Potápění a šnorchlování v Egyptě – TOP letoviska, místa i hotely

Chcete se pokochat nádherami, které nabízí příroda pod vodní hladinou? Ať už patříte mezi zkušenější potápěče nebo se jen rekreačně potápíte se šnorchlem, perfektní destinací může být Egypt. V dnešním článku se podrobně podíváme na to, kam vyrazit za potápěním do Egypta a co vás zde čeká.

Proč se potápět v Egyptě?

Potápění a šnorchlování patří k oblíbeným vodním sportům, kterým se i rekreačně věnuje obrovské množství lidí. Dokonce i mezi „suchozemskými“ Čechy je spousta nadšenců do těchto disciplín. Potápění již vyžaduje výcvik a speciální výbavu, je to tedy záležitost spíše pro náročnější zájemce.

Kam za potápěním a šnorchlováním do Egypta

Potápění vs. šnorchlování

Takzvané šnorchlování je naproti tomu záliba relativně dostupná a nenáročná. Plavec se při ní pohybuje blízko pod vodní hladinou a dýchá pomocí šnorchlu. Může však libovolně dlouho a s minimálním úsilím zkoumat podvodní svět. Samozřejmě pro šnorchlování musí být adekvátní podmínky. Především zajímavý a pestrý vodní svět, který se nachází v poměrně mělké vodě. Potápěči naproti tomu mohou vyrazit i do větších hloubek.

Atraktivita podmořského světa je ovšem stěžejní faktor. Sotva vyrazíte za potápěním či šnorchlováním někam, kde pod vodou najdete jen písek. Ne každá destinace přitom pestrý život pod hladinou skutečně nabízí. Egypt s jeho pobřežím u Rudého moře však patří jednoznačně mezi nejvěhlasnější destinace na světě.

Co nabízí Egypt?

Pro nás Evropany je tím zajímavější, že je poměrně blízko. Navíc jde o destinaci, kde se přímořská dovolená dá pořídit za poměrně solidní cenu i při all inclusive komfortu. Přímořská dovolená v Egyptě není nic pro akční dobrodruhy, kteří rádi prozkoumávají krásy okolí, vyrážejí na daleké výlety a výpravy. Nenabízí ani zvláštní či autentickou kulturní „nálož“. Klasická přímořská dovolená v Egyptě, v oblastech, jako je Marsa Alam či Sharm El Sheikh a podobně, je naopak jako stvořená pro ty, kdo milují odpočinek v příjemných či luxusních a rušných resortech – a pro ty, kteří milují potápění a šnorchlování!

Egyptské „podmoří“ vás oslní paletou barev a rozmanitostí fauny i flory. Najdete zde korály a myriády pestrobarevných rybiček i jiných mořských živočichů. Tu a tam však můžete narazit i na zajímavý vrak či jiné pozůstatky lidské činnosti. Rudomořské divy přírody se přitom často nacházejí v docela dostupných hloubkách, takže se jimi mohou pokochat nejen zkušení či špičkový potápěči, ale i potápěči rekreační, ba i zájemci o šnorchlování.

Pojďme se však podívat na to, které destinace nabízejí nejzajímavější podmořský svět a co konkrétního zde můžete vidět či zažít.

Nejlepší destinace na potápění a šnorchlování v Egyptě

Kam vyrazit za potápěním a šnorchlováním do Egypta? Zajímavé pohledy nabízí většina známých destinací, avšak pokud vysloveně míříte za těmito sporty, vyplatí se konkrétní lokalitu pečlivěji vybírat. My jsme to udělali za vás a připravili pro vás přehled několika nejlepších míst…

1. Sharm El Sheikh

Sentido Reef Oasis Senses Resort
Sentido Reef Oasis Senses Resort

Tato destinace patří mezi potápěčské ráje Egypta. Jde o poměrně velmi rozlehlé a rušné letovisko nacházející se na jižním cípu Sinajského poloostrova. Tato oblast nabízí obrovské množství resortů, pláží a krásných míst. Společně s Hurghadou a Marsa Alam jde o jedno z nejpopulárnějších středisek cestovního ruchu v zemi.

Voda je zde krásně průzračná a má ideální teplotu prakticky po celý rok. Velká část zdejších resortů se snaží vytěžit maximum právě ze zdejší největší chlouby, jíž je podmořský svět. Pláže často nabízejí velmi příznivý přístup k nádherným korálovým útesům. Na mnoha místech je podmořský svět na dosah i opravdu vysloveně rekreačním plavcům či zájemcům o šnorchlování.

Hotely samozřejmě půjčují potřebné vybavení, mnohé nabízejí i kurzy potápění a potápěčské školy či zkušené průvodce. V této lokalitě se můžete pokochat i lodními vraky. Dokonce zde můžete běžně využít i nabídku výletů na lodích s proskleným dnem. Díky tomu si podmořský svět užijete při maximálním pohodlí.

Přečtěte si: Nejlepší hotely v Sharm el Sheikh

Mezi nejúžasnější lokality pro potápění a šnorchlování patří rezervace Ras Mohamed nebo třeba úžina u ostrova Tiran.

V zálivu Ras Om El Seid najdete např. vyhlášenou lokalitu Temple s korálovým sloupem a útesy. Žijí zde i chobotnice.

Ras Katy na jihu Sharm El Sheikh můžete potkat třeba murény a krásnou floru. Toto místo je vhodné i pro začátečnické šnorchlování díky mělkým vodám.

Ve White Knights se můžete pokochat roklemi o hloubce i přes 30 m. Stále jde však o místo vhodné i pro začátečníky.

Nádherné podmořské sluje a jeskyně nabízí i známé místo Jack Fish Alley, kde vás uchvátí obrovská hejna pestrých ryb. Dokonce můžete narazit i na rejnoky a výjimečněji i na žraloka bělocípého, což je docela agresivní druh. Potápění zde už je spíše pro zkušenější.

Poněkud zkušenější zájemci mohou uvažovat i o lokalitách, jako je útes Gordon, vrak britského parníku Dunraven a mezi skutečné perly patří Shark and Yolanda v parku Ras Mohamed. Zde potkáte žraloky, kladivouny i barakudy a další krásy. Ale i kvůli nevyzpytatelným proudům jde o místo spíše pro zkušené potápěče.

Nejlepší hotely v Sharm el Sheikh na potápění a šnorchlování

  • Hotel Coral Sea Sensatori – hotel se snadným přístupem ke korálovému útesu Ras Ghamila. Hotel má také vlastní čluny, které vás dopraví i na další místa spojená s potápěním.
  • Pickalbatros Albatros Palace – 4* hotel s přímým přístupem k Ras Bob a Ras Nasrani reefs. Jedno z nejlepších míst pro levné šnorchlování v Egyptě.
  • Hotel Baron Resort – hotel s krásnou zahradou a korálovým útesem přímo u hotelu.
  • Hotel Jaz Fanara Resort – jeden z nejsnadnějších způsobů, jak si vyzkoušet šnorchlování v Egyptě. Hotel se nachází přímo u Ras Um Sid a hned vedle hotelu Reef Oasis Beach Resort.
  • Sentido Reef Oasis Senses Resort – korálový útes Templ Reef v těsné blízkosti pláže, ta je však vzdálena 600 metrů od hotelu.

2. Marsa Alam

Hotel The Three Corners Fayrouz Plaza
Hotel The Three Corners Fayrouz Plaza

Marsa Alam je další místo jako stvořené pro potápěče a obdivovatele života pod hladinou moře. Jde o jednu z nejjižnějších významných destinací v Egyptě, na východním pobřeží pevninské Afriky. Není to tak dávno, co zde byla jen malá rybářská vesnička. Dnes jde o rozlehlé letovisko a centrum cestovního ruchu. Oproti Sharm El Sheikh je Marsa Alam poněkud menší a méně rušné.

Pokud tedy dáváte přednost klidnější dovolené, může pro vás být tato destinace vhodnou volbou. Možnosti pro potápění jsou zde přitom srovnatelné. Dokonce se můžete těšit na přítomnost některých velmi atraktivních a vzácných druhů. Bývá zde většinou i poněkud čistší voda. Marsa Alam zaujme nejen spojením s mořem, ale i pouští. Zde si můžete vychutnat obojího vrchovatě. Po potápění můžete vyrazit třeba čtyřkolkou či v teréňáku mezi nekonečné duny a nechat se okouzlit magickou atmosférou nedotčené pouště.

Přečtěte si: Nejlepší hotely v Marsa Alam

Ale vraťme se k potápění a šnorchlování. Na která místa se vypravit za nejkrásnějšími zážitky a výhledy?

Mezi nejoblíbenější a nejvíce vyhlášené lokality patří oblast kolem zálivu u Port Ghalib. Ten leží cca 30 km severně od centra Marsa Alam. Je to dobře dostupné místo a příjemné letovisko. Nabízí příležitosti především pro nenáročné, začátečnické šnorchlování. Vhodné místo jako „rozcvička“ před zajímavějšími lokalitami.

Abu Dabbab ležící mezi Port Ghalib a centrem Marsa Alam naproti tomu představuje Mekku zdejšího potápěčského turismu a patří mezi nejcennější lokality svého druhu v Egyptě. Rozhodně ji tedy nesmíte minout. Samotná zátoka je perfektní především pro šnorchlování. Jsou zde korálové útesy a spatřit můžete i dugonga neboli mořskou krávu.

Asi 10 km odsud se nachází známý útes Elphinstone, který můžete navštívit lodí. Jsou zde opravdu krásné útesy i bohatá fauna. Těšit se můžete na kapustňáky, ale i žraloky.

Milovníci delfínů pak budou v sedmém nebi z Shaab Samadai, což je prakticky přírodní delfinárium pár km jižně od centra Marsa Alam.

Severně od Marsa Alam leží ještě několik populárních lokalit, jako je Brayka Bay, kam můžete vyrazit za vynikající šnorchlovačkou. Jsou zde velmi pěkné útesy. Poblíž leží i úzká zátoka Jabal Al Rosas, kde jsou velmi rozlehlé korálové stěny a množství vodních živočichů, od nejrůznějších rybiček po murény i žraloky a želvy.

Další možností pro šnorchlování je třeba Marsa Mubarak, což je místo vhodné i pro úplné začátečníky podobně jako Abu Dabbab. A s výčtem bychom samozřejmě mohli pokračovat i dále, neboť širší oblast Marsa Alam toho nabízí opravdu hodně.

Nejlepší hotely v Marsa Alam na potápění a šnorchlování

3. Hurghada

Hotel Fort Arabesque Resort Spa & Villas
Hotel Fort Arabesque Resort Spa & Villas

Vynechat bychom neměli ani Hurghadu, nejvýznamnější turistickou oblast v Egyptě. Faktem je, že Hurghada není z hlediska potápěčských lokalit zlatým hřebem země a Sharm El Sheikh či Marsa Alam nabízejí podstatně zajímavější a autentičtější možnosti. Avšak Hurghada má několik výhod…

Je to obrovské centrum a nejvíce nabídek dovolených českých poskytovatelů míří právě do zdejších hotelů a resortů. Díky skvělému výběru zde můžete sehnat i dostupnější dovolené. Zároveň jde o velmi rušné letovisko, které nabízí vše, po čem zatoužíte. Hurghada může být vhodnou volbou, pokud pro vás šnorchlování či potápění představuje spíše jednu z možných kratochvílí než hlavní cíl cesty.

Přečtěte si: Nejlepší hotely v Hurghadě

Mezi dobré lokality pro šnorchlování a potápění patří například ostrov Giftun. Velmi příjemné prostředí a pěkné podmořské vyhlídky zde nabízí lokalita Orange Bay. Skvělá je i pro úplné začátečníky.

Velmi pěkná místa jsou i ve slavném letovisku Makadi Bay, to patří mezi nejvytíženější v Hurghadě, ale pro zájemce o rekreační šnorchlování či potápění jde o skvělou volbu. Zejména jižní část této lokality.

Nejlepší hotely v letovisku Hurghada a Makadi Bay na potápění a šnorchlování

A kam ještě?

Zmíněná místa mají výhodu ve snadné dostupnosti díky tomu, že se nacházejí v oblasti nebo poblíž významných letovisek. Mnohá jsou samozřejmě vynikající i sama o sobě. Nicméně nejde o jediné lokality v Egyptě s nádhernou podvodní říší. Kam jinam se ještě stojí za to vypravit?

Mezi známá místa patří například malý ostrov Rocky Island, který se nachází cca 50 km od egyptského pobřeží v Rudém moři. Najdete zde velmi bohatý svět živočichů i korálů. Podobně skvělé potápění nabízí i blízký ostrov Zabargad.

Náš tip: Nejlepší místa pro potápění a šnochlování v Evropě a ve světě

Kdy za potápěním do Egypta?

Kdy je ideální doba vyrazit do Egypta za potápěním? V Egyptě je obecně vzato teplo po celý rok. Zimní období využívají zejména cestovatelé mířící za dobrodružstvím a památkami. Příznivější a méně horké klima aktivnější dovolené v centrálním Egyptě svědčí. Jaro či podzim jsou vhodné pro přímořskou dovolenou, pokud se chcete hezky ohřát, ale nezešílet vedrem. Nicméně pro potápění se obvykle doporučují letní (červenec-září) měsíce, kdy je moře již opravdu velmi teplé (28-30°C), takže v něm můžete trávit dlouhý čas i bez neoprenu.

Samozřejmě existují lokální rozdíly mezi jednotlivými destinacemi. Jižněji položená Marsa Alam má v průměru o něco teplejší vodu než Sharm el Sheikh. Paradoxně v druhém zmíněném letovisku může být teplejší vzduch již časněji v létě kolem konce května a června. Dobu návštěvy tedy volte i podle toho, jak dobře snášíte vedra a jaké máte na dovolené úmysly.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

1 zkušenost v diskusi

two × three =

  • Dobrý den, chtěla bych se zeptat na hotel v březnu bez žraloků a dobrým šnorchlem v oblasti Hurkady nebo Safagy. Moc děkuji S.