Kam letos bezpečně na dovolenou nejen k moři

Kam bezpečně na dovolenou k moři je dnes velmi aktuální téma. S ohledem na současnou migrační krizi se řada lidí rozmýšlí, zda jsou vůbec oblíbené turistické destinace stále ještě bezpečné a jestli se vyplatí tam riskovat dovolenou. Udělali jsme si takový malý průzkum, abychom zjistili, kterým zemím se raději vyhýbat a kam se dá eventuálně vyrazit. Máme i pár tipů na pováženou.

Fakta pro turisty

Chorvatské pobřeží

V průběhu roku 2015 bylo v Evropské unii podáno přes 1 milion žádosti o azyl z řad imigrantů. Z toho logicky vyplývá, že tito lidé musí někde žít. Přestože údaje se neustále mění a nikdo není schopen dopředu předpovědět, jaká situace bude v dané zemi třeba za měsíc, dá se aspoň částečně odhadnout, jak si dovolenou vlastně naplánovat, aby vše klaplo a kromě pohodlí byla zajištěna i bezpečnost.

Bylo zřízeno mnoho imigračních táborů, kde se imigranti shromažďují, ale samozřejmě, že tam nejsou úplně všichni. Sice je pravděpodobnější, že vás na dovolené srazí autobus, než že byste zemřeli při teroristickém útoku, ale i tak se musí člověk mít na pozoru. Obecně lze říci, že se v současnosti můžete zaměřit na několik destinací, mezi nimiž byly některé dost často opomíjeny, a vybrat si ty bezpečné země na dovolenou, které vám budou vyhovovat nejvíce.

Země bez uprchlíků a země na pováženou

Mezi bezpečné země na dovolenou patří například Bulharsko, Slovensko, Portugalsko, Španělsko spolu s ostrovy Středozemního moře jako Ibiza, Menorca a Mallorca, a také Chorvatsko. Zejména Chorvatsko je počítáno k zemím, jimž se imigranti vyhnuli obloukem. Až se budete rozhodovat, kam bezpečně na dovolenou k moři, pak můžete vzít v úvahu i Řecko. To je sice zařazeno mezi země na pováženou, ale například Korfu, Lefkada, Ithaka, Kefalonie a Zakynthos jsou pro dovolenou doporučovány.

Které země raději vynechat?

Mezi země, které jsou považovány za méně bezpečné, patří Egypt, Maroko, Turecko a Tunisko, to zejména kvůli několika incidentům, ke kterým zde došlo. Podobně je na tom také Itálie, na tu se sice názory různí, ale i tak je zařazena mezi méně žádoucí země.


1. Bulharsko

Pláž v Bulharském letovisku Sozopol

Pláž v Bulharském letovisku Sozopol / Credit: Flickr / www.bdmundo.com

Bulharsko se v poslední době dostalo do hledáčku mnoha turistů, protože kromě moře, se může pochlubit úchvatnými horami, malebnými zapadlými vesničkami a bohatou historií měst. Zároveň s tím zajišťují špičkové služby za velmi přijatelné ceny.

Mezi nejpopulárnější oblasti Bulharska patří bezesporu Slunečné pobřeží. Jsou zde nejkrásnější a nejčistší pláže, stejně jako skvělé zázemí pro jídlo i pití, ale také vodní sporty. Příjemná je rovněž procházka po promenádě, která je na pobřeží. Součástí je také letní divadlo, obchodní střediska a restaurace. Nádech romantiky a stylu dodá projížďka na koni

Zajímavá místa

 • Varna – největší přístavní město. Hlavní památkou místní architektury je katedrála Nebevzetí, která skrývá vzácné nástěnné malby i divadlo. Z turistických atrakcí je nejzajímavější Delfinárium.
 • Sozopol – je původní rybářská vesnice, která je známá malebnými a velmi půvabnými domky, pocházejícími z 19. století. Je tu také archeologické muzeum, v jehož sbírce naleznete vzácné řecké vázy.
 • Ropotamo – tato chráněná přírodní rezervace poskytuje ochranu písečným dunám a ekosystému močálů. Úžasným zážitkem je projížďka po řece Ropotamo, jež protéká skrz bývalý lovecký revír.
 • Nessebar – centrum tohoto úžasného městečka, jež vyniká antickými památkami a středověkými stavbami, bylo zařazeno na seznam památek UNESCO. Má velmi dobré spojení s okolními resorty. Z památek jmenujme turecké lázně a větrný mlýn.

2. Slovensko

Přehradní nádrž Liptovská Mara na Slovensku

Přehradní nádrž Liptovská Mara na Slovensku / poblíž aquapark Tatralandia a termální lázně Bešeňová

V současnosti se mezi bezpečné země na dovolenou zařadilo i sousední Slovensko, které je od nás co by kamenem dohodil. Sice se nebudete moci natáhnout na pláži u moře, ale i tak má tato země co nabídnout. Kochejte se horami, podzemními jeskyněmi, historickými městy i mnoha tradicemi.

Slovensko je ideální volbou, pokud chcete o dovolené relaxovat, poznávat nebo vyrazit za turistikou. Navštivte termály v Bešeňové, vodní svět Tatralandia, národní parky a více než 300 hradů, zejména pak ten Spišský.


3. Španělsko

Pláž ve Španělsku

Pláž ve španělském letovisku Malgrat de Mar na pobřeží Costa Brava

Kam bezpečně na dovolenou k moři můžete vyřešit dovolenou ve Španělsku. Přestože je tato země často zmiňována v souvislosti s migranty, najdou se tu klidná místa, kterým se bezpečnostní riziko vyhýbá. Ostatně Španělsko stále patří k vyhledávaným destinacím. Krásné písečné pláže, dostatek slunce, kulturní zážitky, zábava i místní kuchyně, to vše dodá vaší dovolené šmrnc.

Zajímavá místa

 • Barcelona – hlavní město, jehož srdce tepe pro fotbal i historii, nabízí 4 km pláží, kde můžete odpočívat.
 • Costa Blanca – pobřeží oblíbené zejména rodinami s dětmi, kde si 330 dní v roce užijete jasné nebe a sluneční paprsky.
 • Kanárské ostrovy – velmi vyhledávané místo k odpočinku, relaxaci i zábavě, kde se dá slunce užívat po celý rok.
 • Andalusie – najdete tu Tabernas, což je jediná poušť Evropě. Její rozloha činí 11 625 ha.

Ibiza

Opravdový ráj, tak lze nazývat Ibizu, která je proslulá svými kluby, jež jsou vyhlášeny po celém světě. Ibiza žije nočním životem, ale skvěle si jí užijete i přes den.  Klidná letoviska, úchvatné pláže, hraní golfu, jízda na horských kolech a čtyřkolkách. Pokud se ptáte, kam letos bezpečně k moři, pak je Ibiza jasnou volbou.

Mallorca

Charakterizují ji větrné mlýny a palmy, které spolu s mandlovníky, historickými památkami a malebnými vesničkami dotváří tu pravou atmosféru. Teplé moře, čistý vlahý vzduch a přes 300 dní plných slunce. Ostrov Mallorca plný zábavy a sportu. Najdete tu vodní parky, delfinárium, diskotéky, různé podniky či kluby. Pro sportovní nadšence jsou tu vodní sporty, silniční a horská cyklistika, tenis, golf a také jízda na koni.

Menorca

Oproti Mallorce je tento ostrov mnohem klidnější, takže si jej oblíbili ti, kdo chtějí skutečně jen odpočívat. Tajemná historie, záhady, luxusní pláže a pestrý podmořský svět, k tomu příjemné restaurace, procházky po pobřeží, relax na pláži, to vše pro vás skrývá Menorca, pokud to bude váš cíl, kam letos bezpečně k moři.


4. Portugalsko

Portugalská pláž

Pláž v Portugalsku

V této destinaci můžete spojit odpočinek s poznáváním. Skotačení ve vlnách průzračně čistého moře, vodní sporty, trekking, turistika, k tomu vynikající jídlo a pití, co víc si o dovolené přát. Pokud chcete nějaké dobrodružství, můžete se v oblasti Algarve vydat na lov žraloků, samozřejmě se zkušeným průvodcem.


5. Chorvatsko

Historické Chorvatsko

Chorvatsko nabízí i svoji historickou část a bezpečnost

Chorvatsko láká svou rozmanitostí, neboť je ideální pro odpočinkovou dovolenou, výlety, poznávání historie a památek, zkrátka dokonalost sama, navíc patří mezi bezpečné země. Kromě pobřeží můžete poznávat významná města a jejich historii.

Zajímavosti Chorvatska

 • Záhřeb – hlavní město Chorvatska nabízí krásné středověké památky. Zajímavé je, že architektura tohoto města připomíná Prahu. V centru stojí socha Bána Josipa Jejačiče, u které se lidé setkávají podobně jako u nás u koně na Václavském náměstí.
 • Baranja – oblast je známá domy s rákosovou střechou, jež jsou staré více než 100 let.
 • Plitvická jezera – pamatujete si filmy o apačském náčelníkovi? Ano, právě tady se točil Vinnetou. Najdete je ve vápencové proláklině. Zajímavostí je, že čas od času se jejich tvar mění.
 • Istrie – poloostrov vás nadchne průzračným mořem, kde jsou skvělé podmínky pro šnorchlování. Koupejte se v zátokách a procházejte po rozkvetlých údolích.

Hledáte-li místo, kde budete moci nakupovat, ochutnávat místní gastronomii nebo si užívat noční život a zábavu, pak je skvělou volbou Makarská riviéra ve střední Dalmácii.


6. Řecko

Řecko

Řecko má také svoje kouzlo a některé destinace jsou stále řazeny jako bezpečné

Řecko patří k zemím na pováženou, u nichž je čistě na vás, jestli se tam vůbec vydáte. Přesto má co nabídnout. Zejména oblíbené je díky antickým památkám a historii, ale za zmínku stojí i ostrovy, které k Řecku náleží. Máte tak možnost pobytu v přírodě, koupání v čistém moři, užít si noční bujarý život, potápění, lenošení na pláži (podívejte se na nejkrásnější pláže Řecka), zkrátka co vás napadne a bezpečnost dovolí.

Korfu

Je znám bohatou zelení a úchvatnými plážemi, stovkami druhů překrásných květin i exotickou faunou. Pyšní se vodními parky a historickými paláci. Odpočívejte na pláži Acharavi, projděte si město Sidari plné romantiky či Mesonghi.

Lefkada

Nejkrásnější ostrov Středomoří vám vezme dech svou krásou. Pod strmými vápencovými srázy na západě najdete úchvatné pláže, jež pokrývá zlatavý a bílý písek. Moře je průzračně čisté a na jeho hladině lze pozorovat různé odstíny modré. Ostrov je ideální pro vodní sporty, pěší túry, jízdu na kole či motorce, nebo výlety v autě.

Mezi další vhodné ostrovy patří Ithakam, jehož historie je spjata s bájným Odysseem. Jsou tu archeologická naleziště a rybářské vesničky. Potom Kefalonie, která se pyšní unikátními přírodními jevy, jako je voda, která se ztratí u mořských mlýnů Katavothres a poté se vynoří u jezera Melissani na opačné straně. Posledním pak je Zakynthos, jež má rozlohu pouhých 416 km2 a přesto je znám modrými jeskyněmi, vzácnými želvami, krásnými plážemi a pašeráckou lodí.


7. Albánie

Albánie - dovolená u moře

Netradiční destinace? Vyzkoušejte Albánii, která turisticky jen vzkvétá.

Naším extra tipem pro dovolenou je Albánie, která láká svou překrásnou a většinou i zcela nedotřenou přírodou, skalnatými horami, čistým mořem a divokými řekami.  Zažijete vzrušení a dobrodružství v zemi, kde se spojila orientální kultura s evropskými prvky. Divoká, nespoutaná a místy neprozkoumaná příroda a krásné hory si vás zcela podmaní.

A přesto navzdory letitému přesvědčení, bezpečná země pro dovolenou u moře.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat komentář

three + nineteen =