Kam do Rumunska k moři? Nejlepší letoviska a pláže u Černého moře

Neptun, Rumunsko Rumunsko nepatří sice mezi přímo exkluzivní nebo exotické destinace, přesto vábí množství turistů a pro našince jde o jakousi stálici pro přímořské dovolené. Rumunsko nabízí množství dlouhých a širokých písečných pláží omývaných Černým mořem. Právě ty jsou zdejším největším lákadlem a v jistém smyslu překonávají ty Chorvatské, které bývají většinou spíše menší, členitější a častěji kamenité. Dobrodružnější povahy však s oblibou vyrážejí i do rumunského vnitrozemí, do divokých Karpat a jejich panenské přírody. V dnešním článku se však zaměříme na přímořské destinace a poradíme vám, kam do Rumunska k moři a které pláže jsou nejlepší.


Nejlepší letoviska pro dovolenou u Černého moře v Rumunsku

1. Mamaia

Mamaia patří k nejznámějším a nejvíce ikonickým letoviskům Rumunska. Toto místo je zajímavé už tím, že jde o tzv. kosu. Úzký převážně písčitý pás pobřeží vybíhající do moře, jímž je obklopen z obou stran. Tento zvláštní a poměrně raritní geomorfologický útvar je sám o sobě atraktivní. V Rumunsku zde však navíc vyrostlo velmi rušné turistické středisko, které láká mimo jiné (nicméně především) na cca 7 km dlouhé pláže pokryté jemným pískem.

Mamaia je obsypaná hotely, resorty, restauracemi, bary, hospodami, bistry i zábavními parky a povyražením všeho druhu. Je zde mnoho atrakcí, navzdory tomu Mamaia poněkud dýchá retro atmosférou časů socialismu. Právě v dobách šedesátých až osmdesátých let zažívala svou největší slávu a velká část současného letoviska je dosud spíše skanzenem než moderním centrem.

Ale kdo chce luxusní a moderní letoviska a hotely připomínající exkluzivní paláce, zřejmě nebude primárně uvažovat zrovna o dovolené v Rumunsku. Tato země vábí spíše svou svérázností nebo cenovou dostupností. I když novější a lepší hotely zde pochopitelně nechybí – a pro Mamaiu to platí tím tuplem. Neotřelé atmosféry si zde však rozhodně užijete plnými doušky.

2. Constanta

Město Constanta leží na jih od letoviska Mamaia a jde o další významnou turistickou destinaci v Rumunsku. Toto přístavní město se může pochlubit poměrně velkým množstvím docela pěkných pláží, které od zástavby obvykle dělí pás na pohled příjemné zeleně. Z hlediska městských pláží tudíž ty v Constantě patří vesměs ještě do kategorie těch lepších.

Constanta ostatně žije do značné míry právě z turistického ruchu. V rámci Rumunska patří k nejnavštěvovanějším lokalitám. Lidé zde ovšem nejezdí pouze za mořem a písčitými plážemi. Město samo o sobě je zajímavé. V Rumunsku je páté největší a nachází se zde několik významných památek.

Například katedrála sv. Petra a Pavla z 19. století. Známý Janovský maják, unikátní mešita, rozlehlé římské mozaiky či známé constantské kasino z počátku minulého století. Je zde ale třeba i aquapark, několik zajímavých muzeí, archeoskanzen a řada dalších atrakcí a zajímavostí. Město Constanta jistě stojí za návštěvu, i když se třeba „uvelebíte“ v sousedním letovisku Mamaia.

3. Eforie

Eforie je stále populárnějším rumunským letoviskem a zajímavá je i tím, že jde zároveň o lázeňské město. Dělí se na Jižní a Severní Eforii, přičemž obě dříve samostatná města spojuje úzký pás pevniny – tedy kosa – podobná jako v letovisku Mamaia, ačkoli výrazně menší. Nicméně, Eforie leží od Mamaie jen cca 10 km, takže pokud budete na jednom z těchto míst, jistě se vyplatí navštívit i to druhé. Tím spíš, že doprava v Rumunsku není zvlášť nákladná.

Eforie nabízí de facto totéž, co předchozí dvě letoviska. Hlavním lákadlem turistů jsou především příjemné a dlouhé písčité pláže. Playa Eforie Nord v severním městě má na délku na 4 km a je široká až 100 metrů. To už je pláž, jak se patří! Najdete u ní i docela pěkný aquapark. Z hlediska celkového dojmu působí Eforie možná o něco živěji a moderněji a méně jako relikt minulosti oproti Mamai. Více se přibližuje letoviskům v Bulharsku či Chorvatsku. Nicméně, podobná poněkud subjektivní hodnocení raději necháme na vás.

4. Mangalia

Mangalia, Rumunsko
Mangalia, Rumunsko

Nyní se posuneme o dalších cca 25 km na jih. Dostaneme se tak do městečka a letoviska Mangalia. Jde o další turisticky známé místo proslavené především stejnojmennou pláží. Ta má na šířku až 250 m a někdy je považována za nejširší na celém pobřeží Rumunska. Písek prý navíc obsahuje příměs sapropelu, což je organické bahno mimořádně bohaté na nejrůznější na nejrůznější zdraví prospěšné látky. Vyvalováním na pláži tak můžete zároveň tužit kořínek.

Město samotné patří k důležitým přístavům, má na 36 tisíc obyvatel a jeho historie sahá až hluboko do starověku. Proslavené je například svými letními festivaly – nejznámější je Callatis Festival (Callatis je starověké, řecké jméno města). Je zde taky několik památek z antických dob, archeologické muzeum či turecká mešita z 16. století.

5. Vama Veche

Zase se posouváme na jih, tentokrát o cca 7 km vzdušnou čarou. Nacházíme se již prakticky na hranici Rumunska a Bulharska. Posledním rumunským osídlením je víska Vama Veche. Tedy – kdysi to bývala víska – od poslední třetiny minulého století se však mění v turistické letovisko. Legendární se stala především pro svou rozlehlou nudistickou pláž.

Rozvoj nabral obrátky v 90. letech a od přelomu milénia se dokonce objevují hnutí a snahy o zastavení tohoto „trendu“ proměny přístavní vsi v centrum turismu. A to kvůli záchraně unikátního biokulturního rázu tohoto místa. Na podporu věci se každoročně koná přímo na pláži festival Stufstock, který přiláká desetitisíce lidí.

Můžeme se pozastavovat nad tím, zda je obří rockový festival na pláži ideálním způsobem, jak odlákat turisty a chránit přírodu, mír a klid, ale… zážitek je to rozhodně vynikající. Vama Veche rozhodně patří mezi nejsvéráznější destinace Rumunska a má v sobě cosi „punkerského“. Velmi zajímavé místo.

6. Neptun

Neptun, Rumunsko

Neptun je ryze turistická destinace, která je součástí řetězce tematicky pojmenovaných letovisek (Saturn, Venus, Olimp) na sever od města Mangalia. Neptun patří k nejzajímavějším a je místem, kde se nachází letní prezidentské sídlo. Jistě tedy má co nabídnout. A co přesně?

Jsou to například dlouhé, široké a velmi pěkné pláže. Spousta barů, hospůdek anebo dvě krásné pobřežní laguny, které se rozkládají za plážemi. Neptun působí na rumunské poměry relativně čistě a moderně. Je zde řada kvalitních hotelů, příjemné parky a obecně atraktivní prostředí se spoustou příležitostí pro zábavu, sport i jiné kratochvíle.

7. Costinești

Costinești, Rumunsko
Costinești, Rumunsko

Costinești je atraktivní letovisko ležící asi 5 km pod jižní Eforií. Zaměřuje se hlavně na mladší klientelu a bujarou zábavu. Svým rázem tak poněkud připomíná výše zmíněnou vísku Vama Veche. Nicméně postrádá její jedinečný genius loci.

Costinești může být skvělou volbou, pokud vyrážíte do Rumunska například s partou přátel a chcete si užívat ve dne i v noci. Letovisko nabízí hustou koncentraci barů, restaurací, diskoték a dalších atrakcí. Nechybí ani široké písečné pláže.


Nejlepší pláže v Rumunsku u Černého moře podle naší redakce

1. Plaja Vadu

Pokud vás příliš nelákají rušná letoviska a hledáte spíše trochu klidu, velmi zajímavou možností může být pláž Plaja Vadu. Leží asi kilometr od vísky Vadu a dá se říct, že výraznější prvky civilizace jsou z ní v nedohlednu. Pláž je dlouhá a písčitá, ale ne příliš široká. Za pískem totiž následuje travnatá nekonečná pláň stepního rázu. Právě toto prostředí však dodává pláži specifický charakter a romantiku.

Nejkrásnější bývá při úsvitu a za soumraku. Nejen kvůli kouzelným červánkům, ale především proto, že se vylidní. Přes den zde taky nenajdete žádný stín, stromy zde nejsou – nezapomeňte tedy na slunečník a opalovák. Plaja Vadu stojí rozhodně za návštěvu, pokud budete bydlet např. v Mamaii, Eforii či Constantě. Z Mamai leží cca 20 km vzdušnou čarou na sever.

2. Plaja Gostinu

Nikde není psáno, že polehávání na pláži je výhradním patentovaným vlastnictvím přímořských oblastí. Pokud chcete zkusit něco trochu více „hispterského“, máme pro vás tip na parádní pláž u Dunaje. A je to skutečně kouzelný zážitek.

Pláž leží u města Gostinu. Skrývá ji hluboká hradba hustého stromoví a slibuje výhled přes široký tok Dunaje – a to přímo do Bulharska. Hranice totiž leží na řece. Pláž samotná je písčitá a vysoce fotogenická. Skvělé místo na kempování a parádní atmosférou.

3. Plaja Corbu

Ale zpět k moři. Plaja Corbu je další zajímavé místo. Leží kousíček severně od Mamai. Má podobný ráz jako Plaja Vadu. Je však menší, méně autentická a více turistická. Blízko je i řada restaurací, takže hlady a žízní nezemřete. Přesto je klidnější než pláže přímo v Mamaii nebo letoviscích.

4. Plaja Venus

Plaja Venus je dominantou stejnojmenného letoviska, které leží v sousedství letoviska Neptun (viz výše). Pláž je písčitá a mimořádně dlouhá i široká. Za zády se jí skví laguna Balta Mangalia. Pláž má tak trochu „diskontně kalifornský“ charakter. Bývá však taky hodně přecpaná.

5. Plaja Sfantu Gheorge

Velmi zajímavá a unikátní pláž, která leží daleko od známých letovisek, na severu Rumunska a přímo v deltě Dunaje. Poblíž je vesnička, v níž můžete najít nějaké to ubytování. Nečekejte žádné hotelové komplexy. Tato vesnička je velmi autentická.

Složit hlavu můžete u místních, v kempu a najde se zde i překvapivě moderní a pěkný glamping. Samotná pláž ležící za rozhraním stepi působí rozlehlým dojmem. Už proto, že je poměrně velmi málo vytížená. Jde o rozhodně velmi zajímavou lokalitu pro poněkud dobrodružnější povahy.

Jaké je moře v Rumunsku?

Rumunsko omývá Černé moře a panuje zde přibližně stejné počasí jako u nás v ČR.

Teplota vody Černého moře v létě vystoupá až k 23 °C. Pláže jsou spíše široké a písečné, podobně jako v Bulharsku se kterou Rumunsko sousedí.

Kdy jet do Rumunska na dovolenou k moři?

Ideální období, kdy jet do Rumunska k moři na dovolenou je od června do září. Panují zde nejvyšší teploty a nejnižší srážky. Zároveň se jedná o hlavní turistickou sezónu.


Přidat komentář

two − one =