Nejkrásnější a nejnavštěvovanější města Evropy, kam vyrazit třeba jen na víkend

Víte, jaké je nejkrásnější město starého kontinentu – Evropy? A které město patří mezi nejnavštěvovanější v Evropě? V dnešním článku se společně vypravíme na cestu, na které snad najdeme odpověď. A i kdyby ne, přinejmenším tu pro vás máme pořádně přeplněnou náruč tipů na nádherné výlety, dovolené, romantické prodloužené víkendy nebo na jakýkoli jiný cestovatelský počin.

Podíváme se totiž na 18 evropských měst, které rozhodně stojí za pozornost a především za návštěvu. Každé z nich vám představíme především z hlediska nejzajímavějších pamětihodností a atrakcí – architektonických, přírodních i jiných.

1. Praha, Česká Republika

Praha

Můžeme vůbec začít něčím jiným než zlatou a stověžatou Prahou, matkou měst? Nejspíš ne. Dá se sice předpokládat, že většina obyvatel naší země už své hlavní město někdy navštívila, přesto Praha nemůže v našem výběru chybět. Tato více než milionová metropole, která se rozkládá na toku Vltavy, nabízí obrovské množství krásných pohledů i zážitků. Dominantu tvoří Pražský hrad společně s chrámem svatého Víta. Ten je podle mnoha měřítek jedním z vůbec největších hradů světa (je dokonce i v Guinessově knize rekordů).

Dalším zásadním symbolem města je jednoznačně Karlův most ze 14. století a taky třeba někdejší hradiště a pevnost Vyšehrad, Staroměstské a Václavské náměstí a výčtem památek bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho.


2. Budapešť, Maďarsko

Šarmantní hlavní město Maďarska – Budapešť – láká našince hned z několika důvodů. Předně – patří k bližším evropským metropolím. A pak taky může nabídnout spoustu okouzlujících pohledů. Perla Dunaje se svým rázem podobá právě naší Praze, takže se zde budete cítit velmi domácky. Přesto je zde příchuť něčeho jiného, poněkud pikantního a temperamentního. Poznáte to, když zajdete do některé z restaurací na ochutnávku místních specialit – rozhodně nevynechte gulyás a taky vynikající uzeniny.

Mezi nejdůležitější pamětihodnosti pak patří královský palác a Rybářská bašta nebo blízký Matyášův chrám. Z modernějších staveb stojí za pozornost budova parlamentu. Za zmínku stojí i zvlášť velký počet parků a zelených ploch.


3. Amsterdam, Nizozemsko

kanály Amsterdam, Nizozemsko

Amsterdam má pověst velmi moderního, liberálního a kosmopolitního města. Oproti jiným evropským metropolím nepůsobí tak „velkoměstským“ dojmem, alespoň pokud jde o monumentálnost architektury. Amsterdam je spíš velmi civilní a přívětivý. Je to malebné městečko, které se nějakou náhodou stalo hlavním městem s téměř milionem obyvatel.

Město je protkané slavnými kanály, které patří k jeho nejtypičtějším symbolům. Ke známým památkám patří taky kostely Oude Kerk a Nieuwe Kerk. Amsterodam ale láká spíš kulturou, atmosférou a životním stylem než památkami. Vždyť i samotné historické jádro města pochází převážně teprve ze 17. století.


4. Madrid, Španělsko

Třímilionový Madrid je první opravdu robustní metropolí v našem žebříčku. Toto krásné město, které se koupe v paprscích žhavého španělského slunce má rozhodně co nabídnout. Především je to tepající život s přídechem exotiky, ale taky opravdu úchvatný vzhled jádra města, kde se protínají široké bulváry ohraničené majestátními budovami z různých historických epoch.

Z významných památek a míst zmíníme alespoň královský palác Palacio Real, městskou radnici, park El Retiro, muzeum Museo del Prado nebo náměstí Plaza Mayor. Samostatnou kapitolou je svébytná kultura města, noční život, hudba a jídlo.


5. Barcelona, Španělsko

Sagrada Familia, Barcelona, Španělsko

Zůstaňme ještě ve Španělsku. Byl by hřích zmínit Madrid a vynechat přitom klenot, jakým bezesporu je právě město Barcelona. Turisticky je tato metropole zřejmě ještě zajímavější než samotné výše uvedené hlavní město. Do karet jí hraje i poloha u pobřeží.

Barcelona je proslulá kulturou a věhlasnou architekturou – a zdaleka ne jen historickou. Legendární jsou především stavby Antonia Gaudího, mezi něž patří i světoznámá katedrála Sagrada Família nebo stavby Casa Milá či Casa Batlló. Rozhodně byste měli navštívit i park Güell se sochami a architektonickými prvky – opět jde o Gaudího dílo.


6. Řím, Itálie

Dalším románským městem v našem žebříčku bude přímo Řím. Svého času největší a nejvýznamnější město světa. Dnes už je Řím v tomhle směru poněkud za zenitem, ale stále jde o turistickou destinaci z prémiové kategorie. Řím je ztělesněním dávné historie v kombinaci s notnou dávkou romantiky a taky troškou jižanského chaosu, který v rušném městě panuje.

Říká se, že Řím nebyl postaven za den – a taky na jeho prozkoumání byste si měli vyčlenit více času. Samozřejmě musíte vidět Koloseum, snad vůbec nejikoničtější památku tohoto města. Taky určitě nevynechte Forum Romanum, Fontánu di Trevi nebo baziliku sv. Petra (která je ovšem technicky vzato ve Vatikáně).


7. San Sebastian, Španělsko

La Concha San Sebastian

Vracíme se do Španělska (a ještě ne naposledy). Sice jsme vám už představili dvě nejvýznamnější města této země, ale stojí za to zmínit i nějaké méně známé místo. Vybrali jsme město San Sebastian, protože je okouzlující a zároveň nepříliš velké (necelých 200 000 obyvatel).

Toto město se rozkládá na pobřeží Atlantiku blízko francouzské hranice a patří mezi oblíbené cíle turistů. Ti jsou lákání krásnou krajinou a přírodou, která město obklopuje, a taky velmi čilým kulturním životem, který zahrnuje i několik významných festivalů.

Na výletě do San Sebastian se projděte po plážích jako La Concha nebo Ondarreta (zařazeny mezi nejkrásnější pláže Evropy), navštivte chrám Catedral del Buen Pastor de San Sebastián a udělejte si výšlap na vrcholek Monte Urgull s pevností Castillio de la Mota.


8. Lisabon, Portugalsko

Portugalsko je našinci zatím relativně opomíjenou jihoevropskou zemí. O to víc láká k prozkoumání a objevování. A kde jinde začít než v samotném hlavním městě Lisabon. Je to zatím nejmenší hlavní město z našeho žebříčku – má „pouze“ půl milionu obyvatel (ale velmi rozlehlou aglomeraci) a rozkládá se na ploše pouze necelých 100 km čtverečních (což je srovnatelné se Zlínem či Olomoucí). To ale neznamená, že tu není spousta krásných míst k vidění.

Lisabon je velmi staré město a jeho osídlení je prokázáno už ve 12. století před Kristem. K nejstarším zachovaným památkám patří třeba katedrála Sé z 12. století (ale našeho letopočtu). Další významnou památkou je Hrad sv. Jiří ve čtvrti Alfama vybudovaný na místě dávného hradiště. Současná pevnost má romantickou podobu (byla zrestaurována v první polovině 20. století).


9. Kodaň, Dánsko

Kodaň, barevné domky, Dánsko

Z jihu si na malou chvilku odskočíme do severní Evropy. Podíváme se do dánského hlavního města Kodaně. Ačkoli jsou o tomto přístavu zmínky již z 11. století, má Kodaň pověst spíše velmi moderního města, které je kulturním centrem celé země a taky jedním z nejlepších míst k životu na světě (alespoň podle řady žebříčků). Už proto jistě stojí za to Kodaň navštívit a podívat se, jak se žije v takřka „dokonalém“ městě.

Pokud jde o pamětihodnosti v tradičním smyslu, těch tady až tam moc nenajdete. Slavná je socha malé mořské víly, zimní palác Amalienborg anebo ikonická barevná zástavba přístavu Nyhavn. Za návštěvu každopádně stojí zábavní park Tivoli, který se nachází přímo v centru města a byl založen už v roce 1843.


10. Sevilla, Španělsko

Vracíme se do slunného Španělska. Sotva bychom ho mohli nadobro opustit bez návštěvy města Sevilla. Metropole obrovského historického a kulturního významu. Svého času šlo o přístav, odkud vyplouvaly lodě do nově objevené Ameriky. Město má na 700 tisíc obyvatel a najdete zde mnoho úchvatných památek.

Mezi nejzásadnější patří katedrála Panny Marie, která je třetí největší v Evropě. Vznikala přitom už od roku 1402. Další pamětihodností je královský palác Alcázar, který zaujme arabsky laděným vzhledem. K dalším klenotům města patří zvonice Giralda, věž Tore del Oro nebo náměstí Plaza de Espaňa.


11. Istanbul, Turecko

Istanbul, Turecko

Istanbul je obvykle označován jako největší město Evropy – a to přesto, že jej náš kontinent sdílí s Asií. Přestože má Istanbul na 14 milionů obyvatel, není hlavním městem Turecka – rozhodně je ale tím nejznámějším a taky historicky nejvýznamnějším. Jde totiž o někdejší Konstantinopol, sídlo východořímské a později Byzantské říše. Některé památky proto sahají ještě do římského období.

Istanbul je skutečná megapole a není snadné vybrat pár důvodů nebo míst k návštěvě. Mezi dominanty města však patří muzeum a bazilika Hagia Sofia, mešita sultána Ahmeda či osmanský palác Topkapi. Při návštěvě se ale pokuste především ponořit do atmosféry, kterou toto jedinečné město dýchá.


12. Benátky, Itálie

Benátky se potýkají s ekologickými problémy a hrozí, že v nepříliš vzdálené budoucnosti se jejich charakter značně promění. I to je důvod, proč návštěvu tohoto romantického místa neodkládat donekonečna. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších italských měst (několik dalších rovněž najdete v tomto žebříčku) a snad není třeba zdůrazňovat, že hlavní vábničkou jsou proslulé benátské kanály brázděné gondolami.

Toto místo je jako stvořené pro romantický víkend ve dvou. Idylku na lodích doplňuje krásná architektura měšťanských domů i několik pozoruhodných památek – zejména Dóžecí palác nebo bazilika a náměstí sv. Marka.


13. Londýn, Anglie

Londýn, Anglie

Londýn. V době největšího rozmachu po dobu více než sta let nejvýznamnější a největší město světa (než štafetu před polovinou minulého století na kratičko převzal New York). Dodnes je Londýn třetím největším městem Evropy po Istanbulu a Moskvě a rozhodně jedním z nejúchvatnějších.

V Londýně najdete vše, po čem srdce touží. Zábavu, historii, odpočinek, kulturu – vše měrou vrchovatou. Pokud jde o důležitá místa, nelze opomenout Piccadilly Circus, Big Ben a blízké vyhlídkové kolo (London Eye), hrad a vězení Tower s přilehlým mostem Tower Bridge, Trafalgar Square či Buckinghamský palác. Pak jsou tu samozřejmě legendární dvoupatrové autobusy, krásné a rozlehlé parky, čtvrti plně zasvěcené kultuře a zábavě (např. Covent Garden v centru), slavná muzea a tisíce dalších míst a atrakcí.


14. Paříž, Francie

Slavná Paříž, celosvětově srozumitelný symbol romantiky, město umělců a módy – a samozřejmě i vynikajícího jídla, nenapodobitelné atmosféry a impozantní architektury. Byla by škoda přijet do Paříže jenom „lovit“ památky. Udělejte si čas, abyste se ponořili do života tohoto města, a nechte se inspirovat jeho kouzlem.

Přesto je zajisté pár míst, která byste neměli minout. Rozhodně je to Eiffelova věž – pamětihodnost sice poměrně mladá, ale jednoznačně nejvíce typická. Hned za ní následuje katedrála Notre-Dame, která však bohužel po požáru není v nejlepší kondici. Milovníci umění jistě neopomenou Louvre. A dalších míst je přehršel. Zmiňme třeba Montmartre, slavnou třídu Champs-Élysées anebo palác Versailles.


15. Florencie, Itálie

Florencie, Itálie

Další město proslulé především uměním. Florencie stvořila osobnosti jako Michelangelo Buonarroti nebo Sandro Botticelli. K nejvýznamnějším pamětihodnostem zde patří velmi stará katedrála Santa Maria del Fiore, jejíž základní kámen byl položen už ve 13. století. S ní souvisí i 82metrová věž Giottova zvonice. Další typickou památkou je palác Vecchio a významná je i galerie Uffizi.


16. Vídeň, Rakousko

U našich jižních sousedů můžete navštívit jednak alpské vrcholky, ale taky významnou metropoli Vídeň, která byla svého času centrem říše, do které patřily i naše země. Řeč je samozřejmě o Rakousko-uherské monarchii. Vídeň je dnes městem, ve kterém se spojují moderní vlivy s bohatou porcí historie (a vídeňských řízků).

Při návštěvě tohoto města zavítejte ke katedrále svatého Štěpána, do paláců Schönbrunn, Belveder a Hofburg, zajděte se pobavit do slavného Prátru a samozřejmě si udělejte procházku širokými třídami historického centra.


17. Bratislava, Slovensko

Bratislava, Slovensko

I naši nejbližší sousedi mají co nabídnout. Bratislava nepatří k turisticky nejvytíženějším evropským hlavním městům, ale za návštěvu rozhodně stojí. Dominantou je samozřejmě bratislavský hrad a velmi blízko se nachází i pozůstatky mohutného hradu Devín. Další důležitou památkou je katedrála svatého Martina anebo nepřehlédnutelný most SNP. Velmi krásné je i centrum města kolem Hlavního náměstí.


18. Monaco, Monako

Město Monako je zároveň druhým nejmenším státem na světě. Jeho rozloha činí pouze 2 km čtvereční! Přesto zde žije ke 40 000 obyvatel. Monako je symbolem bohatství a luxusu a honosí se i titulem „daňový ráj“.

Nejslavnější částí Monaka je moderní čtvrť Monte Carlo proslulé svými kasiny. Za návštěvu stojí i knížecí palác. Výhodou Monaka je, že ho můžete prozkoumat poměrně důkladně i při kratší návštěvě. Přesto si jeho atmosféru lépe vychutnáte během delšího pobytu.


Přidat komentář

one × five =