Dovolená letecky z Ostravy

Češi milují cestování. O tom nelze pochybovat. Ať už vyrazíte do jakékoli země či jakéhokoli kouta světa, téměř určitě zde narazíte i na našince. Snad si tak vynahrazujeme desítky let temna za uzavřenými hranicemi – anebo máme možná dobrodružství a cestování prostě v krvi. Češi taky stále více přicházejí na chuť letecké dopravě a tento segment je u nás na vzestupu. Většina letů se koná z pražského letiště Václava Havla v Ruzyni, které ročně odbaví na 10 až 20 milionů cestujících. Toto letiště je u nás největší, má čtyři terminály a rozkládá se na neuvěřitelné ploše 920 ha. Využívá ho na 65 leteckých společností, které vás dopraví do více než 150 světových destinací.

Ale i když je pražské letiště jednoznačně největší a nejvytíženější v ČR, není v naší malé zemi jediné. Cestovatele často k vlastní škodě zapomínají na menší letiště, která mají taky co nabídnout. Příkladem může být letiště v Ostravě. V dnešním článku se tedy podíváme na to, kam můžete vyrazit na dovolenou letecky z Ostravy, jak toto letiště vypadá, funguje, jak se na něj dostanete a co vás zde čeká.


Proč (ne)letět z ostravského letiště?

Letiště Leoše Janáčka Ostrava
Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Proč vůbec uvažovat o odletu z letiště v Ostravě? Má toto řešení nějaké výhody? A pokud ano, má i úskalí či nevýhody? Pojďme to zjistit…

Malé letiště s bohatou historií

Letiště Leoše Janáčka Ostrava najdete u obce Mošnov. Do roku 2006 jste ho mohli znát jako letiště Ostrava-Mošnov. Jde o mezinárodní letiště, avšak v rámci ČR je až třetí nejmenší po letištích v Praze a Brně. Toto letiště má dlouhou historii, už na počátku minulého století se zde prováděly průkopnické letecké pokusy – a to v režii bratrů Žůrovcových. V roce 1939 zde vznikl polní letiště pro německé letecké síly. Po černých válečných letech se začalo letiště rozvíjet do dnešní podoby až v roce 1956. V roce 1959 zde přistálo první civilní letadlo.

V posledních letech letiště v Ostravě funguje spolehlivě a dá se říct, že vzkvétá. Roste i zájem o něj. V roce 2019 odbavilo letiště 323 000 cestujících. Po nuceném výrazném útlumu v „covidových“ letech se v roce 2022 vrátilo na pěkných 286 000 cestujících. Při srovnání s výše uvedenými pražskými čísly je jasné, že ostravské letiště je skoro stokrát méně vytížené. Je to výhoda, či nevýhoda?

Stresují vás velká letiště? Leťte z Ostravy

Pokud nemáte s leteckým cestováním velké (nebo žádné) zkušenosti, může být cesta z menšího letiště méně stresující. Snadno se zorientujete a i před cestou na letiště se budete cítit klidnější. Nebude vás děsit představa rozlehlých hal přeplněných lidmi, spletitých chodeb a bezpočtu všemožných přepážek a oddělení.

V tomto směru má tedy ostravské letiště jasnou výhodu. Další výhodou může být dostupnost a blízkost – především pro obyvatele Moravskoslezského kraje, ale i východní či severovýchodní části republiky obecně.

A jaké jsou nevýhody? Především omezenější nabídka destinací a letů. Z Ostravy se zkrátka nevypravíte na tolik míst jako z Prahy. Přesto má ostravské letiště ve svém portfoliu řadu velmi oblíbených a zajímavých destinací. Pokud jde o ceny, z letiště u Ostravy odlétají i některé známé nízkonákladové společnosti. Lze zde narazit i na velmi příznivé ceny letenek. Nicméně obecně vzato se nedá říct, že by odlety z Ostravy byly levnější než např. z Prahy, Vídně či Varšavy,… zkrátka z velkých středoevropských letišť.


Jak se dostat na letiště v Ostravě?

Letiště Leoše Janáčka leží v obci Mošnov a od centra Ostravy je poměrně vzdálené (cca 20 km vzdušnou čarou). Na druhou stranu jeho dostupnost je velmi dobrá. Odletová hala letiště je dokonce přímo propojená s moderním vlakovým nádražím.

Poměrně hustá je i autobusová doprava. Z Ostravy sem jezdí např. linky 331, 333 či 670 (z UÁN) a řada dalších spojů z různých částí města. Využít taky můžete linku AE – Airport Express – tedy letištní autobusy, které jezdí z UÁN v Ostravě, ale taky přes Dubinu, Husův sad, Hornopolní atd. a se zastávkami u mnoha důležitých hotelů. Cena jízdenky je 25 Kč.

Cesta autem

Autem se můžete na letiště dostat po dálnici D1 a výjezdem 336 u Studénky. Od města Příbor můžete přijet po silnici R58. Od Českého Těšína po E462. Při vjezdu do prostor letiště máte 15 minut zdarma. Parkovat můžete na parkovišti P1 přímo před odletovou halou. Hodina je za 40 Kč, den za 300 Kč (každý další za stejnou taxu 300 Kč). Další parkoviště jsou P3, P3A, P4, která mají levnější taxu – 100 Kč za den. Parkoviště P5 stojí 200 Kč za den.

Jak se vyznat na letišti v Ostravě?

Letiště Leoše Janáčka Ostrava
Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Letiště v Ostravě tvoří jeden moderní terminál. Velká odletová hala se nachází v jihovýchodní části. U parkoviště P1 a je chodbou spojena s vlakovou stanicí. Nemůžete ji tedy minout. Přímo naproti hlavnímu vstupu přes halu najdete check-in přepážky pro odbavení zavazadel. Vedle nich je bezpečnostní kontrola, skrze kterou již projdete do neveřejné části letiště s jednotlivými odletovými zónami (GATE), kde vás čeká i pasová kontrola.

Gaty jsou v přízemí i patře. K odletům slouží Gate A1, A2, A3, A4 a B1, B2 a B3. Příletové jsou Gaty C až F v severovýchodní části letištního terminálu.

Letiště v Ostravě-Mošnově nabízí několik možností občerstvení, je zde i dětský koutek, business salónek. V duty-free (bezcelní) zóně je obchůdek. Samozřejmě se zde taky nacházejí kanceláře cestovek a dopravních společností, bankomaty, WC, informační přepážka, směnárna, autopůjčovna a další vybavení.

Letiště Ostrava je tedy sice poměrně malé, ale přesto velmi dobře a komplexně vybavené. Najdete zde vše, co je potřeba. Využít můžete službu balení zavazadel do fólie s cenou od 100 Kč za jedno zavazadlo. Na svůj let můžete čekat v pohodlí příjemně vybaveného a prostorného business salónku (cena 549 Kč). Rezervovat si můžete VIP odbavení bez čekání ve frontách. Na letišti je taky bezplatná Wi-Fi.


Které aerolinie létají z Ostravy?

Ostravské letiště nehostí desítky leteckých společností jako letiště v Praze, ale výběr aerolinek je velmi zajímavý a příznivý. Asi největším želízkem v ohni je zde společnost Ryanair. Jeden z největších světových dopravců a nejvyužívanější nízkonákladové aerolinie vůbec. S touto společností můžete získat letenky do nejrůznějších destinací v Evropě i mimo ni za bezkonkurenční ceny.

Na ostravském letišti působí i další významný nízkonákladový dopravce, česká společnost Smartwings. Kromě toho můžete letět s polskými aeroliniemi LOT, s ukrajinskou nízkonákladovou společností SkyUp, s bulharskými aeroliniemi (Bulgaria Air) či řeckými aeroliniemi (Aegean).

Které cestovky mají zastoupení na ostravském letišti?

Z Ostravy můžete letět i v případě, že máte dovolenou zařízenou přes CK. Toto letiště využívají např. cestovní kanceláře Alexandria, Blue Style, Čedok, EximTours i Fischer, ale i řad menších CK jako Krasim Tours, KM Travel, Experitour, Emma, BulgariaTour, BonTon, Brenna, Ancora, Best Reisen či Marted, Palma, SteFanny a další.

Kam se dá z ostravského letiště letět?

Pokud jde o destinace, na které míří lety z ostravského letiště (a zpět), výběr je poměrně pestrý. Pravidelné linky létají do Varšavy s poměrně vysokou frekvencí. Další pravidelné lety míří do Londýna, ale i do egyptských destinací Hurgháda či Marsa Alam.

Zejména v sezóně pak můžete pravidelnými lety cestovat na řecké ostrovy Kos, Korfu, Krétu, Rhodos či Zakynthos, do bulharské Varny či Burgasu i do turecké Antalyie.

Charterové lety pak míří i na další destinace – na španělský ostrov Mallorka, na tuniskou Djerbu či do Monastiru, do tureckého Bodrumu.

Ostravské letiště Leoše Janáčka se tudíž zaměřuje především na velmi vytížené, žádané a oblíbené přímořské a „dovolenkové“ destinace ve středomořské oblasti. Pro letní dovolenou tak může být odlet z ostravského letiště velmi dobrou volbou či zajímavou a pro mnohé pohodlnější a méně stresující či bližší alternativou letů z velkých letišť v Praze či třeba Vídni.

Kromě toho nabízí ostravské letiště i lety do severoevropských metropolí (Londýn, Varšava), kam mnoho lidí vyráží z pracovních důvodů, ale třeba i na poznávací zájezdy.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

four × 2 =