8 méně známých řeckých ostrovů bez turistů

Už jste prozkoumali všechny známé a turisticky vytížené řecké ostrovy, jako je Kos, Rhodos, Zakynthos, Korfu, Lefkada či třeba Santorini? Chtěli byste však poznat i jinou – méně turistickou – stránku řeckých ostrovů? Lákají vás místa málo známá, odlehlá či rovnou opuštěná, ale přesto krásná? Řecko má pod sebou na 3000 ostrovů. Ani ne 200 je jich obydlených a pozornost turistů se z větší části upírá na sotva desítku z nich. Co takhle navštívit některý z ostrovů, které stojí spíše na okraji než v centru zájmu? Sestavili jsme pro vás inspirativní žebříček osmi méně známých řeckých ostrovů. Všechny jsou stále obydlené, nabídnou jisté turistické zázemí (ubytování, pláže s lehátky apod.), ale zároveň jsou klidnější a autentičtější než nejvytíženější destinace. Tak co, který z nich si vyberete?

Řecké ostrovy bez turistů

1. Kalymnos

Kalymnos, Řecko
Kalymnos, Řecko

Kalymnos rozhodně nepatří mezi turisticky nejvýznamnější a nejrušnější lokality v rámci Řecka a přilehlých ostrovů. Spíš bychom ho mohli označit za poměrně málo známý. Do našeho žebříčku se proto skvěle hodí. Tento ostrov ve východní části Egejského moře je přitom druhý největší v rámci souostroví Dodekany, kam patří i notoricky známý Kos či Rhodos.

Kalymnos má i podobný ráz. Oproti např. zejména Iónským ostrovům je vyprahlejší, spíše pustý a skalnatý. Zdejší prostředí má tedy mimořádně silnou atmosféru a svou uhrančivou divokostí vám jistě učaruje. Kalymnos je o to působivější, že je poměrně málo obydlený (zejména jeho severní část) a neproudí sem davy turistů, kteří by jeho nespoutanost narušovaly.

V jižní třetině ostrova se koncentruje většina „civilizace“ do pásu obcí Pánormos, Chório, Argos a Kalymnos. Jižněji je ještě Vothyni a severněji Vathy. Jinak už se můžete těšit jen na docela malé a autentické vesničky roztroušené při pobřeží. Ve většině z nich se dá i ubytovat a některé mají i turisticky přívětivé pláže. Pěkné a typicky malé a malebné plážičky často obklopené skalami jsou však rozesety po celém pobřeží ostrova. Na ostrově je i několik krásných jeskyní (jeskyně Nymf či Trapas Kefalas).

Kalymnos láká k poklidné dovolené v úžasném prostředí. Jde o ostrov, který leží mimo hlavní turistický zájem, ale není rozhodně opuštěný a nabízí dobré turistické zázemí. Ideální místo, pokud máte rádi velmi charismatická místa s drsnou krajinou a chcete se vyhnout návalům lidí.


2. Paros

Paros, Řecko
Paros, Řecko

Kykladské ostrovy jsou pravou kolébkou řecké kultury. Právě zde vznikla první významná řecká civilizace – kykladská kultura – a to už před 5 tisíci lety. Paros, třetí největší ostrov Kyklad, býval ve starověku zdrojem špičkového mramoru a narodil se zde například básník Archilochos.

Typickým obrazem současného Paru je žlutozelená krajina, z níž svítí ikonické bělostné, tradiční domky a kamenné kaple a kostelíčky. Oproti výše uvedenému Kalymnu je Paros méně divoký a drsný, více kultivovaný, obhospodařovaný. Pěstují se zde olivy i réva a další plodiny. Přesto je ostrov obydlený jen řídce. Největší souměstí – Parasporos, Parikia a Krotiri – se nachází na západním pobřeží.

Ostrov Paros je mimořádně malebný a do jisté míry svým charakterem podobný na známější blízké ostrovy jako Santorini či Mykonos. Paros je však méně „turistický“ – a tudíž i o poznání autentičtější. Můžete zde získat i levnější ubytování a obecně jsou ceny často přívětivější. Paros je rozhodně dobrá volba, pokud hledáte klidnější řecký ostrov pro pohodovou, soukromější dovolenou.


3. Limnos

Limnos, Řecko
Limnos, Řecko

Limnos – či starší výslovností Lémnos – je velký ostrov na severu Egejského moře. Přes svou rozlehlost zůstával ležet trochu mimo historické dění. A dá se říct, že dodnes zůstává poněkud v ústraní. I turistický zájem ho tak trochu míjí. Aspoň tedy v tom smyslu, že nejde rovnou o jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů Egeidy. Je to snad tím, že nemá co nabídnout? Rozhodně ne.

Na Lémnu je mnoho přímo překrásných míst a věcí k vidění. Například přístav hlavního města Myrina se skalnatým panoramatem a hradem Kastro, který stojí i za bližší pohled. Za hradbami se pásává stádo jelenů dama dama. Lémnos má úchvatné pláže – třeba na Plati, Riha Nera, v zátoce Gomati či na Agios Ermolaos. Spatřit můžete i unikátní slaná jezera a mokřady u Kontopouli; spoustu autentických a čarokrásných vesnic, jako je kamenný Kontiás s ikonickými mlýny; kaple jako Panagia Kakkaviotissa vystupující z úžasných scenérií a mnoho dalšího.

Lémnos je velký, pozoruhodný a rozmanitý. Skvělý pro poklidnou dovolenou mimo vytížená letoviska, ale ještě lepší pro dobrodružnější a aktivnější poznávací dovolenou. Půjčte si auto a vydejte se ostrov prozkoumat! Stojí to za to.


4. Kythira

Kythira, Řecko
Kythira, Řecko

Ostrov Kythira (Kythéra) leží tak trochu v osamocení jižně od Peloponésu, něco přes 50 km od Kréty. Jeho historie je velmi dlouhá a poměrně bohatá. Už v bronzové době se zde stýkaly vlivy helladské a minojské kultury. Dnes je však tento ostrov jen opravdu velmi řídce obydlený. Na 280 km2 žije pouze 3 350 obyvatel, což se rovná hustotě osídlení pouze 12 obyvatel na km2. Jinými slovy – dnešní Kythira je téměř pustý ostrov. Ale nemusíte se bát, že byste trpěli úplným opuštěním a bojovali o život jako Robinson.

Kythira nabízí mnoho krásných a oblíbených pláží – často ukrytých mezi skalami a útesy. Zdejší krajina je drsná a poměrně suchá, ale o to působivější a dokáže překvapit neuvěřitelně krásnými zákoutími a scenériemi. Prakticky zde nejsou žádná města, ale o to více působivých vesniček a osad. Kythira je zkrátka ideální místo, pokud máte rádi soukromí a klid. Ostrov býval navíc spojován s bohyní lásky Afroditou – může být proto dokonalou destinací pro romantickou dovolenou.


5. Skiathos

Skiathos, Řecko
Skiathos, Řecko

Malý, ale okouzlující. Skiathos leží při pobřeží řecké Thesálie a je součástí souostroví Sporady, které turisté navštěvují spíše… sporadicky. Ovšem k vlastní škodě. Je zde totiž co k vidění. Skiathos je nádherně zelený ostrov, pokrytý macchiemi i vzrostlejšími lesy. Pokud milujete zelenější přírodu spíše než skalnatější a rozeklanou, bude pro vás Skiathos v rámci Egejského moře jistě zajímavější než třeba Rhodos či Kos nebo Santorini.

Úžasné je i hlavní město Skiathos se svými spletitými, úzkými uličkami a tradičními stavbami i čilým životem. Pravděpodobně bychom ho mohli označit za jedno z nejhezčích měst na řeckých ostrovech. Těšit se však můžete i na množství menších osad a vsí – ať už jde o horské vesničky ve vnitrozemí nebo rybářské osady při pobřeží. Skvostné jsou i pláže na Skiathu. Ať už je to známější Koukonaries, Achladies či Lalaria nebo množství menších plážiček ukrytých v nesčetných zátokách.

Dobrodružnější návštěvníci mohou ostrov snadno prozkoumat a procestovat. Vystoupit třeba na vrchol hory Mytikas – má jen 433 metrů, ale celý ostrov budete mít jako na dlani. Nadšení budou i milovníci religiózní architektury. O úžasné kaple, kláštery a kostely není na ostrově nouze.


6. Naxos

Naxos, Řecko
Naxos, Řecko

Naxos je poměrně velký ostrov – největší v rámci souostroví Kyklady, které jsme v našem žebříčku již navštívili skrze ostrov Paros. Naxos se mu do značné míry podobá, ať už jde o ráz krajiny nebo jiné aspekty. Jsou to ostatně sousedé. Je to ostrov úrodný, převažuje kulturní a zušlechtěná krajina.

Naxos se může pochlubit překrásným hlavním a stejnojmenným městem, které září spletí bělostných domků. Jsou zde parádní široké nábřežní promenády i zdánlivě nekonečná změť uliček tvořících učiněný labyrint.

Vnitrozemí Naxu má taky co nabídnout. Prozkoumat zde můžete na čtyři desítky jedinečných tradičních vesniček. Naxos má taky množství krásných písečných pláží – mezi největší patří Agios Georgios či Agios Prokopios. Na Naxu jsou i jeskyně, skály a hory, úžasná přírodní zákoutí a scenérie. Tento nádherný ostrov přitom stále netrpí takovými návaly turistů jako mnohé jiné řecké ostrovy.


7. Skopelos

Skopelos, Řecko
Skopelos, Řecko

Skopelos leží stejně jako Skiathos v souostroví Sporady. Přesněji jsou to sousední ostrovy, jen Skopelos je větší. Podobně jako Skiathos je to ostrov pokrytý hustým kobercem zeleně, čímž má blíže k Iónským ostrovům než třeba Dodekanéským ostrovům jako Kos a Rhodos na východě Egejského moře.

Skopelos nabízí nádhernou krajinu zvrásněnou ostrými horskými hřebeny většinou pokrytými lesy nebo křovinami (macchie), jsou zde krásné zátoky a pláže s čistou vodou. Mezi oblíbená a známá místa patří např. okouzlující mys Amarantos, skalní kostel Agios Ioannis, rozlehlá pláž Stafylos či Milia nebo skalnaté pláže u Perivoli, nádherná zátoka Drakontoschisma a samozřejmě hlavní město Skopelos.

Ostrov Skopelos dokáže nalákat na poklidnou přímořskou dovolenou, ale rozhodně přivábí i dobrodruhy a je skvělým místem pro turistiku a treky. Jedním z nich může být výšlap na nejvyšší horu Delfi, která nabídne úchvatné výhledy. Skopelos je poměrně velmi málo obydlený – hustota obyvatel je cca 50 na km2 a ani turisticky není nijak vytížený. Skvělé místo, pokud máte rádi odlehlejší destinace.


8. Karpathos

Karpathos, Řecko
Karpathos, Řecko

Dodekanéský Karpathos je přece jen trochu známější destinací. Pořád se ale krčí ve stínu svých příbuzných – Kosu a Rhodu. Je však poměrně velmi rozlehlý a nabízí spoustu krás a zajímavostí. Podobně jako všechny Dodekany je i Karpathos vyprahlý a zdejší krajina působí mimořádně impozantním až dech beroucím dojmem. Všudypřítomné obrovské skalnaté štíty, útesy, svahy a rokle vytvářejí nesmírně působivou scenérii.

Na strmých hřebenech můžete tu a tam narazit na fascinující horské vesnice. Jednou z nich je Olympos a její název ji skvěle vystihuje – pokrývá ostroh na úpatí hory Profitis Ilias – a je to skutečný kamzík mezi vesnicemi. Karpathos nabízí i překrásné pláže. Třeba Nati či Agios Minas.

Ostrov Karpathos lze rozdělit na dvě pomyslné části. Severní část nabízí skutečně drsnou divočinu pro náročné dobrodruhy a je vskutku uchvacující. Jižní část působí ve srovnání s tím přívětivěji, je taky hustěji osídlená. Jsou zde i městečka jako hlavní město Karpathos či Arkása, letovisko Lakki nebo Kipi Afiarti.

Celkově však ostrov patří k nejméně obydleným. Hustota obyvatel je pouze 19 na km2, takže prostoru pro klid a soukromí je zde víc než dost. Karpathos určitě patří mezi nejzajímavější ostrovy Řecka.


Přidat komentář

12 + twelve =