeba úchvatný Tropical Paradise komplex, kde si můžete na chvíli připadat jako na dovolené v Karibiku. Tohle místo nabízí zábavu pro celou rodinu a jen neradi jej budete opouštět.

Co se zde léčí? Pohybový aparát a dýchací cesty


2. GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ

📌 Nejlepší termály v Nízkých Tatrách

Termální lázně Bešeňová, Slovensko
Termální lázně Bešeňová, Slovensko, zdroj: vlastní fotoarchív

V lůně Nízkých Tater leží termální lázně a aquapark Gino Paradise. Nachází se v obci Bešeňová, která je díky své poloze i vynikajícím zázemím pro výlety do okolí. Prozkoumat můžete Nízké Tatry, Západní Tatry a velmi blízko je i oblíbená Velká Fatra.

Samotné lázně jsou moderním a rozsáhlým komplexem s pěti venkovními bazény, z nichž 4 fungují celý rok. Voda pochází z 2 km hlubokých zdrojů a má teplotu přes 60°C. V bazénech samotných se však teplota vody pohybuje mezi 26 až 39°C, takže se neuvaříte, ale příjemně prohřejete. V areálu je i zábavní zóna s rozlehlými tobogány, skluzavkami, vodními děly a dalšími atrakcemi.

Co se zde léčí? Pohybový aparát, ženské a urologické problémy


3. AquaCity Poprad

📌 Nejlepší termály ve Vysokých Tatrách

Aquacity Poprad
Aquacity Poprad

Město Poprad je jednou z nejznámějších destinací Vysokých Tater. Není však jen zázemím pro horskou turistiku, nabízí i vodní radovánky nebo lázeňskou relaxaci. Vše se spojuje v jeden celek v aquaparku AquaCity. Ten tvoří 13 bazénů – venkovních i vnitřních – do kterých plyne termální voda o teplotě až 38°C. Voda se dezinfikuje speciální UV technologií, takže se ji nemusejí obávat ani osoby, kterým chlór nedělá dobře.

Pramen, z nějž pochází, je oceňován pro příznivé účinky na pleť, pokožku a nervovou soustavu. Samozřejmě se můžete těšit i na bezpočet tobogánů a dalších atrakcí a vynikající wellness centrum s rozsáhlými službami a nabídkou nejrůznějších procesů a terapií.

Co se zde léčí? pozitivní účinky na kůži a prokrvení kůže, ardiovaskulární systém, metabolismus, regulační mechanismy, nervový a svalový systém


4. Thermal Park Vrbov

📌 Nejlepší klidné termály

Termální koupaliště Vrbov leží na východ od Vysokých Tater a nabízí prostor pro regeneraci, relaxaci i zábavu pomocí minerální vody z termálního pramene, který zde vyvěrá. Nejde o nejrušnější nebo největší komplex na Slovensku (ačkoliv se zde nachází 10 bazénů), ale o to víc potěší příjemným, klidným prostředím prorostlým zelení a vzrostlými stromy. Skvělé místo k odpočinku a příjemnému koupání s benefity pro zdraví. Na své si přijdou i děti s několika skluzavkami a tobogány. Thermal Park nabízí i ubytování v moderních bungalovech.

Co se zde léčí? nemoci pohybového systému, mikroklímový revmatismus, nemoci nervové soustavy a nemoci kardiovaskulárního ústrojí


5. THERMAL PARK CORVINUS VELKÝ MEDER

📌 Nejlepší lázně na jihu Slovenska

Termály Velký Meder
Termály Velký Meder

Pokud vyrazíte na jih Slovenska, neměli byste minout velmi příjemné lázně a termální park v klidné obci Velký Meder. Tento menší park nabídne příjemné prostředí laděné spíše do tradičního lázeňského stylu. Termální prameny vyvěrají z hlubin 1,5 km a jeden z vrtů má dokonce přirozenou teplotu přes 76°C. Voda ve všech 13 bazénech je však upravována na přívětivější teplotu od 25 do 38°C.

Co se zde léčí? svalový aparát, klouby, páteř, ale pomáhá i proti chronické únavě a nedostatku energie.


6. TERMÁLNÍ KOUPALIŠTĚ PODHÁJSKA

📌 Ihned u pláže s pozvolným vstupem do moře

V nitranském kraji najdete obec Podhájská a v ní velmi příjemné termální koupaliště, které na ploše 12 hektarů nabídne 10 bazénů s velmi jedinečnou termální vodou z pramene bohatého na sírany a křemičité kyseliny. Jde pramen účinný pro léčbu především kožních onemocnění, jako jsou lupénky, ekzémy a další potíže. Pomáhá taky při nemocech dýchacích cest – a dokonce regeneruje i po úrazech a zlomeninách, ozdravuje štítnou žlázu a mírní i bolesti z chronických onemocnění pohybového aparátu.

Co se zde léčí? nemoci dýchacích cest, astma, nemoci průdušek, kožní nemoci (zejména atopický ekzém a lupénku), revmatizmus, dnu (lithium), bolesti kloubů, artritidu, osteoporózu, doléčení zlomenin (fosforečnany a vápník), chronické bolesti zad a páteře


7. VADAŠ THERMAL RESORT ŠTÚROVO

📌 Oblíbené termály mezi českými turisty

https://www.instagram.com/p/CDgeGfFjZ5U/?utm_source=ig_web_copy_link

Obec Štúrovo na jihu Slovenska v Nitranském kraji nabízí opravdu mimořádně atraktivní lákadlo v podobě termálních lázní a aquaparku Vadaš Thermal Resort. V aquaparku najdete 12 bazénů a parádní tobogánový park. Součástí je taky wellness centrum, kde si můžete dopřát masáže i další procedury. Resort nabízí i ubytování.

Co se zde léčí? nemoci pohybového ústrojí


8. Aquapark Senec

📌 Termály s nejhezčím okolím pro výlety

Aquapark Senec
Aquapark Senec

Senec je poměrně známou destinací i pro české turisty a výletníky. Jezdí se sem především k blízkým jezerům obklopeným kempy a dalšími ubytovacími zařízeními, kde to přes sezónu kypí velmi bujarým životem. V obci ale vyrostl taky aquapark. Má dohromady 12 bazénů, 6 z nich funguje celoročně. Samozřejmostí jsou další atrakce jako tobogány a skluzavky. Jde zde i rozlehlé wellness centrum pro odpočinek a regeneraci. Senec se zkrátka vyplatí navštívit.


9. Rajecké Teplice

📌 Nejkrásnější termální lázně na Slovensku

Obec Rajecké Teplice leží kousek od Žiliny, v blízkosti Malé a Velké Fatry. Nachází se zde známé lázně, které sice nejsou nijak extrémně rozlehlé, za to se mohou pochlubit naprostou stylovou dokonalostí. Architektura lázní se inspiruje antikou a komplex stojí za to navštívit už jen kvůli pohledu na krásu budov a okrasných prvků, jako jsou altány a sloupoví. V lázních si budete připadat jako bohové na vrcholku Olympu.

Co se zde léčí? nemocí ledvin a močových cest (jediné lázně na Slovensku), dále nemoci pohybového aparátu, trávicího ústrojí, nemoci z povolání, nervová, gynekologické a onkologické choroby


10. Trenčianské Teplice

📌 Nejoblíbenější termály slovenských občanů

Lázně Trenčianské Teplice jsou stará dobrá klasika – a to i mezi místními, tedy Slováky. Leží na západě země, takže ani pro našince nejsou nijak z ruky. Rozkládají se v opravdu krásném lesnatém prostředí. Strážovských vrchů. Pobyt zde rozhodně osvěží a potěší srdce – a navíc je zde ještě 5 termálních pramenů, jejichž blahodárných účinků si prý cenili už staří Římané.

Co se zde léčí? prevence nemocí pohybového aparátu, nervová onemocnění a některá kožní onemocnění (lupénka)


11. Termální lázně Patince

📌 Nejjižnějši položené termální lázně na Slovensku

V jižním koutě Slovenska, v obci Patince, můžete najít velmi příjemný wellness komplex, který nabídne rozsáhlé služby – ozdravné koupele, masáže, zábaly, saunový svět i řadu dalších kratochvílí a procedur. I tohle místo stojí za návštěvu, pokud vás shon moderního života už zmáhá.

Areál se rozkládá na ploše 22 ha, navštíví jej ročně až 15 tisíc návštěvníků, kteří mohou využít hned 5 termálních bazénů s teplotou 27 – 33°C. V areálu je také Římská koupel pro 10 osob v bezprostřední blízkosti pramenu o teplotě vody 36°C. Pro děti jsou připraveny skluzavky a tobogány či dětský bazén.

Co se zde léčí? kloubové, revmatické a ženské nemoci


12. Lázně Piešťany

📌 Jedny z nejdéle fungujících lázní

Lázně Piešťany
Lázně Piešťany

Lázně v Piešťanech představují další tradiční destinaci. Nabídnou ozdravné termální prameny i léčivé sirné bahno. Tyto lázně už fungují přes 200 let a stále jsou oblíbeným cílem návštěvníků ze Slovenska i okolních zemí. Nabídnout mohou koupání i bahenní zábaly a bezpočet dalších služeb a procedur.

Co se zde léčí? především revmatismus


13. Lázně Turčianske Teplice

📌 Horské lázně

Turčianské Teplice se rozkládají na samotném úpatí slavné Velké Fatry – ve výšce více než 500 m. n. m. Jde tedy o lázně vpravdě horské, které navíc ukrývají cenné termální prameny. Ty jsou vyhledávány především osobami s onemocněními močových cest nebo ledvin. V současnosti (resp. od roku 1993) jsou lázně přístupné i pro děti, takže sem můžete vyrazit s celou rodinou.

V centru města se nachází SPA areál a Lázeňský dům, v blízkosti i aquapark s termální vodou.

Co se zde léčí? močové cesty a ledviny


14. Meander Park – Tvrdošín – Oravice

📌 Méně známé slovenské lázně

V nitru hor, v náručí krásné přírody se nachází obec Oravice a v ní vyrostly v roce 2004 moderní termální lázně. Pramen, který zde vyvěrá je nicméně znám už odedávna. Lázně s aquaparkem ukrývají 9 bazénů, některé s celoročním provozem. Je zde taky 100 metrů dlouhý tobogán, bazén s umělými vlnami a další atrakce. Tento komplex v nádherném prostředí se rozhodně vyplatí navštívit a nejlépe se zde rovnou ubytovat, abyste si mohli déle vychutnat klid a krásu okolí.


15. Termální koupaliště Vincov les – Sládkovičovo

📌 Menší slovenské lázně

Za zmínku stojí i menší, přesto lákavé, koupaliště, které leží na západě Slovenska v obci Sládkovičovo. Termální pramen zde má přes 60°C a je samozřejmě ochlazován pro účely koupání. Pořádají se zde i večerní koupání a poblíž je i dost možností pro ubytování.

V areálu lázní se nachází 5 bazénů mezi nimiž nechybí plavecký o max. teplotě 24-26 stupňů, pro ostatní tu jsou 2 rekreačkní bazény.

Co se zde léčí? pohybové ústrojí


Přidat komentář

8 − 7 =