Rychlá navigace
Už jste prozkoumali všechny známé a turisticky vytížené řecké ostrovy, jako je Kos, Rhodos, Zakynthos, Korfu, Lefkada či třeba Santorini? Chtěli byste však poznat i jinou – méně turistickou – stránku řeckých ostrovů? Lákají vás místa málo známá, odlehlá či rovnou opuštěná, ale přesto krásná? Řecko má pod sebou na 3000 ostrovů. Ani ne 200 je jich obydlených a pozornost turistů se z větší části upírá na sotva desítku z nich. Co takhle navštívit některý z ostrovů, které stojí spíše na okraji než v centru zájmu? Sestavili jsme pro vás inspirativní žebříček osmi méně známých řeckých ostrovů. Všechny jsou stále obydlené, nabídnou jisté turistické zázemí (ubytování, pláže s lehátky apod.), ale zároveň jsou klidnější a autentičtější než nejvytíženější destinace. Tak co, který z nich si vyberete?
Řecké ostrovy bez turistů
1. Kalymnos
Kalymnos rozhodně nepatří mezi turisticky nejvýznamnější a nejrušnější lokality v rámci Řecka a přilehlých ostrovů. Spíš bychom ho mohli označit za poměrně málo známý. Do našeho žebříčku se proto skvěle hodí. Tento ostrov ve východní části Egejského moře je přitom druhý největší v rámci souostroví Dodekany, kam patří i notoricky známý Kos či Rhodos.
Kalymnos má i podobný ráz. Oproti např. zejména Iónským ostrovům je vyprahlejší, spíše pustý a skalnatý. Zdejší prostředí má tedy mimořádně silnou atmosféru a svou uhrančivou divokostí vám jistě učaruje. Kalymnos je o to působivější, že je poměrně málo obydlený (zejména jeho severní část) a neproudí sem davy turistů, kteří by jeho nespoutanost narušovaly.
V jižní třetině ostrova se koncentruje většina „civilizace“ do pásu obcí Pánormos, Chório, Argos a Kalymnos. Jižněji je ještě Vothyni a severněji Vathy. Jinak už se můžete těšit jen na docela malé a autentické vesničky roztroušené při pobřeží. Ve většině z nich se dá i ubytovat a některé mají i turisticky přívětivé pláže. Pěkné a typicky malé a malebné plážičky často obklopené skalami jsou však rozesety po celém pobřeží ostrova. Na ostrově je i několik krásných jeskyní (jeskyně Nymf či Trapas Kefalas).
Kalymnos láká k poklidné dovolené v úžasném prostředí. Jde o ostrov, který leží mimo hlavní turistický zájem, ale není rozhodně opuštěný a nabízí dobré turistické zázemí. Ideální místo, pokud máte rádi velmi charismatická místa s drsnou krajinou a chcete se vyhnout návalům lidí.
2. Paros
Kykladské ostrovy jsou pravou kolébkou řecké kultury. Právě zde vznikla první významná řecká civilizace – kykladská kultura – a to už před 5 tisíci lety. Paros, třetí největší ostrov Kyklad, býval ve starověku zdrojem špičkového mramoru a narodil se zde například básník Archilochos.
Typickým obrazem současného Paru je žlutozelená krajina, z níž svítí ikonické bělostné, tradiční domky a kamenné kaple a kostelíčky. Oproti výše uvedenému Kalymnu je Paros méně divoký a drsný, více kultivovaný, obhospodařovaný. Pěstují se zde olivy i réva a další plodiny. Přesto je ostrov obydlený jen řídce. Největší souměstí – Parasporos, Parikia a Krotiri – se nachází na západním pobřeží.
Ostrov Paros je mimořádně malebný a do jisté míry svým charakterem podobný na známější blízké ostrovy jako Santorini či Mykonos. Paros je však méně „turistický“ – a tudíž i o poznání autentičtější. Můžete zde získat i levnější ubytování a obecně jsou ceny často přívětivější. Paros je rozhodně dobrá volba, pokud hledáte klidnější řecký ostrov pro pohodovou, soukromější dovolenou.
3. Limnos
Limnos – či starší výslovností Lémnos – je velký ostrov na severu Egejského moře. Přes svou rozlehlost zůstával ležet trochu mimo historické dění. A dá se říct, že dodnes zůstává poněkud v ústraní. I turistický zájem ho tak trochu míjí. Aspoň tedy v tom smyslu, že nejde rovnou o jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů Egeidy. Je to snad tím, že nemá co nabídnout? Rozhodně ne.
Na Lémnu je mnoho přímo překrásných míst a věcí k vidění. Například přístav hlavního města Myrina se skalnatým panoramatem a hradem Kastro, který stojí i za bližší pohled. Za hradbami se pásává stádo jelenů dama dama. Lémnos má úchvatné pláže – třeba na Plati, Riha Nera, v zátoce Gomati či na Agios Ermolaos. Spatřit můžete i unikátní slaná jezera a mokřady u Kontopouli; spoustu autentických a čarokrásných vesnic, jako je kamenný Kontiás s ikonickými mlýny; kaple jako Panagia Kakkaviotissa vystupující z úžasných scenérií a mnoho dalšího.
Lémnos je velký, pozoruhodný a rozmanitý. Skvělý pro poklidnou dovolenou mimo vytížená letoviska, ale ještě lepší pro dobrodružnější a aktivnější poznávací dovolenou. Půjčte si auto a vydejte se ostrov prozkoumat! Stojí to za to.
4. Kythira
Ostrov Kythira (Kythéra) leží tak trochu v osamocení jižně od Peloponésu, něco přes 50 km od Kréty. Jeho historie je velmi dlouhá a poměrně bohatá. Už v bronzové době se zde stýkaly vlivy helladské a minojské kultury. Dnes je však tento ostrov jen opravdu velmi řídce obydlený. Na 280 km2 žije pouze 3 350 obyvatel, což se rovná hustotě osídlení pouze 12 obyvatel na km2. Jinými slovy – dnešní Kythira je téměř pustý ostrov. Ale nemusíte se bát, že byste trpěli úplným opuštěním a bojovali o život jako Robinson.
Kythira nabízí mnoho krásných a oblíbených pláží – často ukrytých mezi skalami a útesy. Zdejší krajina je drsná a poměrně suchá, ale o to působivější a dokáže překvapit neuvěřitelně krásnými zákoutími a scenériemi. Prakticky zde nejsou žádná města, ale o to více působivých vesniček a osad. Kythira je zkrátka ideální místo, pokud máte rádi soukromí a klid. Ostrov býval navíc spojován s bohyní lásky Afroditou – může být proto dokonalou destinací pro romantickou dovolenou.
5. Skiathos
Malý, ale okouzlující. Skiathos leží při pobřeží řecké Thesálie a je součástí souostroví Sporady, které turisté navštěvují spíše… sporadicky. Ovšem k vlastní škodě. Je zde totiž co k vidění. Skiathos je nádherně zelený ostrov, pokrytý macchiemi i vzrostlejšími lesy. Pokud milujete zelenější přírodu spíše než skalnatější a rozeklanou, bude pro vás Skiathos v rámci Egejského moře jistě zajímavější než třeba Rhodos či Kos nebo Santorini.
Úžasné je i hlavní město Skiathos se svými spletitými, úzkými uličkami a tradičními stavbami i čilým životem. Pravděpodobně bychom ho mohli označit za jedno z nejhezčích měst na řeckých ostrovech. Těšit se však můžete i na množství menších osad a vsí – ať už jde o horské vesničky ve vnitrozemí nebo rybářské osady při pobřeží. Skvostné jsou i pláže na Skiathu. Ať už je to známější Koukonaries, Achladies či Lalaria nebo množství menších plážiček ukrytých v nesčetných zátokách.
Dobrodružnější návštěvníci mohou ostrov snadno prozkoumat a procestovat. Vystoupit třeba na vrchol hory Mytikas – má jen 433 metrů, ale celý ostrov budete mít jako na dlani. Nadšení budou i milovníci religiózní architektury. O úžasné kaple, kláštery a kostely není na ostrově nouze.
6. Naxos
Naxos je poměrně velký ostrov – největší v rámci souostroví Kyklady, které jsme v našem žebříčku již navštívili skrze ostrov Paros. Naxos se mu do značné míry podobá, ať už jde o ráz krajiny nebo jiné aspekty. Jsou to ostatně sousedé. Je to ostrov úrodný, převažuje kulturní a zušlechtěná krajina.
Naxos se může pochlubit překrásným hlavním a stejnojmenným městem, které září spletí bělostných domků. Jsou zde parádní široké nábřežní promenády i zdánlivě nekonečná změť uliček tvořících učiněný labyrint.
Vnitrozemí Naxu má taky co nabídnout. Prozkoumat zde můžete na čtyři desítky jedinečných tradičních vesniček. Naxos má taky množství krásných písečných pláží – mezi největší patří Agios Georgios či Agios Prokopios. Na Naxu jsou i jeskyně, skály a hory, úžasná přírodní zákoutí a scenérie. Tento nádherný ostrov přitom stále netrpí takovými návaly turistů jako mnohé jiné řecké ostrovy.
7. Skopelos
Skopelos leží stejně jako Skiathos v souostroví Sporady. Přesněji jsou to sousední ostrovy, jen Skopelos je větší. Podobně jako Skiathos je to ostrov pokrytý hustým kobercem zeleně, čímž má blíže k Iónským ostrovům než třeba Dodekanéským ostrovům jako Kos a Rhodos na východě Egejského moře.
Skopelos nabízí nádhernou krajinu zvrásněnou ostrými horskými hřebeny většinou pokrytými lesy nebo křovinami (macchie), jsou zde krásné zátoky a pláže s čistou vodou. Mezi oblíbená a známá místa patří např. okouzlující mys Amarantos, skalní kostel Agios Ioannis, rozlehlá pláž Stafylos či Milia nebo skalnaté pláže u Perivoli, nádherná zátoka Drakontoschisma a samozřejmě hlavní město Skopelos.
Ostrov Skopelos dokáže nalákat na poklidnou přímořskou dovolenou, ale rozhodně přivábí i dobrodruhy a je skvělým místem pro turistiku a treky. Jedním z nich může být výšlap na nejvyšší horu Delfi, která nabídne úchvatné výhledy. Skopelos je poměrně velmi málo obydlený – hustota obyvatel je cca 50 na km2 a ani turisticky není nijak vytížený. Skvělé místo, pokud máte rádi odlehlejší destinace.
8. Karpathos
Dodekanéský Karpathos je přece jen trochu známější destinací. Pořád se ale krčí ve stínu svých příbuzných – Kosu a Rhodu. Je však poměrně velmi rozlehlý a nabízí spoustu krás a zajímavostí. Podobně jako všechny Dodekany je i Karpathos vyprahlý a zdejší krajina působí mimořádně impozantním až dech beroucím dojmem. Všudypřítomné obrovské skalnaté štíty, útesy, svahy a rokle vytvářejí nesmírně působivou scenérii.
Na strmých hřebenech můžete tu a tam narazit na fascinující horské vesnice. Jednou z nich je Olympos a její název ji skvěle vystihuje – pokrývá ostroh na úpatí hory Profitis Ilias – a je to skutečný kamzík mezi vesnicemi. Karpathos nabízí i překrásné pláže. Třeba Nati či Agios Minas.
Ostrov Karpathos lze rozdělit na dvě pomyslné části. Severní část nabízí skutečně drsnou divočinu pro náročné dobrodruhy a je vskutku uchvacující. Jižní část působí ve srovnání s tím přívětivěji, je taky hustěji osídlená. Jsou zde i městečka jako hlavní město Karpathos či Arkása, letovisko Lakki nebo Kipi Afiarti.
Celkově však ostrov patří k nejméně obydleným. Hustota obyvatel je pouze 19 na km2, takže prostoru pro klid a soukromí je zde víc než dost. Karpathos určitě patří mezi nejzajímavější ostrovy Řecka.
Přidat zkušenost