Dovolená letecky z Brna

Chystáte se letecky na dovolenou k moři, výlet do nějaké evropské či světové metropole nebo třeba na náročnější výpravu? Výběr odletového letiště může být poměrně velmi důležitý. V případě, že cestujete s cestovní kanceláří, jde především o dostupnost a pohodlí, protože cenu zvlášť neovlivníte. Pokud však cestujete na vlastní pěst, může být volba letiště velmi důležitá i z ekonomického hlediska.

Rozdíl mezi letenkami do stejné cílové destinace z různých letišť může být překvapivě významný. Nezřídka jde o tisíce korun. Vyplatí se tedy nefixovat se jen na jediné – např. pražské – letiště, ale zajímat se i o jiné možnosti. Výhodou pak může být i větší blízkost, a tedy snazší dostupnost. V ČR můžete využít kupříkladu i brněnské letiště. Nabízí lety do mnoha evropských i světových destinací. V dnešním článku se proto podíváme na to, co vás čeká, pokud se rozhodnete vyrazit na dovolenou letecky z Brna.

Zajímat nás budou výhody i nevýhody tohoto letiště. Poradíme vám, do jakých destinací se odtud dá a vyplatí letět a dozvíte se i mnoho dalších užitečných rad a tipů. V každém případě stojí za to možnost odletu z Brna brát alespoň v potaz.


Proč si (ne)vybrat právě brněnské letiště?

Letiště Brno - Tuřany
Letiště Brno – Tuřany

Brněnské letiště postupně rozšiřuje svou nabídku letů a dostává se více a více do povědomí. Oproti velkým letištím v Praze či Vídni je podstatně skromnější, menší. Je to nevýhoda? Nemusí být – spíše naopak. Zejména pro méně zkušené cestovatele to může být naopak velké plus.

Menší a klidnější letiště

Spoustu lidí stresuje představa, že se na letišti nebudou schopní zorientovat. Velká a rušná letiště je od leteckých dovolených spíše odrazují. Brno může působit mnohem přívětivěji.

Stačí nechat promluvit čísla. Pražské letiště v roce 2019 odbavilo skoro 18 milionů cestujících, letiště ve Vídni v roce 2018 dokonce 27 milionů cestujících. Brněnské letiště v roce 2022 naproti tomu odbavilo „jen“ cca 472 000 cestujících.

Prostory letiště Brno-Tuřany jsou poměrně malé. Moderní odletová hala vybudovaná v roce 2006 získala o rok později cenu stavba roku. Není však nijak rozlehlá. V přízemí se nachází check-in (odbavení) přepážky a bezpečnostní kontrola. Je zde taky kavárna, bistro, informace a toalety či kanceláře cestovek. V patře probíhá pasová kontrola. Bezcelní zóna skrývá kavárnu, salónek a několik obchůdků. Samozřejmě nechybí toalety.

Starší a skromnější budova příletové části je hned vedle. V patře se nachází restaurace, v přízemí pásy výdeje zavazadel a reklamační oddělení. Je zde i kancelář autopůjčovny či bankomat. Celkově je opravdu velmi snadné se na letišti zorientovat. Pokud letíte poprvé a na vlastní pěst, v Brně se určitě budete cítit „jistější v kramflecích“ a budete cestovat bez stresu.

Dostupnost – jak se dostat na letiště?

Letiště Brno-Tuřany může být výhodnější pro obyvatele Moravy či východních Čech z prostého důvodu. Je blízko.

Letiště se nachází cca 7 km od centra Brna. Na kraji městské části Tuřany. Pokud přijedete vlastním autem, můžete využít parkoviště s kapacitou 1400 míst. První den parkování vyjde na 200 Kč, tři dny na 500 Kč, osm dní na 1000 Kč atd. Parkovací místo si můžete zarezervovat předem zde: (https://www.brno-airport.cz/parkovani-a-doprava/parkovani-rezervace/)

I dostupnost veřejnou dopravou je velmi dobrá. Z hlavního nádraží na letiště míří přímé autobusové linky E76 a N89. Druhá zmíněná nabízí noční provoz mezi 23. a 5. hodinou ranní. Na letiště se tak bez problémů dostanete kdykoli.


Má to i nevýhody?

Brněnské letiště má omezené možnosti. Počet letů je oproti pražskému či vídeňskému letišti mnohem menší, stejně tak počet cílových destinací. Přesto se brněnské letiště i v tomto ohledu rok od roku rozvíjí. Další nevýhodou mohou být ceny.

Zatímco například vídeňské letiště patří mezi cestovateli v rámci střední Evropy k nejoblíbenějším díky často velmi výhodným cenám letenek, lety z Brna většinou mezi nejlevnější nepatří. Samozřejmě však záleží na konkrétní destinaci a konkrétním letu. Rozhodně stojí za to zahrnout brněnské letiště do výběru. Možná zrovna narazíte na velmi výhodnou cenu nebo zanedbatelný cenový rozdíl a odlet z Brna se pro vás stane nejlepší volbou.

Kam můžete letět z Brna?

Brněnské letiště sice nenabídne tolik zemí a destinací jako třeba letiště v Praze, ale přesto se můžete vypravit do řady oblíbených destinací.

Pravidelné lety zahrnují Londýn či Milano. Sezónní pravidelné lety řecké destinace jako Heraklion, Rhodos, Korfu, Zakynthos či Kos. Egyptskou Hurghádu či Marsa Alam. Jihoitalské Lamezia Terme. Bulharský Burgas či Varnu. Tureckou Antalyi či Kanárský ostrov Tenerife.

Charterovými lety se (mimo již uvedené cíle) můžete dostat na portugalský ostrov Madeira, do egyptské Taby, albánské Tirany, černohorského Tivatu, řecké Soluně, na řadu španělských destinací a ostrovů včetně Mallorky či Fuerteventury. Zamířit můžete i do tuniské Djerby, Monastiru či Enfidhy nebo do tureckého Bodrumu.


Jaké letecké společnosti létají z Brna?

Portfolio leteckých společností, které využívají i brněnské letiště, prozatím není zrovna kdovíjak široké. Přesto jsou zde zastoupeny některé z nejoblíbenějších a nejznámějších leteckých společností na světě. Konkrétně jde především o původem irské nízkonákladové aerolinky Ryanair.

Tento dopravce patří k nejvytíženějším a nabízí vynikající ceny letenek. Z Brna létá i konkurenční, rovněž světoznámá, společnost Smartwings. Mezi další společnosti létající z Brna patří řecké aerolinky Aegean Airlines či bulharské Bulgaria Air.

Které cestovní kanceláře létají z Brna?

Z Brna můžete letět, i pokud vyrážíte na dovolenou či zájezd s cestovní kanceláří. Cestovek, které toto letiště využívají, je přitom poměrně obrovské množství. Patří sem například větší a osvědčené cestovní kanceláře jako Čedok (aktuálně cca 20 destinací), Alexandria, Blue Style nebo i Fischer či Exim Tours.

Zastoupení zde má i Invia, ale taky celá plejáda méně známých cestovek, jako je třeba Apollon, Bulgaria Tour, Canaria Travel, CK Eko Brno, CK Kovotour Plus, Vítkovice Tours, CK Krasim Tour, Travel 2002, Victoria, Amazonia, Afrodita a mnohé další.

Jaké služby a vybavení nabízí letiště v Brně?

Letiště v Brně je sice menší, ale přesto zde najdete vše, co je potřeba. Pokud budete na svůj odlet čekat déle, můžete se občerstvit ve Starobrno Baru, který se nachází ve veřejné zóně odletové části. Tamtéž najdete i Aviette Bar. Něco na zub si pak můžete dát v bageterii Fast Food Baquetteria – opět v odletové hale. V patře příletové haly se zase nachází restaurace Inflight Restaurant.

Samozřejmostí jsou i duty-free obchody v bezcelní zóně. Najdete zde výběr kosmetiky, parfumerii, alkohol, tabákové výrobky i cukrovinky a další zboží. Pokud budete v čemkoli tápat, poradí vám na informacích v přízemí odletové haly. Zde si můžete zároveň nechat zabalit zavazadlo (145 Kč/ks) anebo si koupit vstupenku do Business salónku.

Na letišti najdete i kanceláře autopůjčoven Avis, Budget, Hertz či RentPlus – všechny jsou ve spojovací chodbě mezi příletovou a odletovou částí.


Přidat komentář

seventeen + 10 =