Exotická dovolená s malými dětmi – kam vyrazit, jak cestovat, na co si dát pozor?

Dovolená s dětmi může být krásný zážitek. Avšak je třeba trochu pečlivěji plánovat a hledat vhodné destinace i resorty. Pokud se s dětmi odhodláte vyrazit do vzdálenějších či exotických zemí mimo Evropu, zajisté je na místě zajímat se o faktory, jako je bezpečnost, zdravotní a hygienické standardy nebo doba letu. Ale jako vždy je důležité i to, co vás v dané zemi čeká, jaké krásy nabízí a co zde můžete zažít. V dnešním článku se zjistíme, kam na exotickou dovolenou s malými dětmi, aniž byste se museli obávat o zdraví či bezpečnost a zároveň se mohli těšit na nejkrásnější prožitky.

Kam cestovat za exotikou a teplem s dětmi?

1. Mauricius s dětmi

Mauricius s dětmi

TOP exotická destinace pro rodiny s dětmi

Mauricius patří mezi dlouhodobě nejoblíbenější exotické destinace pro exkluzivní dovolenou. Leží blízko neméně exotického afrického ostrova Madagaskar. Vzdálenost od ČR je necelých 9 tisíc km a let sem trvá kolem 10 hodin. Tedy ten přímý. Pro malé děti může být tak dlouhá cesta náročná, ale Mauricius jim to po příletu vynahradí nádherným prostředím.

Mauricius je moderní, vzkvétající a etnicky pestrá země se silnou ekonomikou a poměrně velmi vysokou hustotou osídlení. Hlavní město Port Louis je moderní metropole (či spíše „mini-metropole“ – má cca 150 000 obyv.). Na ostrově najdete množství letovisek a špičkově zařízených destinací. Mauricius se může pochlubit i krásnou přírodou včetně divokých hor či krásných pláží. Kolem té největší (Piton de la Petite Rivière Noire, 828 m. n. m.) se rozkládá úchvatný přírodní park.

Náš tip: Kdy jet na Mauricius

Mauricius není žádná zaostalá země. Má rozvinutou infrastrukturu a nabízí spoustu možností pro nejrůznější aktivity, sport, zábavu, výlety apod. Užít si můžete i luxus ve výborných tropických resortech. Mauricius nabízí od všeho trochu. Exotiku, ale i bezpečnost, pohodlí, zajímavou kulturu a rozmanitost.

Pro rodiny s dětmi jde tudíž o skvělou destinaci, kam se nemusejí bát vyrazit. Dokonce nebudete povinně potřebovat žádná očkování. Ostrov nabízí dobrou úroveň hygieny a zdravotní péče. Dobrodružnější výletníci by však měli zvážit očkování proti břišnímu typu, žloutenkám A a B.


2. Maledivy s dětmi

Maledivy s dětmi

Oblíbená exotická destinace pro děti (důležité vybrat dobrý resort vhodný pro děti)

Maledivy leží v Indickém oceánu, pár set km jižně od Indie. Jsou o něco blíže než Mauricius, ale i tak se proletíte kolem 9 hodin přímou linkou. Maledivy tvoří malinkaté korálové ostrovy roztroušené na velké ploše. Obvod mnoha z 1200 ostrovů je jen pár desítek či stovek metrů. Často se na jednom ostrově nachází pouze jediný exkluzivní resort. Odříznutý od světa, dokonale soukromý. Z letiště v hlavním městě Male se sem hosté dopravují čluny nebo hydroplány.

Náš tip: Maledivy s All Inclusive

Maledivské resorty lze označit za nejvyšší metu luxusu. Resorty jsou dech beroucí. Ostrovy se pyšní krásným mořem a palmovými háji. Maledivy však nejsou nic pro dobrodružné povahy. Skutečně jsou ideální pro romantiku či luxusní odpočinek. Děti by se zde mohli dokonce nudit. Pokud vyrážíte s nimi, je třeba volit dobrý resort, který bude tzv. child-friendly a nabídne jim dostatečné vyžití a podmínky. Některé resorty jsou vysloveně vhodné či určené jen pro dospělé osazenstvo.

Výhodou Malediv je, že zde nemusíte mít žádný strach o bezpečnost a ani o zdraví (při racionálním chování). Nejsou potřeba ani žádná očkování. Dovolená s dětmi ve vhodném resortu může být krásná, odpočinková, rajská i zábavná. Výhodou je i velmi teplé počasí.


3. Seychely s dětmi

Seychely s dětmi

Ten nejjemnější písek budou vaše děti milovat

Další symbol exotiky v Indickém oceánu. Let sem trvá taky cca 9 hodin, ale většinou se neobejde bez mezipřistání. Průměrná délka letu je tedy spíše 12-14 hodin. Díky velmi nízké hustotě osídlení je toto souostroví podobně poklidnou destinací jako Maledivy. Může působit až ospalé. Rovněž zde v průměru resorty nedosahují takové úrovně luxusu jako na Maledivách.

Seychely však naopak vítězí nebesky nádhernou krajinou. Přírodní krásy jsou největším lákadlem. Ať už jde o pláže s nejjemnějším, dokonalým pískem, úchvatná panoramata pralesů, palem a skal nebo křišťálové moře. Oproti Maledivám si zde můžete naplánovat i nějakou tu turistiku.

Opět se nemusíte ani bát o bezpečnost dětí a nejsou zde povinná očkování. Doporučené je očkování proti žloutence A, ale spíše pro cestovatele, kteří budou zkoumat odlehlá zákoutí ostrovů a více riskovat. Seychely nabízí i vynikající podnební podmínky. Je zde stálé a velmi příznivé klima. Minimální riziko, že vám dovolenou pokazí špatné počasí.


4. Dubaj s dětmi

Dubaj s dětmi

Nejkratší doba letu do „exotiky“

Z malebných ostrovů se na chvíli přesuneme do města. Dubaj se v posledních letech stal takřka Mekkou turismu. Jde o jedno z nejbohatších a nejmodernějších měst na světě, které zároveň funguje jako obrovské turistické letovisko. Nachází se zde několik hotelů, které patří mezi nejluxusnější i nejznámější na světě.

Příkladem může být hotel Burj Al Arab. Slavná budova přezdívaná „plachetnice“ má přes 300 m a někdy se o tomto hotelu mluví jako o šestihvězdičkovém. Ale kromě toho jsou zde stovky a tisíce jiných hotelů, luxusních i poněkud dostupnějších. Dovolená v Dubaji není jen pro vyvolené, cestovní kanceláře nabízejí i dovolené za přijatelné ceny.

Přímý let z Prahy trvá „jen“ něco přes 5 hodin, což je s dětmi jistě výhoda. Navzdory tomu, že jde o arabské město, je Dubaj relativně bezpečné a tolerantní. Přesto byste se na dovolené měli dodržovat patřičné mantinely, respektovat zdejší kulturu a chovat se rozumně. Povinné očkování není třeba.


5. Zanzibar s dětmi

Zanzibar s dětmi

S rychlým transferem do hotelu

Zanzibar je proti předchozím destinacím trochu jiná káva. Je mnohem autentičtější a dýchá nikoli načančanou, ale spíše skutečnou a nefalšovanou exotikou. Toto souostroví při břehu africké Tanzanie je přímo vábničkou pro cestovatele a dobrodruhy. V poslední době však roste zájem o tuto lokalitu i mezi méně dobrodružnými turisty. Dokonce sem nezřídka vyrážejí rodiny s dětmi.

Zanzibar uchvátí především kulturou, která je svébytná a všudypřítomná. Děti může taková cesta jednoznačně obohatit. Najdou se zde i příjemná a relativně klidná letoviska jako Kendwa či Kiwengwa či Matemwe. Překrásnými plážemi je známé letovisko Nungwi. Je však rušnější a to i v noci. A víte, že můžete na Zanzibar vyrazit i do českého resortu?

Zanzibar je v rámci Afriky relativně bezpečný, ale jistá opatrnost a rozumné chování je nezbytné. Zvláště při cestování s dětmi a pohybu mimo resorty a po setmění. Momentálně Zanzibar vyžaduje očkování proti Covid-19 (únor, 2023), jinak není povinné žádné – s výjimkou žluté zimnice, avšak pouze pokud přijíždíte ze země (i tranzitní) s jejím výskytem.


6. Ras Al Khaimah s dětmi

Ras al Khaimah s dětmi

Pro all inclusive dovolenou

Toto město a nejsevernější emirát ve Spojených arabských emirátech může být zajímavou a méně známou alternativou Dubaje. Najdete zde obrovská luxusní letoviska a resorty, ale taky krásnou nedotčenou přírodu a při troše dobrodružnosti si užijete i místní kulturu.

V Ras Al Khaimah vzniklo a vzniká mnoho nesmírně luxusních a přitom poklidných a odlehlejších resortů. Dá se zde užít opravdu exkluzivní dovolená all inclusive s tím nejlepším komfortem. Ve většině resortů si na své přijdou i děti.


7. Omán s dětmi

Omán s dětmi

Nová trendy exotická destinace bez očkování

Omán se stává módní destinací i mezi českými turisty. Jde o poměrně bezpečnou arabskou zemi, která nabízí rozmanitou přírodu. Ať už jsou to pusté, divoké hory kolem hlavního města Maskat, či naopak nádherné zelené kopce s vodopády a pralesy kolem města Salála nebo třeba pohoří Džebel Achdar, údolí Vádí Baní Chálid či skvostné pobřežní „fjordy“ poloostrova Musandam.

V Ománu je spousta zajímavého k vidění. Ale méně dobrodružné povahy mohou najít cíl v některém z mnoha krásných turistických resortů. Omán je sice na arabské poměry docela bezpečný, ale opět je třeba dbát na místní zvyklosti, chovat se rozumně a opatrné – a to především mimo resorty a letoviska.


9. Dominikánská republika s dětmi

Dominikánská republika s dětmi

Nutnost letu přes oceán a velký časový posun, ale nádherná destinace

Dominikánská republika je ztělesněním karibské exotiky. Tato relativně velká země nabízí vrchovatou měrou vše, co lze od cizokrajné dovolené očekávat. Nádhernou a rozmanitou přírodu s pralesy i velehorami, úchvatnými plážemi i mořem. Velmi autentickou a bohatou kulturu. Rozmanitost. Dominikánská republika nabízí vše i pro nejdobrodružnější cestovatele, zrovna tak zde můžete bezpečně a v klidu odpočívat v pěkném resortu.

Nutno říct, že tuto zemi stojí za to navštívit spíše, pokud ji chcete trochu aktivněji poznat a prozkoumat. Zároveň je třeba mít na paměti jistá rizika. Dominikánská republika je divočejší země, v každém ohledu. To je třeba při návštěvě s dětmi zvážit. V resortech jsou nicméně jakákoli nebezpečí minimální. Na druhou stranu, resorty a hotely zde obecně nedosahují takové úrovně luxusu jako třeba ty na Maledivách nebo i jiných destinacích.

Budete taky muset přeletět celý Atlantik. Na druhou stranu délka letu činí v průměru 10-11 hodin, tedy ne o moc déle než na řadu destinací v Indickém oceánu. Je zde ale větší časový posun. Povinné očkování zde není, ale velmi doporučené je očkování proti břišními tyfu a hepatitidám, zejména pokud budete chtít vyrazit mimo relativní bezpečí resortů a letovisek.


10. Mexiko s dětmi

Mexiko s dětmi

Pro dobrodružnější rodiny

A vůbec nejdobrodružnější varianta na závěr. Mexiko. Země obrovská, svérázná, úžasná. Od mayských pyramid na poloostrově Yucatán přes nekonečné pralesy a pouště až po gigantické metropole jako Mexico City nebo vyhlášená letoviska jako Cancún či Acapulco. Mexiko je zkrátka svět sám o sobě a můžete zde vidět nevídané a zažít nebývalé věci. Tato země se vám rozhodně navždy vepíše do paměti i do srdce. A možná nejen v dobrém.

Mexiko není zrovna vzorem bezpečnosti. Zvlášť některé oblasti bychom vám rozhodně nedoporučovali navštěvovat s dětmi – či spíše vůbec. Kriminalita a násilné trestné činy jsou zde dosti běžné. Na druhou stranu jsou místa, kam se bát vyrazit nemusíte. Především se to týká mnoha turistických letovisek.


Přidat komentář

3 × five =