Kam na dovolenou do Turecka? TOP 10 dovolenkových letovisek

Turecko je pozoruhodná země. Zahrnuje poměrně obrovský maloasijský poloostrov, který představuje jakousi přechodnou zónu mezi Evropou a Asii. Je protkán historií, přírodními krásami a autentickou kulturou a životem. Turecko nabízí plné náruče zážitků všech druhů. Je zemí velehor a nejzapadlejších vísek, na které po staletí čas zapomněl, i zemí neskutečně monstrózních, moderních turistických letovisek nadupaných atrakcemi. Turecko nemůže zklamat ani nejnáročnější cestovatele. Ale právě proto, že toho nabízí tolik, není snadné se rozhodnout, kam vyrazit. Ať už hledáte jediné místo, nebo vyrážíte na okružní jízdu, náš žebříček vám pomůže. Kam na dovolenou do Turecka? Pojďte to s námi zjistit.

Nejlepší destinace v Turecku nejen u moře podle naší redakce

1. Antalya

📌 Nejnavštěvovanější letovisko v Turecku
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz | CK Blue Style

Antalya, Turecko

Nejlepší destinace pro rodiny s dětmi

Město Antalya je skutečnou tureckou turistickou Mekkou. Patří k nejnavštěvovanějším destinacím nejen na jižním pobřeží země, ale i v celosvětovém měřítku. Město leží ve stejnojmenné provincii, představuje důležitý středomořský přístav a centrum „turecké riviéry“. Žije zde něco přes milion obyvatel, ale díky turistům je Antalya většinu roku ještě podstatně lidnatější.

Toto město a jeho okolí mají opravdu hodně co nabídnout. Koncentruje se zde velké množství významných památek, atrakcí, přírodních krás a dalších zajímavostí a míst, které stojí za návštěvu. Antalya má za sebou dlouhou historii. To na maloasijském poloostrově, či takřka sub-kontinentě, nijak nepřekvapí. Jde o jednu z kolébek a zřídel kultur a civilizací již od pravěku. Střetávaly se zde antické a orientální vlivy. Působili zde Řekové, Chetité, Lýkové, Římané, Byzantinci a další a další kmeny a národy. Co po nich v Antalyi zůstalo?

Velmi impozantní památkou jsou ruiny starořeckého přístavu Faselis (Phaselis) s amfiteátrem, akvaduktem a četnými dalšími pozůstatky slavné civilizace. Z města je to cca 50 km, ale rozhodně byste si toto místo neměli nechat ujít.

V samotném městě patří k nejvýznamnějším památkám a dominantám přístavní věž Hidirlik, nádherná brána římského císaře Hadriana, taky minarety Yivli a Kesik a to zdaleka není vše. Antalya láká taky na nádherné parky, skvělou gastronomii a čilý život. Město je díky turistickému ruchu poměrně kosmopolitní, stará část si přesto uchovává své kouzlo. Velkým lákadlem jsou však samozřejmě taky úchvatné pláže, nádherné hotely a resorty plné atrakcí.

Antalya je svou povahou a rozsahem možností skvělou volbou i pro rodiny s dětmi. Ty zde najdou opravdu bohaté vyžití. Oblast zároveň platí za dostatečně bezpečnou a turisticky přívětivou. Antalya sice možná není „nejryzejší“ a nejautentičtější výspou Turecka. Vynahrazuje to však na mnoha jiných frontách.


2. Alanya

📌 Město s evropským charakterem
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz | CK Blue Style

Alanya, Turecko

Nejlepší destinace pro páry

Jižní pobřeží Turecka je turisticky nejvytíženější a Alanya patří k dalším vysoce žádaným a lukrativním destinacím. Alanya patří mezi města, která jsou silně prosycená evropským charakterem. Ostatně zde žije spousta cizinců a všude se domluvíte anglicky – a ledaskde taky třeba německy (protože Němců je zde poměrně hodně).

Město Alanya má necelých 400 tisíc obyvatel. Obklopují ho fascinující a slavné pláže. Mezi nejznámější patří Cleopatra Beach na západě. Navzdory vysoké návštěvnosti je na této 4 km dlouhé písčité i kamínkové pláži nádherně čistá voda. Okolí Alanye je taky prošpikované hotelovými resorty. Je jich zde několik stovek. Mnohé velmi luxusní. Pokud chcete zažít romantiku ve dvou se vším komfortem a parádou, může být Alanya perfektní destinací.

Zažít a vidět tu taky můžete leccos. Za zmínku jistě stojí například městský hrad coby místní dominanta. Nachází se na kopci a vede k němu i lanovka, která vám poskytne dokonalý výhled na město. Určitě byste měli prozkoumat i přístav s historickým starým městem Tophane. Za soumraku se můžete vydat na vyhlídku s „hollywoodským“ nápisem I Love Alanya. Večer a v noci město ožívá velice čilým ruchem, takže se taky máte na co těšit.


3. Kemer

📌 Lokalita pro klidnější dovolenou
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz | CK Blue Style

Kemer, Turecko

Nejlepší destinace pro seniory

Město Kemer se nachází v provincii Antalya, o jejíchž krásách jsme se již zmínili výše. Samotný Kemer je mnohem menší a poklidnější město. Stále však v centru dění a takříkajíc s plnou obslužností. Tato kombinace může vyhovovat starším párům a osobám. Osamělost zde však rozhodně nehrozí. Kemer dosti živý, pláže (často oblázkové) bývají velmi vytížené. Za zmínku však stojí přírodní okolí města. Z pláží jsou nádherné vyhlídky na majestátní pohoří Taurus, vše objímá svěží zeleň a taky město samotné nabízí malebné a vlídné parky.

Z města je to velmi blízko k významným historickým památkám, jako jsou ruiny antického města Phaselis. Obrovským lákadlem je národní přírodní park známý jako Olimpos (turecky: Olimpos Beydağları Millî Parki). Příroda je zde divoká a překrásná a najdete zde i ruiny byzantského města Olimpos. Další atrakcí jsou například místní dřevěné sruby a stavení, které jsou skutečně okouzlující a lze si je i pronajmout.

Kemer sám má jen něco přes 30 tisíc obyvatel, ale leží ve velmi atraktivní destinaci. Nabízí takřka vše, po čem může zatoužit i náročný turista.


4. Marmaris

📌 Město s bujarým nočním životem
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz | CK Blue Style

Marmaris, Turecko

Nejlepší destinace pro partu přátel

Marmaris představuje zajímavou destinaci na jihozápadním pobřeží Turecka. Samotné město vyrostlo do své současné cca 30tisícové podoby z malinkého přístavu. Stále má silně přístavní charakter a je úzce svázáno s vodními sporty a aktivitami, jako je jachting. Z historických památek může Marmaris nabídnout krásný přístavní hrad. Toto město je však známé taky čilým nočním životem. Může být zajímavým cílem, třeba pokud cestujete do Turecka se skupinou přátel a jste naladěni na trochu bujarou vlnu.

To však neznamená, že vám Marmaris nedopřeje klid. V blízkém okolí se nacházejí opravdu krásná letoviska jako Içmeler či Turunç. Nabízejí úchvatné pláže a obklopuje je dech beroucí příroda. Leží ukryty mezi rozlehlými lesy a skalisky a opravdu mají co nabídnout.


5. Side

📌 Místo patří mezi nejvýznamnější archeologické lokality v Turecku
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz | CK Blue Style

Side, Turecko

Nejlepší destinace pro milovníky historie

Vraťme se ještě na skok do provincie Antalya. Asi 78 km od jejího hlavního města leží na malém výběžku do moře osada Side. Jde o malé městečko. Přesto se dá říct, že je v mnoha ohledech významnější než okresní město Manavgat, které mu leží „za zády“. Side patří mezi nejvýznamnější archeologické lokality v celém Turecku. A to už je co říct, protože Turecko je doslova pokladnicí archeologických skvostů. Koncentrace památek v Side je ovšem fascinující.

Zřejmě nejznámější dominantou je zbytek sloupoví Apollónova chrámu s ruinami celé stavby. Najdete zde taky antický amfiteátr (tedy pozůstatky pochopitelně), fontánu, opevnění, sloupoví v agoře a další a další skvosty. Koncentrace antických pamětihodností je zde opravdu fascinující. Je tedy jasné, že Side bude lákat především milovníky historie. Přesto může nabídnout i leccos jiného. Především jsou to opravdu krásné písčité pláže. Na nich můžete v klidu vstřebávat dojmy, které ve vás zanechají ozvěny dějin dunící v Side.


6. Belek

📌 Moderní turistické letovisko
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz | CK Blue Style

Belek, Turecko

Nejlepší destinace pro luxusní dovolenou v Turecku

Zůstáváme v Antalyi, ale dá se říct, že na takřka opačném konci spektra toho, co nabízí. Zatímco Side je především místem spojeným s historií, Belek je veskrze moderním turistickým letoviskem. Nachází se v srdci turecké riviéry a představuje opravdu důležitý bod cestovního ruchu země. Místo památek se zde koncentrují hotely a resorty – obrovské množství jich nese čtyř či pětihvězdičkové hodnocení.

Je zde vše, co si může srdce náročného dovolenkáře přát. Nespočet atrakcí, možností a příležitostí ke sportům či aktivitám, dokonce i lázně s minerálními prameny. Blízko Beleku je například krásný přírodní park Kurşunlu s vodopádem a jeskyní. A ani od historie nebudete vzdálení. Spíše naopak. Nedaleko od Beleku, severovýchodně nad městem Antalya se nachází město Perge. To se může, co do množství a krásy antických památek směle utkat se Side a možná i zvítězit.


7. Istanbul

📌 Nejslavnější a největší turecké město
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz | Booking.com ubytování

Istanbul, Turecko

Nejlepší destinace pro prodloužený víkend

V našem žebříčku pochopitelně nemůže chybět ani největší a nejslavnější (byť ne hlavní) město Turecka. Istanbul. Metropole, kterou obývá již přes 15 milionů lidí. Pokud bychom celý Istanbul považovali za evropské město, stal by se největším městem našeho kontinentu. Istanbul však leží přesně na hranici Evropy a Asie. Tyto dva kontinenty od sebe odděluje úžina Bospor překlenutá dlouhými mosty a tunely a protínající střed města.

Istanbul má za sebou nesmírně významnou historii a několikrát už změnil své jméno. Vznikl jako osada Byzantion. Ve čtvrtém století se již jako metropole stal hlavním městem východořímské říše. Tehdy dostal nové jméno Konstantinopol. Později se města zmocnili osmanští Turci a vtiskli mu částečně nový ráz. Istanbul je dodnes místem, kde se snoubí dvě kultury – křesťanská a muslimská.

Dějiny zde na sebe zanechaly četné památky. Mezi nejvýznamnější patří Konstantinův sloup a chrám Hagia Sofia, taky četné paláce nebo mešity, věže, lázně a tak dále. Město je mimořádně rušné a fascinující. Nabízí skvělou kuchyni, kvalitní dopravu, neuvěřitelné možnosti nakupování a utrácení. Je skutečným mraveništěm kultur.


8. Bodrum

📌 Destinace poblíž Řecka
📌 Kde koupím zájezd? Invia.cz | CK Blue Style

Bodrum, Turecko

Luxusní turistické letovisko s autentickým rázem

Bodrum. Přístav a důležité turistické centrum jihozápadního Turecka. Leží přímo naproti známého řeckého ostrova Kós. Poloostrov s přístavem Bodrum je pokryt obrovským množstvím hotelů, resortů a dalších ubytovacích zařízení a turistických atrakcí. Krajina zde má převážně poněkud vyprahlejší, ale o to více exotický ráz. Je kopcovitá, pobřeží je lemováno malebnými vesničkami, přístavy a plážemi.

Bodrum a okolí nabízí ve své rozmanitosti vše možné. Velmi luxusní hotely i dostupná ubytování. Nachází se zde taky řada památek.

Dominantou samotného města je zachovalý, majestátní hrad. Dalším skvostem je antické divadlo či pozůstatky mauzolea. Na rozdíl od některých jiných turistických center Turecka si Bodrum zachovává do značné míry svůj autentický ráz. Stejně tak i ostatní vesničky v okolí. Tím může být zajímavý i pro trochu dobrodružnější povahy.


9. Pamukkale

📌 Jeden ze symbolů Turecka
📌 Kde koupím zájezd? Ubytování na Booking.com | Radynacestu.cz – zážitkové cestování

Pamukkale, Turecko

Nejvýznamější destinace, pokud nechcete na dovolenou k moři

Pamukkale patří k symbolům Turecka. Leží v jihozápadní části, ve větší vzdálenosti od moře, poblíž města Denizli. Jde o sněhově bílé travertinové kaskády protkané křišťálovými tůněmi a oázami. Pro svůj naprosto jedinečný vzhled dostal tento přírodní útvar poetické jméno Pamukkale – čili hrad z bavlny.

Tato 2,7 kilometrů dlouhá nádhera je samozřejmě zapsána na seznam UNESCO. Stejně tak je na tom Hierapolis, antické město ležící na stejném kopci nad těmito terasami. Hierapolis i Pamukkale se řadí k nejvýznamnějším skvostům Turecka a přitom je dělí jen pár metrů. Toto místo se tudíž rozhodně vyplatí navštívit.


10. Kappadokie

📌 Skalní město + romantické lety balónem nad ním
📌 Kde koupím zájezd? Ubytování na Booking.com | Radynacestu.cz – zážitkové cestování

Nejromantičtější destinace v Turecku

Dalším unikátem Turecka je Kappadokie. Leží v samotném srdci země, poblíž města Kayseri, v hornaté oblasti. Turisticky významná a zajímavá je především skalnatými útvary připomínajícími obrácené kornouty. V těchto útvarech jsou zároveň vyhloubena prastará a naprosto fascinující skalní obydlí. Kappadokii lze tedy zařadit do kategorie „skalních měst“, která se nacházejí různě po světě. Svým rozsahem a významem patří Kappadokie jistě mezi nejvýznamnější z nich.


Přidat komentář

fifteen + twelve =