Dovolená letecky z Pardubic

Dovolená letecky z Pardubic Chtěli byste si v létě dopřát krásnou dovolenou u moře – třeba i s trochou exotiky – ale stresuje vás představa odletu z rušného, velkého a nepřehledného letiště. Nejste v tom sami. Tento problém sdílí řada lidí. Obávají se, zda se na gigantickém mezinárodním letišti, jako je třeba to pražské, vyznají. Zda vše stihnou a najdou a skutečně se jim podaří nasednout do letadla. Kvůli těmto obavám leckdo vytouženou dovolenou i odloží. Ale to není nutné.

Vyrazit do světa totiž můžete i z menších letišť a vězte, že je to velký rozdíl. Vše můžete zvládnout v klidu a na malém letišti se vždy snadno a ihned zorientujete. Jedním z takových menších letišť je i to pardubické. Není příliš známé, ale přesto i odtud můžete vyletět na dovolenou do celé řady velmi oblíbených destinací. V dnešním článku se proto podíváme právě na to, jak vyrazit na dovolenou letecky z Pardubic.

Prozradíme vám, jak se na letiště dostat. Jak zde okamžitě a snadno najít vše, co hledáte. Jaké služby můžete na letišti využít. Především se však zaměříme na to, do jakých destinací a s jakými aeroliniemi a cestovními kancelářemi můžete z Pardubic cestovat.


Proč (ne)letět z Pardubic?

Pokud pocházíte z oblasti východních Čech nebo Moravy, může pro vás být výhodné letět právě z letiště v Pardubicích už díky lepší dostupnosti – blízkosti letiště. S tím souvisí i velká výhoda velmi snadné a rychlé dostupnosti letiště z centra. Leží odtud totiž relativně blízko. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Další výhodou letiště v Pardubicích je již v úvodu zmíněná velikost. Před pandemií covidu letiště odbavovalo mezi 100 až 200 tisíci cestujícími ročně. V roce 2020 a 2021 došlo k prudkému poklesu. Tak jako tak jde však až o čtvrté největší letiště v naší zemi – za ostravským letištěm v Mošnově. Pražské letiště přitom ročně odbaví až ke 20 000 000 cestujících. Rozdíl je tudíž obrovský – a to i v rozloze a členění letiště.

Letiště Pardubice - Terminál Jana Kašpara
Letiště Pardubice – Terminál Jana Kašpara

Jediný terminál a dokonalá přehlednost

Letiště v Praze má čtyři terminály a rozkládá se na ploše skoro 1000 hektarů. Letiště v Pardubicích zabírá celkově jen kolem 200 ha. Podstatnější je, že zde najdete jediný terminál – terminál Jana Kašpara. Jde o novou, moderní budovu, která byla otevřena teprve v roce 2017. Realizace vyšla na skoro 260 milionů Kč. Nejde však o nijak gigantický areál. Budova má jen cca 160 metrů na délku s celkovou plochou něco přes 6000 m2.

Letištní hala má dva vchody – příletový a odletový. Nemusíte si tedy vůbec lámat hlavu, kam jít – z kterého terminálu odlétáte apod. Pokud letíte na dovolenou, projdete vchodem označeným „odlet“. Zde najdete odbavovací přepážky (check-in), ale taky přepážky leteckých společností, směnárnu a informace.

Pokud jste se odbavili online a máte třeba jen příruční zavazadlo, můžete rovnou pokračovat vpravo, chodbou vedoucí ke GATŮM – tedy odletovým/nástupním prostorům skrze pasovou kontrolu. S jakýmikoli dotazy vám poradí na informacích.

Parkování zdarma

Zajímavou výhodou pardubického letiště je parkování zdarma. Jsou zde dvě parkoviště. Jedno přímo u terminálu (pouze pro krátkodobé přistavení) a jedno asi 200 m daleko. Ani jedno parkoviště není placené, na druhém zmíněném parkovišti můžete stát libovolně dlouho. Pro někoho to může být zajímavá výhoda, která ušetří docela dost peněz. Nevýhodou je, že parkoviště není hlídané a nelze zde rezervovat místo.


Menší výběr letů a destinací

Menší letiště má pochopitelně i své nevýhody. Tou hlavní je zkrátka mnohem menší výběr a nižší frekvence letů oproti např. pražskému letišti. Výběr destinací je značně omezený – z letiště v Pardubicích se dostanete spíše jen na velmi významné přímořské lokality ve Středomoří. Z Pardubic můžete letět, i coby zákazník některé z CK, které zde působí.

Pokud máte zálusk na nějakou méně obvyklou či vzdálenější destinaci, v Pardubicích nepochodíte. Další menší letiště se nacházejí v Brně a Ostravě, takže se můžete zajímat o zdejší nabídku. I zde však platí, že „portfolio“ cílových stanic je omezené a soustředí se především na velmi vytížené lokality. Naopak pražské či vídeňské letiště vám otevře brány i do nejzazších koutů světa.

Jak se dostat na letiště v Pardubicích?

Jak již bylo řečeno, pardubické letiště je poměrně dobře dopravně dostupné. Letiště se nenachází v odlehlé oblasti, ale přímo v Pardubicích – z centra Starého města jsou to cca 4 km. Ani pěšky byste se tedy netrmáceli příliš daleko. Od hlavního vlakového nádraží je to ještě výrazně blíže. Ale předpokládejme, že se zavazadly nebudete mít náladu na takovou procházku.

Přímo z hlavního nádraží jezdí letištní autobusová linka 90, která i navazuje na pravidelné spoje. Pokud byste ale potřebovali jiný čas, můžete využít řadu dalších linek, jako jsou autobusy číslo 8, 88, 23 nebo 24. Ty však nezajíždějí až na letiště. Budete tedy muset ještě kousek dojít (cca 15 minut chůze). V noci jezdí linka 98. Cena jízdného je mezi 16 až 25 Kč a cesta trvá cca 7 až 15 minut. Další možností je využití taxi. Tato možnost se vzhledem k blízkosti letiště k centru nabízí – navíc taxi v Pardubicích není tak drahé jako v Praze.

Jaké služby nabízí letiště v Pardubicích?

Letiště v Pardubicích je poměrně malé a nelze zde očekávat takové možnosti jako na větších letištích v Praze či Brně. Přesto zde vše nutné najdete. Již jsme zmínili, že hned u vstupu jsou informace, kde vám pomohou najít, co potřebujete.

Na letišti si můžete taky nechat zabalit zavazadla do transparentní folie. Tato služba stojí 100 Kč za zavazadlo a je dostupná vždy dvě hodiny před plánovaným odletem. Rovněž si před odletem (nebo po příletu) můžete skočit na nějaké občerstvení. Bistro najdete ve veřejně přístupné i v neveřejné zóně. V bezcelní zóně se nachází i obchůdek s kosmetikou a dalším duty-free zbožím.

Na pardubickém letišti je i dětský koutek, a dokonce VIP salonek. Zde si můžete zarezervovat místo a čekat na svůj let ve větším pohodlí. Cena je ovšem 1000 Kč za dospělou osobu a 500 Kč za dítě do 13 let.

Kam na dovolenou se můžete z pardubického letiště podívat?

Pardubické letiště se v současnosti soustředí na pro české turisty významné destinace v oblasti Středozemního, Černého a Rudého moře. Pravidelné lety míří na řecké ostrovy Rhodos a Kos ležící v Egejském moři. Letět však můžete i na Korfu v Iónském moři při západním pobřeží Řecka. Jde o jedny z nejnavštěvovanějších řeckých destinací. V nabídce však nechybí ani Kréta. Pravidelný let míří přímo do hlavního města Heraklion.

Milovníci španělského temperamentu mohou zamířit do přístavního města Alicante ve španělské Valencii. Létá sem pravidelná linka. Další destinací je pak mimořádně oblíbený ostrov Mallorka. Vyrazit můžete taky do bulharské Varny či města Burgas. Opět jde o jedny z nejžádanějších lokalit u Černého moře. Pokud byste chtěli do Turecka, pardubické letiště nabízí lety do Antalyie na známé turecké riviéře.

Letiště nabízí i lety do Afrických destinací. Konkrétně do nejpopulárnějších letovisek Egypta – Hurghady a Marsa Alam. Z Tuniska pak můžete z Pardubic navštívit ostrovní Djerbu nebo město Monastir.


Které letecké společnosti létají z Pardubic?

Pardubické letiště nabízí možnost létání s několika významnými aeroliniemi. Především jde o irskou společnost RyanAir, která patří k nejvýznamnějším aeroliniím v celosvětovém měřítku. Navíc jde o nízkorozpočtovou společnost s často bezkonkurenčními cenami. Pardubické letiště však hostí i další nízkonákladové společnosti. Maďarské aerolinie Wizz Air a české aerolinie Smartwings. Kromě toho zde působí i společnost Bulgaria Air.

Díky zastoupení několika nízkonákladových společností lze i z Pardubic v mnoha případech létat za velmi příznivé ceny. Nicméně širší nabídku a často i nejnižší ceny lze najít spíše na velkých letištích. Obecně velmi příznivé jsou ceny letenek z Vídně.

Které CK létají z Pardubic?

Z Pardubic můžete vyrazit i na dovolenou zařízenou přes cestovní kancelář. Působí zde velké společnosti, jako je například Čedok, Alexandria nebo EximTours či Fischer. Jde o největší a velmi stabilní české cestovní kanceláře.


Dovolená z dalších letišť v ČR:

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

ten + 11 =