Rakouské Alpy v létě – 11 tipů, kam vyrazit?

Kam vyrazit do rakouských Alp v létě, abyste si užili co nejvíce přírodních krás, skvělou turistiku, kulturu nebo si dopřáli jiné prožitky? Takových míst by se našlo nesmírné množství. Připravili jsme pro vás však sbírku 11 tipů na skutečně parádní místečka. Můžete vyrazit na kterékoli z nich, anebo výlet pojmout jako road trip a objet jich více nebo rovnou všechny. Za návštěvu rozhodně stojí každé z nich.

Kam v létě do rakouských Alp?

1. Hallstatt

Hallstatt, Rakousko
Hallstatt, Rakousko

Hallstatt patří mezi nejzajímavější místa v rakouských Alpách. Jde o městečko s pouhou necelou tisícovkou obyvatel na pobřeží jezera Hallstätter See. Celé město i blízké prastaré solné doly (hall je keltský výraz pro sůl) jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Městečko je mimořádně krásné, pohledy na něj patří mezi ikonická panoramata Rakouska. Leží přímo mezi úpatím strmého horského úbočí a vodou. Některé stavby jsou i částečně zapuštěny do jezera. Dříve se dalo do města dostat jedině lodí. Ačkoli město tvoří prakticky jediná ulice s návsí, rozhodně zde není nouze o krásné výhledy a nechybí ani památky. Například slavný kostel či hřbitov s kostnicí. Hallstatt je dokonce natolik slavný, že si v Číně v roce 2012 vybudovali kopii tohoto města, aby to do něj místní zámožní turisté měli blíž.

Hallstatt je spojen nejen s překrásnou jezerní a horskou přírodou Alp a malebnou architekturou, ale i dávnou historii. Právě toto místo je srdcem halštatské kultury (cca 7. až 5. stol. př. n. l.) – první kultury označované za keltskou. Tato kultura zasahovala i na území Čech, kde sídlil kmen Bójů. Hallstatt má díky tomu neskutečný genius loci. Svým současným vzhledem i svou historií patří mezi nejúžasnější místa nejen ve střední Evropě, ale zřejmě i na světě.


2. Ledová a Mamutí jeskyně (Dachstein)

U Hallstattu ještě zůstaneme. Toto městečko a jezero, u kterého leží, se nacházejí ve velevýznamném pohoří Dachstein. Tento alpský masiv se podobně jako město Hallstatt nachází na seznamu UNESCO. V tomto pohoří se nacházejí i dvě impozantní jeskyně, které jsou přístupné lanovkou.

V Ledové jeskyni uvidíte nádherné ledové útvary a v Mamutí jeskyni obrovské prostory s bizarními skalními tvary. Název Mamutí získala jeskyně právě pro svou rozlehlost, nikoli kvůli souvislosti s mamuty. Celkově je zde odhaleno na 75 km chodeb. Všechny je samozřejmě neprojdete. Prohlídková trasa je dlouhá cca 1 km.

V Ledové jeskyni, která leží v nadmořské výšce 1418 m, se vine na 2,7 km odhalených chodeb, prohlídka je zde však dlouhá cca 800 m. I když přijedete v létě, počítejte s tím, že se musíte hodně dobře obléct. Celý rok zde bývá kolem nuly. Skvělé místo, kde se zchladit v horkém dni. Obě jeskyně leží cca 4 km jihovýchodně od města Hallstatt.


3. Vyhlídka 5 Fingers

Dachstein, Rakousko, Alpy
Dachstein, Rakousko, Alpy

Když už budete v Hallstattu a blízkých jeskyních, byla by velká škoda propásnout příležitost pokochat se panoramaty, které skýtá jedna z nejúžasnějších a nejoblíbenějších vyhlídek v rakouských Alpách. Uvidíte na jezero i město Hallstatt a okolní hory. Na vyhlídce je turisticky oblíbený můstek, který bývá dost vytížený, ale všude okolo je stejně krásných a volnějších výhledů víc než dost.

Na vyhlídku se stejně jako do jeskyní dostanete toutéž lanovkou, která startuje na parkovišti v Obertraun, což je město na protějším břehu Hallstattu. Vyvézt se necháte až na kopec Krippenstein, odkud je to na vyhlídku pár set metrů.


4. Salzburg

Salzburg, Rakousko
Salzburg, Rakousko

Za kulturou můžete vyrazit do blízkého Salzburgu, který leží asi 40 km od Hallstattu. Zde si odpočinete od divočiny, přestože zůstanete stále obklopení horami. Salzburg je překrásné město, jedna z největších perel střední Evropy. Svědčí o tom i fakt, že město je na seznamu UNESCO a jde i o rodné město slavného Mozarta.

Procházky malebnými ulicemi s výhledem na dominantu v podobě pevnosti Hohensalzburg vám jistě zaberou dost času a možná se zde budete chtít zdržet ještě déle, než jste měli v plánu. Památek a zajímavých míst i kulturních či jiných událostí je zde tolik, že by to vydalo ne na samostatný článek, ale celou knihu. Doporučujeme si pro to návštěvu města pečlivě naplánovat, abyste čas zde strávený pečlivě využili.


5. Zell am See

Zell am See, Rakousko
Zell am See, Rakousko

Nyní se vydáme kus na jih, trochu více prozkoumat západní výběžek Rakouska. Za zastávku stojí jezero Zeller See s Městem Zell am See, které nabízejí krásné výhledy a velmi zajímavé okolí. V jezeře se dá i koupat nebo provozovat různé vodní sporty. Zajisté oceníte takové osvěžení, než se třeba pustíte do prozkoumávání úžasných míst, která najdete v blízkosti. Několik z nich si rozhodně zaslouží samostatnou zmínku…


6. Ledovcové soutěsky u Zell am See

V okolí jezera se nachází několik čarokrásných výtvorů přírody v podobě unikátních ledovcových roklí a soutěsek. Těmito soutěskami vedou turistické trasy, často v podobě visutých chodníků a mostů v různých výškách. O úchvatný a i trochu adrenalinový zážitek máte postaráno.

Mezi nejkrásnější soutěsky patří Sigmund-Thun-Klamm, kterou najdete kousek jižně, na okraji města Kaprun. Rokliny hluboké i desítky metrů vypadají doslova magicky a vy se budete moci procházet jejich útrobami nad zuřícími peřejemi řeky Kapruner Ache. Stezka končí u umělé vodní nádrže Klamm See, která sama o sobě taky stojí za návštěvu.

Další soutěska je Kitzlochklamm ležící asi 10 km východně od Zell am See, u města Taxenbach. Zdejší stezka je možná ještě o něco divočejší, náročnější a více adrenalinová. Ale taky neskutečně úchvatná. A za zmínku jednoznačně stojí i soutěska Liechtensteinklamm, která patří k nejnavštěvovanějším. Důvodem je i nádherný, 50 vysoký vodopád coby třešnička na jejím závěru. Stezka prochází i jeskyněmi a o dechberoucí pohledy není nouze. Bývá však více turisticky vytížená.


7. Hrad Kaprun

Zvláště navštívíte-li soutěsku Sigmund-Thun-Klamm, neměli byste vynechat ani návštěvu blízkého hradu Kaprun. Nachází se na opačném konci téhož městečka a od stezky je to procházka asi 4 km centrem. Z centra Zell am See je to k hradu jen asi 7-8 km.

Tento mimořádně skvěle zachovaný hrad a pevnost s historií sahající až do 13. století působí na pozadí horských štítů a nekonečných lesů ještě impozantněji, než by vypadal sám o sobě. Pokud máte rádi nejen přírodu, ale i historii, toto místo vás bezesporu nadchne.


8. Krimmelské vodopády

Krimmler vodopády Rakousko
Krimmler vodopády Rakousko

Jedním z rakouských „highlightů“ jsou nepochybně i Krimmelské vodopády, které by neměly chybět v žádném žebříčku nejzajímavějších míst rakouských Alp. Leží necelou hodinu autem na západ, u města Krimml. Na samotném úbočí známého pohoří Vysoké Taury a velkého národního parku, který zasahuje až do blízké Itálie.

Řada cestovatelů označuje Krimmelské vodopády jako zlatý hřeb rakouských Alp a nejkrásnější či jedno z nejkrásnějších míst této země. A skutečně se máte na co těšit. Tyto vodopády jsou tvořené kaskádami, takže se dělí na tři části. Celková výška ovšem činí až 385 metrů! Nejdelší stupeň má pak 145 metrů.

Tyto vodopády jsou staré 30 milionů let a patří k největším a nejvěhlasnějším v celé Evropě. Doporučujeme vystoupat po stezce až na vrchol, pokud vám to zdraví a kondice dovolují. Převýšení je to sice poměrně dramatické a výstup je náročný, ale vyhlídka stojí za to. Ale i pokud si netroufnete, není důvod zoufat, i z mnoha jiných míst jsou vodopády neskutečně impozantní.


9. Innsbruck

Innsbruck, Rakousko
Innsbruck, Rakousko

Vypravme se zase dále na západ. Do slavného alpského města Innsbruck. Na světě není mnoho měst, která by nabízela tak neuvěřitelná horská panoramata. Barevné domečky a široké třídy, které působí tak rozmarně a vlídně, jsou v ostrém kontrastu k masivním štítům nad nimi, jež jsou sytě zelené, šedivé a většinou s bělostnými vrcholky.

Innsbruck je metropole s neopakovatelnou atmosférou a charakterem, která má v sobě stále cosi ze zapadlé horské vísky, co neskryjí ani přeplněné a rušné ulice. V tomto městě a jeho okolí je toho k vidění a prožití bezpočet. Poté, co prozkoumáte nádherné centrum, můžete vyrazit třeba do zdejší parádní Alpenzoo – tedy alpské zoo.

V okolí města je navíc množství lanovek, z nichž mnohé nabídnou svezení i mimo lyžařskou sezónu. Například lanovka na Nordkette vás vyveze na severní horský masiv nad městem a na okraj národního parku a pohoří Karwendel. Turisticky populární je naopak i jižní vrchol Patscherkofel. Dokonalou romantiku pak slibuje horské údolí Kühtai se stejnojmennou vesničkou. Zde se můžete ubytovat v parádních hotelích a penzionech a užívat si nádhernou okolní přírodu. V zimě jde o významné lyžařské letovisko.


10. Horská jezera: Drachensee a Seebensee

Seebensee, Rakousko
Seebensee, Rakousko

V Innsbrucku a okolí je neskutečně mnoho úžasných míst. Tyrolsko je rájem lyžařů i letních horských turistů. Zde proto zmíníme jen jeden tip, přičemž jsme se rozhodli pro místo, které není až tak notoricky známé, ale je nesmírně úžasné. Jde o divoká horská jezírka Drachensee a Seebensee v okrese Mieming.

Jezírka leží stranou od civilizace a dostat se k nim můžete po turistických stezkách, nejblíže ze severu z města Ehrwald. Čeká vás nepopsatelný zážitek. Tato jezírka ležící v osamění mezi rozeklanými šedivými štíty a útesy a zelenými lesy i loukami jsou jako z jiného světa. Skutečný ráj na zemi.

Severnější Seebensee má o něco malebnější charakter, jižnější Drachensee je menší, ale divočejší a ještě autentičtější. Za návštěvu však rozhodně stojí obě, jsou od sebe jen cca 1 km. Tato jezírka představují alpskou nádheru v naprosto koncentrované podobě a s minimem (oproti jiným místům) turistů, kteří by ji narušovali.

Náš tip: Nejkrásnější rakouská jezera v samostatném článku zde


11. Bad Gastein

A na závěr toho všeho jistě přijde vhod trocha lázeňské rekreace, relaxace a regenerace. Po všech těch túrách trochu odpočinku jistě uvítáte. Dopřát si ho můžete například v alpském lázeňském městě Bad Gastein na východě pohoří Vysoké Taury. Toto městečko je opravdu okouzlující, pro lázeňskou idylku a zakončení letního road tripu po rakouských Alpách jako stvořené. Město se rozkládá na horských pahorcích, mezi štíty a lesy a je zde i krásný vodopád. Najdete zde bezpočet míst k ubytování i ke koupání, jako jsou unikátní skalní lázně Felsentherme.


Přidat komentář

eleven + fourteen =