Krásné destinace na dosah do 2 nebo 3 hodin letu

Cestování letadlem někomu nečiní nejmenší potíže, ale pro leckoho jiného může být naopak očistcem. Typickým případem je cestování letadlem s malými dětmi, které dlouhý a nudný pobyt na stísněné palubě letadla často velmi špatně snášejí. K delším letům však mohou mít odpor i starší osoby či lidé s různými bolestmi nebo onemocněními zejména pohybového aparátu.

Pokud máte z jakéhokoli důvodu k delšímu létání negativní postoj, přesto se můžete podívat na mnoho úžasných míst a užít si skvělou dovolenou u moře. Kam se vydat? V dnešním článku pro vás máme výběr nejlepších destinací do 2 hodin letu a 3 hodin letu. Jde o takzvané krátké lety, které lze snést, i pokud vás cestování letadlem nijak netěší.

Odkud letět na dovolenou?

Délka letu se samozřejmě odvíjí od celé řady faktorů. Zejména od toho, z jakého letiště vyrážíte. V ČR lze pro mezinárodní lety využít letiště v Praze, ale i v Brně či Ostravě. Ze všech těchto letišť odlétají nejen pravidelné linky, ale i charterové lety a lety různých cestovních kanceláří. Další mezinárodní letiště najdete v Pardubicích či Karlových Varech. Zde jsou ovšem možnosti omezenější.

Čeští cestovatelé pak mají velice v oblibě i létání z Vídně. Často odsud lze sehnat cenově velmi výhodné letenky a lety zejména do jižních destinací trvají o něco kratší dobu. V našem článku však vycházíme z průměrné délky letu z ČR – zejména z pražského letiště Václava Havla, které je nejvyužívanější.

Náš tip: podívejte se na tabulku s dobou letu do nejoblíbenějších destinací světa

Kam se letí 2 hodiny

Pokud nechcete v letadle strávit déle než cca 2 hodiny, můžete se směle vypravit do celé řady oblíbených přímořských destinací, především na Balkánském poloostrově, ale třeba i v Itálii. Pojďme se podívat na některá osvědčená a krásná místa pro letní dovolenou u moře, kam se dá dostat poměrně velmi krátkým letem.

1. Chorvatský Split (průměrný čas letu 1:30 h)

Split, Chorvatsko
Split, Chorvatsko

Oblast dalmatského města Split a jeho okolí patří mezi velmi populární a osvědčené destinace pro letní, přímořskou dovolenou v Chorvatsku. Split samotný se pyšní nádherným historickým centrem se spletí uliček tísnících se mezi starobylými kamennými domy. Split nabízí řadu krásných, příměstských pláží. Zejména na jižním pobřeží a poloostrově s přírodním parkem Marjan.

Turisticky velmi oblíbené (pro přímořskou dovolenou) jsou však zejména ostrovy Brač a Hvar, které patří v tomto směru mezi největší stálice, ale i další chorvatské ostrovy, poloostrovy a letoviska u Splitu. Určitě si taky udělejte výlet do historického města Trogir.

Do Splitu se letecky z ČR dostanete za cca hodinu a půl. Nejvýhodnější (v rámci sezony) bývají letenky v září a u nízkonákladových společností můžete zpáteční letenky často pořídit pod 2 tisíce Kč.


2. Černá Hora (průměrný čas letu 1:40 h)

letovisko Bečiči, Černá Hora
letovisko Bečiči, Černá Hora

Černá Hora se podobně jako třeba Albánie nebo Slovinsko dostává stále častěji do hledáčku českých turistů. Dříve opomíjená destinace s nálepkou „chudé a zaostalé“ země si získává oblibu právě díky své větší autentičnosti a menší turistické zprofanovanosti. Krásné pláže nabízejí například lokality kolem měst Budva či Sutomore nebo v Kotorské zátoce a na mnoha dalších místech.

Černá Hora se pyšní překrásnými velehorami a lesnatou přírodou. Je taky citelně levnější než Chorvatsko.

Lety do Černé Hory většinou míří do hlavního města Podgorica nebo přímořského Tivatu a cesta trvá něco přes hodinu a půl.


3. Sardinie, Itálie (průměrný čas letu 2:15 h)

Sardinie, Itálie
Sardinie, Itálie

Sardinie je další perla, kterou turismus teprve objevuje, a tak máte jedinečnou příležitost zažít tento ostrov ležící západně od Itálie ještě v „nezkažené“ panenské podobně. Sardinie má krásnou krajinu, skvělou gastronomii, je prosluněná a v mnoha městech a vesnicích můžete stále spatřit svébytnou, autentickou kulturu. Jsou zde taky nádherné přírodní parky, pláže, zátoky a přístavy anebo tisíce let staré stavby pamatující ještě dávnou Nuragskou civilizaci.

Většina letů do Sardinie míří na letiště ve městech Cagliari, Olbia nebo Alghero. Cesta trvá typicky něco přes dvě hodiny. Nejlevnější zpáteční lety nabízejí nízkonákladovky jako Ryanair či EasyJet a dostat se s trochou štěstí můžete pod 2500 Kč za letenku.


4. Varna, Bulharsko (průměrný čas letu 2:05 h)

Varna, Bulharsko
Varna, Bulharsko

Bulharsko patří vedle Chorvatska mezi nejoblíbenější tradiční přímořské destinace českých dovolenkářů. Jsou zde především dvě turistické lokality. Takzvané Sluneční pobřeží u města Nesebar a Zlaté písky, které leží právě u Varny.

Zlaté písky jsou méně rozlehlé a rušné, mají zelenější, kopcovitější, členitější krajinu a nádherné pláže se zlatým pískem. Pokud sem vyrazíte na vlastní pěst si s cestovkou, počítejte s letem trvajícím lehce přes dvě hodiny. Let do Nesebaru trvá takřka stejně dlouho nebo v průměru o pár minut déle.


5. Korfu či Lefkada (průměrný čas letu 2:10 h)

Řecko, Korfu
Řecko, Korfu

Iónské ostrovy ležící ve stejnojmenném moři západně od řecké pevniny patří mezi velmi oblíbené a poměrně blízké destinace pro dovolenou. Oproti egejským ostrovům jsou nejen blíže, ale mohou oslovit i mnohem zelenější a šťavnatější krajinou a překrásným mořem.

Na ostrovech jako Korfu či Lefkada, ale i Zakynthos nebo Kefalonia najdete nejen fantastickou a mimořádně rozmanitou přírodu, ale i rozlehlé písečné pláže anebo naopak magické skalnaté zátoky a zákoutí. Jsou zde velká a rušná letoviska, ale i mnoho autentických vesnic, v nichž jako by se zastavil čas. Zkrátka dokonalé místo pro dovolenou. Let na tyto ostrovy trvá mezi 2 až 3 hodinami.


Destinace s dobou letu do 3 hodiny

Pokud jste ochotni v letadle strávit i o něco málo déle, můžete se vypravit i na celou řadu poněkud „exotičtějších“ destinací. Například na populární ostrovy ve Středozemním moři nebo do v posledních letech mimořádně oblíbeného Turecka.

1. Ostrov Djerba (průměrný čas letu 2:30 h)

Ostrov Djerba
Ostrov Djerba

Máte rádi opravdu hodně moc tepla a slunce? Možná vás to překvapí, ale na prosluněný, ba takřka pouštní ostrov Djerba ležící těsně při pobřeží severoafrického Tuniska, se dostanete letem z Prahy, který trvá jen něco kolem dvou a půl hodiny.

Djerba je osvědčená a velmi populární destinace a rozkládají se zde skvěle vybavená, rozlehlá letoviska s luxusními resorty a dlouhými, širokými písečnými plážemi. Zkrátka splněný sen. Pokud budete trochu akčnější a dobrodružnější, můžete zde vidět a zažít i kus autentické kultury ve městech a vesnicích mimo turistická letoviska.


2. Zakynthos (průměrný čas letu 2:30 h)

Zakynthos, Řecko
Zakynthos, Řecko

Zakynthos je jeden z Iónských ostrovů, o nichž už jsme mluvili. Leží jižněji než Korfu, Lefkada či Kefalonie, a proto cesta sem trvá o něco déle – kolem dvou a půl hodiny. Zakynthos je opravdu úchvatná zelená perla, která na malém prostoru nabízí vše, co si lze přát.

Jsou zde mimořádně rušná letoviska jako Laganas, které může nočním životem soupeřit třeba i s Ibizou. Těšit se můžete i na klidná rodinná letoviska, kilometry písčitých pláží, lány olivových hájů, divoké lesy i tajuplné hory plné prastarých vesnic. Je zde mnoho z nejkrásnějších a nejvíce ikonických pláží a zátok Řecka (například slavná Navagio s vrakem lodi). Zakynthos vás rozhodně nemůže zklamat, ať už toužíte po dovolené jakéhokoli typu.


3. Mallorca (průměrný čas letu 2:30 h)

Mallorca v červnu

Slavná Mallorka, španělský ostrov v Baleárském souostroví ležící asi 1500 km od Prahy. Let do hlavního města Palma de Mallorca trvá cca dvě a půl hodiny a můžete si být jistí, že tento ostrov ve vašem srdci zanechá výraznou stopu.

Mallorka je úžasná, nabízí nádherné pláže, luxusní hotely a letoviska, ale zachovává si i jistý panenský ráz. Například v horách Tramuntana na severozápadě můžete dodnes procházet prastarými, původními středomořskými dubovými pralesy a zavítat do vesniček, které jako by nepatřily do tohoto století.


4. Malta (průměrný čas letu 2:35 h)

Malta
Malta

Ostrov Malta ve Středozemním moři nepatří pod žádnou z pevninských zemí a je nejmenším samostatným členským státem EU. Jelikož leží jižně od Sicílie, můžete se o sezóně těšit na velmi teplé či spíše horké, slunečné a stále počasí. Malta má bohatou a starou historii, takže na své si přijdou i milovníci kultury a památek. Jsou zde úchvatná města, skalnatá pobřeží i překrásné pláže. Moře je zde krásně čisté a určitě vás osloví i zdejší jedinečná gastronomie.

I když je Malta oblíbená, není tak notoricky turisticky přebujelá jako třeba Mallorka nebo Ibiza a je pravděpodobně i autentičtější a rozmanitější než například Kypr nebo Djerba. Let sem přitom trvá srovnatelně dlouhou dobu, kolem dvou a půl hodiny. Pokud tedy chcete prozkoumat o malinko méně obvyklou destinaci, která láká i na dobrodružnější a více poznávací dovolenou, Malta může být skvělá volba.


5. Kréta či Kós v Řecku (průměrný čas letu 2:55 h)

Kréta, Řecko
Kréta, Řecko

Kréta a Kós jsou možná turisticky vůbec nejpopulárnější Řecké ostrovy (ještě společně s ostrovem Rhodos). Ačkoli neleží ve stejném moři, let sem trvá podobně dlouhou dobu a to obvykle necelé tři hodiny z Prahy. Kréta i Kós mají vyprahlejší charakter než výše zmíněné Iónské řecké ostrovy – to jim dodává velmi specifickou podobu a atmosféru.

Oba ostrovy nabízejí nespočet letovisek s krásnými, rozlehlými plážemi. Jsou zde i pěkná města a spousta památek. Jde o velmi osvědčené destinace, které pravděpodobně nikoho nezklamou.


6. Bodrum či Antalya, Turecko – (průměrný čas letu 3 h)

Bodrum, Turecko
Bodrum, Turecko

Turecko u českých turistů v posledních letech poněkud přebírá někdejší pozici Chorvatska a stává se nesmírně populárním cílem pro přímořskou dovolenou. Týká se to především oblasti tzv. Turecké riviéry na jižním pobřeží kolem měst Alanya, Antalya a Side.

Jde o obrovská, moderní a úchvatná letoviska přeplněná velkolepými, luxusními resorty a atrakcemi. O něčem takovém si v Chorvatsku nebo i Řecku lze nechat jen zdát. Další populární destinací je jihozápadní pobřeží zejména kolem města Bodrum, kde rovněž najdete výborné turistické zázemí.

Pokud vyrazíte do Turecka, počítejte s letem trvajícím kolem 3 hodin. Výhodou je, že nabídka dovolených zde je extrémně široká a lze si najít i možnost odletu z jiného než pražského letiště.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

12 − 12 =