Nejlepší a největší lyžařská střediska v Evropě

Chystáte se za perfektními sněhovými podmínkami na lyže, snowboard nebo běžky? A přemýšlíte, do jakého konkrétního střediska se vydat? Přečtěte si naše tipy na nejlepší lyžařská střediska v Evropě, zarezervujte si hotel a začněte se těšit na vaši další dovolenou. V tomto žebříčku se můžete inspirovat populárními areály v Rakousku, Francii, Itálii, Švýcarsku a Švédsku, které mají svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout.

1. Alpe-d’Huez, Francie

Proslulé lyžařské středisko Alpe-d’Huez se nachází v samotném srdci francouzských Alp v nadmořské výšce 1 850 metrů nad mořem. Vzhledem k tomu má milovníkům zimních sportů rozhodně co nabídnout. Středisko se rozprostírá na jižní až jihozápadní straně masivu Grandes Rousses, díky čemuž si můžete sluneční paprsky užívat po většinu dne stráveného na svahu. A po setmění si vychutnáte noční lyžování.

Lyžařské středisko nabízí úctyhodných 250 km sjezdovek, nudit se zde proto rozhodně nebudete. 80 km sjezdovek je označeno zelenou barvou, 69 km modrou, 71 km červenou a 30 km černou barvou. A když už je řeč o černých sjezdovkách, v tomto středisku najdete vůbec nejdelší černou sjezdovku v Evropě. Nese označení La Sarenne, je dlouhá 16 km a během sjezdu zdoláte převýšení 1 600 metrů. V okolí Alpe-d’Huez se nachází také spousta běžkařských tras, na své si tedy přijdou i milovníci tohoto sportu.

O pohodlnou dopravu na vrcholy jednotlivých sjezdovek se stará poměrně rozsáhlá síť vleků a sjezdovek (celkem jich je zde 132). Těšit se můžete na 35 vleků, 23 sedačkových lanovek a 18 komfortních kabinových lanovek. Samozřejmostí je spousta příležitostí pro občerstvení, vzhledem k prestiži této lokality je však pochopitelně třeba počítat s o něco vyššími cenami.


Náš tip: Nejlepší skiareály ve Francii

2. Zermatt, Švýcarsko

Jedním z nejznámějších lyžařských středisek ve Švýcarsku je bezpochyby Zermatt, který se řadí mezi TOP skiareály v Evropě. Pokud se zde vydáte, můžete se těšit na opravdu dechberoucí výhledy na okolní čtyřtisícovky. Ostatně tomuto ski areálu dominuje sedmá nejvyšší hora Alp, Matterhorn.

V zimních měsících lze v tomto areálu sjíždět více než 360 km perfektně upravených sjezdovek. A tento komplex má i své nej. Horní stanice na Malém Matterhornu je totiž vůbec nejvýše položená svého druhu v Evropě. Středisko cílí na lyžaře všech úrovní, nicméně vůbec nejlépe si zde zalyžují ti, kteří již mají něco za sebou. Většina sjezdovek je totiž klasifikována jako středně těžká, 20 % sjezdovek dokonce má černou barvu a cílí na opravdové experty.

Nejdelší sjezdovka v ski areálu Zermatt měří 25 km a vede od Matterhornu do Zermattu. Pokud se rozhodnete navštívit areál s dětmi, nenechte si ujít Wollipark, který je určen právě pro nejmenší lyžaře. Na ledovci Theodulgletscher se dále nachází skvěle vybavený snowpark.


3. Val Thorens, Francie

Nejvýše položený ski areál v Evropě nese označení Val Thorens a najdete jej ve francouzských Alpách. Součástí areálu je 350 sjezdovek o celkové délce přesahující 600 km, díky čemuž se zde opravdu vyřádíte. Středisko je navíc součástí vůbec největší lyžařské oblasti na světě pojmenované jako Les 3 Vallées. Vzhledem k tomu jej lze označit za největší lyžařské středisko v Evropě.

Ski areál těží z toho, že se rozprostírá v prakticky vysokohorské pustině. Díky tomu je skutečně rozlehlý, na druhou stranu však nezahrnuje nebezpečné skalní stěny a rokliny. Jednotlivé sjezdovky vás budou bavit i díky tomu, že jsou zatáčivé, mění sklon a přirozeně se vlní terénem. Drtivá většina z nich cílí na začátečníky a pokročilé lyžaře, nemusíte se proto obávat vysoké náročnosti. Ale na své si samozřejmě přijdou i milovníci adrenalinové jízdy.

Uprostřed tohoto resortu se v podstatě nachází pomyslné obchodní centrum, jehož součástí je nepřeberné množství restaurací, kaváren a malých obchodů. Samozřejmě je vše přístupné na lyžích, díky čemuž můžete těžit z obrovské dávky pohodlí. Vzhledem k vysoké popularitě může být v hlavní sezóně středisko poměrně rušné, nicméně je to vykoupeno perfektními sněhovými podmínkami.


4. Cortina d’Ampezzo, Itálie

V žebříčku nejlepších lyžařských středisek v Evropě nesmí chybět ani zástupce z Itálie. Ski areál Cortina d’Ampezzo v roce 1956 hostil Zimní olympijské hry, což ostatně vypovídá i o kvalitě zdejších podmínek.

Velkou předností tohoto střediska je rozhodně obrovská rozmanitost jednotlivých sjezdovek. Jejich celková délka činí 130 km. Většina z nich je označena modře, nechybí však ani zajímaví zástupci červené a černé barvy. Zkrátka nepřijdou ani běžkaři, pro které je v okolí připraveno více než 140 km upravených běžeckých stop.

Díky orientaci sjezdovek na všechny světové strany se můžete v areálu zabavit po celý den a v podstatě cestovat za slunečními paprsky. Samozřejmostí je i perfektní servis, co se týče lanovek. Většina z nich je sedačkového nebo kabinového typu.


Náš tip: Kam jet lyžovat do Itálie

5. Crans-Montana, Švýcarsko

Crans-Montana je populární lyžařské středisko nacházející se v jihozápadním Švýcarsku. Těšit se zde můžete na nadstandardní sluneční svit a dokonce i nejčistší vzduch v celém Švýcarsku. Pravidelně se zde pořádá Mistrovství světa v alpském lyžování a také Světový pohár.

Mezi největší lákadla tohoto areálu se řadí jízda panoramatickou gondolou Violettes Express na ledovec Plaine Morte, a to až do výšky 3 000 metrů nad mořem. Středisko je vhodné pro rodiny s dětmi, jelikož čítá nejen spoustu tras pro začátečníky, ale i pokročilé lyžaře. Za zmínku stojí i noční lyžování na 3,5 km dlouhé osvětlené sjezdovce.

Areál nabízí celkem 140 km udržovaných sjezdovek, které jsou obklopeny impozantními alpskými vrcholy. Na své si přijdou také běžkaři, kteří mohou kromě jiného využít i vysoko položené běžkařské trasy na ledovci Plaine Morte. Samozřejmostí je špičková kvalita služeb, moderní lanovky a bohaté vyžití.


6. St. Anton am Arlberg, Rakousko

Mezi populární lyžařská střediska v Rakousku lze jednoznačně zařadit St. Anton am Arlberg. Řadí se spíše k rušným střediskům, a to vzhledem k perfektní ubytovací kapacitě, přístupnosti a zdejšího aprés-ski. Součástí je více než 450 km udržovaných sjezdovek.

V areálu najdete největší zastoupení sjezdovek pro pokročilé jezdce, na své si však přijdou i naprostí začátečníci (i když zdaleka ne v takové míře). Středisko je vyhlášeno zejména u milovníků freeridu. Předností jsou perfektní sněhové podmínky v průběhu celé sezóny a vysoká pravděpodobnost prašanu. Těšit se můžete také na moderní a pohodlné lanovky. Areál cílí také na milovníky běžek, pro ně je připraveno přes 40 km udržovaných stop.


7. Åre, Švédsko

Video credit: Leonardo Gast / Youtube

Pokud se nechcete nechat omezovat vzdáleností, můžete se za lyžováním vydat až do Švédska, konkrétně do střediska Åre. Ostatně v této zemi se jedná o vůbec nejlepší lyžařské středisko, ve kterém se pravidelně pořádá Světový pohár v alpském lyžování.

Åre se skládá celkem z pěti lyžařských středisek, které dohromady nabízejí 101 sjezdovek s různou obtížností a 40 lyžařských vleků pro vaše maximální pohodlí. Část Tegelfjäll cílí zejména na rodiny s dětmi a méně zdatné sportovce. Najdete zde totiž široké a mírné svahy, které se krásně klikatí okolím. Zkušení lyžaři mohou vyrazit na některý z adrenalinových sjezdů, například Backsidan.

Na své si přijdou také příznivci jízdy na snowboardu, pro které jsou připraveny hned tři snowparky. A běžkaři si mohou vybrat některou z mnoha běžkařských stop o celkové délce více než 500 km.


8. Gstaad, Švýcarsko

Další možností se skvělými sněhovými podmínkami je lyžařský areál Gstaad ve Švýcarsku. Nejvyšší část střediska dosahuje nadmořské výšky 3 000 metrů, díky čemuž toto místo nabízí perfektní podmínky pro lyžování po dlouhou dobu.

Připraveno je pro vás více než 220 kilometrů udržovaných sjezdovek. Areál jako takový je rozdělen do šesti sektorů, v nichž si na své přijde prakticky každý. Na rodiny s dětmi cílí Wispile. Pokud se chcete vydat po těch nejnáročnějších svazích celého areálu, nelze než doporučit trasu Tiger Run. V části Eggli najdete doslova ráj širokých a nenáročných sjezdovek pro všechny rekreační jezdce.


9. Kitzbühel, Rakousko

Lyžařský areál Kitzbühel se řadí mezi nejznámější a nejoblíbenější rakouská střediska. Navíc se zde pravidelně pořádá jeden z nejslavnějších lyžařských závodů. Pro sportovce je připraveno více než 170 km udržovaných sjezdovek o nejrůznějších obtížnostech. Na jednotlivé vrcholy se pohodlně dopravíte pomocí 54 moderních lanovek a vleků. Celé středisko je dále propojeno propracovaným systémem skibusů.

Na své si přijdou nejen lyžaři, ale i příznivci snowboardismu. Dva místní snowparky se totiž řadí k těm úplně nejlepším v celých Alpách. Pokud dáváte přednost takzvané free ride, i v tomto ohledu si přijdete na své. Stačí se vydat na některý ze sjezdů s hlubokým sněhem a užít si notnou dávku adrenalinu.


10. Livigno, Itálie

Vysokohorské středisko Livigno se rozprostírá v bezcelní zóně mezi Itálií a Švýcarskem a nabízí vskutku jedinečné podmínky pro provozování zimních sportů. Lyžovat je možné na obou stranách tohoto údolí, více sjezdovek však najdete v části Vetta Blesaccia. Podél kabinové lanovky Carosello najdete prudké sjezdovky pro příznivce rychlé a adrenalinové jízdy. Pokud dáváte přednost širokým a mírným sjezdovkám, pravděpodobně si zamilujete vrchol Blesaccia. Celkem zde na návštěvníky čeká 115 km tratí.

Předností tohoto areálu je také bezcelní zóna, díky čemuž si zde po skončení lyžování můžete užívat cenově výhodnější nákupy. Sehnat zde můžete alkohol, cigarety ale i značkové oblečení za nižší ceny.


11. Val d’Isere, Francie

Populární středisko Val d’Isere má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Jedná se o známé olympijské středisko, které láká jak na méně náročné sjezdovky, tak i obtížné trasy plné adrenalinové zábavy nacházející se na svazích Rocher de Bellevarde.

Součástí areálu je více než 300 km perfektně udržovaných sjezdovek, které jsou obsluhovány více než 100 lanovkami a vleky. Na ledovci Pisaillas si navíc můžete lyžování užívat po většinu roku a ve většině případů se můžete těšit na slunečné počasí plné hřejivých paprsků.

Lákadlem tohoto střediska jsou zejména dvě nejnáročnější sjezdovky. Konkrétně se jedná o olympijskou trať Face o celkové délce 3 km a sklonu 63°. Vyzkoušet si můžete také sjezdovku Rhône Alpes, která byla nově vybudována při příležitosti Mistrovství světa v alpských disciplínách.


12. Svatý Mořic, Švýcarsko

Lyžařské centrum Svatý Mořic je unikátní svou vysokohorskou polohou a perfektními podmínkami pro zimní sporty. Řadí se k největším lyžařským střediskům Švýcarska a často bývá navštěvován prominentními hosty. Navíc se jedná o nejstarší zimní letovisko na celém světě.

Za zmínku stojí zejména jihovýchodně orientovaný svah Corviglia, který po většinu času nabízí pravidelný sklon a dostatek prostoru. Na protilehlém svahu Corvatsch si můžete vychutnat dlouhý sjezd po ledovci a skalnatém terénu. A zavítat můžete také do sousedního areálu Furtschellas, kde najdete spleť málo navštěvovaných sjezdovek.

Svatý Mořic bývá často spojován s určitým luxusem a jedinečností. Jeho součástí je ostatně hned několik pětihvězdičkových hotelů, které bývají cílem těch nejnáročnějších turistů. Nicméně najdete zde i cenově dostupná ubytování, díky čemuž je Svatý Mořic ideální pro návštěvu prakticky pro všechny.


Náš tip: Kam jet lyžovat do Polska

Hana Smětáková

Přidat zkušenost

eighteen + six =