17 tipů, co navštívit, vidět za památky a dělat v Berlíně

Město, které se nachází nedaleko od našich hranic, a přitom má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. O čem je řeč? Přece o Berlíně. Hlavní město Německa nabízí spoustu památek, které jsou vzpomínkou na válečné období. Kromě toho zde ale můžete obdivovat také řadu kulturních a přírodních zajímavostí, vypravit se do ZOO nebo si užít nakupování na populární třídě Kurfürstendamm. Zjistěte, co vidět a navštívit v Berlíně a naplánujte si prodloužený víkend nebo delší dovolenou. Možností je spousta.


Jak ušetřit v Berlíně?
  • Berlínská karta WelcomeCard – berlínská karta na 2, 3, 4, 5 nebo 6 dní díky které získáte slevy na veřejnou dopravu a vstupné až 50% u vybraných partnerů. Jedná se o nejvyužívanější městskou kartu v Berlíně. V ceně památky jako AquaDom & Sealife Berlin, muzeum Madame Tussauds a televizní věž. Cena od 30 € za osobu.
  • Hop-On Hop-Off vyhlídkový autobus s možností plavby lodí – 24hodinová nebo 48hodinová jízdenka na autobusy a lodě Hop-on Hop-off. Můžete nastupovat jak se vám zachce. Autobusy a lodě zároveň jezdí po nejvýznamějších památkách Berlína. Cena od € 26,25 za osobu.

1. Budova Říšského sněmu

Budova říšského sněmu

Tato budova se právem řadí mezi ikonické berlínské stavby. Německy se označuje jako Reichstag a jedná se o sídlo německého parlamentu. Turisté přitom vůbec nejčastěji obdivují její futuristickou skleněnou kopuli a terasu s úchvatným výhledem na celé město. Pokud nevíte, co vidět v Berlíně, sem se rozhodně vydejte.

Vyhlídková plošina se nachází uvnitř kupole ve výšce zhruba 40 metrů. Dostanete se na ní prostřednictvím výtahu a následně po skleněných spirálovitých chodnících. Z vyhlídky můžete obdivovat nejen město jako na dlani. Při pohledu dolů uvidíte hlavní jednací sál poslanců.

Za návštěvu budovy nic neplatíte. Nicméně vzhledem k obrovskému zájmu ze strany turistů je důležité si předem zaregistrovat svůj čas návštěvy, abyste se dostali dovnitř. Pokud rezervaci neučiníte, dovnitř se dostat můžete, ale pravděpodobně budete několik hodin postávat v dlouhých frontách před návštěvnickým centrem.

2. Náměstí Alexanderplatz

Náměstí Alexanderplatz

Náměstí Alexanderplatz se řadí ke dvěma nejznámějším berlínským náměstím. Jedná se o bývalé centrum Východního Berlína a v současné době slouží jako ústřední nákupní a kulturní centrum města. Přímo uprostřed prostranství se nachází nádraží S-Bahnu, díky čemuž se jedná také o významný dopravní uzel.

Severní část náměstí je takovým velkým nákupním střediskem. Najdete zde obchodní centra Galeria Kaufhof a Alexa. Z hlediska historických památek stojí za zmínku televizní věž, která je dominantou nejen náměstí, ale i celého Berlína. Pod televizní věží se poté nachází nejstarší křesťanská památka v Berlíně – kostel Marienkirche.

3. Braniborská brána

Braniborská brána

Co se týče dalších nejvýznamnějších symbolů Berlína, nesmíme zapomenout ani na Braniborskou bránu. Byla postavena již v roce 1734 a během studené války se stala symbolem rozdělené země. Jelikož se nacházela v hraničním pásmu, nebyla veřejnosti vůbec přístupná.

Brána zaujme svou úctyhodnou výškou, která dosahuje 26 metrů. Její střecha bohužel přístupná není a obdivovat ji proto můžete pouze ze země nebo z okolních vyhlídek. Braniborská brána se nachází v samotném centru Berlína na náměstí Pariser Platz.

4. Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie (nebo také Checkpoint C) byl v minulosti jedním ze tří hraničních přechodů mezi Západním a Východním Berlínem. Jednalo se přitom o jediný hraniční přechod umístěný přímo ve městě. Po pádu berlínské zdi byla hraniční budka odstraněna, nicméně o deset let později byla znovu postavena. Checkpoint Charlie najdete na křižovatce ulic Friedrichstrasse a Zimmerstrasse a jedná se o must have zastávku. Velmi často také instagram friendly místo.

Před strážní budkou stojí dva vojáci v dobových uniformách s vlajkami okupačních jednotek. Za drobný poplatek se s nimi přitom můžete vyfotit a získat tak originální památku.

Přímo na místě pak můžete navštívit muzeum Berlínské zdi na Checkpoint Charlie, uvidíte třeba originální artefakty z úspěšných útěků a zjistíte jak se východní Němci snažili utéct před nespravedlivým režimem NDR. Vstupenka s přeskočením fronty stojí od € 17,50 a můžete si ji zajistit zde.

5. Berlínská televizní věž

Berlínská televizní věž

Berlínská televizní věž je opravdovou dominantou města a je skvěle viditelná i z dálky. Zaujme především svou obrovskou stříbřitou koulí, v níž se nachází vyhlídka, restaurace a bar. Televizní věž se tyčí do výšky 360 metrů a na svém místě stojí již od roku 1969.

Vyhlídkovou plošinu najdete ve výšce 203 metrů nad zemí a vstup na ni je zpoplatněn. O patro níže pod touto vyhlídkou se poté nachází restaurace otáčející se o 360°. Pokud budete chtít restauraci navštívit, pamatujte na včasnou online rezervaci místa. V opačném případě se sem pravděpodobně nedostanete.

Zajistit si vstupné či rezervaci stolu můžete i online třeba při některé z těchto aktivit:

6. Židovský památník

Židovský památník, Berlín

V Berlíně můžete zavítat také k Židovskému památníku k uctění památky těch, kteří nalezli smrt v koncentračních táborech. Pietní místo má podobu bludiště z betonových kvádrů, které navozují dojem hřbitova. Architektovým záměrem bylo vytvořit na první pohled zmatené bludiště, které bude návštěvníky nutit k zamyšlení. Památník je přístupný zdarma po celý den.

V podzemí pod tímto bludištěm dále najdete informační centrum se stálou výstavou. Zde se dozvíte zajímavé informace nejen o nacistickém holocaustu, ale i o historickém vzniku památníku.

7. East Side Gallery

East Side Gallery

V Berlíně si můžete prohlédnout také poslední pozůstatky Berlínské zdi. Pod pojmem East Side Gallery se přitom skrývá největší souvislý zbytek tohoto monumentu. Na délku měří zhruba 1,3 km a v dnešní době slouží jako velká galerie pod otevřeným nebem. Obdivovat zde můžete více než 150 uměleckých děl, z nichž většina vznikla v roce 1990.

East Side Gallery se táhne na severním břehu Sprévy. V blízkosti najdete například most Oberbaumbrücke. Zajímavostí je, že zeď stojí na dosud nezastavěné ploše. Neprotíná tedy žádné domy ani jiné stavby.

8. Most Oberbaumbrücke

Oberbaumbrücke

Kam vyrazit v Berlíně dále? Ikonickou berlínskou památkou je také most Oberbaumbrücke přes řeku. Hned na první pohled vás jistě zaujme fakt, že se jedná o dvoupatrový most. V prvním patře najdete prostor pro auta, tramvaje a chodce. Druhé patro patří vlakům metra. Most najdete v blízkosti již zmíněné East Side Gallery.

Z historického hlediska plnil most úkol propojit Západní a Východní část Berlína. Za 2. světové války byla jeho středová část vyhozena do povětří ve snaze ubránit město před sovětskými vojsky. Později byl ale obnoven.

9. Památník Berlínské zdi

Pokud si chcete prohlédnout skutečnou podobu Berlínské zdi ve městě, zavítejte k tomuto památníku. Nachází se podél ulice Bernauer Strasse, kudy procházela. Jelikož zde byly poměrně stísněné podmínky a zeď byla v některých případech tvořena zdmi domů, jednalo se o místo s největším počtem pokusů o útěk. Tento památník se řadí mezi nejnavštěvovanější památky v Berlíně.

V okolí památníku najdete hned několik informačních tabulí, které vás stručně seznámí s historií berlínské zdi a tohoto konkrétního úseku. Zajímavou část tvoří také zrekonstruovaný úsek zdi včetně ostnatých drátů, strážní věže a území nikoho. Venkovní i vnitřní expozice je návštěvníkům přístupná zdarma.

10. Berlínský dóm

Berlínský dóm

Pokud zatoužíte po křesťanských historických památkách, můžete se vypravit do Berlínského dómu. Ten je totiž vůbec největší křesťanskou katedrálou ve městě, přičemž je zasvěcen evangelické církvi. Základy kostela vznikly již v 15. století. Současná podoba dómu se však začala vyvíjet až na přelomu 19. a 20. století.

Berlínský dóm je veřejnosti přístupný, nicméně je třeba zaplatit vstupné. Učinit tak můžete v předstihu přímo na oficiálních webových stránkách katedrály. Případně můžete stavbu obdivovat bezplatně pouze zvenčí.

11. Muzejní ostrov Museumsinsel

V našem žebříčku nejlepších míst v Berlíně jistě nesmí chybět ani muzejní ostrov Museumsinsel. Jedná se totiž o jeden z nejvýznamnějších muzejních komplexů na celém světě. Jeho součástí je přitom hned pět muzeí. Konkrétně se jedná o Starou národní galerii, Nové a Staré muzeum, Muzeum Bode a Pergamon. Každé z těchto muzeí nabídne návštěvníkům trochu něco jiného.

Ve Staré národní galerii můžete obdivovat především moderní umění, jelikož většina děl byla zničena během druhé světové války. V Novém muzeu na vás čeká sbírka umění ze starověkého Egypta. Staré muzeum v sobě ukrývá věrné kopie světoznámých soch pocházejících z antického Řecka a Říma.

V muzeu Bode si můžete prohlédnout velkou sbírku exponátů od antiky až po 19. století. Nejnavštěvovanějším muzeem v zemi je Pergamonské muzeum, jehož nejznámějším exponátem je babylonská Ištařina brána z roku 575 př. n. l. a pergamonský oltář. Odtud je ostatně patrné, kde vzalo muzeum svůj název.

12. Muzeum DDR

U muzeí ještě chvíli zůstaneme. Muzeum Německé demokratické republiky se snaží návštěvníkům zprostředkovat co nejvěrnější obraz skutečného života v komunistické NDR. Muzeum je rozděleno do několika sekcí, většina z nich je přitom interaktivní. Návštěvníci mohou navštívit typický byt jako vystřižený z minulosti nebo si prohlédnout expozici toho, jak běžně vypadaly obchody za socialismu.

Vstupenky do muzea DDR pořídíte od 13,50 € za osobu. Muzeum je součástí Berlin card, díky které můžete ušetřit na vstupenkách – Berlin Card pořídíte zde.

13. Nákupní třída Kurfürstendamm

Nákupní třída Kurfürstendamm

Co dělat v Berlíně, když nepřeje počasí a prší? Jelikož se do Berlína často jezdí za nákupy, nemůže v našem seznamu chybět ani nejznámější nákupní třída Kurfürstendamm. Ulice je dlouhá zhruba 3,5 km a objevíte v ní obchody světoznámých značek včetně luxusních butiků. Kromě toho můžete nakupování spojit také s občerstvením. Třídu totiž lemuje spousta restaurací a kaváren, přičemž tou nejznámější kavárnou je Café Kranzler.

Pokud do berlína budete vyrážet v adventním období, můžete právě zde obdivovat ty nejkrásnější vánoční trhy ve městě. Aby to nebylo jen o nakupování a posedávání v kavárnách, můžete navštívit jednu z kulturních památek. Najdete zde totiž ruinu pamětního kostela císaře Viléme, který byl během války výrazně poničen a zůstala z něj jen část věže.

14. Olympijský stadion

Olympijský stadion

Nejen příznivci sportu mohou zavítat na berlínský olympijský stadion, který byl ve své době vůbec největším sportovním stadionem na světě. Kromě sportovních utkání býval hojně využíván také k politickým účelům. Konkrétně se zde konala shromáždění Hitlerovy vlády.

V dnešní době se ale již opět využívá ke sportu a kulturním událostem. Často se zde konají koncerty a nejrůznější představení. Součástí areálu je dokonce plavecký bazén. Rovněž zde sídlí berlínský fotbalový klub Hertha BSC.

Zajistit si můžete prohlídku stadionu, zjistíte něco o jeho historii a získáte pohled na jeden z největších německých fotbalových stadionů. Cena vstupenky je vcelku příznivá a pořídíte ji od 11 € za osobu.

15. Zoologická zahrada

Berlínská ZOO

Pokud si budete chtít v Berlíně užít trochu přírody, vypravte se do zdejší zoologické zahrady, která je největší v celém Německu. Zoologická zahrada byla založena již v roce 1844, díky čemuž je zároveň nejstarší v Německu. Pochlubit se může také obrovskou druhovou rozmanitostí, jelikož zde můžete obdivovat více než 1 400 živočichů.

Mezi největší lákadla této zoo se dozajista řadí expozice s pandou velkou, černými nosorožci a pavilonem hrochů. V rámci klasických ZOO zde také najdete největší akvárium v Evropě a obdivovat můžete také velké množství ptáků. Jelikož berlínskou ZOO ročně navštíví přes 3,5 milionu lidí, jedná se o nejnavštěvovanější ZOO v celé Evropě. Na návštěvu si vyhraďte klidně celý den, a to obzvlášť v případě, že zde plánujete cestu společně s malými dětmi.

Vstupenky pořídíte od 19 € za dospělou osobu a od 9 € za dítě na oficiálních stránkách.

16. Prohlídka Berlína lodí

Prohlídka lodí Berlín
Prohlídka lodí Berlín

Vždy se říká, že pohled z vody je jiný než ze země. Je to pravda. Vydejte se na více jak 2 hodinovou plavbu lodí po Sprévě a prohlédněte si nejzajímavější místa města z vody. Uvidíte vládní čtvrť, palác Bellevue a berlínské hlavní nádraží, berlínské katedrály či Muzejního ostrov. Plavbu máte dokonce s lehkým obědem.

Cena plavby je od € 26,90 za osobu.

Pokud byste rádi něco kratšího, je tu další oblíbená volba. 1hodinová prohlídka města lodí po řece z Friedrichstraße nebo Nikolaiviertel s garantovaným místem k sezení. Plavit se budete kolem Říšského sněmu a nádherné berlínské katedrály. Uvidíte budovy německého parlamentu, novou vládní čtvrť či Zámek Bellevue.

Cena plavby je od € 19,90 za osobu.

17. Icebar Berlin

Icebar Berlín
Icebar Berlín

Navštivte bar postavený výhradně z ledu a to přesněji z 69 000 kg zmrzlé vody. Při vstupu dostanete k zapůjčení teplé oblečení a pak si už můžete vychutnávat ty nejstudenější drinky.

Vše je tu z ledu – nábytek, sklenice i stěny.

V rámci této vstupenky máte uvítací koktejl v salonku (vyhřívaný bar) a 2 nápoje v Icebaru (-10 °C). Strávíte tu 20 minut, posilníte se, máte zážitek a pokračujete dále. Berlínský ledový bar se nachází na adrese Spandauer Straße 2, vedle náměstí Alexanderplatz.

Zážitek pořídíte od € 20 za osobu.

KDE SE UBYTOVAT V BERLÍNĚ?
Nevíte, kde se ubytovat v Berlíně? Prošli jsme nabídky butikových hotelů a vybrali ty nejlepší v poměru cena / výkon. Tady je náš výběr:

  1. Scandic Berlin Kurfürstendamm – nachází v západní části berlínského centra, v blízkosti známého obchodního domu KaDeWe a nákupní ulice Ku‘damm. Blízko je ZOO Berlín či nákupní ulice Kurfürstendamm. Oblíbený hotel.
  2. Maritim proArte Hotel Berlin – hotel v centru Berlína, 300 metrů od stanice metra. 1,5 km chůze od Muzejního ostrova a 100 metrů od bulváru Unter den Linden.
  3. nhow Berlin – evropský hudební hotel nhow Berlin je situován na břehu Sprévy, jen 5 minut chůze od sídel MTV Berlin a Universal Music. 500 metrů od stanice drah S-Bahn a U-Bahn na Warschauer Strasse.
  4. Leonardo Boutique Hotel Berlin City South – nachází na klidném místě ve čtvrti Rudow na jihovýchodě Berlína. Vynikající přístup k dálnicím A100 a A113.
  5. SANA Berlin Hotel – nachází v ulici Kurfürstendamm v Berlíně, 700 metrů od obchodního domu KaDeWe. 10 minut pěšky od berlínské zoo a pamětního kostela císaře Wilhelma. Stanice metra je 2 minuty chůze.
  6. aletto Hotel Potsdamer Platz – nově otevřen v květnu 2020 a nachází se v centru Berlína, 15 minut chůze od náměstí Potsdamer Platz.

Hana Smětáková

Přidat komentář

5 × 3 =