9 tipů na nejlepší a největší stezky korunami stromů

Chcete se rozhlédnout po okolí z výšky a spatřit nevídané? Máte několik možností. Třeba vylézt na strom. Ale to není zdaleka pro každého. Další možností jsou rozhledny. ČR je světovou velmocí, pokud jde o rozhledny, takže příležitostí je víc než dost. Ale pak je tu ještě něco lepšího. V poslední dekádě u nás začaly vyrůstat takzvané „stezky v korunách“ či „stezky v oblacích“. Co to je?

Většinou jde o rozsáhlé konstrukce s dřevěnými a lanovými dráhami a lávkami či mosty, které se vinou do výšek až několika desítek metrů. V čem se liší od rozhleden? Celková délka stezek korunami stromů může být mnoho set metrů i více než kilometr. Jsou oproti rozhlednám obvykle i vyšší, rozmanitější – opatřené spoustou dílčích zábavních, poučných či adrenalinových atrakcí. Je to zkrátka rozdíl jako mezi pramicí a luxusní zaoceánskou výletní lodí. Pokud jste ještě žádnou stezku v oblacích nenavštívili, měli byste to co nejdříve napravit. A věřte, že je z čeho vybírat…

Nejlepší stezky korunami stromů – seznam podle naší redakce

1. Stezka korunami stromů Krkonoše, Jánské Lázně

Krkonoše jsou naše nejvyšší pohoří a zároveň jednou z nejvýznamnějších turistických lokalit v naší republice. Krkonoše lákají zimní sportovce, turisty a milovníky přírody. Je zde ale taky spousta zajímavých atrakcí pro celé rodiny. Krkonošská stezka korunami stromů patří rozhodně mezi ty nejatraktivnější.

Stezka se nachází mezi obcemi Černý Důl a Janské Lázně, jen asi 7 km od známého „letoviska“ Pec pod Sněžkou. Stezka se tudíž díky příhodné poloze může stát jednou ze zastávek na vaší dovolené v Krkonoších. A máte se na co těšit. Jde o jednu z nejvyšších a největších stezek svého druhu u nás i ve střední Evropě. Nejvyšší bod se tyčí do výše 45 metrů – až nad koruny okolních stromů, z nichž některé jsou staré už 150 let. Celková délka stezky je 1,5 km.

Stezku si můžete projít na vlastní pěst anebo zvolit exkurzi s průvodcem, která je dostupná pro skupiny. Využít můžete i různé tematické programy. Stezka samotná nabízí různé dílčí atrakce, včetně pár adrenalinových zkoušek, které jsou sice vzrušující, ale zcela bezpečné i pro děti. Cestou taky potkáte spoustu informačních koutků a tabulí, takže se i leccos dozvíte. Parádní záležitostí je víc než 80 m dlouhý suchý tobogán (platí se ale zvlášť, cena 50 kč). Unikátem je pak podzemní interaktivní expozice v kořenech stromů.

Děti budou jistě nadšené z Emilova lesního světa, což je zábavní park na konci stezky. Nachází se mezi stromy, všechny atrakce a prvky jsou stylově vyrobeny z hrubě opracovaného dřeva. Je zde hrádek, tobogán, prolézačky, trampolína, houpačky, lanové dráhy – a dokonce i mini zoo. Návštěva je přitom v ceně vstupného na stezku.

 • Vstupné pro dospělé: 350 Kč
 • Vstupné pro děti 3-14 let: 270 Kč
 • Vstupné senioři (starší 65 let): 250 Kč
 • Rodinné vstupné (2 dospělí a až 2 děti): 950 Kč

Kde se ubytovat v okolí?

2. Stezka v oblacích, Dolní Morava (+ extra tip: visutý most)

Stezka v oblacích na Dolní Moravě patří k průkopnickým a nejvýznamnějším u nás. Zároveň se může pochlubit opravdu mimořádnou výškou. V nejvyšším bodě má 55 metrů. Dřevěná lávka je pak dlouhá 700 m a je zde 100m dlouhý suchý tobogán.

Samotná stezka se nachází v horním areálu Sněžník u výstupu z lanovky ve výšce 1 116 m. n. m. Dostat se k ní můžete právě lanovkou nebo některou z pěti pěších či cyklistických tras. Stezka nabízí výhled na Kralický Sněžník, Jeseníky a za dobré viditelnosti můžete dohlédnout dokonce až do Krkonoš – a zamávat lidem na tamější stezce v korunách.

Stezka kromě úchvatných výhledů z výšky nad korunami stromů přináší i spoustu dalších zážitků. Například síťovou trampolínu ve výšce 50 metrů, která otestuje i zkušené milovníky adrenalinu. Je zde i prolézačka pro děti, slámový tunel a několik dalších zajímavých zpestření.

Jen o kousek dál se pak nachází unikátní Sky Bridge. Jde o nejdelší visutý most na světě dlouhý 721 m a vznášející se ve výšce až 95 m. Troufnete si na něj? Pokud ano, kupte si vstupenky online. Neježe je to výrazně levnější, ale je třeba si místa i rezervovat, abyste se na most vůbec dostali.

 • Vstupné pro dospělé: 325 Kč (online přes e-shop, pouze samotný vstup na stezku)
 • Vstupné pro děti 3-14,9 let: 215 Kč (online přes e-shop, pouze samotný vstup na stezku)
 • Zakoupit můžete nejrůznější balíčky, varianty a kombinace s přístupy k dalším atrakcím (Sky Bridge), lanovce apod. Vždy se vyplatí pořízení vstupenek online.

Kde se ubytovat v okolí?

 • Wellness hotel Vista – nejoblíbenější ubytování vhodné také pro rodiny s dětmi včetně wellness centra
 • Hotel Jirinka – skvěle hodnocený hotel s nádherným venkovním prostředím – ideální pro děti a rodiny
 • Penzion Dolní Morava – jednodušší, ale čisté a pěkné ubytování, s parkovištěm a hernou pro děti

3. Stezka korunami stromů Lipno, Jižní Čechy

Stezka korunami stromů - Lipno
Stezka korunami stromů – Lipno

Další výlet za stezkou v korunách nás zavede k nádrži Lipno, která představuje jakousi vodní bránu do šumavského pohoří. Právě v této mimořádně oblíbené turistické destinaci vyrostla před deseti lety úplně první česká stezka v oblacích.

Stezka vás dřevěnými cestičkami dlouhými 675 metrů zavede do výše až 40 metrů a poskytne výhled na celou lipenskou nádrž, šumavské i novohradské hory, ba i na samotné rakouské Alpy – tedy pokud bude dobrá viditelnost.

Stezka je plná zajímavých atrakcí. Najdete zde na 11 adrenalinových prvků pro děti i dospělé. Nechybí 52 metrů dlouhý suchý tobogán (cena 60 Kč). Zajímavostí jsou i dřevěné „ptačí hodiny“. Unikátem stezky jsou večerní prohlídky, které bývají doprovázeny programem v podobě koncertů a představení. Stezka je navíc za tmy nádherně nasvícená. Skvělý zážitek.

 • Vstupné pro dospělé: 350 Kč (s registrací) / 390 Kč (bez registrace)
 • Vstupné pro děti a seniory: 280 Kč (s registrací) / 320 Kč (bez registrace)
 • Rodinné vstupné (2+1): 960 / 1080 Kč (s registrací / bez registrace)

Kde se ubytovat v okolí?

 • Hotel Element – nejlepší a nejoblíbenější hotel na Lipně se skvělou restaurací pro večerní posezení
 • Hotel SLUNEČNÁ LOUKA – rodinný hotel s venkovním bazénem
 • Landal Marina Lipno – prázdninový areál vhodný pro rodiny s dětmi, nachází se přibližně 1,6 km od stezky

4. Stezka v oblacích Valaška, Pustevny

Stezka Valaška - Pustevny
Stezka Valaška – Pustevny

Další stezka v oblacích vyrostla – a není to tak dávno – v srdci Beskyd, přímo na hoře Radhošť. Ta patří k vůbec nejlákavějším turistickým destinacím v této oblasti. Nacházejí se zde známé Pustevny, socha Radegasta a spousta dalších zajímavých míst a stezek, které jsou o sezóně poměrně turisticky vytížené.

Samotná stezka má lehce jiný koncept než ostatní dosud zmíněné. Nejde totiž o vysokou věž na způsob robustní rozhledny, ale soustavu menší věže a dlouhých mostů a lávek. Součástí stezky je i docela dlouhý visutý most (Himalájský chodník). Přímo na stezce se nachází i dětské sportoviště s lezeckou stěnou a prolézačkami, je zde i bistro s občerstvením či velká trampolína. Svůj strach z výšek můžete ověřit skleněném molu v nejvyšším patře věže stezky. Tyčí se 30 m nad zemí (ale výška samotné věže je max. 15 m).

Svou výškou i délkou 660 m patří tato stezka k těm relativně menším, ale nabízí dostatek zajímavých výhledů a atrakcí a je rozmanitější, čímž tento „nedostatek“ zcela kompenzuje. Patří navíc k těm levnějším, zvlášť při pořízení vstupenek online. Jednoznačně jde o zajímavý zážitek.

 • Vstupné pro dospělé: 270 Kč (online) / 290 Kč (na místě)
 • Vstupné pro děti 4-14 let, senioři 65+: 200 Kč (online) / 190 Kč (na místě)
 • Rodinné vstupné, 2 dospělí a až 2 děti: 760 Kč (online i na místě)

Kde se ubytovat v okolí?

 • Hotel Troyer – 400 metrů od vleku, wellness centrum, panoramatická restaurace a noční klub. Skvělá volba i pro náročnější.
 • Libušín & Maměnka národní kulturní památky – krásný aparthotel s vyjímečným hodnocením od hostů se snídaní a vhodnou lokalitou poblíž stezky v korunách stromů.
 • Koliba Valaška – dobře hodnocené ubytování poblíž stezky.

5. Naučná stezka Beskydské nebe, Frenštát pod Radhoštěm

NAUČNÁ STEZKA BESKYDSKÉ NEBE VE FRENŠTÁTĚ POD RADHOŠTĚM
NAUČNÁ STEZKA BESKYDSKÉ NEBE VE FRENŠTÁTĚ POD RADHOŠTĚM

Velmi pěkná, i když menší stezka, se nachází i u Frenštátu pod Radhoštěm, tedy opět v Beskydech. Stezka je součástí delší naučné trasy (3,2 km) Beskydské nebe a je ideální především pro děti. Součástí stezky jsou naučné i zábavné zastávky. Samotná stezka v „oblacích“ se vine 16 m nad zemí a tvoří ji přes 80 m dlouhý dřevěný chodníček nad roklí potoka Vlčák. Součástí je expozice Život v korunách a třeba i ptačí hodiny.

Stezka vede velmi pěknou přírodou, je atraktivní a obrovskou výhodou je, že není nijak zpoplatněná. Můžete si ji tak užít i bez díry v rodinném rozpočtu. Pokud budete na dovolené či výletě poblíž Frenštátu, stezka jistě stojí za návštěvu.

 • Vstupné: zdarma

Kde se ubytovat v okolí?

 • Hotel Bartoš – 4* hotel se nachází přibližně 750 metrů od stezky a nabízí wellness, bar i soukromé parkoviště.
 • Případně se podívejte na další ubytování ve Frenštátu pod Radhoštěm na serveru Booking.com (menší penziony, hotely i ubytování v soukromí)

6. Extra tip: Chodník korunami stromov, Bachledka, Slovensko

Chodník korunami stromov, Bachledka, Slovensko
Chodník korunami stromov, Bachledka, Slovensko

Proč se za zajímavými stezkami v korunách nevydat i k sousedům? Svou pouť začneme u těch „nejbližších“ – na Slovensku. Dá se očekávat, že stezka v oblacích s výhledem na velehory, jakými jsou Tatry, musí být úchvatná. A je to tak.

Chodník korunami stromov Bachledka najdete na hřebeni Spišskej Magury na rozhraní Tatranského a Pieninského národního parku. Stezku tvoří dlouhý chodník v korunách stromů, který vás dovede až na 32 metrů vysokou věž. Trasa je dlouhá 1234 metrů! V tomto směru tedy šlape na paty i naší krkonošské stezce.

Podobně jako naše stezky je i ta slovenská obohacená o naučné i zábavné a taky adrenalinové prvky a zastávky. Je vhodná pro děti i dospělé. Nechybí ani 67 m dlouhý suchý tobogán nebo síťová trampolína v oblacích, která vám trochu pocuchá nervy. Stezka je velmi krásná s úžasnými výhledy a jednoznačně stojí za návštěvu. V přepočtu na Koruny navíc vstup vychází poměrně velmi výhodně – zvlášť rodinná verze.

 • Vstupné pro dospělé (15-65 let): 14 Eur
 • Vstupné pro děti (4-14 let), ZTP a seniory (65+): 11 Eur
 • Rodinné vstupné (2 dospělí a 1 dítě): 33 Eur

Kde se ubytovat v okolí?

 • Hotel Bachledka Strachan – stezku korunami stromů máte v tomto ubytování doslova za rohem, hotel má vyjímečné hodnocení a je ideální pro náročnější rodiny s dětmi.
 • Wellness Penzion Strachan – hezký a čistý penzion na úžasném místě.
 • Penzión Budzák – penzion s osobním přístupem, vzdálený přibližně 3,4 km od stezky.

7. Extra tip: Stezka korunami stromů Bavorský les, Bavorsko, Německo

Stezka korunami stromů Bavorský les, Bavorsko, Německo
Stezka korunami stromů Bavorský les, Bavorsko, Německo

Za další zahraniční stezkou se vydáme do Německa. Nachází se v opravdu nádherném přírodním prostředí Bavorského lesa. Dřevěné lávky a chodníčky stoupají k hlavní věži, která je vysoká až 44 metrů. Celková délka stezky je parádních 1300 metrů.

Samozřejmostí jsou četné zastávky se zábavnými i poučnými prvky a několik adrenalinových atrakcí. Věž samotná má kopulovitý či vejčitý tvar a nabízí úžasné vyhlídky na Šumavu, Bavorský les i Alpy. V nejvyšším patře nechybí síťové lehátko pro odvážlivce.

Přestože jde o rozlehlou, moderní, krásnou a skvěle vybavenou stezkou, zaujme i poměrně velmi vlídnou cenou vstupného, které je nižší než u většiny českých stezek. Zdarma mají navíc vstup děti až do 6 let.

 • Vstupné pro dospělé: 12 Eur
 • Vstupné pro děti od 6 do 14 let: 10 Eur
 • Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 vlastní děti do 14 let): 29 Eur

Kde se ubytovat v okolí?

8. Extra tip: Sky Walk – stezka korunami stromů, Świeradów-Zdrój, Polsko

Sky Walk – stezka korunami stromů, Świeradów-Zdrój, Polsko
Sky Walk – stezka korunami stromů, Świeradów-Zdrój, Polsko

I naši severní sousedi, Poláci, se mají čím pochlubit, pokud jde o stezky v oblacích. Sky Walk v polských Krkonoších v obci Swieradów-Zdrój přitom patří mezi opravdu velmi vysoké a rozlehlé. Jen považte… věž se vypíná do výšky až 62 metrů, čímž předčí všechny naše stezky. Rovněž suchý tobogán je s délkou 105 bezkonkurenční. Délka stezky je však 850 metrů, což je spíš lepší průměr.

Stezku tvoří věž, na kterou vystoupáte spletí opravdu velmi členitých chodníčků. Cestou vás čeká spousta fotogenických vyhlídek, ale třeba i síťová průlezka (Pavoučí kokon) a zcela navrchu tzv. Kapka – síťová vysutá vyhlídka pro odolné jedince. Vedle ní se nachází i visutá skleněná lávka. To vše ve výšce nad 60 m.

Polská stezka je bezesporu parádní a její návštěvu si báječně užije celá rodina. Vstupné je podobné jako u dražších českých stezek, ale za takový zážitek to stojí.

 • Vstupné pro dospělé: 69 PLN (cca 355 Kč)
 • Vstupné pro děti (3–11,99 let): 53 PLN (cca 275 Kč)
 • Rodina 2+1 (2 dospěli + 1 dítě 3-11,99 let) 176 PLN (cca 910 Kč)
 • Rodina 2+2 (2 dospěli + 2 děti 3-11,99 let) 224 PLN (cca 1155 Kč)

Kde se ubytovat v okolí?

9. 3D bludiště v korunách stromů, Osek

Na závěr se ještě na skok vrátíme domů. Velmi zajímavou záležitostí je 3D bludiště v korunách, které najdete v obci Osek u Litvínova. Jde o bludiště z lanových drah a dřevěných lávek mezi stromy. Skvělá záležitost pro děti i dospělé obohacená spoustou dalších zajímavých prvků. Na stromech se nachází 15 přestupních domečků, na dráze najdete 14 různorodých překážek. Vstupné je 70 Kč pro všechny osoby nad 3 roky.

TIP: Pokud jste z „opačného konce“ ČR, pak vás možná zaujme, že podobná lanová dráha a bludiště v korunách vyrostli nedávno v ZOO Lešná ve Zlíně. Skvělou atrakcí je samozřejmě i samotné zoo. Vstup na dráhu se nicméně platí zvlášť.

Přidat komentář

1 × two =