Kam jet lyžovat do Francie – TOP nejlepší lyžařské střediska ve Francii

Kam vyrazit na lyže, pokud vám jsou české hory už malé? Možností je dost a dost – v nejbližším i vzdálenějším okolí. Mezi státy, které jsou považovány za země lyžování zaslíbené, však rozhodně patří Francie. Ano, sladká Francie, to zdaleka není jen víno, kulinářství a Eiffelovka. Jsou to i nádherné hory a dokonalé sjezdovky. V ideálním případě však můžete plnými doušky vychutnávat vše, co země galského kohouta nabízí, dohromady. V dnešním článku se však zaměříme v první řadě na zmíněné lyžování. Máme pro vás výběr nejlepších lyžařských středisek ve Francii. A věřte, že se máte na co těšit.

TOP 10 lyžařských středisek ve Francii

1. Courchevel

Courchevel, Francie

Na jihovýchodní hranici Francie leží kraj Auvergne-Rhône-Alpes, který vznikl v roce 2016 sloučením někdejších krajů Auvergne a Rhône-Alpes. Druhý zmíněný již ve svém názvu obsahuje dvě hlavní vlastní dominanty. Řeku Rhônu a Alpy. Když přiblížíme lupu k mapě, spatříme část známou jako Savojsko. Při ještě bližším pohledu pak údolí Tarentaise. Vine se lůnem francouzských Alp a jeho dnem protéká řeka Isère.

Údolí Tarentaise je proslulým místem. Důvodem je obrovský počet lyžařských areálů, z nichž mnohé mají světové renomé a patří k největším a nejvýznamnějším ve Francii. Zmínit můžeme například Paradiski nebo Espace Killy (kterým se budeme ještě blíže věnovat). A je zde i středisko Courchevel.

Toto středisko je zajímavé tím, že během poválečných let jako jedno z mála vyrostlo na zelené louce. Či spíše na bílém svahu. Tedy mimo stávající obce. Nejbližší vesnicí je Saint-Bon-Tarentaise. Courchevel má ale vlastní letiště i kompletní zázemí, takže vám zde nic chybět nebude. Rozhodně bychom neměli vynechat fakt, že toto středisko je součástí jednoho z největších lyžařských komplexů na světě – Les Trois Vallées. Dohromady má tento „mega-areál“ na 600 km sjezdovek. Ty jsou propojeny sítí skoro 200 vleků a lanovek všeho druhu s kapacitou přesahující čtvrt milionu lyžařů za hodinu.

Samotná část Courchevel otevřená v roce 1946 se nachází ve výškovém rozmezí 1300 až 2738 metrů nad mořem. Jednotlivé částí či „vesnice“ skiareálu jsou nazvány podle konkrétní nadmořské výšky. Centrum je Courchevel 1850. O tom, že je tento areál významný, svědčí i fakt, že se zde nachází ubytovací komplex La Tania. Ten sloužil zimním olympionikům v roce 1992 jako ubytování. V části Courchevel 1300 (Le Praz) se konaly soutěže ve skocích na lyžích.

Courchevel – zejména pak kvóta 1850 – se řadí mezi mimořádně luxusní střediska. Nachází se zde pěti ba i šestihvězdičkové hotely, a dokonce plejáda restaurací oceněných Michelinskými hvězdami. Paradoxně zde však najdete i překvapivě dostupné možnosti ubytování. Např. právě ve zmíněném komplexu La Tania. Samotný Courchevel nabízí na 150 km sjezdovek. Převážnou část tvoří modré a červené sjezdovky. Je zde 36 vleků a 29 lanovek. Sezóna probíhá od prosince do konce dubna.

Courchevel je doslova rájem pro milovníky maximálního komfortu a luxusu a především pro středně náročné lyžaře. Dokonalé místo pro romantickou a zároveň sportovní dovolenou.

Vzdálenost Praha – Courchevel: autem 1137 km


2. Val d’Isere + Espace Killy

https://www.instagram.com/p/CYo-jGiI4j3/?utm_source=ig_web_copy_link

Opět se nacházíme v centru lyžařského světa – v údolí Tarentaise v Savojsku. Jedním z největších a nejvýznamnějších ski center tohoto údolí je jednoznačně Espace Killy neboli Val D’Isere. Dostáváme se do velkých nadmořských výšek – od 1550 do 3450 metrů nad mořem. To s sebou přináší výhodu v podobě značně stálé a spolehlivé sněhové pokrývky. Když se zde však rozzuří počasí, musí i lyžaři ustoupit. Přírodě nelze vzdorovat a musíte s touto nepříjemnou možností trochu počítat.

Ale pojďme se raději podívat, co Espace Killy nabízí za příznivých okolností. Najdete zde úchvatných 300 km sjezdovek vybavených obrovským množstvím vleků a lanovek všeho druhu, včetně kabinových a dvou „zubaček“. Sezóna probíhá už od konce listopadu a ještě první týden v květnu. Areál skrývá taky velice oceňovaný freeride park. Pokud jde o obtížnost, největší plochu zabírají modré a o něco méně červené sjezdovky. Černých je omezeně a nachází se většinou v blízkosti města. V tomto krásném a nesmírně rozlehlém ski areálu zajisté zažijete skvělou dovolenou. Mezi určité nevýhody patří například vyšší ceny.

Vzdálenost Praha – Val d’Isere: autem 1180 km


3. Chamonix

Chamonix, Francie

A nyní zamíříme rovnou na Mont-Blanc. Nejvyšší horu Evropy (nebo minimálně druhou nejvyšší v závislosti na zvolené hranici kontinentu) snad netřeba představovat. Při výšce 4807 metrů jde o opravdu majestátní vrchol, který představuje víc než impozantní kulisu a prostor pro lyžařskou dovolenou par excellence. Na jeho úpatí se nachází lyžařské město Chamonix-Mont-Blanc.

Jde o velmi tradiční centrum tohoto sportu. V jeho okolí se nachází velké množství kvalitních a vysoce atraktivních sjezdovek. Jistou nevýhodou je jejich docela značná rozptýlenost, ale v nádherném prostředí pod horou Mont-Blanc se jistě rádi trochu porozhlédnete. Najdete zde vyrovnaně modrých a červených sjezdovek. Poměrně solidně jsou zastoupeny zelené sjezdovky, méně už černé. Nachází se zde například legendární sjezdovka Vallée Blanche s úchvatnými výhledy – je dlouhá cca 20 km!

Chamonix je taky jedním z nejlepších míst pro freeride. Nadšení přitom budou i velmi nároční jezdci. Přestože se nacházíte v srdci velehor, doprava a dostupnost jsou zde na výborné úrovni. Vysoká nadmořská výška zajišťuje velmi stabilní sněhovou pokrývku. Lyžuje se zde až do května. Mezi nevýhody (kromě zmíněné rozptýlenosti) patří i fakt, že jde o poměrně vytížené středisko. Je třeba počítat s frontami.

Vzdálenost Praha – Chamonix: autem 978 km


4. Les Arcs + La Plagne

Vraťme se nyní do údolí Tarentaise v Savojsku. V našem žebříčku nemůžeme v žádném případě vynechat jedno z nejznámějších a největších lyžařských center. Nejen v rámci Francie. Konkrétně se jedna o tři sousedící střediska. Les Arcs, Peisey-Vallandry a La Plagne. Dohromady nabízí tento lyžařský komplex na 425 km sjezdovek. Nejvíce jich je značeno modře, celkem 129 km. Menší je počet červených, černých je 37 km a zelených 11 km. Jsou zde taky tři boardercross tratě, dva snowparky, 153 km běžkařských tratí a řada dalších atrakcí. Nadmořská výška se pohybuje mezi 1250 a 3250 metry, převážná část se nachází ve výšce nad 2000 m. O případné zasněžování se stará 808 děl. Svést se můžete na 150 vlecích a lanovkách s celkovou kapacitou 210 000 lyžařů za hodinu.

Část Les Arcs je rozlehlá, nabízí množství ubytování v nižších až luxusních relacích. Sjezdovek je zde na 200 km. Většinou jde o tratě pro středně zkušené lyžaře. Nachází se zde ale i slavná náročná sjezdovka Aiguille Rouge. Ta nabídne převýšení až 2000 m!

La Plagne je kapacitně i do délky sjezdovek ještě robustnější částí. Nabízí především modré sjezdovky, ale mezi freeride jezdci, kteří se nedrží upravených tratí, se místo těší velké oblibě.

Vzdálenost Praha – Les Arcs + La Plagne: autem 1174 km


5. Meribel

https://www.instagram.com/p/CYRhNqdoyd_/?utm_source=ig_web_copy_link

Středisko Meribel je součástí již zmíněného gigantického komplexu Les Trois Vallées, kde leží i výše popsaný areál Courchevel. Délkou sjezdovek kolem 150 km jsou si areály podobné. Meribel leží ve výškách od 1400 do 2950 m. Středisko je velmi známé a renomované, tomu odpovídají převážně dražší ceny. Pokud vás zrovna netísní rozpočet, možnosti „après-ski“ vás naprosto ohromí.

Převažují zde modré tratě. Náročnější zájemci by neměli minout říznou sjezdovku Combe Vallon. V Meribel najdete i vynikající snowpark. Areál má rozhodně co nabídnout, zvláště pokud upřednostňujete exkluzivnější střediska s tepajícím společenským životem.

Vzdálenost Praha – Meribel: autem 1144 km


6. Alpe d’Huez

Alpes d´Huez, Francie

Lyžařské středisko Alpe d’Huez se nachází v oblasti Isère. Ta je součástí kraje Auvergne-Rhône-Alpes, který již znova netřeba představovat. Tentokrát se však konečně vzdálíme od notoricky známého údolí Tarentaise a navštívíme srdce Dauphinských alp. Středisko Alpe d’Huez se rozkládá kolem masivu Grandes Rousses. Zasahuje do výšek od 1120 do 3330 metrů nad mořem a jde o velmi rozlehlý areál s délkou sjezdovek kolem 250 km.

Alpe d’Huez lze považovat za středisko, které nabízí opravdu fascinující kombinaci všeho, co od lyžařského areálu lze chtít. Díky vyváženosti a kvalitě vybavení si zde přijdou na své opravdu všichni. Výhodou je, že toto středisko nabízí poměrně významný podíl náročnějších červených i černých sjezdovek. Zklamáni tudíž nebudou ani zkušení lyžaři. Vynikající je zde i společenský život. Rozmanitost, rozlehlost, kvalita. Aple d’Huez je opravdu univerzální destinace a celkem vzato sázka na jistotu především pro pokročilejší zájemce.

Vzdálenost Praha – Alpe d’Huez: autem 1167 km


7. Serre Chevalier

Serre Chevalier je co do rozlohy skutečně monstrózní areál – největší minimálně v jižních Alpách. Nachází se v jihovýchodní Francii. Velmi blízko italských hranic. Celková délka sjezdovek se pohybuje kolem 250 km, což je víc než dost. Přesto se dá říct, že jejich propojenost i na velké ploše je vynikající. Celé místo už má trochu italský a prosluněně středomořský ráz.

Pohybovat se budete ve výškách 1200 až 2735 metrů nad mořem. Vzhledem k poloze je zde zasněžování spíše pravidlem, ale zase vás málokdy zaskočí nevlídné počasí. Sezóna je ovšem kratší. Samotná zástavba ski areálu není zvlášť malebná, o to zajímavější jsou vesničky v okolí, které nabídnou příjemnou autenticitu. Atmosféra Serre Chevalier je velmi příjemná pro poklidnou dovolenou. Vzhledem k převaze červených sjezdovek se zde ale vyřádí i pokročilejší lyžaři.

Vzdálenost Praha – Serre Chevalier: autem 1104 km


8. Avoriaz

Avoriaz, Francie

Na hranici Francie a Švýcarska v Horním Savojsku leží doslova gigantická lyžařská destinace známá jako Les Portes du Soleil. Dohromady zahrnuje na 13 areálů a tvoří ji 650 km sjezdovek. Jde tedy o nejspíš největší francouzský i švýcarský, a možná i světový, areál. Výše zmiňované Les Trois Vallées drží až druhé místo. Srdcem této destinace je pak středisko Avoriaz.

Síť sjezdovek má dohromady na 580 km. Funguje zde kolem 160 lanovek a vleků s celkovou kapacitou 260 000 lyžařů za hodinu. Převažují modré sjezdovky, ale dost si užijete i červených, ba i černých. Ty najdete zejména pod vrcholem Hauts Forts. Velmi zajímavý je i vzhled střediska, kterému vládne dřevo, atmosféru dotváří zákaz autodopravy. I přesto jde o poměrně rušné a často přelidněné středisko. Rozhodně však stojí za návštěvu.

Vzdálenost Praha – Avoriaz: autem / autobusem 979 km


9. La Rosière

V Savojsku, velmi blízko známého údolí Tarentaise, ale zároveň trochu za prahem jeho rušnosti, se nachází středisko La Rosière. Na francouzské poměry není se 150 km nijak enormně rozlehlé, naopak působí spíše vlídným, poklidnějším dojmem. S italským areálem La Thuile přesto tvoří poměrně značně mohutný celek. Výhled na horu Mont Blanc a velmi pěkná zástavba přidávají tomuto místu další body.

Obecně vzato je toto centrum skvělou destinací pro začátečníky i rodiny s dětmi anebo romantickou dovolenou. A to svým útulným a přívětivým rázem i náročností většiny sjezdovek. Avšak ani zkušenější členové výpravy se nemusejí nudit. V okolí se najdou i náročnější tratě. Vzhledem k prosluněné jižní poloze je zde sněhová jistota o něco menší a kratší je i sezóna.

Vzdálenost Praha – La Rosière: autem 1168 km


10. Tignes

Tignes je součástí masivního střediska Espace Killy, s nímž jsme vás již seznámili. Samo o sobě je Tignes víc než rozlehlé. Nabídne 300 km sjezdovek o celkové rozloze kolem 5 tisíc hektarů. Díky poloze a výškám od 1550 do 3450 metrů nad mořem zde o sníh není nouze a sezóna trvá od konce listopadu až do května. Odvrácenou stranou je větší náchylnost na rozmary počasí.

Výhodou je, že zde najdete opravdu velkou spleť sjezdovek nejrůznějších obtížností a druhů. Rozmanitost je na výborné úrovni. Vysoce kvalitní je i vybavení a další možnosti. Poněkud méně romanticky působí samotná zástavba. Ne že by zde něco chybělo. Místo je však svým rázem opravdu vhodné spíše pro náruživé lyžaře než rozmarnou dovolenou s občasnou lyžovačkou.

Vzdálenost Praha – Tignes: autem 1178 kmKam dál?

 

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

12 + 10 =